Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με χαλκομανιες  (Αναγνώστηκε 2101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Προβλημα με χαλκομανιες
« στις: Μάιος 05, 2017, 10:53:59 πμ »
Περναω τις χαλκομανιες στο canadair που φτιαχνω και εχω προβλημα. Χρησιμοποιω το decal fix της humbrol αραιωμενο με λιγο νερο οπως αναφερει και η εταιρια για να μην χαλασει το clear που εχω περασει το μοντελο. Μουσκευω μερικα λεπτα την χαλκομανια στο διαλυμα και με ενα μαλακο πινελο μεταφερω τις χαλκομανιες στο μοντελο. Και εδω ξεκινανε τα προβληματα. Τα στρογγυλα εθνοσημα στα φτερα δεν φαινονται να εχουν κολλησει καλα και φοβαμαι οτι πολυ γρηγορα θα ξεκολησουν. Εκανα μια δοκιμη στο ενα πλαϊνο εθνοσημο μονο με νερο και η χαλκομανια εσπασε αμεσως μολις μπηκε στο νερο, με χιλια μιρια βασανα την τοποθετησα στο μεντελο αλλα οταν στεγνωσε μετα απο ωρες το αποτελεσμα ηταν ασχημο. Παρομοιο αποτελεσμα ειχα και σε δυο μικρες χαλκομανιες οι οποιες διαλυθηκαν οταν τις εβαλα στο διαλυμα νερο/decal fix και εγιναν αχρηστες. Κανω κατι λαθος; Εχουν οι χαλκομανιες προβλημα και να παρω νεα καρτελα; Αν ναι πως θα αφαιρεσω τις χαλασμενες χαλκομανιες

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2017, 01:29:29 μμ »
Εγώ θα έστελνα ένα email στην υποστήριξη πελατών της Heller, με μερικές φωτογραφίες του προβλήματος, ζητώντας νέα καρτέλα. Συνήθως η εταιρεία ανταποκρίνεται (εμένα μου έχουν στείλει καρτέλα του FIAT G.91 επειδή κάποια roundels ήταν έκκεντρα εκτυπωμένα)
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2017, 02:07:27 μμ »
κανω την ελληνικη εκδοση με τα LM Decals

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2017, 02:43:44 μμ »
λαθος ποστ

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2017, 02:46:27 μμ »
1oν μη το αραιωνεις με νερο , οπως ειναι βαλτο.Το σημα στο νερο απο εκει στο μοντελο και απο εκει decalfix , χωρις πολλα πολλα.Aσε που υπαρχουν φαινομενα αρνητικα του clear με το decal.

2ον ειναι το χειροτερο βελτιωτικο ever για εμενα , αν και χρησιμοποιω μονο humbrol!

3oν τα LM ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑ ειναι απο τα κορυφαια και σπανια ως προς την ποιοτητα τους!Η δικη μου εμπειρια αυτο δειχνει.

4ον η χαλκομανια κανονικα θελει ενα softener και ενα setter , ενα υγρο να τη μαλακωσει και το αλλο να τη κανει να κολλησει και να απορροφηθει πανω στο πλαστικο , το humbrol δε νομιζω οτι τα καταφερνει σε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2017, 05:38:05 μμ »
δοκίμασε το βελτιωτικό της Gunze το Mr Marcsofter. Εμένα προσωπικά με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2017, 07:47:52 μμ »
οποτε να υποθεσω οτι πρεπει να παρω νεες χαλκομανιες μιας και αυτες που εβαλα (τα μεγαλα κομματια) εχουν τοποθετηθει ελατωματικα + http://www.fasmamodels.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=69&products_id=6706 + http://www.fasmamodels.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=69&products_id=6707

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2017, 10:17:40 μμ »
.....μαλλον  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2017, 11:07:25 μμ »
Περναω τις χαλκομανιες στο canadair που φτιαχνω και εχω προβλημα. Χρησιμοποιω το decal fix της humbrol αραιωμενο με λιγο νερο οπως αναφερει και η εταιρια για να μην χαλασει το clear που εχω περασει το μοντελο. Μουσκευω μερικα λεπτα την χαλκομανια στο διαλυμα και με ενα μαλακο πινελο μεταφερω τις χαλκομανιες στο μοντελο. Και εδω ξεκινανε τα προβληματα. Τα στρογγυλα εθνοσημα στα φτερα δεν φαινονται να εχουν κολλησει καλα και φοβαμαι οτι πολυ γρηγορα θα ξεκολησουν. Εκανα μια δοκιμη στο ενα πλαϊνο εθνοσημο μονο με νερο και η χαλκομανια εσπασε αμεσως μολις μπηκε στο νερο, με χιλια μιρια βασανα την τοποθετησα στο μεντελο αλλα οταν στεγνωσε μετα απο ωρες το αποτελεσμα ηταν ασχημο. Παρομοιο αποτελεσμα ειχα και σε δυο μικρες χαλκομανιες οι οποιες διαλυθηκαν οταν τις εβαλα στο διαλυμα νερο/decal fix και εγιναν αχρηστες. Κανω κατι λαθος; Εχουν οι χαλκομανιες προβλημα και να παρω νεα καρτελα; Αν ναι πως θα αφαιρεσω τις χαλασμενες χαλκομανιες
Καλησπέρα, το λάθος που κάνης και δεν κολλούν οι χαλκομανίες είναι ο υπερβολικός χρόνος
που τις αφήνης μέσα στο νερό, (όπως αναφέρης 2-3 λεπτά, μα έτσι φεύγη όλη η κόλλα ), η
διαδικασία είναι 15 δευτερόλεπτα μέσα σε  χλιαρό νερό, μετά με ένα τσιμπιδάκι την ανασύρης
και την τοποθετής σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας μέχρι με μια μπαττονέτα το φίλμ να μπορή
να αποκολλήθή απο το back paper (άσπρο ή γαλάζιο χαρτί), επίσης όταν στην χαλκομανία έχουν
τοποθετηθή βελτιωτικά  και στεγνώση αυτή ξηραίνη και εάν ξεκολλήση ή την αφαιρέσης αυτή
θρυμματίζεται επειδή το φίλμ χάνη την ελαστικότητα του.
Θα σου συνιστούσα μετά την διαδικασία  που περιγράφω παραπάνω  πρίν να την τοποθετήσης
να έβαζες στο σημείο με μια οδοντογλυφίδα λίγη διάφανη παρκετίνη, η οποία μαλακώνη την
χαλκομανία και βοηθά στο σωστό κόλλημα αυτής.
Φιλικά Γιάννης.
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2017, 11:35:57 μμ »
με σκετο νερο σε θερμοκρασια περιβαλλοντος οταν εβαλα μια χαλκομανια μεσα, αυτη εσπασε αμεσως σε τρια κομματια και ξεκολλησε απο το χαρτι, με το διαλυμα που εκανα decal fix/νερο στην αρχη αφηνοντας την χαλκομανια μεσα για μερικα δευτερολεπτα και περιμενοντας μετα εξω η χαλκομανια δεν ξεκολαγε απο το χαρτι και γι'αυτο αυξησα τον χρονο που αφηνα την χαλκομανια στο διαλυμμα. Εξ'αλλου και η humbrol προτεινει να εχεις τη χαλκομανια στο διαλυμμα αυτο μεχρις ωτου η χαλκομανια να μπορει να μετακινηθει με ενα πινελο απο το χαρτι. Θα κοιταξω να κανω μια παραγγελια απο το προηγουμενο ποστ μιας και βλεπω οτι οποιο προϊον της humbrol εχω παρει ειναι ελλατωματικο

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Προβλημα με χαλκομανιες
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2017, 01:51:11 πμ »
δοκίμασε το βελτιωτικό της Gunze το Mr Marcsofter. Εμένα προσωπικά με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο
x10



To χρησιμοποιώ τριάντα χρόνια σχεδόν. Δε με πούλησε ποτέ :wink:
 
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: