Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου  (Αναγνώστηκε 1491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 10:32:23 μμ »
Διάβασα ενα θέμα σχετικα με reset μοντέλων. Μιας και εχω ενα Ρ40 ενα Β25 και ενα Β29 τα οποία ειναι κακοβαμένα με σμάλτο MOLAK και με μερικά λάθη στο κόλλημα θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις

1) Βάζοντας σε χλωρίνη σε τι αναλογία πρέπει να είναι το νερο με χλωρίνη ή θα πρέπει να βαλω μονο χλωρίνη
2) Οι καλύπτρες θα πάθουν τιποτα με την χλωρινη, το Β29 μιας και ειναι μεγαλο λογικα θα το βαλω σε σακούλα και θα το καλυψω με Mr. Muscle οι καλύπτρες θα επηρεαστούν ή πρεπει να τις προφυλάξω;
3) Έχω κανει ορισμένες κακες κολήσεις σε καποια κομματια και πρεπει να βγουν, με την χλωρινη/Mr. Muscle η κόλλα (είχα βαλει υγρή κολλα) θα ξεκολλήσει σχετικά ευκολα ή θα πρεπει να κανω κάποια διαδικασία
4) Θα υποθέσω ότι τις χαλκομανίες στα μοντέλα αυτά η ολη διαδικασία θα τα τις καταστρέψει, είδα οτι κυκλοφορούν προϊοντα για να φτιάψω δικές μου χαλκομανίες, τι εμπειρίες έχετε με την κατασκευή χαλκομανιών;

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 12:27:06 πμ »
Διάβασα ενα θέμα σχετικα με reset μοντέλων. Μιας και εχω ενα Ρ40 ενα Β25 και ενα Β29 τα οποία ειναι κακοβαμένα με σμάλτο MOLAK και με μερικά λάθη στο κόλλημα θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις

1) Βάζοντας σε χλωρίνη σε τι αναλογία πρέπει να είναι το νερο με χλωρίνη ή θα πρέπει να βαλω μονο χλωρίνη

Σκέτη μπλε χλωρίνη χωρίς αραίωση. Επίσης κάνει και το fornet και φαντάζομαι και το Mr Muscle. Τα MOLAK είναι λίγο πιο ανθεκτικά χρώματα από τα Humbrol, θα χρειαστείς λίγο τρίψιμο παραπάνω ή πολλές εφαρμογές.

2) Οι καλύπτρες θα πάθουν τιποτα με την χλωρινη, το Β29 μιας και ειναι μεγαλο λογικα θα το βαλω σε σακούλα και θα το καλυψω με Mr. Muscle οι καλύπτρες θα επηρεαστούν ή πρεπει να τις προφυλάξω;

Η χλωρίνη δεν είχε καμία επίδραση στην καλύπτρα.

3) Έχω κανει ορισμένες κακες κολήσεις σε καποια κομματια και πρεπει να βγουν, με την χλωρινη/Mr. Muscle η κόλλα (είχα βαλει υγρή κολλα) θα ξεκολλήσει σχετικά ευκολα ή θα πρεπει να κανω κάποια διαδικασία

Εξαρτάται πόσο καλά είχε γίνει η κόλληση. Μου έχει τύχει να μην ξεκολάει με τίποτα. Πάντως προσοχή όταν αδειάζεις τη χλωρίνη μπορεί να έχει ξεκολλήσει κάποιο κομμάτι και να το φάει ο κροκόδειλος που παραφυλά στην αποχέτευση...  :wink:

4) Θα υποθέσω ότι τις χαλκομανίες στα μοντέλα αυτά η ολη διαδικασία θα τα τις καταστρέψει, είδα οτι κυκλοφορούν προϊοντα για να φτιάψω δικές μου χαλκομανίες, τι εμπειρίες έχετε με την κατασκευή χαλκομανιών;

Θα τις καταστρέψει.

Δεν είμαι ίσως ο πιο έμπειρος να σε βοηθήσει, αλλά σε μία προσπάθεια, ξόδεψα ένα ολόκληρο φύλλο χαλκομανίας για να φτιάξω δύο σπάθες για έναν F-16 Περσέα στην 1/72. Νομίζω ότι εύκολα θα βρεις χαλκομανίες για τα αεροσκάφη που θέλεις να κάνεις reset.

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:22:27 πμ »
και προσοχή εκει που θα τρίβεις να είναι πλαστική λεκάνη γιατί εάν σου φύγει κομμάτι στον νεροχύτη η νιπτήρα θα σου πάει στα έγκατα της γης!! :mrgreen:


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 12:27:38 μμ »
Έχει συζητηθεί πολλάκις αλλά για να μην το ψάχνεις:
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 11:17:08 μμ »
Θα συμβούλευα Mr Muscle μιας και το FORNET πλέον σαν να του έχουν αλλάξει σύνθεση και δεν είναι τόσο δραστικό..Ενώ το Mr Muscle τα σπάει..Επίσης δεν χρειάζονται 1-2 ημέρες, αλλά κάποιες ώρες μιας και όταν ο αφρός υγροποιηθεί μετά δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.. :wink:

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ερωτήσεις για reset Μοντέλου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 09:41:00 μμ »
 alexanderb  X1000


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Tags: