Αποστολέας Θέμα: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ  (Αναγνώστηκε 27113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 02:40:56 μμ »
εαν στην αναζήτηση στο site του Ελτα σας βγάλει οτι το δέμα είναι στην ΤΜ.ΣΧ.&ΛΕΙΤ Δεμάτων/Logistics,
είναι μια νέα υπηρεσία των ΕΛΤΑ που χειρίζεται δέματα εξωτερικού που περάσαν τελωνείο.
τηλ. επικοινωνίας 210 3473311   (χρειάστηκε να μιλήσω με 3 διαφορετικές υπηρεσίες  μέχρι να το μάθω)



και φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσετε ...  :mrgreen: :mrgreen:  (εμένα μου έκοψαν 30ε )

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:45:41 μμ »
Άσχετο,η υπηρεσία Πόρτα-πόρτα κάνει παραδώσεις Σάββατα?

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:52:03 μμ »
Άσχετο,η υπηρεσία Πόρτα-πόρτα κάνει παραδώσεις Σάββατα?

Γενικά για να κάνει παραδώσεις Σάββατα ένας ταχυμεταφορέας πρέπει να έχει ζητηθεί από πριν και να έχει χρεωθεί εξτρά.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 06:28:29 μμ »
  Όπως είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμα περίμενα ένα δέμα από Ιαπωνία. Τελικά (όπως μπορείτε να δείτε και στη φωτό που ακολουθεί από το tracking των ΕΛΤΑ)μετά από 3 εβδομάδες που... βολόδερνε κάπου στο Ελ.Βενιζέλος και άλλη μία εβδομάδα παραμονής στο κέντρο διαλογής Αττικής έφτασε προχθές στα χέρια μου με το μαγικό πράσινο χαρτάκι πάνω του : «τελωνειακώς  ελεύθερο». Για άλλη μια φορά δεν είχα την τιμή να γνωρίσω τη νέα υπηρεσία που αναφέρει παραπάνω ο Αρκάδιος  :mrgreen:



Αυτή είναι  η τέταρτη συνεχόμενη παραγγελία από Ιαπωνία (από τον Αύγουστο) που περνάει χωρίς τελωνειακές χρεώσεις , όλες είχαν παρόμοιο συνολικό κόστος (προϊόντα + ταχυδρομικά)  γύρω στα 90 ευρώ.  δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω :

α) εκεί στο τελωνείο με συμπαθούν ιδιαίτερα  :mrgreen:
ή
β) ισχύει κάτι που μου είπε και η νύφη μου που δουλεύει στα ΕΛΤΑ : τα δέματα μικρού  βάρους (<2 Kg) που είναι και συστημένα έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες να ελεχθούν καθώς μάλλον περνάνε με το επιστολικό ταχυδρομείο και όχι ως δέματα.

  Και μια παρατήρηση για το δέμα που παρέλαβα από το HLJ και περιείχε ένα αερογράφο της Mr. Hobby : μπορεί οι ιάπωνες να χρησιμοποιούν αρκετά χοντρό χαρτόκουτο για τις συσκευασίες τους και  ο αερογράφος  ήταν μέσα σε κασετίνα αλλά δεν υπήρχε καμία άλλη προστατευτική συσκευασία πχ. το περιτύλιγμα με τις φουσκάλες ή κάτι άλλο που να προστατεύει από χτυπήματα κλπ.
Κάποια στιγμή που θα αξιωθώ να βάψω θα κάνω και μια μικρή παρουσίαση μιας και οι συγκεκριμένοι δεν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 01:09:08 πμ »
2-3 πραγματάκια που παρήγγειλα τελευταία ήρθαν χωρίς
εξτρά χρέωση. Ήταν βέβαια φθηνά έως 15-20 Ευρώ έκαστο
αλλά εδώ δεν υπήρχαν. Ένα κιτ της Hobbyboss καθυστέρησε
καθώς το είδα ότι πήγε Πάτρα μάλλον από λάθος και ξαναγύρισε
Αθήνα για να πάει στο ταχυδρομείο μου και να μου παραδοθεί
στην πόρτα μου.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 04:27:12 πμ »
Ξέρει κανείς αν υπάρχει θέμα με την εισαγωγή εύφλεκτων προϊόντων?
Έχει ακούσει κανείς να τς κρατάνε στην εισαγωγή?
Θέλω να πάρω κάτι χρώματα και κάτι διαλυτικά...

Τέλος έχει παραγγείλει κανείς από το sealmodel τελευταία?

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 12:40:46 μμ »
Είχα πάρει ένα κιτ και 2 εργαλιάκια tamiyia τον Απρίλιο του  2017. Γιατί;

Ti χρώματα και διαλυτικά ψάχνεις; Μήπως σου έχω να σου προτείνω κάτι από Ευρώπη.

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 12:50:27 μμ »
Ξέρει κανείς αν υπάρχει θέμα με την εισαγωγή εύφλεκτων προϊόντων?
Έχει ακούσει κανείς να τς κρατάνε στην εισαγωγή?
Θέλω να πάρω κάτι χρώματα και κάτι διαλυτικά...

Τέλος έχει παραγγείλει κανείς από το sealmodel τελευταία?


Ευφλεκτα προιοντα δεν στελνουν απο εξωτερικο,ειχα παραγγειλει πριν 1,5 χρονο σπρευ συγκεκριμενα απο εδω   https://www.super-hobby.gr/
και μου απαντησαν οτι ειναι ευφλεκτο δεν μπορουν να το στειλουν...

Αποσυνδεδεμένος wavelet

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 275
  • Age: 58
  • Τόπος: Λευκωσία
  • Goddammit
Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 02:24:03 μμ »
Γιάννη, ο sealmodel πρέπει να στέλνει εύφλεκτα προϊόντα με το πλοίο, θα αργήσουν αρκετά αλλά θα τα λάβεις.  Τον είχα ρωτήσει πριν 2 χρόνια για τα σπρέι χρώματα TS της Tamiya  και μου είχε πει με το πλοίο, αλλά δεν έβαλα τελικά την παραγγελία. Δεν ξέρω αν στέλνει ακόμη με το πλοίο.
I scream, you scream, we all scream for ice cream.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 11:53:14 μμ »

Ευφλεκτα προιοντα δεν στελνουν απο εξωτερικο,ειχα παραγγειλει πριν 1,5 χρονο σπρευ συγκεκριμενα απο εδω   https://www.super-hobby.gr/
και μου απαντησαν οτι ειναι ευφλεκτο δεν μπορουν να το στειλουν...
Γιάννη, ο sealmodel πρέπει να στέλνει εύφλεκτα προϊόντα με το πλοίο, θα αργήσουν αρκετά αλλά θα τα λάβεις.  Τον είχα ρωτήσει πριν 2 χρόνια για τα σπρέι χρώματα TS της Tamiya  και μου είχε πει με το πλοίο, αλλά δεν έβαλα τελικά την παραγγελία. Δεν ξέρω αν στέλνει ακόμη με το πλοίο.
Είχα πάρει ένα κιτ και 2 εργαλιάκια tamiyia τον Απρίλιο του  2017. Γιατί;

Ti χρώματα και διαλυτικά ψάχνεις; Μήπως σου έχω να σου προτείνω κάτι από Ευρώπη.

Αρχικά σσς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Πράγματι ο seal είναι ικανός να στείλει και πυρηνικά...
Για πρώτη φορά όμως μου είπε να ελέγξω αν επιτρέπεται στην χώρα μου εισαγωγή εύφλεκτων.
Γι αυτό και ρώτησα μήπως έχει αλλάξει κάτι...


Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 11:42:10 μμ »
Ανέβηκε πριν λίγο στο FB το παρακάτω άρθρο:
https://www.autoblog.gr/2019/02/04/se-isxy-h-symfwnia-eleutherou-emporiou-anamesa-se-e-e-kai-iapwnia/?fbclid=IwAR1VRCdJ-mBsSAvZvRCOWtunbRKVliZxG6JmmmfkEUyUICLwr2fEiM6_02A

Hold your horses που λένε και στη Βρετανία. Ας δούμε πρώτα πόσο θα επηρεάσει τις τιμές των δικών μας καταστημάτων προτού κάνει κανείς μια παραγγελία.
Έδωσα ένα παράδειγμα και το κάνω κόπυ-πάστε από τη συνομιλία:
Πάντως αν πάρουμε ένα δημοφιλές αεροπορικό κιτ, όπως πχ το F-14A της Tamiya, θα δείτε πως το hlj το έχει στα 52 ευρώ. Βάλε και άλλα 15 τα ταχυδρομικά πάμε στα 67 ευρώ και 2 μήνες περίπου αναμονή.
Την ίδια στιγμή, Ελληνικό κατάστημα στο δίνει με 78. Δε θα προτιμήσεις το Ελληνικό για 10-15 ευρώ διαφορά και άμεση παραλαβή;


Θέλω να πιστεύω πως μια τέτοια συμφωνία θα έχει επίπτωση στις τιμές προς τα κάτω και στα δικά μας καταστήματα.  ::sprechende_015::
Προσωπικά θα προτιμήσω Ελληνικό κατάστημα (από αυτά που γνωρίζω πως προάγουν τον μοντελισμό και τον έχουν πάνω από το απρόσωπο εμπόριο) εκτός αν:
Α. οι τιμές είναι 30+ ευρώ παραπάνω (μαζί με τα μεταφορικά)  ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: και
Β. στην περίπτωση που δεν υπάρχει το κιτ στην ελληνική αγορά.

 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 11:49:27 μμ »
Θα καουν οι καρτες!!!
 
Προσωπικα θα αγοραζα ακομα και με 5ευρω διαφορα, ποσο μαλλον για 15.
Εκτος αν καιγομαι πολυ να το εχω αμεσα το προιον. Τα πραγματα ειναι απλα...
Η αγορα εχει πολλους παιχτες, οποιος θελει να συνεχισει να παιζει πρεπει να
μαθει τους νεους κανονες. Το κανουν τοσες ελληνικες κ ξενες επιχειρησεις
ηδη.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:28:43 πμ »
Προσοχή στη χαρά! Κράτει στις κάρτες.
Κατάργηση δασμών δεν σημαίνει ότι τα δέματα δεν θα περνάν τελωνείο (15 ευρώ μίνιμουμ) και δεν θα πληρώνουν 24% ΦΠΑ. Οι δασμοί ούτως ή άλλως ήταν πολύ χαμηλοί, δεν ήταν αυτοί το πρόβλημα.
Λυπάμαι που γίνομαι σπάστης.

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:30:47 πμ »
Σωστο αυτο.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:39:36 πμ »
Τι 10-15 Ευρώ διαφορά ρε παιδιά, αφού με μεγάλη συσκευασία
σε βαράνε κατακέφαλα με ΦΠΑ κι εκτελωνισμό σε στατιστική αξία.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 11, 2019, 08:57:21 μμ »
Την Καλησπέρα μου.

Να ενημερώσω με επιφύλαξη πως μάλλον τα ΕΛΤΑ έχουν αλλάξει πολιτική καί πλέον τα μικρά πακέτα από το εξωτερικό τα χειρίζονται πλέον τα ΕΛΤΑ Courier.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:10:02 μμ »
Προσωπικά τα πακετάκια μου εξακολουθεί να μου
τα φέρνει η ταχυδρόμος μου.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 12, 2019, 10:29:29 πμ »
Καλημέρα Κώστα,

Ύστερα από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ, με ενημέρωσαν πως υπάρχουν συγκεκριμένοι κωδικοί που αυτοί χειρίζονται. Για παράδειγμα κωδικοί που αρχίζουν από R τους χειρίζονται τα ΕΛΤΑ.

Πάντως τα ΕΛΤΑ Courier είναι κ@λοχανείο!! Αν γουστάρουν παιρνούν και αφήνουν χαρτάκι παραλαβής, τηλέφωνο μην προσπαθήσει να τους πάρει κανεις δεν το σηκώνουν καί στα γραφεία τους επικρατεί χάος - δέματα καί μεγάλοι φάκελοι πεταμένοι στο πάτωμα.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.


Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 10:14:33 πμ »
αθάνατο Ελλαδιστάν !!!!

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis
https://www.insomnia.gr/forums/topic/719381-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF/?tab=comments#comment-57697641


μπα .. πιο πολύ για ανεπίσημους δασμούς μου φαίνεται οτι πάνε να εφαρμόσουν ... δεν θα μου έκανε εντύπωση να το εφαρμόσουν και σε άλλες χώρες ...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 03:51:20 μμ »
Είναι ευρωπαϊκή οδηγία να περνάνε όλα τα μικρά δέματα από εκτελωνισμό. Διαμαρτυρόταν από τη μια το λόμπι του λιανεμπορίου γιατί έχανε πωλήσεις, οι εθνικές εφορίες γιατί έχαναν ΦΠΑ και η αλήθεια είναι ότι είχε παραγίνει η ιστορία με τα μικρά δέματα αλλά υψηλής αξίας ηλεκτρονικά είδη (ακριβά κινητά κλπ.). Από την άλλη την πληρώνουν μαζί και όλοι οι άλλοι που χρειάζονται ένα ανταλλακτικό μικρής αξίας αλλά δυσεύρετο στην Ευρώπη, το οποίο θα στοιχίζει πλέον ο κούκος αηδόνι. Για τον απλό καταναλωτή περιορίζονται τα οφέλη της παγκοσμιοποίησης, για τα corporations συνεχίζουν ακάθεκτα.

Με το Brexit θα ισχύσουν τα ίδια (μετά τη μεταβατική περίοδο) και για τη Βρετανία, οπότε τέρμα το Amazon.uk, τέρμα το hannants κ.ο.κ.
 :x :x :x

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 08:01:46 μμ »
Παραθέτω ακριβώς ότι αναγράφει η σελίδα των ΕΛ.ΤΑ. στο Φούμπου:

"Διευκρίνιση από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία

Τα ΕΛΤΑ προχωρούν σε διευκρινίσεις σε συνέχεια δημοσιευμάτων που προέκυψαν τις τελευταίες ώρες αναφορικά με τις αλλαγές στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού και τα οποία έχουν προκαλέσει ανησυχία στους καταναλωτές που αγοράζουν προϊόντα από χώρες εκτός Ε.Ε

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα.

Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική.

Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας."

Πηγή: =68.ARDmuUBeHHGYJy9jbbRt4zRdtN1M48SzTwBfy_2p3K_oeMsz60LovrNCZ-A7TJr-C5MiV-qDz4bPGVrhk5oR40zsTu_-dDvwjspXqgvFxY3mU17uXvdJ5e9lsWb_1h_Z9dSvfL7DnYAXd1iOOa4Z88k1MO5Gs0eCwJyBP4d9TVEJWZaESlaUdT4GHkzhvT2m8zr6h5N48HFJW15-RWGZkUXQbfHiIFL_n-Zx6Ny1aZDhuK4e-9RxOoqwkbG7ixRZwL4Epvs8ixhF0DU-Tr9_6toOtX9CFybGLc2jUZXMYYBqCS41N94snIZC5Pn566n_fbOYZHmlSQ9g777Sowrz2NZqanOz0TJlcAlrNMjoO3NtyYojk5U]https://www.facebook.com/HellenicPostELTA/?__tn__=kC-RH-R&eid=ARDuTP2ig2cZcYKG4Lxj2awGx_ez9iakY389FKjHnZ-frg9MWUhsVAMaw8Agv4r2p7_4rffVeNyzQxB7&hc_ref=ARSHF4bPOEMGg_JBHzHTY-utWV663boolvSAGLMonx19g4lE2Zn5vwfE7fhv2fFRV60&fref=nf&__xts__[0]=68.ARDmuUBeHHGYJy9jbbRt4zRdtN1M48SzTwBfy_2p3K_oeMsz60LovrNCZ-A7TJr-C5MiV-qDz4bPGVrhk5oR40zsTu_-dDvwjspXqgvFxY3mU17uXvdJ5e9lsWb_1h_Z9dSvfL7DnYAXd1iOOa4Z88k1MO5Gs0eCwJyBP4d9TVEJWZaESlaUdT4GHkzhvT2m8zr6h5N48HFJW15-RWGZkUXQbfHiIFL_n-Zx6Ny1aZDhuK4e-9RxOoqwkbG7ixRZwL4Epvs8ixhF0DU-Tr9_6toOtX9CFybGLc2jUZXMYYBqCS41N94snIZC5Pn566n_fbOYZHmlSQ9g777Sowrz2NZqanOz0TJlcAlrNMjoO3NtyYojk5U

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 08:17:56 μμ »
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι, παρόλο που αποφεύγω να παραγγέλνω από καταστήματα εκτός ΕΕ, δύο τρία πραγματάκια που μου ήρθαν τους τελευταίους μήνες από τρίτες χώρες και που ήταν πράγματι πολύ μικρής αξίας (όχι με ψευτοαποδείξεις κλπ.) πέρασαν ως τελωνειακώς ελεύθερα και δεν πλήρωσα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 12:42:18 πμ »
Είναι ευρωπαϊκή οδηγία να περνάνε όλα τα μικρά δέματα από εκτελωνισμό. Διαμαρτυρόταν από τη μια το λόμπι του λιανεμπορίου γιατί έχανε πωλήσεις, οι εθνικές εφορίες γιατί έχαναν ΦΠΑ και η αλήθεια είναι ότι είχε παραγίνει η ιστορία με τα μικρά δέματα αλλά υψηλής αξίας ηλεκτρονικά είδη (ακριβά κινητά κλπ.). Από την άλλη την πληρώνουν μαζί και όλοι οι άλλοι που χρειάζονται ένα ανταλλακτικό μικρής αξίας αλλά δυσεύρετο στην Ευρώπη, το οποίο θα στοιχίζει πλέον ο κούκος αηδόνι. Για τον απλό καταναλωτή περιορίζονται τα οφέλη της παγκοσμιοποίησης, για τα corporations συνεχίζουν ακάθεκτα.

Με το Brexit θα ισχύσουν τα ίδια (μετά τη μεταβατική περίοδο) και για τη Βρετανία, οπότε τέρμα το Amazon.uk, τέρμα το hannants κ.ο.κ.
 :x :x :x

συγνώμη αλλά τη σχέση έχουν οι εφορίες ο ΦΠΑ κλπ. με την απόφαση των ΕΛΤΑ να βάζει τέλος εκτελωνισμού και στα τελωνειακώς ελεύθερα δέματα (δηλαδή όσα <22 ευρώ κόστους τύχει να επιλεγούν για τελωνειακό έλεγχο) ;

βάζω εδώ σε παράθεση  την ουσία του προβλήματος όπως διατυπώθηκε στο πρώτο λινκ που έβαλα παραπάνω :

Παράθεση
Η διαδικασία πριν την νέα εγκύκλιο είχε ως εξής:

1)Ερχόταν το αντικείμενο.

2)Στο τελωνείο γινόταν διαλογή σε αντικείμενα ανάμεσα σε “έχοντα τελωνειακό ενδιαφέρον” και σε “μη έχοντα” που σημαίνει με λίγα λόγια, οτι αποφάσιζαν αν αυτό που είδαν αξίζει πάνω ή κάτω απο 22€ μαζί με τα μεταφορικά.

3α) Όσα θεωρούνται οτι δεν έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον, βγαίνουν τελωνειακώς ελεύθερα, και συνεχίζουν το δρόμο τους προς τα ταχυδρομεία

3β) Οσα θεωρούνται ακριβότερα των 22€ προχωρούν στον εκτελωνισμό, και σας ζητάνε αποδείξεις πληρωμής, για να δουν το ακριβές ποσό που πληρώσατε, και να βγάλουν την χρέωση αναλόγως.

4α) ΑΝ το αντικείμενο, μαζί με τα μεταφορικά ηταν κάτω των 22€ , το πακέτο ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΗ ΧΡΕΩΣΗ, έβγαινε ξανά τελωνειακώς ελεύθερο, και ερχόταν στα χεράκια σας

4β) ΑΝ το αντικείμενο, μαζί με τα μεταφορικά ηταν πάνω απο 22€ ,τότε γινόντουσαν οι αντίστοιχες χρεώσεις που περιγράφουμε και παρακάτω.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 4α
Μετά την εγκύκλιο, όσα μπουν στο τελωνείο για έλεγχο, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 22€, τότε θα χρεωθουν με τα 15€.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ  και η μεγάλη απάτη προσθέτω εγώ. Τη διευκρίνιση των ΕΛΤΑ στο FB που παραθέτει ο Ερνέστος τη θεωρώ τουλάχιστον εμπαιγμο της νοημοσύνης των πολιτών στους οποίους απευθύνεται. Από τη μία σου λένε μην ανησυχείς:  στα "«Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση" το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Και από την άλλη σου σερβίρουν την "μικρή" αλλαγή : απλά σου λέει : προσθέσαμε  «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική. Και πετάνε και το μπαλάκι στην εξέδρα λέγοντας ότι την ευθύνη διαλογής των δεμάτων την έχουν οι τελωνειακές αρχές.


Εγώ το βλέπω απλά ως μια απάτη. Και αυτό γιατί  πολύ απλά μπορούν να επιλέγουν όλα τα δέματα κάτω των 22 ευρώ "τυχαία" για έλεγχο να σου κολλάνε τελικά το πράσινο χαρτάκι και έτσι πολύ γρήγορα ανέξοδα και άκοπα να τσιμπάνε το έξτρα 15άρι για κάτι που τυπικά δεν υπόκειται σε κόστος εκτελωνισμού. Και λέω τυπικά γιατί ένα δέμα κάτω των 22 ευρώ κανονικά θεωρείται «Ελεύθερο», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση οπότε θα έπρεπε να περνάει χωρίς χρέωση όπως άλλωστε το λένε τα ίδια τα ΕΛΤΑ στο FB. Μόνο αν ο τελωνειακός θεωρούσε ότι μπορεί να αναγράφεται ψευδής κοστολογηση το έστελνε για έλεγχο ώστε να κληθεί ο παραλήπτης να προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογιτικά.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 06:04:39 πμ »
Πρόκειται ξεκάθαρα για παράνομη χρέωση.
Δεν υπάρχει πουθενά κάπου στο νόμο
διευκρίνηση ότι εάν έχει μπει κάτι για
εκτελωνισμό, εάν είναι κάτω από τη
μίνιμουμ αξία σε χρεώνουμε σώνει και καλά.
Δεν αποδέχεσαι το αντικείμενο, τόσο απλά.

Tags: