Modelclub.gr Φόρουμ

"Bombs Away" project (Αναγνώστηκε 10388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

labros87

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
"Bombs Away" project
Αύγουστος 01, 2016, 06:53:15 μμ
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!
Είπα σιγά σιγά να βάλω μπροστά ένα μεγάλο project που το σκεφτόμουν καιρό τώρα με θέμα βομβαρδιστικά Β' παγκοσμίου πολέμου.

Έχω ένα θεματάκι βέβαια με το χώρο αλλά κάπου θα βρω να τα παρκάρω. :mrgreen:
Μέχρι στιγμής έχω μαζέψει τα παρακάτω 4 μοντέλα όλα σε κλίμακα 1/72.

Υπάρχουν πολλά ακόμη για να μπουν στη λίστα αλλά θα κοιτάξω να τελειώσω πρώτα με αυτά.

Σήμερα έκανα την αρχή με το Bristol Blenheim MK.IV της Airfix. Από τις πρώτες κολλήσεις έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μιας και η εφαρμογή είναι πολύ καλή. Έχω αγοράσει την καρτέλα της xtradecal η οποία δίνει και ελληνικά εθνόσημα αλλά προτίμησα να κάνω ένα βρετανικό όπως επιχειρούσε στην Αφρική. Ελληνικό θα μπει στο μέλλον στο πρόγραμμα.

Αυτά προς το παρόν, οι εργασίες θα προχωρούν αργά μιας και τρέχουν παράλληλα κι άλλα θέματα.

::salut::

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#1 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 01, 2016, 08:02:42 μμ
Μπράβο Λάμπρο, εξαιρετική θεματολογία :!:
Θα παρακολουθώ :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

ΛΕΥΤΕΡΗΣ

• *
  • Scale 1/35
#2 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 01, 2016, 09:41:19 μμ
Εξαιρετικές επιλογές !!!!!!Το μόνο που σου λείπει είναι Β-25 στην 1/32  :mrgreen: :mrgreen:

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#3 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 01, 2016, 11:38:29 μμ
Λάμπρο με τι παρέες έχεις μπλέξει παιδί μου;

Δημήτρης Σιόλος

• *
  • Scale 1/35
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
#4 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 01, 2016, 11:52:16 μμ

Κακές!

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#5 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 02, 2016, 01:26:32 μμ
Μπράβο Λάμπρο, εξαιρετική θεματολογία :!:
Θα παρακολουθώ :wink:

ΜΦΧ
Σέυχαριστώ Μάνο! ::thanx::

Εξαιρετικές επιλογές !!!!!!Το μόνο που σου λείπει είναι Β-25 στην 1/32  :mrgreen: :mrgreen:
Μήπως να πάρω και το B-17 στην 1/32;  ::glossa:: B-25 θα μπει σίγουρα στο πρόγραμμα όπως και κάποιο ιταλικό, ρώσικο, γαλλικό και ιαπωνικό κάποια στιγμή.  ::thanx::
Κακές!
Το αυτό, πολύ κακές! ::glossa:: :twisted: :mrgreen:

::salut:: ::salut::

tito

• *
  • Scale 1/35
  • IPMS 1309
  • Χρήστος Μπαλής
#6 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 02, 2016, 09:24:25 μμ
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ!!!

Για να δουμε με το Blenheim πρωτα!  :wink:

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
  • Fail to prepare is prepare to fail...
#7 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 03, 2016, 12:45:09 μμ
Πολύ ωραίο project Λάμπρο! Καλή συνεχεια θα μεινω συντονισμενος να παρακολουθω!  ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: Mar&Mars Scale Model Works (@marmarssmw)
Instagram:m_m_scalemodelworks

montelakias

• *
  • Scale 1/35
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
#8 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 04, 2016, 09:33:11 μμ
Θα μας βομβαρδίσεις κανονικά από τι φαίνεται. ::planeemoticon:: Καλή αρχή Λάμπρο. :!:

Αν και έμενα από όλα τα μοντέλα σου μου αρέσει αυτό στην αφίσα με τις τρεις μπομπίτσες. :wink: :mrgreen:

Χάρης

Κατάσκοπος

• *
  • Scale 1/35
#9 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 04, 2016, 10:38:52 μμ
Ομορφιές Λάμπρο, θυμάμαι που μου είχες πει για αυτό.

Για ρώσικο λέω να βρεις το TB-7.

Καλή αρχή!

Μ. Μπέλλος

nosdio

• *
  • Scale 1/35
  • Γιάννης
#10 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 06, 2016, 03:42:54 μμ
Πολυ ενδιαφέρον Λαμπρο,καλή συνεχεια😊

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#11 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 06, 2016, 06:15:56 μμ
Λαμπρο θα παρακολουθώ. Πολύ ωραία αφισουλα. Βγαιγουν και θηριάκια ε;

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#12 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 07, 2016, 05:07:36 μμ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Πρόκειτε για ιδιαίτερη συλλογή και θέλω να βάλω τα δυνατά μου.
Άρη είναι χορταστικά σε μέγεθος όλα τους.  :wink:
Μαθιέ για ρώσικο δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Η αλήθεια είναι πως το TB-7 μοιάζει αρκετά με το B-17 οπότε ίσως πάω σε άλλο μοντέλο και ίσως δικινητήριο. Θα δούμε. :wink:

Εν μέσω ζέστης συνεχίζω τις εργασίες με το blenheim το οποίο με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο με την εφαρμογή του. Με εξαίρεση μια δική μου απροσεξία ίσως να μη χρειάζεται καθόλου στόκο. Εγώ θα χρειαστεί να βάλω σε 2-3 σημεία στην κοιλά του μοντέλου αλλά όχι κάτι σπουδαίο. Προχώρησα στη συναρμολόγηση και στο βάψιμο του cockpit το οποίο με τις λεπτομέρειες που δίνει η airfix γέμισε πολύ όμορφα. Έφτιαξα ζώνες απο ταινία μασκαρίσματος και έκανα στεγνά πινέλα και wash. Δεν επέμεινα πολύ μιας και λίγα θα φαίνονται στο τέλος. Έκανα και μια τρύπα στο μπροστά μέρος του θόλου για να περάσω ένα 20άρι πολυβόλο μιας και το συγκεκριμένο αεροσκάφος έφερε αυτή τη μετατροπή στο ρύγχος.

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#13 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 07, 2016, 05:30:32 μμ

Λάμπρο, λίγο γκλός βερνικάκι ή λίγο crystal klear γύρω γύρω στην τρύπα στο διαφανές, να χαθούν οι τσαμπουκάδες και τα σημαδάκια από το τρύπημα :wink:

ΜΦΧ

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#14 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 07, 2016, 09:07:56 μμ
Έχεις δίκαιο Μάνο, θα το περιποιηθώ. :wink: Να'σαι καλά!

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#15 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 08, 2016, 10:39:51 μμ
Λάμπρο πολύ ωραία τα καθίσματα, έπαιξες με τονικότητες;

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#16 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 09, 2016, 01:01:25 μμ
Ευχαριστώ Άρη! Λίγα στεγνά πινέλα μόνο με ανοιχτότερους τόνους. :wink:

gkontog

• Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
#17 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 09, 2016, 01:03:53 μμ
Αψογος, καλή συνέχεια!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Pez

• *
  • Scale 1/48
#18 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 09, 2016, 09:05:50 μμ
Καλή αρχή με το project. Ο κάθε μοντελιστής θα ήθελε να βάλει λίγο "B" στην μοντελιστική ζωή του αλλά εσύ το παρακάνεις. Όπως είπες το κύριο πρόβλημα είναι ο χώρος, αλλά και ίσως η "ασυμφωνία κλίμακας" με την 1:48 που είναι για μένα τουλάχιστον η κύρια κλίμακα για μονοκινητήριες προπέλες.

Όσο για το Blenheim κρίμα που δεν το κάνεις ελληνικό, τα δε διαφανή μέρη ζαλίζομαι μόνο που τα βλέπω...

Wildcat

• *
  • Scale 1/35
  • ...ή απλά Γάτος
#19 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 11, 2016, 11:45:20 μμ
Πολύ ωραίο project Λάμπρο... το ψήνω και εγω πολύ καιρό αλλα ακόμα δεν ήρθε η ώρα του!

Το Blenheim κατα τη γνώμη μου αποτελεί μια μικρή παραφωνία ανάμεσα στα αλλα βαριά βομβαρδιστικά - ειδικα στην εκδοση F που το φτιάχνεις. Περι ορέξεως βέβαια... :mrgreen:
Συνεχίζοντας τη γκρίνια ::glossa:: το αποτυχημένο Greif, επίσης δεν θα το έλεγες το πιο χαρακτηριστικό βομβαρδιστικο των Γερμανών, τίτλος που ανήκει στο He111. Αξίζει να το φτιάξεις και υπάρχουν πολύ ωραία κιτ απο Airfix (νέο καλούπι) και Hasegawa/Revell λίγο παλιότερο.
Για Ρωσικο, αφου δεν σου αρεσει το Pe-8 (πολύ ωραίο κιτ της Zvezda), θα σου πρότεινα το (ζόρικο αλλα με ωραία λεπτομέρεια) SB-2 της ICM... τα υπόλοιπα Ρωσικα βομβαρδιστικά που μου ερχονται στο μυαλό είναι αθλια κίτ...
Για Ιταλικό προτείνω το πολύ ωραίο SM.79 της Italeri ενω Γιαπωνέζικο εγω πήρα το παλιό Betty της Hasegawa, που είναι μάπα κίτ αλλα μ'αρέσει σαν αεροπλάνο!
Τέλος θα άξιζε να προσθέσεις στη συλλογή και καμια υπέροχη ιπτάμενη παράγκα των Γάλλων (απο Heller φυσικά που παρά τα 40 φεύγα χρόνια τους είναι αξιοπρεπέστατα κιτ.) Εγω εχω πάρει τα MB.200 και ΜΒ.210 και ψάχνω και κανα Potez 540!

Sorry για το... σεντόνι αλλα ενθουσιάστηκα! ::glossa::
Keep modelling!

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#20 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 12, 2016, 02:15:00 μμ
Αψογος, καλή συνέχεια!
::thanx::

Καλή αρχή με το project. Ο κάθε μοντελιστής θα ήθελε να βάλει λίγο "B" στην μοντελιστική ζωή του αλλά εσύ το παρακάνεις. Όπως είπες το κύριο πρόβλημα είναι ο χώρος, αλλά και ίσως η "ασυμφωνία κλίμακας" με την 1:48 που είναι για μένα τουλάχιστον η κύρια κλίμακα για μονοκινητήριες προπέλες.

Όσο για το Blenheim κρίμα που δεν το κάνεις ελληνικό, τα δε διαφανή μέρη ζαλίζομαι μόνο που τα βλέπω...
Σ'ευχαριστώ! Γενικά ο χώρος είναι ένα θέμα αλλά κάπως τα βολεύουμε στο τέλος. :wink:
Ελλινικό θα κάνω αργότερα, ήθελα κάτι διαφορετικό απο πράσινο-κάφέ οπότε επέλεξα την ερημί παραλλαγή να πάρει λίγο χρώμα η βιτρίνα. Τα διάφανα είναι λίγο ζόρι αλλά ευτυχώς τα ετοίμασα. Διαφορετικά υπάρχουν και οι μάσκες. :wink:

Πολύ ωραίο project Λάμπρο... το ψήνω και εγω πολύ καιρό αλλα ακόμα δεν ήρθε η ώρα του!

Το Blenheim κατα τη γνώμη μου αποτελεί μια μικρή παραφωνία ανάμεσα στα αλλα βαριά βομβαρδιστικά - ειδικα στην εκδοση F που το φτιάχνεις. Περι ορέξεως βέβαια... :mrgreen:
Συνεχίζοντας τη γκρίνια ::glossa:: το αποτυχημένο Greif, επίσης δεν θα το έλεγες το πιο χαρακτηριστικό βομβαρδιστικο των Γερμανών, τίτλος που ανήκει στο He111. Αξίζει να το φτιάξεις και υπάρχουν πολύ ωραία κιτ απο Airfix (νέο καλούπι) και Hasegawa/Revell λίγο παλιότερο.
Για Ρωσικο, αφου δεν σου αρεσει το Pe-8 (πολύ ωραίο κιτ της Zvezda), θα σου πρότεινα το (ζόρικο αλλα με ωραία λεπτομέρεια) SB-2 της ICM... τα υπόλοιπα Ρωσικα βομβαρδιστικά που μου ερχονται στο μυαλό είναι αθλια κίτ...
Για Ιταλικό προτείνω το πολύ ωραίο SM.79 της Italeri ενω Γιαπωνέζικο εγω πήρα το παλιό Betty της Hasegawa, που είναι μάπα κίτ αλλα μ'αρέσει σαν αεροπλάνο!
Τέλος θα άξιζε να προσθέσεις στη συλλογή και καμια υπέροχη ιπτάμενη παράγκα των Γάλλων (απο Heller φυσικά που παρά τα 40 φεύγα χρόνια τους είναι αξιοπρεπέστατα κιτ.) Εγω εχω πάρει τα MB.200 και ΜΒ.210 και ψάχνω και κανα Potez 540!

Sorry για το... σεντόνι αλλα ενθουσιάστηκα! ::glossa::
Keep modelling!
Σ'ευχαριστώ Νίκο!
Για το blenheim έχεις ένα δίκαιο αλλά έχει bomb bay, έστω και κλειστό για να μπουν τα πολυβόλα. ::glossa::
Για γερμανικό έχω ήδη κάνει He-111 της Revell-Hasegawa. Το Greif το επέλεξα σαν κάτι διαφορετικό. Φυσικά μετά θα μπουν στο στοκ Dornier D0-17 και Ju-88.
Click to see the original size.
Για ρωσικο που λες το SB-2 είναι καλή περίπτωση και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. ::thumbleft::
Ιταλικά το SM.79 καθώς και το FIAT BR.20 είναι μοντέλα που παίζουν.
Για γαλλικό και γιαπωνέζικο δεν έχω ψάξει ακόμη κάτι αλλά θα ήθελα να μπει κάτι στη συλλογή.
Φυσικά για αμερικάνικα θα προσθέσω κάποια στιγμή B-25 και B-26.

::salut:: ::salut::

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#21 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 16, 2016, 11:56:49 μμ
Μικρή ενημέρωση με μια φωτό για να κρατώ το τοπικ ζωντανό. :mrgreen:
Τελείωσαν τα πολλά τριψίματα και μένει λίγο ακόμη σε 2-3 σημεία. Έβαψα και τα διάφανα με το χρώμα του cockit (Humbrol 78) και ασχολούμε λίγο με τα περιφερειακά. Όπου να'ναι ξεκινάει και σε αυτό το βάψιμο. :wink:

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#22 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 21, 2016, 12:32:59 μμ
Συνέχεια κατασκευής και σειρά πήρε το βάψιμο. Ξεκίνησα απο κάτω με το Azure Blue της Model Master. Έγιναν κάποια φωτίσματα στα πανελάκια με το βασικό και λευκό αλλά λόγω βιαστκής φωτογράφισης δε φαίνονται και πολλά.

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#23 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 23, 2016, 09:49:24 μμ
Σύστημα προσγείωσεις, τροχοί, έλικες και πολυβόλα είναι έτοιμα για την τελική τοποθέτηση. Μένει να πάρουν matt βερνίκι με το όλο σύνολο στο τέλος.

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#24 Απ: "Bombs Away" project
Αύγουστος 25, 2016, 09:51:45 μμ
Έτοιμο και το δεύτερο χρώμα. Έκανα και μερικά ξανοίγματα και μόλις στεγνώσει καλά θα μασκαριστεί για να πέσει και το dark earth.