Αποστολέας Θέμα: Μεγάλη συλλογή από ράγες, τροχιακό υλικό, και υλικά για διοράματα σε κλίμακα ΗΟ  (Αναγνώστηκε 2529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melmik

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Τόπος: ATHENS
  • modelclub.gr
Γειά σας,
Διαθέτω τεραστια συλλογή απο τρένα (μηχανές, βαγόνια, κλπ), ράγες, εξαρτήματα, υλικά μακετών, στατικά μοντέλα-οικήματα σχετικά με τραίνα, γέφυρες, τούνελ, και γενικά ότι έχει να κάνει με μοντελισμό τρένων σε κλίμακα ΗΟ-ΟΟ.
Πρίν απο 8 χρόνια, άρχισα να μαζεύω οτιδήποτε έιχε σχέση με μοντελισμό τρένων σε κλίμακα ΗΟ-ΟΟ. Αγόρασα πάρα πολλές γραμμές, με όλες τους τις παραλαγές και τα είδη, όλων των μηκών, γωνιών κλπ. Το μεγαλύτερο ποσοστό απο αυτές είναι καινούριες, στα κουτιά τους αχρησιμοποίητες, και άλλες είναι μεταχειρισμένες, αλλά σε άριστη κατάσταση. Επίσης, αγόρασα, σετ τρένων, μεμονιμένες μηχανές, βαγόνια, πολιτικά και εμπορικά, όλων των ειδών, στρατιωτικού περιεχομένου, τεχνικού περιεχομένοου, κλπ. Παράλληλα, αγόρασα και πολλά σπίτια, σταθμούς, υπόστεγα, πάσης φύσεως οικοδομήματα σχετικά και μή με σιδηροδρόμους, ώς και κάστρα, όλα σε κλίμακα ΗΟ-ΟΟ. Πλαστικά και χάρτινα. Ακόμη έχω πολλές γέφυρες, υποστηλώματα για γέφυρες, τούνελ, και ότι άλλο δομικό στοιχείο έχει σχέση με την ανάπτυξη την γραμμών. Επίσης, οχήματα, όλων των ειδών (αυτοκίνητα, λεωφορεία, μπουλντόζες κλπ) που συμπληρώνουν διοράματα σιδηροδρομικού περιεχομένου.
Οι μάρκες για τα τρένα τις γραμμές και γενικά το τροχιακό υλικό είναι Hornby, Roco, Lima, Dapol και διάφορες άλλες.
Για τα στατικά μοντέλα σπιτιών - οχημάτων κλπ, έχουμε Vollmer, Lima, Kibri, Hornby, Faller, Life Like, Piko, Walthers και άλλες.
Επίσης υπάρχουν, δέντρα, γρασίδια και άλλα υλικά μακετών σε σακουλάκια κλπ.
Η ποσότητα προσεγκιστικά περιλαμβάνει έναν χώρο 30τ.μ. γεμάτο κούτες στιβαγμένες. Μιλάμε για πολλά πράγματα που είχαν κοστίσει τότε περίπου 120000 €
Το σκεπτικό μου ήταν να φτιαχτεί ένα μεγάλο διόραμα περίπου 300 τερτραγωνικών μέτρων, και να εμπλουτιστεί μέ όλα τα παραπάνω. Έτσι άρχισα να τα μαζεύω για 1.5 περίπου χρόνο. (Ο χώρος που θα στηνόταν το διόραμα, υπήρχε αλλά ήθελε  μικρή διμόρφωση και καλοπισμό).
Καθώς ο καιρός περνούσε, μάζευα υλικά και τα αποθήκευα, αλλά όπως πολλές φορές τυχαίνει, συνέβησαν διάφορα και το project όλο και αναβαλόταν, όσπου τελικά φτάσαμε να μην γίνει ποτέ και όλο αυτό το υλικό παρέμεινε αποθηκευμένο.
Τώρα μετά απο 6-7 χρόνια, δεν υπάρχει ο αρχικός χώρος που θα στηνόταν το διόραμα, και έχω όλο αυτό το υλικό να μου πιάνει μιά μεγάλη αποθήκη....
Οι ανάγκες έχουν αλλάξει τώρα πιά, υπάρχουν καινούρια δεομένα στον ορίζοντα, και έχω αποφασίσει να δώσω μέρος της μεγάλης αυτής συλλογής ή και ολόκληρη τη συλλογή.
Γράφω εδώ, και ελπίζω να με κατατοπίσετε, αν αυτό είναι εφικτό, για το τι επιλογές έχω γενικα και που θα μπορούσα να απευθυνθώ, ή ποιός μπορεί να ενδιαφερόταν για τέτοιου μεγέθους συλογή.
Ελπίζω να μήν σας κούρασα με το μακρύ post

Αποσυνδεδεμένος JohnyDirector

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • modelclub.gr
Ενδιαφερομαι για αγορα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Για αγγελίες υπάρχει το Marketplace οπου μπορείς να καταχωρίσεις αναλυτικά όλα τα είδη που είναι προς πώληση.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος melmik

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Τόπος: ATHENS
  • modelclub.gr
Απ: Μεγάλη συλλογή από ράγες, τροχιακό υλικό σε κλίμακα ΗΟ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 03:50:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Έγραψα διερευνητικά στο forum για να δώ αν θα υπήρχε ενδιαφέρον.
Μια και υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον σκεπτομαι να βγάλω και να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες της συλλογής μου γενικές. Πλάνα με πολλα είδη μέσα, που να φαίνεται γενικά η συλλογή και τα είδη/ποσότητες που υπάρχουν. Ανάλογα με το ενδιαφέρον μπορώ να βγάλω περρισσότερες και αναλυτικότερες φωτογραφίες στην πορεία. Τα πράγματα είναι πάρα πολλά και είναι αδύνατο να φωτογραφηθούν ξεχωριστά ένα-ένα προκαταβολικά.
Γενικά, πιστεύω πως και μόνο η έκθεση της συλλογής μέσω των φωτογρφιών θα έχει ενδιαφέρον για όλα τα μέλη  :)

Αποσυνδεδεμένος Νικολά

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 68
Καλύτερα να κάνεις μαζική πώληση, γιατί πουλώντας κομμάτι-κομμάτι, θα απαξιώσεις τη συλλογή σου. Οπότε καλύτερα ψάξε καλύτερα για μαζική πώληση ή πώληση σε μεγάλα τμήματα του στοκ σου.