Αποστολέας Θέμα: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI  (Αναγνώστηκε 2024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King-OTTO

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« στις: Νοέμβριος 09, 2016, 02:04:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.
Είμαι αρχάριος με το hobby, ασχολούμαι κοντά ένα χρόνο. Μέχρι τώρα έχω φτιάξει δύο αεροπλάνα (Messerschmitt bf-109 f2 zvezda και ένα P-39N Airacobra  Eduard) και τα δυο σε 1/48 και ένα πλοίο (Vosper Perkasa p150) σε 1/32.

Εδώ και δυο μήνες έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα Apache AH-64D Longbow, καθώς το projcet  πλησιάζει προς το τέλος του, μένει μόνο να το περάσω βερνίκι, να βάλω χαλκομανίες και φθορές, είπα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας μήπως και κάνουμε κάποια διόρθωση. Το kit είναι βαμμένο στο χέρι με πινέλο και το βασικό χρώμα είναι Humbrol 66. Τα decals που δίνει το kit είναι για Αγγλικό, Ολλανδικό και Αμερικάνικο, τείνω προς το Ολλανδικό.





Αποσυνδεδεμένος papaxrist

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Age: 44
  • Τόπος: Πειραιάς-Κορυδαλλός
Απ: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 06:35:08 μμ »
Φιλε μου για νεοεισερχομενος στο "αθλημα" φαινεται οτι το εχεις … και πινελατο κι ολας …. ωραιος … Βεβαια βελτιωση παιρνει και αλλο αλλα μην αποθαρυνεσαι ολοι απο καπου ξεκινησαμε … προσπαθησε σταδιακα να εξοικονομησεις χρηματα αν σε παιρνει για αερογραφο … και παλι φαινεται οτι το εχεις … !!!! Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου …!!! Μπραβο φιλε και καλως ηλθες …!!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:45:53 μμ »
Αν και νεοεισερχόμενος όντως φαίνεται να έχεις κάνει καλή δουλειά. Το μόνο που μου ξενίζει είναι η μεγάλη καμπύλη των πτερύγων του κύριου στροφείου. Αν σε παίρνει "ισιωσέ" τα λίγο...
Δοκίμασε να κάνεις wash με κάποιο σκούρο χρώμα (ψάξε τη λέξη στην αναζήτηση και βρες αντίστοιχες τεχνικές, ενώ θα μπορούσες εύκολα, να αλλάξεις το χρώμα τσα φώτα ναυτιλίας με κάποιο clear αντίστοιχο, ώστε να προστεθεί λίγο περισσότερη αληθοφάνεια.

Αποσυνδεδεμένος King-OTTO

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Απ: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 09:58:13 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, όπως είπα και στο αρχικό post είναι το τρίτο kit οπότε προσπαθώ κάθε φορά να κάνω και κάτι περισσότερο.
Wash έχω κάνει και στα άλλα δυο kit και χρησιμοποιώ λάδια ζωγραφικής με αραίωση σε διαλυτικό.
Όταν λες  φώτα ναυτιλίας εννοείς υποθέτω τα φώτα που είναι στο πλάι των κινητήρων σωστά; με κάποιο clear αντίστοιχο τι εννοείς;
Όσον αφορά για την καμπύλη των πτερύγων έχεις δίκαιο, δεν μου αρέσει και εμένα θα τα ισιώσω λίγο.

Αποσυνδεδεμένος papaxrist

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Age: 44
  • Τόπος: Πειραιάς-Κορυδαλλός
Απ: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 01:12:14 μμ »
Υπαρχουν στα μοντελομαγαζα τα αντιστοιχα χρωματα κοκκινο και πρασινο που ειναι της ναυτιλιας του αεροσκαφους … λεγονται clear red η clear green κωδικους δεν θυμαμαι να σου πω … πως τα εφαρμοζεις ??? πριν το σημειο στο οποιο βρισκεται το φως ναυτιλιας το βαφεις με ενα σημι σαν βαση το αφηνεις στεγνωνει καλα και μετα περνας απο πανω το clear red ή clear green και αυτο ηταν ... ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Apache AH-64D LongBow 1/48 ITALERI
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 01:44:28 μμ »
Τα clear είναι τύπος χρώματος, που η σύνθεσή του έχει βάσει γυαλιστερό βερνίκι, με ελάχιστο χρώμα μέσα (Clear red, Green, blue yellow κτλ), οπότε μοιάζει με υγρό χρωματισμένο γυαλί. Ανάλογα υπάρχουν ακρυλικά ή enamel, ότι βολεύεται ο καθένας.



Tags: