Αποστολέας Θέμα: Γήπεδο ποδοσφαίρου  (Αναγνώστηκε 3093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Antonis XIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • modelclub.gr
Γήπεδο ποδοσφαίρου
« στις: Ιανουάριος 18, 2017, 06:02:19 μμ »
Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω το γήπεδο του Παναθηναϊκού και τον περιβάλοντα χώρο σε δεύτερη φάση.
Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα, διάβασα αρκετά χρήσιμα πράγματα εδώ για τα διοράματα και θα ήθελα τη βοήθεια σας
για να κάνω όσο το δυνατόν μια σωστή αρχή.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κυρίως μακετόχαρτο 10mm σε γκρι ανοιχτό για να έχω την απόδοση του χρώματος του τσιμέντου αλλά
δεν ξέρω αν υπάρχει σε τέτοιο γκρι. Κολώνες και κάγκελα θα τα κάνω με μπάλσα και για βάση σκέφτομαι πάλι μακετόχαρτο το οποίο
θα είναι πάνω σε μια κάποια ξύλινη επιφάνεια αλλά δεν ξέρω από τι ξύλο να είναι αυτή.

Έχω μετρήσει την εξωτερική διάσταση του γηπέδου η οποία είναι 177m X 116m. Θέλω το 177 να μου βγει το πολύ 70cm
οπότε αν έχω υπολογίσει σωστά θα πρέπει να το κάνω σε κλίμακα 1/250 που σημαίνει θα μου βγει 71cm X 46cm.

Δεν ξέρω με τι χρώματα να βάψω το μακετόχαρτο (όπου χρειάζεται βάψιμο) και επίσης δεν ξέρω πως να κάνω τα καρεκλάκια
αν και μια πρόχειρη λύση που μου ρχεται στο μυαλό είναι με κάποιο μακρόστενο χαρτί γύρω στα 200gr το οποίο θα είναι διπλωμένο στη μέση
σε ορθή γωνία (καρέκλα-πλάτη) τυπωμένο στο χρώμα που θέλω με κάθετες γραμμές ανάμεσα στα καρεκλάκια για να ξεχωρίζουν.

Τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου, θα πρέπει να ξεκινήσω και θα μου βγουν οι ιδέες στην πορεία αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο γίνεται σωστά
με την κλίμακα για να μη μου βγει τεράστιο. Αν έχετε καμιά ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 09:05:44 μμ »
πρωτοτυπη ιδεα!!!!! δεν ξερω αν θα βοηθησει, εχω δει ενα γηπεδο σε εκθεση του εξωτερικου ,αγνωστη κλιμακα, ηταν γυρο στο μισο μετρο


Αποσυνδεδεμένος Antonis XIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • modelclub.gr
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 09:09:19 πμ »
Καλημέρα, σ' ευχαριστώ για τη φωτογραφία, έχω δει διάφορα τέτοια στο ίντερνετ αλλά οτιδήποτε καινούργιο βλέπω όπως αυτό που έβαλες είναι βοήθεια για μένα. Βρήκα κι αυτό http://www.info-stades.fr/forum/buvette-du-stade/stade-en-dessin-t1353.html αλλά αυτός κάνει τις κερκίδες απλά με χαρτόνι ζωγραφισμένο η τυπωμένο επίπεδο χωρίς ρεαλιστικά σκαλοπάτια. Tα κάνει πολύ ωραία πάντως.
Τελικά είναι μεγάλο μικρόβιο ο μοντελισμός, δεν έχω ξεκινήσει τίποτα ακόμα αλλά όλη μέρα σκέφτομαι αυτό.
Πως θα το κάνω, τι θα χρησιμοποιήσω κλπ. Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω.

Βάζω αυτό το σχεδιάκι που έφτιαξα. Τα σκαλοπάτια των κερκίδων θα γίνουν με κομμάτια μακετόχαρτο 10mm τα οποία θα κολληθούν μεταξύ τους και θα κάτσουν πάνω στις κολώνες που θα είναι επίσης από το ίδιο μακετόχαρτο. Υπάρχει κάποιο εργαλείο να κόβει ορθή γωνία για να κάνω τις κολώνες;
Επίσης τι χρώματα να χρησιμοποιήσω για το μακετόχαρτο των 10mm; Αντέχει το βάψιμο ή θα ζαρώσει;


Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 02:35:44 μμ »
Καλημέρα. Προτού κάνεις οτιδήποτε, αναλογίσου ξανά το θέμα της κλίμακας που επέλεξες..Στην 1/250 το ύψος ενός μέσου ανθρώπου είναι 7mm. Τα σκαλοπάτια κερκίδων από μακετόχαρτο 10mm που αναφέρεις, ταιριάζουν σε κλίμακες 1/20 με 1/25. Για την 1/250 που προσανατολίζεσαι, περισσότερο ταιριάζει η εφαρμογή που βρήκες για να τυπώνεις τις κερκίδες φύλλο-φύλλο και να τις κολλάς την μία πάνω στην άλλη. Τώρα όσο αφορά τις κολώνες και τα κάγκελα που αναφέρεις, καθώς έχω να πατήσω στην λεωφόρο από την εποχή που ο Γιώργος Βαρδινογιάννης ήταν πρόεδρος, δεν μπορώ να έχω σαφή εικόνα των διαστάσεων των καγκέλων και των κολώνων που χρειάζεσαι, κατι μου λέει όμως οτι περισσότερο ταιριάζουν κάγκελα πλοίων π.χ.  :arrow: https://www.hannants.co.uk/product/ED53090 για τις δε κολώνες  μήκη πλαστικού τετραγωνικής διατομής π.χ.  :arrow: http://pricepi.com/search.pi?query=remsa%200.5x3.2x350%20mm%2010%20evergreen&sortby=price&currency=SEK&range=1 που θα τα κόβεις και θα τα κολλάς κατάλληλα.

Αποσυνδεδεμένος Antonis XIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • modelclub.gr
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 03:35:19 μμ »
Οι διαστάσεις που θα έχει είναι όπως έγραψα 71Χ46, δεν θέλω να γίνει μεγαλύτερο. Έχεις δίκιο όμως σε αυτό που λες, δεν γίνεται το σκαλοπάτι να είναι 10mm και το ύψος του ανθρώπου 7mm αν και δεν θα χρησιμοποιήσω ανθρωπάκια αλλά δεν έχει σημασία. Θα πάρω και πιο λεπτό μακετόχαρτο να κάνω δοκιμές. Οι υπόλοιπες διαστάσεις για κολώνες και κάγκελα θα εξαρτηθούν από το μέγεθος των κερκίδων και του πάχους που θα χρησιμοποιήσω. Καλή περίπτωση αυτά τα κάγκελα που μου δείχνεις. Σ' ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Antonis XIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • modelclub.gr
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 07:15:57 μμ »
Τελικά το μακετόχαρτο 10mm που το είδα από κοντά είναι παρά μόνο μεγάλο για τα σκαλιά στην κλίμακα που θέλω να το κάνω.
Έχεις απόλυτο δίκιο ramfighter. Επίσης δεν βρίσκω σε γκρι τέτοιο πάχος για να το χρησιμοποιήσω τουλάχιστον για κολώνες.
Ψάχνω πληροφορίες για το τι μπογιά μπορώ να χρησιμοποιήσω για βαφή μακετόχαρτου, μήπως τελικά το φτιάξω με λευκό μακετόχαρτο
και μετά το βάψω.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 07:25:44 μμ »
Δεν ξέρω για μαρκαδόρους, αλλά μοντελιστικά χρώματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις για όλη την κατασκευή

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Γήπεδο ποδοσφαίρου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 11:59:09 πμ »
Δεν υπάρχει Γκρι μακετόχαρτο, μόνο λευκό και μαύρο. Πάρε χαρτόνι
και κόλα το σε επίπεδα για να γίνουν τα σκαλοπάτια. Υπάρχει σε διάφορα
πάχη, μην μπλέξεις με διπλωμένο χαρτί κλπ καθώς θα έχεις αναμφίβολα
αποτελέσματα. Δες πως κάνω τσιμεντένια σκαλοπάτια με χαρτόνι και
ξυλόστοκο. Βάφεις με ακρυλικά και λάδια για εφφέ.






Για τις κολώνες βάλε μπάλσα τετράγωνης διατομής.

Tags: