Αποστολέας Θέμα: Mediiic .... [1/35 willys ambulance]  (Αναγνώστηκε 1341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Mediiic .... [1/35 willys ambulance]
« στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 08:06:44 μμ »
Το Jeep είναι το γνωστό της Italeri και το προμηθεύτηκα από μέλος του MC.
Ο οδηγός είναι από το spares box, είτε από το willys της Italeri είτε αυτό της Tamiya.
Ο συνοδηγός με τις σαρδέλες πίσω είναι αποτέλεσμα πολλαπλών χειρουργικών επεμβάσεων. Πόδια άγνωστο, ίσως άλλος οδηγός, κορμός από μοτοσυκλετιστή της Italeri, μετατροπές στα χέρια με προσθήκη green stuff, για να δείχνει και να κρατάει το φορείο, κράνος από τα spares και κεφάλι hornet.
Κάτω από τα φορεία βρίσκονται δύο χαρτόκουτες ιδιοκατασκευή από λεπτό φύλλο πλαστικού, που πιθανόν να περιέχου γαλέττες και κονσέρβες (ίσως σούπα, τι λέτε και σεις).
Το τρέιλερ είναι από το τζιπάκι της Heller και ό,τι βρίσκεται μέσα του (εκτός από τις αρβύλες) είναι ιδιοκατασκευή από φύλλο πλαστικού και με βάση φωτο από το διαδίκτυο).
Το βάψιμο του τζιπ (αστάρωμα, βάψιμο, φθορές, λάσπωμα) έγινε όπως και στα άλλα δύο US Vehicles που ανέβασα.
Στο μπροστινό τζάμι έφτιαξα κάλυμα, αλλά δεν το έβαλα τελικά, επειδή κρύβει το σταυρό στο καπό.
Οι φιγούρες με Gunze και ΤΑΜΙΥΑ, από πάνω σκιές και φωτίσματα με λάδια ζωγραφικής και κάποια φωτίσματα με vallejo.
Δύο μέρες πάλευα να βάψω τους σταυρούς στα κράνη και τελικά όταν τα έφθειρα με σφουγγαράκι, μάλλον το παράκανα.







Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Mediiic .... [1/35 willys ambulance]
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 10:13:33 πμ »
Αγαπημένο θέμα το τζιπ και ακόμα περισσότερο, οι..... "αμπούλες"!!!! Το βάψιμο του μοντέλου μου αρέσει και είναι αρκετά ρεαλιστικό (εκτός από τις φιγούρες που νομίζω ότι λόγω κλίμακας, ήθελαν περισσότερη δουλειά ).

Μερικές παρατηρήσεις: Η ρεζέρβα, είναι πολύ καθαρή σε σχέση με το υπόλοιπο μοντέλο. Ο κοτσαδόρος του τζιπ, δεν είναι σωστός (τα αμερικάνικα οχήματα είχαν έναν τύπο που ασφάλιζε).  Τα απλωμένα φορεία, δείχνουν ξύλινα (δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι ήταν πάνινα ή δερμάτινα).

 ::keep_mod:: ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Mediiic .... [1/35 willys ambulance]
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:07:13 πμ »
Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις.
Φορεία και κοτσαδόρος προέρχονται από το κιτ του μοντέλου.
Για τις φιγούρες (χωρίς πρόθεση να δικαιολογήσω τον εαυτό μου) έχω να πω ότι στην πραγματικότητα δεν φαίνονται όπως στις φωτογραφίες που έχουν και ανάλυση και μεγέθυνση. Όπως βλέπω και εγώ, υπάρχουν έντονες σκιάσεις και "κοψίματα" τα οποία δεν αρμόζουν στην κλίμακα (δεν ξέρω αν εννοείς αυτό), ως αποτέλεσμα διάφορων τεχνικών που αποφάσισα να δοκιμάσω, αλλά στο ανθρώπινο μάτι δεν είναι τόσο άσχημο το αποτέλεσμα όσο στη φωτογραφία.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Mediiic .... [1/35 willys ambulance]
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:42:02 πμ »
Μάλλον πήρες μαθήματα φωτογραφίας από εμένα  :mrgreen: :mrgreen: ::glossa:: ::glossa::!!!!!!!!
Spoiler (hover to show)

 ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Mediiic .... [1/35 willys ambulance]
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 12:37:37 μμ »
Πάντως θα κάνω προσπάθεια διόρθωσης του λοχία...

Tags: