Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για την αρχή.  (Αναγνώστηκε 5375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KostasByz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Βοήθεια για την αρχή.
« στις: Νοέμβριος 09, 2016, 05:09:46 μμ »
Καλησπερίζω την παρέα και καλώς σας βρήκα. Είμαι τελείως καινούργιος στο χώρο του μοντελισμού. Βασικά είμαι ο τύπος με δύο αριστερά χέρια, τελείως ανίκανος να φτιάξω/επιδιορθώσω οτιδήποτε. Ωστόσο η κοπέλα μου πρόσφατα μου πήρε κάτι πλαστικά στρατιωτάκια  κλίμακας 1/72 που απεικονίζουν βυζαντινούς στρατιώτες του 7ου-9ου αι. Αυτό γιατί έχω πραγματική τρέλα με τη βυζαντινή ιστορία. Έτσι είπα τι στο καλό ας προσπαθήσω να τα βάψω. Ψάχνοντας κάθε πιθανό σάιτ στο διαδίκτυο οφείλω να πω ότι έχω κατά μπερδευτεί. Και αυτό λόγω της ξένης ορολογίας (παρότι γνωρίζω αγγλικά, νομίζω πολύ καλά, ωστόσο πολλοί όροι δεν μου λένε τίποτα. Μιλάω όπως prime, wash κτλπ). Ευελπιστώ να βρεθεί που να έχει την υπομονή να μου απαντήσει στο μακρινάρι των παρακάτω ερωτήσεων:
1) Μέχρι τώρα το μόνο που έχω αγοράσει είναι ένα από αυτά τα μαχαιράκια χ-κάτι, για να κόψω αυτό το flash γύρω από τις φιγούρες. Τελικά μαζί με δύο βαθιά κοψίματα στα δάχτυλα τα κατάφερα. Είδα ότι μπορείς να αγοράσεις μικρές ροδέλες μεταλλικές ώστε να κολλήσεις τις φιγούρες πάνω. Και σήμερα αύριο θα πάω να τις αγοράσω. Τι άλλο όμως πρέπει να πάρω. Είδα στα σάιτ ότι τα πλαστικά είναι καλό να βάφονται με ακρυλικά χρώματα. Αλλά πραγματικά έχω χαθεί. Χωρίς να αναφέρω το σάιτ για μην κατηγορηθώ για διαφήμιση βλέπε πχ σε ένα από αυτά (VALLEJO ΑΚΡΥΛΙΚΑ MODEL AIR, VALLEJO ΑΚΡΥΛΙΚΑ MODEL COLOR και VALLEJO WASH ΧΡΩΜΑΤΑ 35ml). Ποίο από αυτά είναι το χρώμα ????
2) Οκ κατάλαβα πρώτα θέλει αστάρι. Το αστάρι είναι το prime? Είναι μόνο σπρέυ ή είναι και σαν χρώμα?
3) Σε όλα τα βιντεάκια και στους οδηγούς που είδα μιλάνε για δεύτερο και τρίτο χέρι, για σκιές και φώτισμα. Όμως οι φιγούρες είναι πολύ μικρές, νομίζω/φαντάζομαι για φαίνονται τέτοιες λεπτομέρειες. Δηλαδή αν βάψω κάθε πράγμα μια φορά τι κακό έχει. Εννοώ πχ να πάρω το μεταλλικό χρώμα και να ζωγραφίσω τη θωράκιση, μετά το καφέ για το δόρυ, κλπ. Είναι αυτές οι διαφορετικές μπογιές ειδικές για κάθε ένα από αυτά τα βήματα?
4) Επειδή στην πόλη μου δεν υπάρχει κατάστημα μοντελισμού οτιδήποτε πρέπει να το παραγγείλω από τον ιντερνετ. Επομένως τι πινέλο πρέπει να κοιτάξω για αυτά τα τοσοδούλια στρατιωτάκια και πόσα προτείνεται να πάρω.
5) Τέλος επειδή φοβάμαι ότι όντας απολύτως άμπαλος θα τα κάνω μαντάρα και θα τα παρατήσω δεν θέλω από την αρχή να ξοδέψω 100-150 ευρώ σε χρώματα? Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα ποια από αυτά να πάρω. Επομένως κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Τεσπά αυτά τα "λίγα". Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξοδέψει χρόνο για να μου απαντήσει του nooba :)

Αποσυνδεδεμένος Giorgosv78

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 192
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσινι
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 07:27:59 μμ »
::hi::Καλώς ήρθες!
Δεν είμαι ο καταλληλότερος (ούτε καν κατάλληλος για να ακριβολογώ) για το θέμα σου αλλά για τα εύκολα που ρωτάς:

1) Για αρχή νομίζω σε ενδιαφέρουν για βάψιμο με πινέλο τα VALLEJO ΑΚΡΥΛΙΚΑ MODEL COLOR (είναι υδατοδιαλυτά).
2)Ναι, primer ειναι το αστάρι και καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις πριν βάψεις. Έχει και σε σπρέυ και σε μπουκαλάκι.

Αν δεν τα χεις δεί μπορείς να δείς εδώ για βίντεο στα ελληνικά

ενώ και αυτό είναι ωραίο ελληνικό κανάλι
videos (είναι για βάψιμο με αερογράφο, αλλά θα πάρεις μια καλή ιδέα). Τέλος γενικά για βάψιμο με πινέλο

Τα υπόλοιπα κάποιος που μπορεί να σε κατευθύνει σωστά. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος KostasByz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 09:33:51 μμ »
Σε χιλιό-ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 12:17:11 πμ »
KostasByz, καλή αρχή να σου ευχηθώ !
Χωρίς αρνητικές σκέψεις και άγχος, ξεκίνα να βάφεις, απλά, τις φιγούρες σου.
Δεν χρειάζεται με την πρώτη να επιδιώξεις να (ή να νομίζεις πως θα) φτάσεις το τέλειο και το άριστο αποτέλεσμα. Αυτή είναι μία διαδικασία η οποία κατακτάται σταδιακά, με την εμπειρία. (Εμπειρία, μπορεί να σημαίνει ακόμα και καταστροφή φιγουρών).
Επίσης, δεν χρειάζεται με τη μία να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα τέλεια εξοπλισμένο εργαστήριο, με όλα τα υλικά που κυκλοφορούν. Και σ´αυτό το πεδίο, σταδιακά θα καταλάβεις το χρειάζεσαι πραγματικά, τι είναι φθηνό και τι υπερκοστολογημένο.
Αναφορικά με τα χρώματα : ξεκίνα με καμιά 10αριά βασικά (οπωσδήποτε μαύρο, άσπρο, κίτρινο, μπλε, κόκκινο, καφέ, χρυςό, αςημένιο, τουλάχιστον καθώς με την ανάμειξή τους μπορεί να παράξεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα χρώματα) που θα σου κοστίσουν περί τα €25.
Βάψε, ευχαριστήσου και μετά από αυτό, θα συζητήσουμε για φωτίσματα, wash κλπ.

Ο μοντελισμός είναι χαρά και ικανοποίηση! Μην σε πιάνει άγχος για κανέναν λόγο ! Καλή αρχή !
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος KostasByz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 08:03:00 μμ »
KostasByz, καλή αρχή να σου ευχηθώ !
Χωρίς αρνητικές σκέψεις και άγχος, ξεκίνα να βάφεις, απλά, τις φιγούρες σου.
Δεν χρειάζεται με την πρώτη να επιδιώξεις (ή να νομίζεις πως) να φτάσεις το τέλειο και το άριστο αποτέλεσμα. Αυτή είναι μία διαδικασία η οποία κατακτάται σταδιακά, με την εμπειρία. (Εμπειρία, μπορεί να σημαίνει ακόμα και καταστροφή φιγουρών).
Επίσης, δεν χρειάζεται με τη μία να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα τέλεια εξοπλισμένο εργαστήριο, με όλα τα υλικά που κυκλοφορούν. Και σ´αυτό το πεδίο, σταδιακά θα καταλάβεις το χρειάζεσαι πραγματικά, τι είναι φθηνό και τι υπερκοστολογημένο.
Αναφορικά με τα χρώματα : ξεκίνα με καμιά 10αριά βασικά (οπωσδήποτε μαύρο, άσπρο, κίτρινο, μπλε, κόκκινο, καφέ, χρυςό, αςημένιο, τουλάχιστον καθώς με την ανάμειξή τους μπορεί να παράξεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα χρώματα) που θα σου κοστίσουν περί τα €25.
Βάψε, ευχαριστήσου και μετά από αυτό, θα συζητήσουμε για φωτίσματα, wash κλπ.

Ο μοντελισμός είναι δαρά και ικανοποίηση! Μην σε πιάνει άγχος για κανέναν λόγο ! Καλή αρχή !
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για τη λίστα με τα χρώματα. Κάτι τελευταίο. Έχω καταλάβει από το ψάξιμο ότι τα πινέλα τα μικρά πάνε από 0 σε 0-1 και έχω βρει και μέχρι 0-20. Επειδή δεν υπάρχει τρόπος να τα δω από κοντά, ποια νομίζετε/ξέρετε ότι χρησιμοποιούν για αυτήν την κλίμακα? Ρωτάω για να τα παραγγείλω μαζί με τα χρώματα. Π.χ. να πάρω ένα 0-1, ένα 0-5 και ένα 0-10. Ή μου χρειάζεται κάποιο σαν το 0-20?Ευχαριστώ πολύ ξανά.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 12:51:27 πμ »
Αναφορικά με το καταλληλότερο πινέλο :
Κατάλληλο για βάψιμο με ακρυλικά είναι ένα μυτερό πινέλο.Ένα στρογγυλό πινέλο μεγέθους "1" που έχει αιχμηρή απόληξη είναι οκ. Όταν το φορτώσεις αραιωμένο χρώμα, θα δεις πως ειλναι πιο μυτερό από ένα πινέλο μεγέθους πέντε μηδενικών !
Σημαντικό είναι να ξεπλένεις και να καθαρίζεις τα πινέλα σου (με νεράκι), ύστερα από κάθε στάδιο βαψίματος, για να μη χαλάσουν από ξεραμένο χρώμα. Μπορείς να ξεκινήσεις με δύο πινελα και είσαι εν τάξει.
Στη διάθεσή σου  ::salut::
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος KostasByz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 12:56:00 πμ »
Ξανά ευχαριστώ, είμαι υπόχρεος ¨ :D  ::salut::  . Μόλις τελειώσω το πρώτο φιγουρίνι θα ανεβάσω φώτο για κριτική. Να 'στε καλά.

Αποσυνδεδεμένος KostasByz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 11:11:42 πμ »






Όχι ότι τέλειωσε αλλά ανεβάσω μερικές φωτογραφίες για παρατηρήσεις και οτιδήποτε νομίζετε ότι μπορώ να κάνω για να φαίνεται πιο ωραίο. Το ξέρω ότι θα φαίνεται πολύ κακό στα μάτια σας αλλα΄η φάση είναι ότι μου αρέσει  :oops: Περιμένω σχόλια

Αποσυνδεδεμένος Giorgosv78

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 192
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσινι
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 09:51:20 μμ »
Ωραίος φαίνεται! Για προχώρα.Οι φωτογραφίες σου θέλουν βελτίωση (ποιός μιλάει τώρα..). Δοκίμασε περισσότερο φώς όταν τραβάς

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2020, 04:19:41 μμ »

Αναφορικά με τα χρώματα : ξεκίνα με καμιά 10αριά βασικά (οπωσδήποτε μαύρο, άσπρο, κίτρινο, μπλε, κόκκινο, καφέ, χρυςό, αςημένιο, τουλάχιστον καθώς με την ανάμειξή τους μπορεί να παράξεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα χρώματα) που θα σου κοστίσουν περί τα €25.


Sorry για να μην ανοίγω άλλο θέμα,καθώς έψαχνα πληροφορίες για βάψιμο φιγούρας,μιλάμε για λάδια,σμάλτα η ακριλικά?Η δεν υπάρχει θέμα επιλογής και η δουλειά γίνετε με όλα?

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2020, 07:36:40 μμ »
Θα σου απαντήσω θεωρητικά, από το διάβασμα, και όχι από εμπειρία. Αρχικά οι φιγούρες βάφονταν με σμάλτα γιατί αυτά ήταν διαθέσιμα στο μοντελισμό. Κάποια στιγμή, πριν όχι από πάρα πολλά χρόνια, κάποιοι μάστερ άρχισαν να χρησιμοποιούν τα λάδια που είχαν το πλεονέκτημα να μην στεγνώνουν γρήγορα και να μπορούν να αναμειγνύονται οι τόνοι δίνοντας κάποια αποτελέσματα που δεν ήταν δυνατόν ή ήταν πολύ δύσκολο να πάρεις με τα σμάλτα. Τέλος, καθώς έγιναν διαθέσιμα όλο και πιο πολλά μοντελιστικά χρώματα σε ακρυλικά, η σύγχρονη τάση είναι να βάφονται και οι φιγούρες με ακρυλικά καθώς προσφέρουν ευκολίες και δυνατότητες που δεν έχουν τα λάδια (αλλά χάνοντας το blending που προσφέρουν τα λάδια). Ωστόσο, θεωρείται ότι ο τρόπος βαφής με λάδια είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν με ακρυλικά. Συμπέρασμα θα σου πρότεινα να αρχίσεις με ακρυλικά και αν κάποια στιγμή βαρεθείς και θέλεις να μάθεις μια άλλη μέθοδο, τότε μπες στα λάδια. Αυτά θεωρητικά, κάποος άλλος, έμπειρος, μπορεί να πει περισσότερα και ακριβέστερα.

Αποσυνδεδεμένος wheelsdeal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2020, 12:11:13 πμ »
Καλησπερα.

Επανερχοντας στο χομπι σαν αρχαριος εχοντας μολις βαψει το πρωτο μου αρμα με 2 φιγουρες (δεν μετραω τα μοντελακια που εφτιαχνα μικρος) θα σου πω την εμπειρια μου σαν αμπαλος που ειμαι βαφοντας με πινελο.

Τα Vallejo Model Color ειναι ακρυλικα σε "πηχτη" μορφη οπου και τα αραιωνεις με νερο.

Τα Vallejo Air ειναι τα ιδια ακρυλικα αλλα αραιωμενα για χρηση αερογραφου.

Προσωπικα τα Air σαν αρχαριος με βολεψαν παρα πολυ γιατι ειναι ειναι στην σωστη αραιωση και στρωνανε καταπληκτικα.Τα Model Color οντας αρχαριος ποτε τα αραιωνα πιο πηχτα ποτε πιο αραια με αποτελεσμα να εχουν διαφορα.Επισης στις φιγουρες οπου χρειαζεσαι μια σταγονα απο το ενα χρωμα μια σταγονα απο το αλλο ειναι πιο ευκολα γιατι ειναι ετοιμα απο το να προσπαθεις να αραιωσεις σωστα μια σταγονα χρωμα.Οποτε θα σου προτεινα να δοκιμασεις και τα Air...

Οσο για τα Washes απο οσο εχω καταλαβει ειναι υπερβολικα αραιωμενα χρωματα λαδιου (enamel) οπου τα περνας πανω απο τα ακρυλικα για να δημιουργεις σκιες,καιρικα φαινομενα,βρωμιες,σκουριες,να τονιζεις λεπτομερειες κλπ.Με ενα κλασσικο σωληναριο λαδιου ζωγραφικης μπορεις να φτιαξεις μονος σου wash (πχ εγω εχω παρει winsor & newton απο το Πλαισιο).Ενα σωληναριο θα σε βγαλει μια ζωη.Βαζεις μια σταλια στο πινελο το αραιωνεις τελειως να γινει νερο (enamel odorless thinner εχω παρει ) και εχεις wash.Με το ιδιο thinner μπορεις μετα να καθαρισεις οτι απο το wash δεν θελεις χωρις να επηρεασεις το ακρυλικο απο κατω.

Παρακαλω εαν εχω γραψει ανακριβειες να με διορθωσουν οι πιο εμπειροι.




Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Βοήθεια για την αρχή.
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2020, 08:31:37 μμ »
Nα πω την αλήθεια με βολεύουν πιο πολύ τα λάδια μόνο και μόνο γιατί είναι εύκολα προσβάσιμα και μπορείς εύκολα να κάνεις όλες τις αποχρώσεις,όποτε λέω να δοκιμάσω με λάδια και βλέπουμε,ο θεός βοηθός ::pop::
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ::salut::

Tags: