Αποστολέας Θέμα: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72  (Αναγνώστηκε 2062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Age: 63
  • Τόπος: Χανιά
  • modelclub.gr
Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 11:33:55 πμ »
Δεν είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω στο forum, αλλά η πρώτη στις "φιγούρες". Οπότε καλώς σας βρίσκω.

Αυτή είναι η συμμετοχή μου στον τελευταίο διαγωνισμό ζωγραφικής στο Benno's figures forum:
http://bennosfiguresforum.com/viewtopic.php?f=14&t=19588
Είναι μετατροπή από:



Την τελευταία την "έφτιαξε" ο φίλος Νίκος Κοσμαδάκης.
Ελπίζω να σας αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 01:35:47 πμ »
Κωστή συγχαρητήρια, τόσο για την επιλογή του ιστορικού θέματος, όσο και για την επιλογή της κατάλληλης φιγούρας που θα μετέτρεπες για "κουμπώσει" με το θέμα σου !


** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Age: 63
  • Τόπος: Χανιά
  • modelclub.gr
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 07:14:02 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ. Θά'θελα ν'ακούσω όμως και το σχόλιο σου ( και όχι απαραίτητα θετικό ) σε σχέση με το βάψιμο, μιάς και εκτιμώ την δουλειά σου, κρίνοντας από τις δημοσιεύσεις σου. :D

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 02:45:11 μμ »
Σ' ευχαριστώ Κωστή για τα καλά σου λόγια .
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εμπειρία βαφής φιγουρών στην μικρή κλίμακα 1/72, οπότε δεν μπορώ να ξέρω πως είναι μία ανεκτή, μέση, καλή, άριστη βαφή φιγούρας. Ας μιλήσω ως θεατής και όχι ως μοντελιστής.
Οι φωτογραφίες, μεγεθύνοντας πολλαπλάσια το πραγματικό μέγεθος της φιγούρας την αδικούν εάν δεν είναι άριστα βαμμένη. Θα σου πω λοιπόν πως στις φωτογραφίες  μέσα στο κείμενό σου, που η φιγούρα δείχνει να είναι 100% στο πραγματικό μέγεθός της και οι λεπτομέρειές της μη ορατές, είναι πραγματικά πολύ καλή. Όταν την ανοίξω στο σύνδεσμό της, η κλίμακά της στην φωτό, από 1/72 γίνεται σχεδόν 1/20 (75mm). Φυσικό είναι να φαίνονται ατέλειες σκαλιστικές και επομένως και βαφτικές. Το ξαναλέω : πρόκειται για αδικία. Είναι σα να παίρνεις μία φωτογραφία χαμηλής ανάλυσης, που δείχνει ικανοποιητική στο μέγεθός της, να την κάνεις αφίσσα !
Αυτό δε μειώνει την αξία της φιγούρας, της προσπάθειας και του αποτελέσματος.
 
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Age: 63
  • Τόπος: Χανιά
  • modelclub.gr
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 06:38:02 μμ »
Η πρόκληση στις μικρές κλίμακες είναι ακριβώς αυτή. Να προσπαθήσεις να ξεγελάσεις το μάτι και να μην φαίνεται ότι περάστηκε ίσα ίσα μ'ένα flesh, πχ το δέρμα. Γι'αυτό και οι φωτό μεγαλύτερης ανάλυσης.
Η φωτό που ακολουθεί αφορά ακόμα μικρότερη κλίμακα. Είναι τμήμα πληρώματος της Santa Maria στην 1/100.


Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 07:08:58 μμ »
Άσχετος απο φιγούρες αλλά μου αρέσουν πολύ  ::salut::

Φαντάζομαι βάφεις με μεγενθυντικό φακό της NASA  και πινέλα 38 -0
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 07:35:33 μμ »
Η πρόκληση στις μικρές κλίμακες είναι ακριβώς αυτή. Να προσπαθήσεις να ξεγελάσεις το μάτι και να μην φαίνεται ότι περάστηκε ίσα ίσα μ'ένα flesh, πχ το δέρμα. Γι'αυτό και οι φωτό μεγαλύτερης ανάλυσης.
Η φωτό που ακολουθεί αφορά ακόμα μικρότερη κλίμακα. Είναι τμήμα πληρώματος της Santa Maria στην 1/100.


Ναι, αυτό το έχεις πετύχει.
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Age: 63
  • Τόπος: Χανιά
  • modelclub.gr
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 08:06:15 μμ »
 ::thanks_smilie::και τους δυό.

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 11:50:06 μμ »
Ωραίο θέμα και εκτέλεση...επειδή μου αρέσει το ιστορικό στοιχείο είδα ότι ο Καγιαλές έχει γένος Ορνεράκη, ήταν συγγενής σου?

για φιγούρες 1/72 δές την gallery του Γάλλου φίλου μου Thau είναι απο τους καλύτερους painters στη κλίμακα αυτή που έχω δεί , εδώ  http://www.coolminiornot.com/artist/Thau?browseid=16896196
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Age: 63
  • Τόπος: Χανιά
  • modelclub.gr
Απ: Σπύρος Καγιαλές Ακρωτήρι 1897 στην 1/72
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 01:18:31 πμ »
Σ'ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια, Θεόφιλε. :D

Οι δουλειές του φίλου σου στο link είναι πολύ καλές, όπως φυσικά και οι δικές σου. Εννοείται ότι χρησιμοποίησα και το link της υπογραφής. :wink:

Οι Ορνεράκηδες είμαστε μιά μικρή σχετικά οικογένεια, οπότε...ναί. :oops: Παρεπιπτόντως η επιλογή του θέματος έγινε γιατί ο Καγιαλές κατ'εμέ είναι ο ορισμός της ηρωικής μορφής μιάς και δεν είναι ξακουστός γιατί σκότωσε πολλούς, αλλά επειδή εξέθεσε τον εαυτό του σε θανάσιμο κίνδυνο για να υπερασπιστεί τα πιστεύω του.
Όντας περίπου μισό χρόνο μέλος στο φόρουμ Benno's στο οποίο συμμετέχουν οι περισσότεροι επαγγελματίες sculptors & painters, και βλέποντας το ενδιαφέρον τους στους αρχαίους πολιτισμούς, συμπεριλαμβανομένου εμφατικά θάλεγα και του δικού μας, ήθελα ν'ανοίξω μιά σελίδα της σχετικά σύγχρονης ιστορίας μας.

Tags: