Αποστολέας Θέμα: F-5a HAF (reset)-1/48  (Αναγνώστηκε 6024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 26, 2019, 09:15:22 μμ »
Όμορφο!

Καλά τελειώματα Ηλία!

 ::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 27, 2019, 08:15:30 πμ »
Ευχαριστώ φίλοι μου και μια μικρή διαπίστωση που έκανα κοιτώντας και κάποια άλλα μοντέλα μου που είχα βάψει με το 140 της humbrol (montelakias καλό το μάτι σου!). Η νέα φουρνιά χρωμάτων της εταιρίας μας δίνει δυστυχώς ένα 140 λίγο πιο σκούρο από το παλιό το οποίο δεν είναι τελείως σωστό για την δική μας παραλλαγή, θέλει να είναι πιο ανοιχτό. Όσοι λοιπόν βάφεται με humbrol enamel και έχετε το παλιό 140 (γράφει έξω από το κουτάκι super enamel και όχι enamel που λέει το νέο) είσαστε εντάξει το νέο όμως θέλει δοκιμές. Έχω και ένα συνδυασμό χρωμάτων που βγάζει ακριβώς αυτό το χρώμα της παραλλαγής-μου το είχε δώσει ο φίλος Παπαδημητρίου (hobby gallery)- και θα σας το ποστάρω το βράδυ.
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 01, 2019, 08:46:18 πμ »
Ευχαριστώ φίλοι μου και μια μικρή διαπίστωση που έκανα κοιτώντας και κάποια άλλα μοντέλα μου που είχα βάψει με το 140 της humbrol (montelakias καλό το μάτι σου!). Η νέα φουρνιά χρωμάτων της εταιρίας μας δίνει δυστυχώς ένα 140 λίγο πιο σκούρο από το παλιό το οποίο δεν είναι τελείως σωστό για την δική μας παραλλαγή, θέλει να είναι πιο ανοιχτό. Όσοι λοιπόν βάφεται με humbrol enamel και έχετε το παλιό 140 (γράφει έξω από το κουτάκι super enamel και όχι enamel που λέει το νέο) είσαστε εντάξει το νέο όμως θέλει δοκιμές. Έχω και ένα συνδυασμό χρωμάτων που βγάζει ακριβώς αυτό το χρώμα της παραλλαγής-μου το είχε δώσει ο φίλος Παπαδημητρίου (hobby gallery)- και θα σας το ποστάρω το βράδυ.


Καλημέρα και καλό μήνα, σας χρωστάω κάποιους συνδυασμούς χρωμάτων και το 141 (FS 36307) φτιάχνεται πλέον με 4*240+1*34
και το 140 (FS 36251) πιστεύω ότι είναι πιο σωστό με τον συνδυασμό 8*64+3*156+1*106, όλα αυτά βέβαια με humbrol enamel ΜΟΝΟ!
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 03, 2019, 02:50:25 μμ »
Τέλος και αυτό! Να ευχαριστήσω όλους σας για την βοήθεια και τις υποδείξεις που μου δώσατε στην πορεία και αυτού του κατασκευαστικού reset του παλιού F-5 της italeri στην 1/48.
Αρχικά ξεβάφτηκε με φόρτε (για να ξεκολλήσουν τα κομμάτια), έγινε χάραξη από την αρχή, το αερόφρενο κόπηκε στα δύο και μπήκαν μπουκάλες, τα σκέλη βελτιώθηκαν με σκρατσιές, η μπανιέρα φτιάχτηκε ουσιαστικά από την αρχή και βελτιώθηκε το κάθισμα με τον πιλότο, μπήκαν εξαγωγές γιατί δεν υπήρχε τίποτα και καλωδιώσεις και για οπλισμό είπα να πάρω διαφορετικό μονοπάτι και του έβαλα μόνο αέρος-εδάφους, αυτά …

Στο show-room θα το βάλω όταν φτιάξω την φωτογραφική μου.

 
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 03, 2019, 08:48:51 μμ »
Θεωρώ μεγάλη παλικαριά γενικά τα reset οπότε πολλά μπράβο  για τη προσπάθεια / αποτέλεσμα.

Ειδικά με άφησε έκπληκτο η πολύ καλή όπως φαίνεται κατάσταση της καλύπτρας... 

Eπίσης παράξενο για μένα, που δεν έβαλες τις κόκα κόλες που -πάλι- για μένα είναι η μιση ομορφιά αυτού του ούτως ή άλλως πανέμορφου αεροπλάνου.

 ::salut::

 


Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 04, 2019, 08:15:15 πμ »
Θεωρώ μεγάλη παλικαριά γενικά τα reset οπότε πολλά μπράβο  για τη προσπάθεια / αποτέλεσμα.

Ειδικά με άφησε έκπληκτο η πολύ καλή όπως φαίνεται κατάσταση της καλύπτρας... 

Eπίσης παράξενο για μένα, που δεν έβαλες τις κόκα κόλες που -πάλι- για μένα είναι η μιση ομορφιά αυτού του ούτως ή άλλως πανέμορφου αεροπλάνου.

 ::salut::

Καλημέρα, ευχαριστώ φίλε μου, η καλύπτρα έφαγε ανελέητο τρίψιμο με διάφορα ''χαρτιά'' και στο τέλος future και είναι έτσι και μια ερώτηση - κόκα κόλες;
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 04, 2019, 08:50:05 πμ »
και μια ερώτηση - κόκα κόλες;

τις δεξαμενές που μπαίνουν στα ακροπτέρυγα εννοεί

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 04, 2019, 08:58:42 πμ »
Δεν υπήρχαν στο κιτ, μόνο sidewinder είχε.


Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 04, 2019, 09:28:58 μμ »
Ηλία έγινε πολύ ωραίο με τις τεχνικές φθοράς στο φινίρισμα. Μοναδική μου παρατήρηση είναι τα πυροβόλα
που θα έπρεπε να προεξέχουν περισσότερο. ::salut:: ::salut:: ::salut::
Click to see the original size. 


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 04, 2019, 09:47:18 μμ »
Ευχαριστώ φίλε μου και για τα πυροβόλα έχεις απόλυτο δίκιο μιας και δεν προεξέχουν καθόλου γιατί άνοιξα τρύπες με λάθος γωνία και δεν μπόρεσα να τα βάλω καθόλου μιας και καθόντουσαν στραβά.
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 04, 2019, 11:38:20 μμ »
Δηλαδή δεν έχει καθόλου πυροβόλα; Για αυτό μου φαίνονταν κάπως. :roll:
Κατάλαβα τι έπαθες το έχω πάθει και εγώ σε ένα 72αρη Ερφίξ, άλλα επέμεινα περισσότερο και τα τοποθέτησα.
Δεν χρειάζεται να κάτσουν βαθιά, μπορούσαν κάτσουν και έξω έξω φτάνει να είναι ίσια και στο σωστό μήκος. :wink:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5a HAF (reset)-1/48
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 05, 2019, 08:32:58 πμ »
Θα το κοιτάξω, κάτι θα γίνει, μη μαλώνετε ντε !!!
Ηλίας


Tags: