Αποστολέας Θέμα: USS CONSTITUTION  (Αναγνώστηκε 12986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 09, 2020, 06:37:54 μμ »
Στέλιο καλησπέρα
Για το θέμα του εγκλεισμού θα έλεγα ''υπομονή και θα περάσει''. Ο μοντελισμός είναι φάρμακο για τις τόσες ώρες που μένουμε στο σπίτι και μια καλή ''ευκαιρία'' να προχωρήσουμε τις κατασκευές μας.
Σχετικά τώρα με τον προβληματισμό σου.
Πράγματι το πρώτο πέτσωμα δημιουργεί αρκετές ατέλειες (κενά, εξογκώματα κλπ) ιδιαίτερα στα σημεία με έντονες καμπύλες όπως είναι η πλώρη.
Νομίζω ότι το δεύτερο σου σενάριο είναι το σωστό και θα σου πω εγώ τι κάνω.
--- τρίψιμο ώστε να εξομαλυνθούν τα εξωγκόματα. Χρησιμοποιώ λίμα ή και χοντρό γυαλόχαρτο
--- στοκάρω ώστε να καλυφθούν τα τυχόν κενά. Σε δύσκολα σημεία χρησιμοποιώ σιδηρόστοκο και μετά λίμα.
--- χοντρό και λεπτό γυαλόχαρτο τελικά
Το να μείνουν κάποιες κακοτεχνίες (όχι όμως εξωγκόματα) δεν πειράζει δεδομένου ότι θα καλυφθούν από το δεύτερο πέτσωμα το οποίο θέλει ιδιαίτερη προσοχή με στόχο την τελειότητα ειδικά αν το μοντέλο δεν βαφεται αλλά μόνο βερνικώνεται
Φιλικά
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 10, 2020, 10:22:44 πμ »
Ευχαριστώ αγαπητέ Γιώργο για τα σχόλια και τις οδηγίες. Προχωρώ με την δική σου πεπατημένη και θα ανεβάσω και φωτογραφίες σύντομα ελπίζω.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 17, 2020, 11:36:45 πμ »
Μετά το πρώτο πέρασμα από χοντρό γυαλόχαρτο και σε αναμονή για ελαφρύ στοκάρισμα (ίσως και σε ένα σημείο λίγο πιο χοντρό για να πετύχω τη γραμμή όπως θέλω) και μετά τελικό πέρασμα με λεπτό γυαλόχαρτο....





Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 20, 2020, 08:58:17 μμ »
Χριστός Ανέστη!

… και μετά το στοκάρισμα και το χοντρό και λεπτό γυαλόχαρτο μερικές ακόμα φωτογραφίες από τη μέχρι στιγμής εξέλιξη.

Έφτιαξα και τη βάση για να στηρίζεται καλά και σε οριζόντια θέση.
 




Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 20, 2020, 09:00:41 μμ »
Τώρα γιατί το πρόγραμμα αναποδογύρισε τις εικόνες μου, είναι ένα θέμα προς διερεύνηση….

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 26, 2020, 12:03:50 μμ »
Προετοιμασία για το τελικό πέτσωμα....

 

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 03, 2020, 11:02:31 πμ »
Παράλληλα με την κατασκευή του πετσώματος (η οποία προχωρεί με αργούς ρυθμούς) προετοιμάζομαι για την υπόλοιπη κατασκευή:

Από προηγούμενα μοντέλα μου έλειπε ένα πολύ λεπτό τρυπάνι. Μάλλον τρυπάνια από 1 mm μέχρι 0,1 mm έβρισκα εύκολα. Το
πρόβλημα ήταν να τα χρησιμοποιήσω, γιατί δεν είχα τον κατάλληλο υποδοχέα. Κάτι ηλεκτρικά trimmer της Bosch των 60 φεύγα
Ευρώ, μπορεί να είναι καλά, αλλά είναι ακριβά και επίσης φοβόμουν ότι ακόμα και αυτά δε θα είχαν την απαραίτητη σταθερότητα.
Ήθελα, επομένως κάτι απλό, σταθερό και χειροκίνητο, αλλά δεν έβρισκα. Τελικά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και το βρήκα στην
Κίνα. Έκανε 4 μήνες να έρθει, αλλά ήταν αυτό ακριβώς που ζητούσα (μέσω Wish). Ελπίζω να βοηθάω κάποιους με αυτή μου την
πληροφορία.…






 

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 03, 2020, 11:23:19 πμ »
Με γεια και καλή συνέχεια στην κατασκευή. Θα το βρεις σίγουρα πολύ χρήσιμο.

Αλλά, τέσσερις μήνες υπομονή; Μα το βρίσκεις αυτό και στην Ελλάδα (ίσως) και σίγουρα στην Ευρώπη, το έχουν τα μοντελιστικά καταστήματα και δεν είναι και ακριβό. Είχα πάρει δύο από GreenStuffWorld Ισπανία προ καιρού (βέβαια με τα προβλήματα στους courier θέλει υπομονή και από εκεί πλέον). Έχει ένα κάρο επιλογές και το amazon.co.uk.


 

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 03, 2020, 12:09:38 μμ »
Φίλε Κώστα, η αναμονή μάλλον προήλθε λόγω κορωνοϊού. Άλλες παραγγελίες μου ήρθαν σε 3 βδομάδες ή ήταν άμεσα διαθέσιμες σε μαγαζιά στην Αθήνα. Επίσης να πω ότι μου κόστισε μόνο 1,5 Ευρώ αν θυμάμαι καλά και η ποιότητα είναι καλή, ή αρκετή για τη δουλειά που θα κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 03, 2020, 12:45:47 μμ »
Παράθεση από: Στέλιος Α liζnk=topic=32550.msg685612#msg685612 date=1591175378
Επίσης να πω ότι μου κόστισε μόνο 1,5 Ευρώ αν θυμάμαι καλά και η ποιότητα είναι καλή, ή αρκετή για τη δουλειά που θα κάνει.
Αν κρίνω από τη φωτογραφία είναι το ίδιο που εγώ πήρα 8 ευρώ για να μεσολαβήσει ο Ισπανός. 😆😆😆

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 18, 2020, 11:30:50 πμ »
Κατ' αρχήν καλημέρα και ευχές για καλές γιορτές με υγεία!

Μετά από πολύ καιρό 2 καραντίνες και περίπου 900 ψηφίδες τελείωσα το δεύτερο πέτσωμα στα ύφαλα του πλοίου.

Αρχικά το πέτσωμα τελειωμένο με ελαφρύ στοκάρισμα και γυαλοχαρτάρισμα



Μετά προχώρησα σε μια δοκιμή για να δοκιμάσω ξανά την τεχνική μου και τα χρώματα



και τελικά κατέληξα στο τελικό αποτέλεσμα με αρχικό πρώτο χέρι χοντρό πέρασμα χρώμα χαλκού βάσης νερού
σχετικά αραιωμένο με επιπλέον νερό και τελικό πέρασμα με μπατονέτα white spirit χρωματισμένο με μίγμα πράσινων
βερνικιών διαλύτη, όπως και στην τομή του πλοίου πριν κάποια χρόνια








Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 19, 2020, 02:21:39 μμ »
Στέλιο  δεν θα εκφράσω την άποψη μου για το αποτέλεσμα   μια ερώτηση  θέλω  να κάνω .
Ποιος  είναι ο λόγος  που έκανες  όλη  αυτή την προσπάθεια , χρειάζεται  κουράγιο ,   να
τοποθετήσεις  ξυλάκια  και  μετά  να τα βάψεις  ενώ θα μπορούσες  να χρησιμοποιήσεις 
αυτοκόλλητη  ταινία  χαλκού , κατάλληλα  κομμένη και διαμορφωμένη ..


Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 19, 2020, 05:34:08 μμ »
Καλησπέρα Βαγγέλη.

Υπονοείς να έφτιαχνα περίπου 900 ψηφίδες από φύλλα χαλκού; Αν όχι θα έπρεπε να κοπούν τουλάχιστον σε ταινίες,
γιατί αλλιώς θα είχα πρόβλημα με τις καμπυλώσεις της επιφάνειας και αυτές με τη σειρά τους θα έπρεπε με κάποιο
τρόπο να ακολουθήσουν τις καμπυλώσεις. Σε αυτή τη διάσταση μάλλον δε θα τα κατάφερνα, γιατί με τα μεταλλικά
μέρη γενικά δεν έχω εμπειρία.


Βασικά και τα δύο μοντέλα (ολόκληρο και τομή) προχωρούν με ξύλινες ψηφίδες και θα παρουσιάζονται μαζί, οπότε
θα έπρεπε και η τομή να γίνει έτσι, αλλά αυτή έχει τελειώσει κάποια χρόνια τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 12:17:42 μμ »
Μια και συνεχίζω στο πέτσωμα πάνω από τα ύφαλα κάποιες φωτογραφίες για τη μέχρι στιγμής εξέλιξη:



Συγνώμη για την ποιότητα. Παρατηρώ ότι πρέπει να σταματήσω να χρησιμοποιώ το κινητό. Πρέπει να αρχίσω να χρησιμοποιώ
την ψηφιακή φωτογραφική, για να έχετε καλύτερη άποψη, μιας και το κινητό εστιάζει σε μια πολύ μικρή περιοχή από τόσο
κοντινή απόσταση και θολώνει όλο το υπόλοιπο μέρος. Υπόσχομαι στο μέλλον να αφιερώνω πιο πολύ χρόνο στις φωτογραφίες.

Για να μπει το λευκό μέρος ανάμεσα στα κανόνια και προκειμένου να ακολουθηθεί η καμπύλη γραμμή του καταστρώματος
από την πλώρη ως την πρύμνη έβαλα και την ανωτέρω των κανονιών πρώτη σανίδα. Μου έκανε καλή εντύπωση που τώρα φαίνεται
ότι και το κρυφό κατάστρωμα, αν και δεν υπάρχει, μέσω των κανονιών και των οπών τους ακολουθεί όλη την καμπύλη του
μοντέλου.

Πρόλαβα και έκανα και ένα δοκιμαστικό πέτσωμα, 3 σανίδες των 3 χιλιοστών ενωμένες σε βάση λεπτού χαρτιού και στη συνέχεια
φινίρισμα στις τέσσερις πλευρές για να ταιριάζει ακριβώς. εδώ λείπει ακόμα η βαφή και το τελικό κόλλημα.



 

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 27, 2021, 01:22:16 μμ »
Καλή Άνοιξη και καλή λευτεριά από τον ιό.

Μερικές φωτογραφίες από την περαιτέρω εξέλιξη:



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 27, 2021, 03:21:26 μμ »
Ωραίες ευχές, ωραία προχωρά και η κατασκευή σου!

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 03, 2021, 04:01:59 μμ »
Προχωρώ σιγά αλλά σταθερά. Τελείωσε το εξωτερικό πέτσωμα και κάποιες λεπτομέρειες και προχωρώ στο εσωτερικό, όπου γίνεται η προετοιμασία και για τις οπές του άνω καταστρώματος.



Εδώ φαίνεται στην πρύμνη η προετοιμασία για τους χώρους των αξιωματικών. Τα παράθυρα δεν ταίριαζαν ακριβώς
στα πλαίσια και έτσι αναγκάστηκα και έκανα μια ιδιοκατασκευή με τη βοήθεια του εκτυπωτή μου, φωτογραφικού
χαρτιού και προγράμματος εικόνων.




Σε αυτές τις δύο φωτογραφίες φαίνεται η προετοιμασία των εσωτερικών πετσωμάτων. Στις τελικές οπές θα πρέπει
να δώσω ιδιαίτερη προσοχή για να μη γίνει ζημιά στην εξωτερική πλευρά.



Η πρύμνη περιμένει τα διακοσμητικά και άλλα στοιχεία της....

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 01:23:45 μμ »
Ευχές για μια καλή Κυριακή. Μόλις συνειδητοποίησα ότι τους τελευταίους 6 μήνες δεν προχώρησα πολύ την κατασκευή μου. Κάτι το καλοκαίρι, κάτι η δουλειά, κάτι άλλα projects που τρέχουν παράλληλα.....

Ωστόσο μερικές φωτογραφίες από την κατάσταση όπως έχει σήμερα:



Ελπίζω μέχρι το τέλος του 21 να έχω τελειώσει την εσωτερική πλευρά της πρύμνης και της πλώρης, ώστε να ξεκινήσει επιτέλους το κατάστρωμα....

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 08:48:05 μμ »
Τελείωσε και το ενδιάμεσο τοιχίο της πλώρης και ξεκινώ επιτέλους το κατάστρωμα.
Η μπάρα από μπάλσα είναι βοηθητική για να πάρω την αρχική ευθεία. Προφανώς θα
απομακρυνθεί.




Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 14, 2022, 07:08:37 μμ »
Με χίλιες δυσκολίες να βρεθεί ελεύθερος χρόνος προχώρησα το κατάστρωμα και την πλώρη. Τώρα θα ξεκινήσω την πρύμνη...



Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 03, 2022, 04:33:21 μμ »
Το 2022 ήταν αρκετά επεισοδιακό σε κάποιους τομείς της ζωής μου, αλλά δεν παραπονιέμαι. Εδώ άλλοι πάνε στον πόλεμο ή ξεσπιτώνονται.
Ωστόσο η παραγωγικότητά μου έπεσε αρκετά...

Κατάφερα να προχωρήσω την πρύμνη πριν τις διακοπές και ιδού το αποτέλεσμα:

   

Προσπάθησα στα μεταλλικά μέρη να δώσω μια κάποια παλαίωση, αλλά δε νομίζω ότι φαίνεται καλά στις φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 11:06:22 πμ »
Τέλος του 2022 και κλείνω αισίως τα 8 χρόνια του project. Προχωράω αργά αλλά η αλήθεια είναι παντοτινή και επίκαιρη: το ταξίδι μετράει και όχι η Ιθάκη. Εντάξει, το έχω παρακάνει και εγώ, αλλά η κατασκευή ακολουθεί το ρυθμό της δουλειάς, της οικογένειας και της προσωπικής ψυχικής κατάστασης.

Έχουν τελειώσει αρκετά κομμάτια του καταστρώματος και τώρα θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα, καθώς και με τα τελικά του εξωτερικού μέρους της γάστρας πριν αρχίσουν τα ιστία.





Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 19, 2023, 01:36:41 μμ »
Προχώρησα σχετικά και άλλο το κατάστρωμα και άλλα στοιχεία μέσα και έξω από τη γάστρα. Απομένουν κάποια στοιχεία ακόμα μαζί με τα κανόνια και τις πόρτες τους (μου διαφεύγει το όνομά τους τώρα ένεκα και η ηλικία) για να πάω στα ιστία (επιτέλους)...





Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 06:20:30 μμ »
Μετά από διάφορες ανακατωσούρες στη δουλειά και στο σπίτι (τα εν οίκω μή εν δήμω) κατάφερα να προχωρήσω λίγο ακόμα. Κάποια κομμάτια είναι μεταλλικά και χρειάζονταν λίγη φροντίδα και τρίψιμο. Νομίζω ότι επιτεύχθηκε ένα καλό αποτέλεσμα δεδομένων των συνθηκών και της πρώτης ύλης.



Σειρά έχουν τα υπόλοιπα κανόνια του άνω καταστρώματος και κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες, πριν επιτέλους αρχίσει η δουλειά στα ιστία.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 05:24:47 μμ »
Έφτασα στο ίσως στο 95% και παραπάνω του κυρίως σώματος. Λείπουν κάποιες λεπτομέρειες κυρίως εξωτερικά του καταστρώματος, χρήσιμες για το δέσιμο σκοινιών, αλλά αυτές μπορούν να περιμένουν. Προχωράω στην προετοιμασία των καταρτιών, προκειμένου να έχω καλύτερη αντίληψη της εργασίας που έπεται με τα σκοινιά, μια που οι οδηγίες αν και λεπτομερείς δε νομίζω να δίνονται με τη σειρά που θα διευκόλυνε την όλη εργασία, ιδιαίτερα στο θέμα του δεσίματος στα διάφορα σημεία του καταστρώματος. Στις φωτογραφίες τοποθέτησα απλώς το κάτω μέρος των ιστίων για να πάρουμε μια πρώτη άποψη του μοντέλου στο χώρο




Είναι ζήτημα γιατί όταν βάζω φωτογραφίες στο forum μου αλλάζει την θέση τους κατά 90 ή και 180 μοίρες. Συγνώμη για αυτό. Φαντάζομαι, αν τις κατεβάσετε μπορείτε να αλλάζετε τη θέση τους.

Tags: