Αποστολέας Θέμα: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals  (Αναγνώστηκε 4498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« στις: Μάιος 26, 2017, 10:48:11 μμ »
Mπορει καποιος να με βοηθησει απο που και πιο βελτιωτικο θεωρει δυνατο.Και να εξηγηθω στο τι εννοω!

Κατα αρχην δε θελω humbrol και Vallejo τα θεωρω οτι χειροτερο.Τα μονο που χρησιμοποιησα και ηταν καλα ηταν τις Badger (setter/softer) , επειδη ειμαι απο επαρχια και μου ειναι δυσκολο να βρω απο εδω κατι θα πρεπει να ψαξω στο internet , αλλα βλεπω ελλειψεις στα περισσοτερα ή ας πουμε να βρισκεις το ενα απο τα δυο , δηλαδη να βρισκω το mr mark softer αλλα να μην υπαρχει το setter! Tι προτεινεται , ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2017, 10:51:35 μμ »
http://www.hobbycolours.com/index.php?cPath=140_195

Αν επιλέξεις DACO θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2017, 10:57:18 μμ »
Nαι , αλλα ποιο ? Exει τρια....δυνατο θελω , να παρω ενα medium και ενα strong για σιγουρια ?
 Ενα εχουν αυτοι ετσι ? Δε θελει 2 οπως σε αλλες εταιριες?!

edit: Δεν υπάρχει στο στοκ , αυτο που ελεγα παραπανω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2017, 11:30:10 μμ »
Μήπως δεν ψάχνεις σε όλα τα καταστήματα σωστά?
Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό, setter και softer υπάρχουν και τα δύο σε 2 από τα 5 μεγάλα καταστήματα που κινούνται στο δίκτυο δυναμικά (4 Αθήνας και 1 Θεσσνίκης). Στα υπόλοιπα, ή το ένα ή το άλλο.
Σε ένα της Αθήνας βρίσκεις τα 2 badger και στο της Θεσσνικης τα 2 Mr Mark. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά και δεν θέλεις να αγοράσεις μέσω Ιντερνετ αλλά αυτοπροσώπως.
Ονόματα δεν μπορώ να γράψω λόγω forum και διαφήμισης αλλά μπορώ με pm.

Εγώ χρησιμοποιώ τα badger κυρίως αλλά έχω και τα MICROSCALE, Testors, Vallejo και Humbrol. Νομίζω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση στην ερώτηση σου περί του καλύτερου καθώς εγώ τουλάχιστον έχω εμπειρία ότι η παλαιότητα του decal μπορεί να είναι σημαντικός παράγοντας για την αποτελεσματικότητα ενός ζουμιού. Επειδή έχω μεγάλη συλλογή μοντέλων από 40ετίας μέχρι και σημερινά, έχει υπάρξει περίπτωση να διαλυθεί decal με χρήση ισχυρού ζουμιού και τείνω να θεωρήσω ότι τα badger είναι τα καλύτερα για κάθε χρήση. Αντίθετα τα testors είναι ισχυρά και μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο decal. Αμα σε φώτισα.....  ::baby007::
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2017, 12:06:34 πμ »
Nαι , αλλα ποιο ? Exει τρια....δυνατο θελω , να παρω ενα medium και ενα strong για σιγουρια ?
 Ενα εχουν αυτοι ετσι ? Δε θελει 2 οπως σε αλλες εταιριες?!

edit: Δεν υπάρχει στο στοκ , αυτο που ελεγα παραπανω!!!!
Συμφωνώ 100% με τον Νίκο τo Daco είναι κορυφαίο. Πάρε το strong και θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Προσωπική μου άποψη πάντα, αλλά τα setter τα θεωρώ μέγιστο παπατζηλίκι από μεριάς εταιριών. Μια ζωή ακόμα και σε μάρκες που έχουν και setter (πχ gunze), χρησιμοποιώ μόνο το softer και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2017, 12:49:06 πμ »
Συμφωνώ 100% με τον Νίκο τo Daco είναι κορυφαίο. Πάρε το strong και θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Προσωπική μου άποψη πάντα, αλλά τα setter τα θεωρώ μέγιστο παπατζηλίκι από μεριάς εταιριών. Μια ζωή ακόμα και σε μάρκες που έχουν και setter (πχ gunze), χρησιμοποιώ μόνο το softer και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Μια κουβέντα είναι το Daco... και που να το βρεις?

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2017, 03:20:03 πμ »
Και το Μedium της DACO είναι οκ πιστεύω.Το χρησιμοποίησα σε σήματα της ICM που είναι επιεικώς γ.τ.π  και έκανε τέλεια δουλειά. Φοβήθηκα να βάλω το strong μηπως και τις σακατεψει

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2017, 09:57:14 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2017, 10:00:04 πμ »
Πάντως εγώ γενικά αποφεύγω το strong λόγω πολύ έντονων χημικών στοιχείων που περιέχει. Το medium που έχω και δουλεύω κάνει πολύ καλή δουλειά και σε χοντρές χαλκομανίες που έχω δοκιμάσει (με λίγο παραπάνω ποσότητα ίσως). ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2017, 12:16:23 μμ »
Όντως Daco μόνο απ' έξω για την ώρα. Όσο για το strong, απλά θέλει λίγο προσοχή να μην "πνίγεις" το μοντέλο κατά την εφαρμογή του. Αλλά για δύστροπες/χοντρές χαλκομανίες είναι αξεπέραστο. Για πιο νορμάλ καταστάσεις το Gunze δουλεύει άψογα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 27, 2017, 01:54:51 μμ »
Συμφωνώ 100% με τον Νίκο τo Daco είναι κορυφαίο. Πάρε το strong και θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Προσωπική μου άποψη πάντα, αλλά τα setter τα θεωρώ μέγιστο παπατζηλίκι από μεριάς εταιριών. Μια ζωή ακόμα και σε μάρκες που έχουν και setter (πχ gunze), χρησιμοποιώ μόνο το softer και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Συμφωνω και εγω για τα setter για το παπατζηλικι αλλα και ως εργασια ειναι και μη πρακτικη να εχεις 2 υγρα.Ενα καλο υλικο αν το βρεις φτανει!Και μαλλον εκει θα καταληξω να παρω ενα softer π.χ. gunze oπως λες ή daco....αααααααν βρω.

Μήπως δεν ψάχνεις σε όλα τα καταστήματα σωστά?
Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό, setter και softer υπάρχουν και τα δύο σε 2 από τα 5 μεγάλα καταστήματα που κινούνται στο δίκτυο δυναμικά (4 Αθήνας και 1 Θεσσνίκης). Στα υπόλοιπα, ή το ένα ή το άλλο.
Σε ένα της Αθήνας βρίσκεις τα 2 badger και στο της Θεσσνικης τα 2 Mr Mark. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά και δεν θέλεις να αγοράσεις μέσω Ιντερνετ αλλά αυτοπροσώπως.
Ονόματα δεν μπορώ να γράψω λόγω forum και διαφήμισης αλλά μπορώ με pm.

Εγώ χρησιμοποιώ τα badger κυρίως αλλά έχω και τα MICROSCALE, Testors, Vallejo και Humbrol.

Aπο το ιντερνετ θελω να κανω την αγορα , εδω εχουν διαλυσει τα παντα και λογω κρισης και λογω τακτικης των προμηθευτων δυστυχως!!!
MICROSCALE εννοεις το κοκκινο ?
Testors το Decal Solvent Solution ?

Τςπ...εχω ψαξει πολυ καλα , ναι τα badger στην Αθηνα υπαρχουν (σιγα δεν ειναι διαφημιση οταν αναφερεις 4-5 μαγαζια , αλλο να προωθεις ενα και συνεχεια)  , στη Θεσσαλονικη στο ενα που ειδα εχει μονο το softer ,στα αλλα (ge , pla , fa)της Αθηνας ομοια ...μπορει οι σελιδες να τα εμφανιζουν στην αναζητηση αλλα οταν πας να δεις το αντεικειμενο για να το επιλεξεις για το καλαθι αγορας εκει το δειχνει out of stock.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 27, 2017, 03:25:41 μμ »
Κάτι δεν συλαμβάνω.... είμαι στο σαιτ της ge στην Αθήνα και μου δίνει και τα 2 Mr Mark κανονικά στο καλάθι (του έχουν μείνει από 1 κομμάτια). Αν δεν μπορώ να αγοράσω το μαγάλο μπλε κουμπί για προσθήκη δεν λειτουργεί στη λίστα των προιόντων. Είμαι επίσης στον ka και βλέπω άφονα Badger (και τα 2) που εντάσσονται στο καλάθι κανονικά.Τα άλλα καταστήματα είναι όπως λές... άλλος έχει το ένα και άλλος το άλλο. Επίσης όπως λές λόγω κρίσης πολλά ωραία πράγματα δεν έρχονται πέλον στην Ελλάδα και είναι ευτύχημα που μέχρι σήμερα υπάρχει και λίγο στόκ. Επίσης βλέπω στον ka το Tamiya Mark Fit για softener που δεν το ήξερα (στα 3,12 €). Από microscale μιλάω για το κόκκινο που δεν το βλέπω σήμερα ολούθε αλλά νομίζω ο ge  θα το φέρει γρήγορα (από εμπειρία νομίζω ότι ανανενώνει γρήγορα). Όσο για το testors, μιλάω για αυτό που λές αλλά και αυτό δεν το βλέπω στα μαγαζιά.

Σε γενικές γραμμές ένας βασικός λόγος που έχει γίνει και το χόμπυ ασύμφορο είναι ότι πρέπει να στοκάρει κανείς τέτοια είδη που γίνονται ανάρπαστα όποτε εμφανιστούν.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 27, 2017, 03:33:41 μμ »
Ξέχασα τη Μυτιλήνη.... έχει διαθέσιμα τώρα και τα δύο Gunze, λίγο τσιμπημένα 5,50 και 5,80 € αλλά τα έχει διαθέσιμα (μπαίνουν καλάθι). Επίσης ο μάγκας κάνει κάθε 15 μέρες παραγγελία Αγγλία και φέρνει πράμα καλό σε καλές τιμές... τον χρησιμοποιοώ χρόνια και είναι εντάξει σε όλα του.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 27, 2017, 03:45:52 μμ »
Να διορθώσω το λάθος μου... ο Μυτιλήνης είναι φθηνότερος αρκετά των άλλων και όχι τσιμπημένος που έγραψα.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 27, 2017, 09:37:35 μμ »
Μυτιληνη  :?: Δε τον ηξερα...ψαχνωντας νομιζω τον βρηκα , αναλω :mrgreen: :mrgreen:.gr

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 27, 2017, 09:58:47 μμ »
Σωστά και είναι καλός κύριος... και φέρνει και παραγγελίες με καλή τιμή από Hannants (Αγγλία). Στείλτου email να σε έχει υπόψη του σε ότι θες. Ο μόνος που το κάνει...
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 27, 2017, 10:14:12 μμ »
ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 01, 2017, 09:50:30 μμ »
Ρε σεις γιατι δεν αναφερετε τα καταστηματα? Ισα ισα, καλο ειναι.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 01, 2017, 10:58:45 μμ »
Προς το παρων παντως πηρα:
τα 2 τις badger softer/setter
το mr mark softer να δω αν δουλευει μονο του!
και της Testors το Decal Solvent Solution.
Αυτα βρηκα ευκολα , αυτα πηρα και αυτα θα δοκιμαστουν , ευχαριστω για την οποια βοηθεια...

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2017, 11:45:03 πμ »
Ρε σεις γιατι δεν αναφερετε τα καταστηματα? Ισα ισα, καλο ειναι.

συμφωνώ 1000% γράψτε και τα καταστήματα μετά λέμε γιατί κλείνουν και αγοράζουμε από το εξωτερικό ,ποιο κατάστημα ειναι στην Μυτιλήνη

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 04, 2017, 06:39:22 μμ »
thanks

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2017, 01:09:32 πμ »
Ένα είναι η "Ανάλωσις"

Αποσυνδεδεμένος Panos Aware

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα - Δυτικά Προάστια, Greece
Απ: Ευρεση βελτιωτικο σηματων/decals
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 12:07:09 μμ »
Διαβάζοντας το άρθρο για την καλύτερη επιλογή βελτιωτικού χαλκομανίας...
Ίσος αυτό σας βοηθήσει στη περίπτωση που θέλετε Daco από Eλλάδα.
Μπορείτε να πάτε και από την έδρα του να τα παραλάβετε τα προϊόντα όπως γραφει αναλυτικά στο 2ο link.

http://www.discounthobbyzone.com/index.php?cPath=610_612

http://www.discounthobbyzone.com/contact_us.php

Ωστόσο εγώ χωρίς να έχω καμια εμπειρία κατάλαβα μέσα από το άρθρο αυτό και το ανάλογο βιντεάκι ότι το decal fix της humbrol είναι μάλλον ποιο πολύ Setter.
Και κάνοντας μια περιήγηση στα ηλεκτρονικά καταστήματα της Αθηνας συγκρίνοντας τιμές κατέληξα προς επιλογή τα βελτιωτικά της Badger, μελλοντικά θα δοκιμάσω και τα Gunze και τα Deco αλλα λέω να κρατήσω το badjet μου χαμηλά για αρχή μιας και έχω πολλά υλικά ακόμα να αγοράσω.

Tags: