Αποστολέας Θέμα: USS CONSTITUTION  (Αναγνώστηκε 13028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 06:28:26 μμ »
   

   

Μετά από περίπου 200 ώρες τελέιωσε.....

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 03:25:40 μμ »
Όμορφη παρουσία και κατασκευή.
Καλή συνέχεια.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 03:50:34 μμ »
Στέλιο καλημέρα.
Συγχαρητήρια για την τόσο όμορφη δουλειά που έχεις κάνει. Στο έχω ξαναγράψει. Σε αναμονή λοιπόν της νέας σου επιλογής.
Έχω μια παρατήρηση σχετικά με το πορτοκαλοκόκκινο φόντο των τελικών φωτογραφιών. Νομίζω ότι κυριαρχεί στην φωτογραφία εις βάρος του μοντέλου.
Μήπως να μας έστελνες ακόμη μερικές εικόνες με κάπως ουδέτερο φόντο ? Επίσης θα ήταν ωραίες και μερικές φωτογραφίες που να δείχνουν το πίσω μέρος της κατασκευής.
Η καμπύλωση τελικά με ποιά μεθοδολογία έγινε ?
ΜΦΧ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 11:22:12 μμ »




Καλησπέρα σας. Τα καλά σας λόγια μου έδωσαν δύναμη και αν και στο τέλος της ημέρας, έκανα μια μικρή μετακόμιση και έβγαλα φωτογραφίες σε άσπρο φόντο. Ελπίζω να σας αρέσουν.

Νέα επιλογή δεν υπάρχει, διότι έχει ήδη γίνει πριν μερικά χρόνια, όταν μαζί με την τομή αγόρασα και το κιτ του κανονικού μοντέλου στην ίδια κλίμακα 1:93, ώστε να τα εκθέσω κάποια στιγμή και τα δύο μαζί στην ίδια βιτρίνα. Το κανονικό μοντέλο όμως χρειάζεται ιδιαίτερο χώρο και θα πρέπει να γίνουν πρώτα στο σπίτι καποιες διευθετήσεις πριν το ξεκινήσω. Άσε που έχω και κάποια άλλα projects που προηγούνται. Ελπίζω κάποια στιγμή το επόμενο καλοκαίρι να ανοίξω το κουτί και να αρχίσω με τα εργαλεία που θα χρειαστώ.

Η καμπύλωση των πανιών έγινε με τη λακ μαλιών χωρίς προωθητικό αέριο όπως πρότεινε φίλος στο forum και έκανα και εγώ δοκιμή με τις φωτογραφίες  σε προηγούμενη απάντηση.

Η βιτρίνα είναι από plexiglass στο plexiglass planet Αναγεννήσεως 10 στη Μεταμόρφωση (Βασίλης Θεοδωρόπουλος). Θα το βρείτε εύκολα στο Google Maps, όπου φαίνεται ακόμα και το κινητό του. Ο άνθρωπος είναι πολύ καλός και από ότι μου έχει πει, έχει συνεργασία με το μουσείο του Πειραιά και νομίζω και της Χίου. Το κόστος ποικίλει όχι μόνο λόγω διαστάσεων και πάχους φύλλων που θα ζητήσετε, αλλά και από αλλά στοιχεία, όπως η βάση κτλ. Προσωπικά χρησιμοποιώ 5 mm φύλλο στη βιτρίνα και διπλό πάτο σαν βάση για να κρατήσω το κόστος σε λογικά πλαίσια. Ωστόσο το κόστος εκεί δεν έχει καμμιά σχέση με το κόστος που θα σας δώσουν μαγαζιά, που δήθεν προμηθεύουν τέτοιες βιτρίνες. Οι προσφορές τους ήταν 2,5-3 φορές πάνω από αυτό που πλήρωσα δύο φορές στην Μεταμόρφωση.

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σίγουρα θα μπορούσαν να γίνουν κάποια πράγματα καλύτερα, και παρατηρώ ότι ορισμένοι μοντελιστές έχετε φτάσει να κάνετε θαύματα, οπότε το κριτικό σας μάτι θα τα ανιχνεύσει. Ωστόσο σε γενικές γραμμές νομιζω πέτυχα το στόχο μου και ενδεχομένως να παρέμβω και πάλι, όταν θα φτιάχνω το ολόκληρο μοντέλο και θα παρατηρώ κάποιες λεπτομέρειες με δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 07:27:59 μμ »
Πολύ καλύτερη η απόδοση των εικόνων
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 08:37:46 μμ »
Στελιο Α

Δεν θα  επισελθω  στο κατασκευαστικό  θέμα  και αν πράγματα θα μπορούσαν  να γίνουν  καλυτέρα ,όπως αναφέρεις , μα καθαρά  στην παρουσίαση και μόνο .
Πιστεύω  ότι η τομή , και εκφράζω  προσωπική  άποψη  , αποδίδει  καλυτέρα όταν τα πανιά  είναι μαζεμένα .
 Μειώνουν  τον  όγκο ,φαίνετε  η αρματωσιά  και αποδίδει  καλυτερα  η σύνθεση .
Και να μην μακρηγορώ  δανείζομαι  μια  δικια   σου φωτο  για να σου  δείξω αυτό  που θέλω  να πω.
 Ζητώ  συγγνώμη  γιατί  σου χάλασα  μια φώτο αλλά  πιστεύω  ότι είναι εποικοδομητικό . Ξανασκέψου το και τα λέμε .
Βαγγελης



Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 06:51:34 μμ »
Βαγγέλη ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου. Δε σου κρύβω ότι αρχικά και εγώ ήθελα να κάνω το ίδιο και μάλιστα με όλα τα πανιά. Όμως άλλαξα γνώμη όταν άνοιξα και το κιτ του κανονικού μοντέλου. Εκεί δεν υπάρχουν πανιά και η ιστιοφορία είναι πολύ πιο πολύπλοκη (και ασφαλώς πιο κοντά στην πραγματικότητα), αφού στην τομή δεν υπάρχουν ορισμένα ξάρτια, που εκ των πραγμάτων έχουν αφαιρεθεί, μια που λείπει το σημείο αρχής ή τέλους τους.

Η πλήρης ιστιοφορία και αρκετά από τα ξάρτια που κρύβονται τώρα θα είναι απολύτως εμφανή στο κανονικό μοντέλο.

Όταν λοιπόν θα εκτίθονται και τα δύο μαζί, η τομή καλείται να δώσει με τα πλήρη πανιά της την εικόνα που εν μέρει θα λείπει από το μεγάλο μοντέλο. Συγχρόνως τα πανιά της δίνουν στο μάτι τον όγκο που της λείπει αλλά και καλύπτουν τις ανωτέρω ελλείψεις.

Έτσι το ένα μοντέλο συμπληρώνει το άλλο.

Ο κύριος Mamoli νομίζω ότι δούλεψε αυτά τα δύο κιτ με το παραπανω σκεπτικό για έναν ερασιτέχνη μοντελιστή όπως εγώ και έτσι τον ακολούθησα. A propos, κάπου διάβασα ότι έπαθε μεγάλη ζημιά το εργαστήριό του από φωτιά και μάλλον κάτι και η ηλικία, τον ανάγκασαν πριν από ενα-δύο χρόνια να πουλήσει σε μια πιο μεγάλη εταιρεία όλα τα σχέδιά του. Από ότι κατάλαβα, ακόμα δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν στην αγορά νέα κομμάτια από αυτά τα σχέδια, αλλά ούτε και θα το κάνουν για όλα. Έτσι όποιος έχει ήδη φτιαγμένο ή στο ντουλάπι του κιτ της Mamoli, θα έλεγα ότι αυτό έχει και μια μικρή συλλεκτική αξία.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 01:37:26 μμ »
Πολύ ωραίο είναι και η βιτρίνα θα το προστατεύσει από την σκόνη.
Πολύ καλή δουλειά.
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 06:54:08 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και μη χαθείτε, γιατί όταν ανοίξω το κιτ του κανονικού μοντέλου (το καλοκαίρι?) θα σας χρειαστώ για συμβουλές, επισημάνσεις και οδηγίες! Καλά Χριστούγεννα και καλή Πρωτοχρονία!

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 05:16:53 μμ »
Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό στο forum. Οι υποχρεώσεις δεν τελειώνουν ποτέ μα και το χούι δε χάνεται. Ελπίζω να σας βρήκα και πάλι με υγεία και πολλά project!

Ξεκινά δειλά δειλά το κιτ του ολοκληρωμένου μοντέλου! Δε θα αλλάξω συζήτηση, μια που θέλω να έχω ολοκληρωμένο το θέμα του USS Constitution  σε μία συζήτηση.
 



Όπως καταλαβαίνετε θα χρειαστώ και πάλι τα σχόλια και την κριτική σας, τις ιδέες και την υποστήριξή σας!

Φιλικά Στέλιος!


Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:33:54 πμ »
Καλημέρα Στέλιο
Τα ιστορικά ιστιοφόρα είναι η αδυναμία μου και αυτό φαίνεται από τις προσωπικές μου κατασκευαστικές επιλογές ( Amerigo Vespucci - S

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:45:01 πμ »
Καλημέρα Στέλιο
Τα ιστορικά ξύλινα πλοία είναι η αδυναμία μου και αυτό φαίνεται από τις κατασκευαστικές μου επιλογές ( Amerigo Vespucci - San Felipe - Le Soleil Royal - Atlantic Ocean).
Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι χαίρομαι ιδιαίτερα που θα παρακολουθήσουμε την κατασκευή της ιστορικής φρεγάτας  USS Constitution.
Είναι μεγάλο μοντέλο με μεγάλη ιστιοφορία, άρα θα σου πάρει χρόνο και θέλει υπομονή. Αλλά αυτή είναι και η ομορφιά του μοντελισμού.
Φυσικά και θα παρακολουθήσω τα στάδια της κατασκευής και ανυπομονώ να δω τις πρώτες φωτογραφίες.
Καλή δύναμη
Φιλικά - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 06:19:47 μμ »
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο. Αν και αρχή έχω να λύσω πολλά θέματα. Το πιο μεγάλο από όλα είναι να βρεθεί ο μόνιμος χώρος εργασίας, μια που το μοντέλο χρειάζεται μεγάλο πάγκο εργασίας και οι οδηγίες του ένα επίσης μεγάλο ελεύθερο τοίχο ή πάγκο. Ελπίζω να τα καταφέρω ως προς αυτό σε ένα ημιυπόγειο με αρκετούς χώρους, καλή απομόνωση αλλά και ένα παππού-πεθερό να γυρνοβολάει τα δικά του εργαλεία....

Τέλος πάντων, έχω διπλοφωτοτυπήσει τις πρωτότυπες οδηγίες, και προσπαθώ να μελετήσω τον κεντρικό σκελετό. Το πρόβλημα που καλούμαι να λύσω είναι η ορθή οριζοντίωση αλλά και ευθυγράμμιση του κεντρικού σκελετού. Μια ιδέα που φαίνεται να περπατάει είναι η χρήση δύο μεταλλικών (αλουμίνιο σκληρό μάλλον) οδηγών από το Praktiker που βρήκα στα οικοδομικά υλικά:



Η σταθερότητα, η ευθυγράμμιση αλλά και η οριζοντίωση γίνονται ομαλά έτσι και μάλιστα μπορώ να τον κρατήσω σε αυτή τη στάση όρθιο το σκελετό αν βιδώσω στη βάση / πάγκο εργασίας τους μεταλλικούς οδηγούς.

Το θέμα είναι τώρα ποιά κόλλα να χρησιμοποιήσω για πιο σίγουρα και σταθερά αποτελέσματα. Λέω να βάλω κόλλα δύο συστατικών (όχι την αργή αλλά των 5-10 λεπτών) αντί της κλασσικής υπόλευκης ξυλόκολλας. Ιδέες; 

Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα τεμάχια δε συμβαδίζουν με το υποτιθέμενο 1:1 σχέδιο. O Mamoli φαίνεται να το γνωρίζει αυτό, διότι στις οδηγίες συνιστά να μην ξεφύγει το μοντέλο από την εγκάρσια τομή του 11ου πλευρικού οδηγού, που είναι σχεδόν πάνω στο κεντρικό ιστίο, δηλαδή σχεδόν στη μέση του μήκους του μοντέλου. Αυτό δημιουργεί μια διαφοροποίηση μερικών χιλιοστών προοδευτικά προς την πρύμνη και την πλώρη. Ελπίσω να είναι αρκετό αυτό για να μη δημιουργήσει θέματα στη συνέχεια. Υπάρχει κάποιο σχόλιο ως προς αυτό;

   

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 11:03:04 μμ »
Οι νομείς με το συνολικό κρυφό σκελετό τους σκαριού πριν αρχίσει η κόλληση.



Το εσωτερικό δεν έχει προφανώς καμιά σχέση με την πραγματικότητα, καθώς καθορίζεται από την προτεραιότητα
της ανάγκης για στιβαρότητα.

Τώρα χαίρομαι αφάνταστα που πήρα και την τομή και την έφτιαξα πρώτη, για να είναι μαζί με το μεγάλο μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 06:00:23 μμ »
Με την κόλληση του βασικού σκελετού, έχω μια πρώτη αίσθηση του όγκου του μοντέλου...
Θέλω να κάνω κάποιες διορθώσεις στο κάτω μέρος των νομέων για να έχω σωστή απόσταση από τη βάση της καρίνας και συνεχίζω.



Τα καταστρώματα θα τοποθετηθούν εντός ολίγου και με προβληματίζει το γεγονός ότι το τελικό πέτσωμά τους θα γίνει αρκετά αργότερα. Μάλλον το κάνει αυτό ο Mamoli για να τα προφυλάξει κατά τη διάρκεια των ενδιάμεσων εργασιών, πολύ φοβάμαι όμως ότι θα είναι αρκετά δύσκολο το πέτσωμά τους τότε....

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 22, 2019, 08:23:51 μμ »
Σειρά έχουν τα καταστρώματα.

Το πρώτο αμπάρι δίνεται σε ορισμένα σημεία μόνο, όπου θα φαίνεται σχετικά από πάνω λόγω των κλιμάκων που αρχίζουν από το κατάστρωμα. Το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι υπάρχει ιδιοκατασκευή για τα κανόνια του αμπαριού ώστε να μη χρειαστεί να φτιαχτεί ολόκληρο το πρώτο αμπάρι. Θα φανεί το κατά πόσο αποδίδεται καλά αυτό όταν θα φτάσω στο σημείο εκείνο. Προς το παρόν είχε ενδιαφέρον το ότι τα καταστρώματα δεν μπορούσαν να περάσουν από τα ανοίγματα του σκελετού και μάλιστα δεν αναφέρεται τίποτα στις οδηγίες. Αναγκάστηκα σε μια περίπτωση να φτιάξω χώρο σε νομείς για να γίνει η απαραίτητη κίνηση που θα φέρει το κατάστρωμα στην τελική θέση...



Το τελικό κατάστρωμα φαίνεται να εφαρμόζει σχετικά εύκολα μετά από μερικές επεμβάσεις μου. Κάνω τελικούς ελέγχους πριν την κόλληση, γιατί φαίνεται ότι στις οδηγίες κάποια πράγματα λείπουν





Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 02:36:34 μμ »
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

Τελείωσε η αρχική δουλειά του σκελετού και του καταστρώματος. Αν και έγιναν κάποιες παρεμβάσεις, το τελικό αποτέλεσμα είναι ενδιαφέρον, μια που νομίζω ότι αποδίδεται καλά η κλίση του καταστρώματος τόσο μεταξύ πλώρης και πρύμνης αλλά και στη διατομή αριστερά-δεξιά. Στη φωτογραφία φαίνεται αρκετά αυτό.

 

Τώρα έχω πολλή δουλειά στους νομείς, μια που πρέπει να τους προετοιμάσω για το πέτσωμα. Θα επανέλθω ελπίζω σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 07:15:17 μμ »
Στέλιο χρόνια πολλά.
Η κατασκευή πάει μια χαρά , θα γίνει ένα υπέροχο ιστιοφόρο.
Σχετικά με τους προβληματισμούς σου έχω τα εξής σχόλια
1. Χώρος εργασίας. Εγώ όλα τα πλοία μου κα κατασκεύασα πάνω στον πάγκο του γραφείου μου απομακρύνοντας τον υπολογιστή και το πληκτρολόγιο τα οποία επανέφερνα μετά το τέλος της εργασίας. Εφόσον η κατασκευές ήταν με κιτ δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα καθαριότητας και γκρίνιας από τη γυναίκα μου. Στο Atlantic Ocean όμως (from scrats κατασκευή) υπήρχε μεγάλη ρύπανση και ηχορύπανση στο χώρο λόγω της ηλεκτρικής σέγας και της λίμας οπότε χρησιμοποίησα κάποιο βοηθητικό χώρο του σπιτιού. Εκεί κάνω και αρκετά βαψίματα.
2. Διαφορές από το 1: 1 σχέδιο. Εφόσον δουλεύεις με κιτ και η καρίνα, νομείς κλπ είναι κομμένα με laser υποχρεωτικά ακολουθείς τη γεωμετρία τους. Οι μικροδιαφορές στο σχέδιο πιθανώς να οφείλονται σε συστολοδιαστολές στην εκτύπωση.
3. Κόλλα. Εγώ χρησιμοποιώ την κλασσική λευκή ξυλόκολλα η οποία θέλει βεβαίως κάποιο χρόνο για να τραβήξει αλλά αυτό σου δίνει την δυνατότητα τυχόν διορθώσεων πχ στην κλίση, στην καθετότητα κλπ πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με γρήγορη και πολύ ισχυρή κόλλα όπως η κυανοακρυλική την οποία τη χρησιμοποιώ σε άλλες περιπτώσεις
Φυσικά οι επιλογές είναι δικές σου, απλά κάνουμε αναταλλαγή απόψεων
Φιλικά - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 11:53:49 πμ »
Καλημέρα Γιώργο. Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου. Σε παρακολουθώ και γω.

Σχετικά με τη γρήγορη (15 λεπτών) κόλλα 2 συστατικών, πρέπει να σου πω ότι με βόλεψε αντί να με δυσκολέψει:
+ Προετοίμαζα κάθε φορά ένα νομέα για κόλληση και λίγη ποσότητα κόλλας μόνο για αυτό το νομέα.
+ Το σχετικά μεγάλο ιξώδες της κόλλας τα πρώτα 5 λεπτά είναι αρκετό για να συγκρατεί το βάρος του νομέα όσο εγώ χρειαζόμουν για να τον τοποθετήσω και να βελτιώσω τη θέση του (ορθή γωνία με τον κεντρικό σκελετό, οριζοντίωση και ορθή γωνία με τη βάση εργασίας) και μάλιστα για τη διαδικασία τη δική μου ήταν πλεονέκτημα, μια που η κλασσική λευκή ξυλόκολλα είναι αρκετά πιο ρευστή και μπορεί να εμφανίσει πρόβλημα στη σταθερότητα του νομέα στη σωστή θέση, μέχρι αυτή να πήξει/στεγνώσει.
+ Έτσι δε μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα στην κόλλησή τους και τη σταθεροποίηση της θέσης τους. Απλώς χρειαζόταν καλή προετοιμασία από πριν για το τι θα κάνω και αρκετή ώρα για τη συνολική διαδικασία, μια που περίμενα περίπου μισή ώρα μετά απο κάθε νομέα πριν προχωρήσω στον επόμενο.
+ Σε πιο μικρά/ελαφριά κομμάτια, ή σε κομμάτια που δεν έχουν πρόβλημα σταθεροποίησης, χρησιμοποιώ και εγω τη λευκή ξυλόκολλα.
+Από εδώ και πέρα πάμε πια στις λεπτομέρειες, οπότε νομίζω ότι τελείωσε πια ο ρόλος της κόλλας 2 συστατικών στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 09:26:53 μμ »
Μετά από αρκετές μέρες κατάφερα να προχωρήσω ένα βήμα με το εσωτερικό πέτσωμα, το οποίο στην ανώτερη θέση του ουσιαστικά αποτελεί μαζί με τους νομείς τη βάση για τις θέσεις των πυροβόλων του εσωτερικού καταστρώματος. Αυτό, ενώ υποτίθεται ότι γλυτώνει δουλειά από ένα κατάστρωμα που δε θα φαίνεται, δυστυχώς φοβάμαι ότι δημιουργεί έντονο προβληματισμό για την ποιότητα εμφάνισης στο τέλος της δουλειάς.

Η πρώτη σανίδα έχει φοβερά ουσιαστική σημασία. Πρέπει να ακολουθήσει πιστά το ανώτερο κατάστρωμα και τις κλίσεις του. Έτσι επιτυγχάνεται και η σωστή μετέπειτα θέση των βάσεων των πυροβόλων, η οποία υποτίθεται ότι δίνει την εξωτερικό αποτέλεσμα του εσωτερικού καταστρώματος που δεν φαίνεται! Νομίζω ότι αυτό το σημείο (το οποίο δεν το αναφέρουν οι οδηγίες) είναι καθοριστικό για την τελική εικόνα του μοντέλου, το οποίο νομίζω ότι το πέτυχα αρκετά καλά.

Στις φωτογραφίες η ενδιάμεση κατάσταση μετά από ένα χοντρό γυαλοχαρτάρισμα, για να πάρουν οι μεταλλικές βάσεις την εξωτερική τους κλίση. Όταν τελειώσει το πρώτο πέτσωμα ασφαλώς θα ακολουθήσει γενικό τρίψιμο, στοκάρισμα και τελικό τρίψιμο, ώστε η βάση για το τελικό και εμφανές πέτσωμα να είναι όσο πιο τέλεια είναι δυνατό, γιατί αυτή θα δώσει και την ποιότητα εμφάνισης του τελικού πετσώματος.

Θα συνεχίσω το πέτσωμα με βάση όχι μόνο τις οδηγίες, αλλά και τις φανταστικές συμβουλές (όπου είναι δυνατό), που κατέβασα για αυτή την εργασία από αυτό το φόρουμ και τον μοντελιστή Βαγγέλη (αν δε με απατά η μνήμη μου).






 
   

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 07:23:42 μμ »
Καλησπέρα Στέλιο
Μια χαρά εξελίσεται η κατασκευή. Φυσικά και θα την παρακολουθώ συστηματικά.
Σε ένα σημείο έχω απορία. Έχεις κάνει το πρώτο σανίδωμα και έχεις τοποθετήσει τις μεταλλικές κορνίζες των παραθύρων των κανονιών. Τρίβεις, γυαλόχαρτο κλπ και φέρνεις ξύλο και μέταλλο στο ίδιο επίπεδο . Αν λοιπόν μέχρι αυτό το σημείο τα έχω καταλάβει καλά, τότε όταν κάνεις το δεύτερο σανίδωμα (συνήθως πάχους 0,5 mm), τότε το ξύλο θα προεξέχει του μετάλλου κατά 0,5 mm ??
Σε ότι εγώ έχω κατασκευάσει, κάνω το δεύτερο σανίδωμα, ανοίγω τις προσημειωμένες τρύπες και ''φυτεύω'' τα μεταλλικά πλαίσια των οποίων το γύρισμα καλύπτει τα τελειώματα του ξύλου και κρύβει τις ατέλειες κοπής.
Αν θέλεις εξήγησε μου το σκεπτικό σου γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει.
Φιλικά
Γιώργος
 

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 07:29:38 μμ »
Κοίταξα σε μεγένθυση την τομή του πλοίου. Τώρα καταλαβαίνω τι πρόκειται να γίνει
ΜΦΧ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 10:34:55 μμ »
Ακριβώς φίλε Γιώργο, εδώ η εργασία θα γίνει ανάποδα, γιατί οι κορνίζες δεν έχουν το τελείωμα/πλαίσιο που υπονοείς, για να καλύπτουν τις ατέλειες του ξύλου. Το δεύτερο πέτσωμα θα καλύψει σχετικά τις μεταλλικές κορνίζες και μετά θα κληθώ να.... τετραγωνίσω τις ατέλειες του ξύλου και του μετάλλου μαζί..... να σημειώσω εδώ ότι οι κορνίζες δεν έχουν και τέλεια  τετραγωνισμένες οπές, μάλλον λόγω κακής ποιότητας καλουπιού.

Είμαι αρκετά σκεφτικός για το αποτέλεσμα, αλλά θα προσπαθήσω φυσικά για το καλύτερο.

Προς το παρόν πρέπει να επικεντρωθώ στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για το πρώτο πέτσωμα.

Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 08, 2020, 01:47:40 μμ »
Καλημέρα αγαπητοί μοντελιστές. Ελπίζω να είστε όλοι σας καλά και να αντέχετε και ψυχικά τον εγκλεισμό μας.
Όσο αφορά στο μοντέλο μου, βρίσκομαι σχεδόν στο τέλος του πρώτου πετσώματος (φωτογραφίες θα ακολουθήσουν) και με τη σκέψη στο επόμενο στάδιο, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα δίλλημά μου, για το οποίo κάθε σχόλιο και ιδέα είναι καλοδεχούμενα.
Σκέφτομαι δύο διαδικασίες για το στοκάρισμα και γυαλοχαρτάρισμα:
+ Η μία είναι να στοκάρω χοντρά το πέτσωμα και μετά να το περάσω χοντρό και λεπτό γυαλόχαρτο. Φοβάμαι όμως μήπως έτσι κάποιες ατέλειες των γραμμών της καρίνας και γενικά του μοντέλου, κρυφτούν πίσω από το στόκο και δυσκολευτώ μετά πολύ να τις απαλύνω με το γυαλόχαρτο.
+ Η άλλη περίπτωση είναι να περάσω ΄το μοντέλο πρώτα ένα χοντρό γυαλόχαρτο και μετά να στοκάρω και να το περάσω χοντρό και λεπτό γυαλόχαρτο, αλλά εδώ φοβάμαι μήπως η ήδη επεξεργασμένη επιφάνεια του ξύλου εμφανίσει χαμηλή πρόσφυση με το στόκο.
Παρακαλώ πολύ αν έχετε χρόνο για κάποιο σχόλιο ή ιδέα σας, γιατί τώρα δεν έχουμε να κάνουμε με μικρή επιφάνεια, όπως στην τομή.
Επίσης για στόκο, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον ξυλόστοκο νερού της Cosmolac.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 08, 2020, 02:01:07 μμ »
Είμαι ο μόνος που όταν βλέπω ξύλινα σκάφη ντρέπομαι να λέω ότι (ως συναρμολογητής πλαστικών κιτ) είμαι μοντελιστής;
 :?:

Tags: