Αποστολέας Θέμα: USS CONSTITUTION  (Αναγνώστηκε 13018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
USS CONSTITUTION
« στις: Οκτώβριος 18, 2016, 04:29:42 μμ »
Μετά από πολλά χρόνια και πάλι στο forum των ξύλινων μοντέλων. Προς το παρόν έχω αναλώσει περίπου 100 ώρες στην τομή του USS Constitution, που με έχει συνεπάρει. Θα προσπαθήσω να φωρτώσω εικόνες. Τα σχόλιά σας είναι ευπρόσδεκτα και θα προσπαθήσω αργότερα να κάνω και εγώ κάποια σχόλια για τη δουλειά.




Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 04:31:33 μμ »
     

     

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 04:32:47 μμ »
       

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 04:35:15 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 04:54:48 μμ »
Και τώρα μερικά σχόλια.

Πρόκειται γαι μοντέλο της MAMOLI σε κλίμακα 1:93. Το μέγεθος είναι αρκετά ικανοποιητικό για λεπτομέρειες και το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι ταιριάζει με το αντίστοιχο κανονικό μοντέλο στην ίδια κλίμακα. Τα έχω και τα δύο και αφού τελειώσω την τομή θα ξεκινήσω το κανονικό μοντέλο για να εκθέτονται και τα δύο μαζί στην ίδια προθήκη.

Ένα πρώτο σχόλιο σε σχέση με τα δύο πρώτα ξύλινα μοντέλα της Artesania Latina που έχω φτιάξει παλαιότερα (ένα λατίνι και το Marie Jeanne) είναι ότι η ποιότητα του μοντέλου αλλά και οι οδηγίες είναι κλάσης ανώτερες της Artesania. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι ειδικά στα μεταλικά μέρη η ποιότητα μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 03:33:44 μμ »


Δύο παρατηρήσεις σε αυτή την φωτογραφία: Σχετικά με το βάψιμο της καρίνας προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τις ιδίοτητες δύο διαφορετικών τεχνολογιών χρωμάτων προκειμένου να πετύχω ένα είδος οπτικής γήρανσης του χαλκού και συγχρόνως να εκμεταλευτώ το μάλλον μειονέκτημα του κιτ, που περιελάμβανε σανίδες από ξύλο για το χάλκινο πέτσωμα της καρίνας, βαμένες πράσινες.

Αφού τις κόλλησα, φρόντισα να τις τρίψω μόνο ελαφρά με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο ώστε αφενός να λειανθούν οι έντονες διακυμάνσεις της επιφάνειας, αλλά αφετέρου να μείνουν οι πολύ μικρές για να με βοηθήσουν στο βάψιμο.

Στη συνέχεια χρησιμοποίησα βερνίκι νερού νέας τεχνολογίας στο χρώμα καθαρού χαλκού για το πρώτο πέρασμα. Τα βερνίκια νερού εκτός του ότι είναι πιο οικολογικά, πιο ασφαλή για την υγεία μας και δεν μυρίζουν, στεγνώνουν πολύ πιο γρήγορα βοηθώντας μας στις όποιες διαδικασίες μας, αλλά και είναι πιο ευέλικτα στη χρήση τους, αφού με την προσεχτική προσθήκη νερού μπορούμε πολύ έυκολα να επέμβουμε στο ιξώδες τους και ανάλογα με την επιθυμία μας να τα αραιώσουμε κατά το δοκούν πολύ πιο εύκολα από τα χρώματα διαλύτη. Εγώ το χρησιμοποίησα σχετικά παχύρευστο και με χοντρές πινελιές προχώρησα στο πρώτο στρώμα. Με αυτό τον τρόπο έμειναν επιφάνειες άβαφες, σχεδόν αποκλειστικά στις ακμές των σανίδων.

Όταν αυτό το στρώμα στέγνωσε προχώρησα σε ένα στρώμα πράσινου χαλκού αλλά με βερνίκι διαλύτη (της γνωστής παλαιάς τεχνολογιάς). Εδώ όμως ουσιαστικά χρησιμοποίησα white spirit αναμεμειγμένο με λίγο από το ανωτέρω βερνίκι. Το χρωματισμένο white spirit απλώθηκε πάνω από το πρώτο στρώμα χωρίς να το επιρεάζει (λόγω ασυμβατότητας υλικών) με μπατονέτα και έβαξε ουσιαστικά μόνο όλες τις επιφάνειες που ήταν ελεύθερες!

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό και ελπίζω ότι αυτή η προσπάθεια θα βοηθήσει στο μέλλον κάποιους φίλους.

Η δέυτερη παρατήρηση έχει να κάνει με το μοντέλο, όπου χωρίς προσπάθεια και τηρώτνας κατά γράμμα τις οδηγίες και τα σχέδια κατάφερα να πετύχω την απαραίτητη κλίση του ιστίου. Μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση, που δεν χρειάστηκε να επέμβω με ιδία πρωτοβουλία για να πετύχω αυτή τη λεπτομέρεια!

 




Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 04:06:28 μμ »
Οι λεπτομέρειες είναι πολύ ωραίες. Μου χτύπησε λίγο στο μάτι οι αποστάσεις σε μερικά ξύλα του πετσώματος και των καταστρωμάτων, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα ξύλινα πλοία.

Το κατάρτι δείχνει όμορφα, όπως και η τοποθέτηση του έρματος.  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::peiratiko:: ::keep_mod::

Συνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 05:04:39 μμ »
Και με τα λάδια μπορείς να "λερώσεις" και όχι να βάψεις. Έτσι θα πετύχαινες
την απομίμηση του φθαρμένου χαλκού. Διαλυτικό παίρνεις άοσμο.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2017, 04:13:15 μμ »
   


Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 27, 2017, 04:14:42 μμ »
Μετά από μήνες αδράνειας για πολλούς και διάφορους λόγους ξεκίνησα τη δουλειά στο ιστίο και το μοντέλο αρχίζει και αποκτά χαρακτήρα

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2017, 04:23:06 μμ »
Καλή συνέχεια... Άρχισε να «δείχνει» η κατασκευή και ο κόπος...

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2017, 01:44:16 μμ »
Πολύ καλή η δουλειά σου Στέλιο. Επίσης πολύ καλές οι φωτογραφίες (αυτές με το έρμα)
Θα σε παρακολουθώ συστηματικά
Φιλικά
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 25, 2017, 12:56:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω γρήγορα να σας μεταφέρω και επόμενο στάδιο. Το έρμα συνδέεται με σχόλιο: Πρόκειται για χαλίκι δρόμου (Α3 το λένε οι πολιτικοί μηχανικοί νομίζω) που το μίκρυνα με σπάσιμο στο γουδί της γιαγιάς με το γουδοχέρι. Φαντασία να έχει κανείς......

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 12:37:10 μμ »




Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 12:38:56 μμ »
Πλέον εφάρμοσαν και τα τέσσερα ιστία. Απομένουν μόνο αρκετά σκοινιά ακόμα, αλλά το τέλος της διαδρομής πλησιάζει!

Αποσυνδεδεμένος Γρηγόρης Ευταξιάδης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Πάρος Κυκλάδες
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 12:56:13 μμ »
Μπράβο πολύ καθαρή δουλειά με πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια !!! Θα είναι εντυπωσιακό όταν εκτεθεί μαζί με το ολόκληρο μοντέλο , καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 08:54:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 11:38:13 πμ »






Τελείωσαν όλα τα σκοινιά. Απομένουν τα πανιά και η σημαία! Επειδή ορισμένες λεπτομέρειες δεν θα είναι εύκολα φανερές μετά την τοποθέτηση των πανιών εδώ οι τελικές φωτογραφίες. Αν μπορέιτε δώστε μου ιδέες για να δώσω μια ελαφριά σταθερή καμπυλότητα στο ύφασμα των πανιών παρακαλώ, πριν πάρω την απλή κόλλα κολλαρίσματων των ρούχων που χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:30:00 μμ »
Στέλιο καλημέρα
Πολύ ωραία η δουλειά σου. Μπράβο.
Σχετικά με το ερώτημα σου το οποίο με έχει προβληματίσει και εμένα έκανα μια δοκιμή με ΛΑΚ. Πήρα ένα πανί το οποίο τα τοποθέτησα σε μια σφαιρική επιφάνεια και το ψέκασα με '' Chroma care silk styling spray της LORVENN '' Αγορά από ΧΌΝΤΟ χωρίς προωθητικό αέριο.
Ο ψεκασμός έγινε από απόσταση 30 cm μέχρι το πανί να εμφανίζεται σαν βρεγμένο. Στη συνέχεια , ενώ το πανί μένει πάντα σε επαφή με την σφαιρική ή κάποια καμπύλη επιφάνεια, το στέγνωσα με ζεστό ρεύμα αέρος με ένα σεσουάρ για χτενίσματα. Αφού στέγνωσε καλά αφαιρέθηκε η καμπύλη επιφάνεια και το ύφασμα είχε διατηρήσει το σχήμα χωρίς να φαίνεται κάτι επ' αυτού.
Η διαδικασία αυτή είναι ένα τεστ που δείχνει ικανοποιητικό. Δεν έχω κάνει χρήση στα δικά μου πανιά γιατί δεν χρειάσθηκε. Ότι κάνεις να το κάνεις αφού δοκιμάσεις σε κάποια υφάσματα και μετά να κάνεις χρήση στο πλοίο.
Πιθανώς ανάλογη διαδικασία να μπορεί να γίνει και με την κόλλα κολλαρίσματος που ανέφερες πάντα όμως με δοκιμές προηγουμένως.
Κράτησε με ενήμερο για το όλο αυτό θέμα. Δες και το θέμα της αντοχής σε σχέση με το χρόνο.Είναι ενδιαφέρον.
Φιλικά
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 05:49:26 μμ »
Στέλιο πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου.
Όταν βρεις χρόνο, πες μας τι είδος σχοινιών χρησιμοποίησες και αν τα κέρωσες ή όχι πριν τα αναρτήσεις.
Ευχαριστώ.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 04:54:34 μμ »
Αγαπητοί συν-μοντελιστές κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Σχετικά με τα πανιά θα δοκιμάσω τη λακ μαλλιών, αλλά υποπτεύομαι ότι θα πρέπει να καταναλώσω αρκετή, ώστε να έχω προγματικά εμποτιμένο το ύφασμα σε όλο του το βάθος, για να έχω αποτέλεσμα. Το μόνιμο ή όχι του θέματος με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση. Μια άλλη ιδέα έρχεται πάλι από τα παλιά και τις γιαγιάδες μας, που έκαναν ακριβώς αυτό που χρειαζόμαστε εμείς για τα πανιά μας εμποτίζοντας τα εργόχειρά τους σε σιρόπι με ζάχαρη! έχω δει τέτοιες δουλειές και είναι εντυπωσιακές και κρατούν στο χρόνο. Θα κάνω και τέτοια δοκιμή και θα ενημερώσω. Ασφαλώς δέχομαι και άλλες ιδέες.

Σχετικά με τα σκοινιά, το θέμα δε μου είναι ευχάριστο. Στο κιτ τα σκοινιά δεν ήταν αρκετά και κάποια σκοινιά της Artesania Latina, που έχω μάθει να τα δουλεύω δεν είχα πλέον επίσης αρκετά από παλαιότερα μοντέλα και δεν μπορούσα να παραγγείλω από το διαδίκτυο γιατί το site της εταιρείας τα έδειχνε χωρίς απόθεμα, αλλά ακόμα και έτσι είναι σχετικά χοντρά για αρκετές περιπτώσεις του συγκεκριμένου μοντέλου. Έτσι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω διάφορα ανάλογα με το που χρησιμοποιούνται (Artesania Latina στα χοντρά και του μοντέλου στα περισσότερα ψιλά). Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό αλλά όχι επαναλήψιμο. Όταν θα φτιάξω το συνολικό μοντέλο, θα χρησιμοποιήσω άλλα παραπλήσια, που θα έχω όμως τη δυνατότητα να βρω αρκετό απόθεμα. Προς το παρόν αυτά που χρησιμοποίησα ήταν χωρίς κερί.

Στην προσπάθειά μου να βρω σκοινιά (αφού όμως είχα ξεκινήσει τη διαδικασία πράγμα λάθος ασφαλώς) βρήκα ορισμένα πολύ καλά σκοινιά με κερί στα καταστήματα των δρόμων κάθετα στην Αθηνάς, που προμηθεύουν τσαγκάρηδες και γενικά υφάσματα. Υπάρχουν διάφορες ποιότητες χρωμάτων και πάχους με κέρωμα. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο χρειάζονται πολύ λεπτά νήματα στο 70% των περιπτώσεων και δε βρίσκω ανθεκτικά έτοιμα κερωμένα. Επιπλέον έχω ένα μικρό ενδοιασμό με το κερωμένο νήμα, διότι κανει το νήμα σχετικά γυαλιστερό. Ίσως αν κερώσει κανείς μόνος του το νήμα να είναι καλύτερα.

Σε αναμονή των σχολίων σας.

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 08:24:53 μμ »
Ναι, δεν ξεκαθάρισα πως μιλούσα για να τα κερώσεις εσύ και μάλιστα, με κερί φυσικό.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 09:04:11 μμ »
Στέλιο καλησπέρα
Η ΛΑΚ που σου είπα δεν έχει Freon δηλ. προωθητικό αέριο αλλά είναι σε υδατική φάση το δε μίγμα εκτοξεύεται υπό μορφή λεπτών σταγονιδίων με τη βοήθεια ενσωματωμένης αντλίας. Το αποτέλεσμα είναι ότι το πανί μουσκεύει σε όλο του το βάθος στο οποίο  ευρίσκεται το νερό και η διαλυμένη ουσία (υποθέτω ακρυλικού τύπου)
Μετά την θέρμανση με πιστολάκι για μαλιά φεύγει το νερό και μένει η ακρυλική ουσία σε όλη την έκταση και σε όλο το βάθος. Δοκίμασε το. Αξία φιαλιδίου 5-7 ευρώ.
Το να βάλεις σιρόπι το θεωρώ αδιανόητο. Φαντάσου τα πανιά γεμάτα ζάχαρη που και υγροσκοπική είναι και μεζές για διάφορα υπτάμενα ή έρποντα έντομα κλπ.
Σχετικά με τα σχοινιά εγώ προτιμώ τα μαύρα σχοινιά που αποδίδουν καλύερα στην απεικόνηση - φωτογράφηση. Το kit της Mantua του Le Soleil Royal είχα σχοινιά στο φυσικό χρώμα του σχοινιού. Έψαξα να βρω μαύρα και τελικά βρήκα σε κατάστημα που πουλάει υλικά για faux bijoux.
Έχει μαύρο σχοινί σε πάχη 1 - 0,8 και 0,4 mm. Αυτά χρησιμοποίησα για το L.S.R. Αν σε ενδιαφέρει και είσαι στην Αθήνα πες μου να σου δώσω τη διεύθυνση
Φιλικά
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 11:23:00 πμ »
Χρησιμοποίησα τα κέρωμα για να αποφύγω το χνούδι από τα σχοινιά, αν και χρησιμοποιώ τα original της caldercraft.
Το κέρωμα όμως αφήνει κάποια ασπρίλα μετά, που αν και τα περνώ μετά από ζεστό σίδερο για να φύγει, δεν με ικανοποιεί πολύ.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: USS CONSTITUTION
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 02:52:01 μμ »



Στο θέμα με τη σταθερή καμπυλότητα του υφάσματος έκανα τις εξής δοκιμές:
1. Lak με προωθητικό αέριο. Χρειάζεται αρκετή για τον εμποτισμό και κάνει αρκετό χρόνο να στεγνώσει (1 μέρα τουλάχιστον). Δεν αφήνει σημάδι και το ύφασμα αν και κρατάει την καμπυλότητα, παραμένει ευλύγιστο, πράγμα μάλλον όχι επιθυμητό.
2. FIXATIVE με προθητικό αέριο. Παρόμοια αποτελέσματ όπως ανωτέρω.
3. Σιρόπι ζάχαρης. Κάνει το ύφασμα κυριολεκτικά πέτρα σε οποιαδήποτε καμπύλη θέλουμε, αλλά επίσης το βαραίνει πάρα πολύ. Δεν υπάρχει θέμα με την υγρασία και μικροοργανισμούς ή εντομα, αλλά το βάρος είναι μειονέκτημα.
4. Lak χωρίς προωθητικό αέριο όπως συμβούλεψε και ο συνμοντελιστής πιο πάνω. Σας έχω φωτογραφίες από τη δοκιμή τις οποίες ελπίζω ότι μπορείτε να τις δείτε. Με την αλλαγή της μορφής του συνδέσμου μας δεν έχω προλάβει να εξοικειωθώ. Eνημερώστε με αν μπορείτε να τις δείτε. Στο θέμα μας. Πολύ καλό κράτημα και γρήγορο στέγνωμα (1-2 ώρες). Θα ακολουθήσω αυτή την επιλογή και θα παραθέσω φωτογραφίες.

Tags: