Αποστολέας Θέμα: HAF F-86E(M) - Academy 1/72 (341M)  (Αναγνώστηκε 1423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
HAF F-86E(M) - Academy 1/72 (341M)
« στις: Απρίλιος 06, 2017, 12:09:44 πμ »
 Τελειώνοντας την κατασκευή του B-17 ήθελα πριν το επόμενο μεγάλο project να πιάσω κάτι ξεκούραστο. Κοιτόντας το στοκ το μάτι κόλλησε πάνω στο F-86. Η αρχική μου σκέψη ήταν να γίνει ελληνικό αλλά δεν ήμουν έτοιμος να μπλέξω με τις μετατροπές που χρειάζεται το αλεξηνέμιο παρ'όλο που είχα ήδη έτοιμο βαμμένο μαύρο το cockpit. :mrgreen: Η κατασκευή κοίλησε χωρίς κανένα πρόβλημα με μόνος προσθήκες τις ζώνες στο κάθισμα και τάπες απο φύλλο πλαστικού σε εισαγωγή και εξαγωγή. Ένα λάθος της Academy που το κατάλαβα όταν ήταν αργά είναι ο τρόπος που δίνει τα αερόφρενα. Όταν είναι σε ανοιχτή θέση πρέπει να παίρνουν κλήση προς το έδαφος ενώ η εταιρία τα δίνει παράλληλα σε αυτό. Θα κάνω πως δεν το είδα και θα προχωρήσω κανονικά. ::glossa::

Έχουμε και λέμε, το κιτ  ::arrowdown::


Το αεροσκάφος που θέλω να φτιάξω  ::arrowdown::


Λίγο απο cockpit  ::arrowdown::


Εδώ έτοιμο στοκαρισμένο, τριμμένο, γυαλισμένο και μασκαρισμένο για να ξεκινήσει το βάψιμο.  ::arrowdown::


Σαν βάση θα χρησιμοποιήσω το Polished Aluminum της AK και για το ελάχιστο paneling μάλλον θα παίξω με μεταλλικά Humbrol.


 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: USAF F-86F - Academy 1/72
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2017, 09:08:42 πμ »
Κάποια στιγμή είδα τα κιτ μου με άλλο μάτι. Αναφέρομαι σε κιτ που αρχικά είχα πάρει για να γίνουν HAF (RF-84F, F-86D...) και για τα οποία δεν είχα ασχοληθεί καν να δω με προσοχή τι έδινε ο κατασκευαστής ως επιλογές στα decals.
Νομίζω κάπως έτσι είναι η περίπτωσή σου με το F-86F!

Για να δούμε τι θα δούμε....  ::tv::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: USAF F-86F - Academy 1/72
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2017, 09:39:17 μμ »
...και για τα οποία δεν είχα ασχοληθεί καν να δω με προσοχή τι έδινε ο κατασκευαστής ως επιλογές στα decals.
Εϊναι κι αυτός ένας απο τους λόγους (μετά την μετατροπή στο αλεξηνέμιο) που δεν προχώρησε η σκέψη για ελληνικό. Δεν ήθελα να βάλω στην άκρη τόσο ωραία σήματα. :wink:

Έχουμε και λέμε, ψέκασμα με μαύρο γυαλιστερό Gunze, μετά ψέκασμα με Polished Aluminum της AK, μασκάρισμα για το paneling με alclad duraluminium και Humbrol 56. Ψεκάστημε και το κίτρινο στη μούρη με Gunze, κωδικό δεν θυμάμαι. Συνεχίζω με πινέλο για λεπτομέρειες και μετά σήματα.


Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: HAF F-86E(M) - Academy 1/72 (341M)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:14:48 μμ »
 Πλήρης αποτυχία... Προχωρώντας στα σήματα έγινε η στραβή. Τα πολύ κακής ποιότητας σήματα της Academy δεν ήθελαν να συνεργαστούν. Ήταν πολύ χοντρά και δεν έπαιρναν τη φόρμα του μοντέλου, αποκορύφωμα η σκακιέρα στο κάθετο που έσπασε σε αρκετά μέρη και με έκανε να πάρω την απόφαση να τα ξηλώσω. Έχω ξεκινήσει να βάφω μαύρο το cockpit και έκανα προσπάθεια για να φτιάξω το σπαστό αλεξηνέμιο. Δεν βγήκε κάτι σπουδαίο αλλά εδώ που φτάσαμε κάτι είναι κι αυτό. Θα επανέλθω με φωτό μόλις έχω κάποια πρόοδο.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: HAF F-86E(M) - Academy 1/72 (341M)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:56:10 μμ »
Να σουπω την αληθεια το περιμενα...βλεποντας το ποστ σου τις προαλλες πηγα και ξεθαψα το κιτ να δω τα σηματα ξανα...και το ειχα 50-50 αν θα κατσουν καλα...ειναι τα παλια της ακαντεμυ δυστυχως...οποτε μαλλον δεν την γλυτωνες.
Πιστευω να μην σου χαλασαν το βαψιμο με τα μεταλλα Λαμπρο.
Αντε να δουμε φωτο...να παρουμε ιδεες για οταν το πιασω και εγω που το ειχα στο προγραμμα για ελληνικο. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: HAF F-86E(M) - Academy 1/72 (341M)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:33:47 μμ »
Να σουπω την αληθεια το περιμενα...βλεποντας το ποστ σου τις προαλλες πηγα και ξεθαψα το κιτ να δω τα σηματα ξανα...και το ειχα 50-50 αν θα κατσουν καλα...ειναι τα παλια της ακαντεμυ δυστυχως...οποτε μαλλον δεν την γλυτωνες.
Πιστευω να μην σου χαλασαν το βαψιμο με τα μεταλλα Λαμπρο.
Αντε να δουμε φωτο...να παρουμε ιδεες για οταν το πιασω και εγω που το ειχα στο προγραμμα για ελληνικο. ::salut::
Δεν τα γλύτωσα τα μέταλλα Αλέξανδρε οπότε πάμε απο την αρχή το βάψιμο. Δεν πειράζει, ευκαιρία να προσέξω περισσότερο 1-2 σημεία. :wink:
Πάντως το καλό είναι πως μετά απο καιρό θα βάλω άλλο ένα HAF μοντέλο στη συλλογή. :mrgreen:

Tags: