Αποστολέας Θέμα: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group  (Αναγνώστηκε 32663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
(Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group
« στις: Μάιος 30, 2016, 10:19:36 μμ »




Μέτα από αρκετό καιρό απραξίας είπα να πιάνουμε ξανά κάνα κοπίδι, και με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε πριν λίγο καιρό με τον φίλο και συνάδελφο Άρη(Amen) για μια προσωπική μας ομαδική με θέμα το mig 29,
είπαμε τώρα να το κάνουμε πράξη.

Αφού λοιπόν τα μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε φτιάξαμε και ένα σηματάκι και μια υπογραφούλα για το προφίλ,
το ξεκινάμε  με ανοιχτή πρόσκληση σε κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει να μετασχηματίσει μαζί μας.

Περιορισμοί σε κλίμακα δεν υπάρχουν φτάνει μόνο   Fulcrum ακόμα και mig 35.  Fulcrum να είναι και ότι να ναι. ::glossa::

Όποιος ενδιαφέρετε για την υπογραφή ο κωδικός είναι αυτός.

Κώδικας: [Επιλογή]
[img]http://i.share.pho.to/16bdea68_o.jpeg[/img]

Κώδικας: [Επιλογή]
[URL=https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,32270.0.html][IMG]https://i.postimg.cc/pXrzrpdn/29651.jpg[/img][/URL]

Κώδικας: [Επιλογή]
[URL=https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,32270.0.html][IMG]http://www.mchost.gr/thumb/4173cb38f0/29599.gif[/img][/URL]

Αυτά τα ολίγα και επανέρχομαι με την δίκη μου συμμετοχή λίαν συντόμως . ::salut::


Χάρης

Συνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2016, 12:06:19 πμ »
MiG-29 δεν έχω αλλά τις κατασκευές σας θα τις παρακολουθήσω.

Καλή αρχή παιδιά!

 ::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2016, 12:26:33 πμ »
Χάρη πολύ έχω φτιαχτεί με την παράλληλη 1ον γιατί θα κάνουμε κάτι μαζί και 2ον επιτέλους πιάνω οχι παλιό κιτ.  :mrgreen:

Θα συμμετάσχω όπως ξέρεις με 2 κιτ Mig-29A και Mig-29S Trumpeter 1/72.

Click to see the original size. Click to see the original size.

θα χρησιμοποιήσω και κάποια βοηθητικά όπως after market decals. Dan models Ukrainian roundels που τα περιμένω απο Oυκρανια και ίσως κάποια που έχω ήδη πάλι ουκρανικά roundels κτλπ από Salamandra decals.
Click to see the original size. Click to see the original size.

Η διαφορά τους είναι στην απόχρωση του κίτρινου. Εχω παρατήσει οτι κάποιες παραλλαγές φοράνε τα ανοιχτά και κάποια τα άλλα.

Κάποια site που με βοήθησαν πολύ για references είναι το http://spotters.net.ua/ και το http://russianplanes.net. Τα έχω περάσει και στο aviation search engine που έχω στην υπογραφή μου στη καρτέλα databases. Ι also want to thank Mariusz Wojciechowski for his page http://mig.mariwoj.pl/ was very helpfull too!

Τώρα για τα κιτ να πω οτι είμαι ενθουσιασμένος. Μέχρι τώρα δείχνει ένα σωστό Mig-29 και μάλιστα όπως θα δείτε παρακάτω αρκετά μελετημένο. Μπράβο επιτέλους στη trumpeter. Δεν ξέρω αν φταίει ο ανταγωνισμός, το νεο κιτ της Zvezda ή τα υπάρχων εδώ και χρόνια αξιόλογα κιτ της ICM, Condor και italeri αλλά έχει γίνει πολύ καλή δουλεια στο κιτ. Εχει μέχρι και tow bar και η τιμή του δεν ξεφευγει όπως τα Γαλλικά jaguar pου έβγαλε πέρυσι.

Οταν πρωτοβγήκε το Mig-29A το είχα δει στα 16Ε-19Ε στο εξωτερικό. Τα δικά μου τα πήρα απο Ελλάδα κατι παραπάνω απο 20Ε!

Επιπλέον after market pου χρησιμοποιήσω ειναι τα εξής:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σε λίγο φωτογραφίες απο το work in progress so far.  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2016, 12:26:34 πμ »
Θέλω και γω!!!! Πρώτα όμως πρέπει να αποκτήσω το κιτ της zvezda το οποίο έχει κολλήσει στο μυαλό της τελευταίες μέρες. ::glossa:: :lol:

Καλή αρχή παιδιά, θα δούμε ωραία πράγματα από τους δυο σας. ::thumbleft::

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2016, 12:52:49 πμ »
Λάμπρο πολύ θα χαρούμε να σε δουμε στην παράλληλη, άντε με το καλό να τελειώσεις το su-27 και ελπίζω μέχρι τότε να έχεις τσιμπήσει και ενα mig-29.

Κατάσκοπε σε ευχαριστούμε για τη βοήθεια για το χρώμα του cockpit και το follow στο θρεντ.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2016, 01:56:57 πμ »
Εξωτερικές διαφορές Mig-29A (9.12) και Mig-29S (9.13) και tooling.



To Mig-29S (9.13) είναι μια βελτιωμένη έκδοση του βασικού Mig-29A  με την ποιο εμφανή διαφορά τη μεγαλύτερη "καμπούρα" στη ράχη. Επίσης τα 4 μέρη του χείλους προσβολής έχουν γίνει 5. Να σημειωθεί ότι υπάρχουν και Mig-29A με retrofitted καμπούρα τα οποια δεν έχουν όλες τις βελτιώσεις του 9.13 και ονομάζονται Mig-29SD. Επίσης τα πρώτα Mig-29S (9.13) δεν είχαν τη μεγαλωμένη καμπούρα σύμφωνα με την βιβλιογραφία. Aρα προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η βελτίωση αυτή έγινε συμπληρωματικά και τα προτερήματα του 9.13 βρίσκονται αλλού.

Τα downgraded (exported) Mig-29S (9.13) ονομάζονται Mig-23SE.

Το tooling της trumpeter είναι εξαιρετικό με πολύ μικρά διακριτικά για τη κλίμακα rivets. Στην αρχή θεώρησα αρνητικό που έχει ανοιχτά τα top air intakes γιατι νόμιζα εν πτήση είναι πάντα κλειστά αλλά με λίγο ψάξιμο είδα οτι αυτό δεν ειναι αναγκαστικό.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2016, 02:05:32 πμ »
Ενδιαφέρον θέμα. Δεν έχω μίγκ αλλά θα σας παρακολουθώ

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2016, 07:23:46 πμ »
Άρη τρομερή παρουσίαση και με καταιγισμό πληροφοριών, και από ότι βλέπω είσαι και καλά εξοπλισμένος. ::thumbleft::
Τι after market τι καλούδια όμορφα είναι αυτά για να μην πω για τα κιτ της  trumpeter που είναι πραγματικά κομψοτεχνήματα.
Καλή αρχή φίλε και πραγματικά χαίρομε και εγώ που κάνουμε παράλληλα κάτι μαζί. :D
Άλλα θα πούμε και περισσότερα στην συνεχεία.

Τώρα ας μπω και εγώ στο θέμα γιατί ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά. :|
Η δίκη μου κατασκευή (που δεν θα είναι μόνο μια :mrgreen:) ξεκινά με ένα ICM το οποίο είναι καλούτσικο κιτ θυμίζει
σε ποιότητα αυτό της italeri. Βέβαια είναι ποιο καινούριο και στις αναλογίες πολύ καλύτερο.
Χθες παρέλαβα και το κιτ τις   trumpeter το (9.12) καθώς και βελτιωτικά της enduart που προορίζονται για το
συγκεκριμένο κιτ που όμως θα αξιοποιηθούν περισσότερο το πως θα το δούμε στην συνεχεία.


Αυτά είναι προσωρινά όσα διαθέτω άλλα περιμένω και άλλα όπως το κιτ zvezda καθώς και κάποιες εξτρά χαλκομανίες. ::glossa::

Το κιτ  ICM θα γίνει κατευθείαν από το κουτί με λίγες βελτιώσεις (που λέει ο λόγος) για να τελειώνω γρήγορα
μιας και θα ακολουθήσουν και άλλα, και φυσικά θα το κάνω ρωσικό με την παραλλαγή που δίνει η   ICM.
Άλλα περισσότερα για την κατασκευή δείξω το απόγευμα μαζί με κάποια πρόοδο.

Να ευχαριστήσω εδώ θερμά όσους υποστήριξαν μέχρι τώρα(Κατάσκοπος, labros87 ,jim40) με τα καλά τους λόγια αυτήν προσπάθεια.
 
 ::arrowred::Λάμπρο θα χαρούμε πολύ να συμμετάσχεις και εσύ.

Ευχαριστούμε και επανέρχομαι δριμύτερος. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2016, 10:03:46 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον project, ειδικά που θα φτιάξετε και οι δύο το κιτ της trumpeter για να το δουμε πως είναι, αλλά και το ICM.

Καλή αρχή σας εύχομαι και στους 2 σας!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2016, 10:09:53 πμ »
Πω πω χαμός θα γίνει και φαντάζομαι θα καλουπώσεις τις ρητίνες ε; Προσοχή πάντως γιατί είναι πολύ εύθραυστες όπως διαπίστωσα με το intake του Mig-21F-13.

Πολύ χαίρομαι για τα αποκτήματα σου και όσο για το ψυχολογικό και εγώ για κάτι γρήγορο ευελπιστώ. Οσο για το άλλο, το ψάξιμο που πέφτει για το θεμα παραμένει το ιδιο. Παιζει να τρωω και περισσοτερο χρόνο στην αναζήτηση και μάθηση ενός άφους παρά για το μοντέλο  :mrgreen:. Ειναι κατι που μου αρέσει στο μοντελισμό -αυτη η ολη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2016, 10:27:01 πμ »
Μπράβο ρε παιδιά.. .ωραιοθεμα διαλεξατε..και ευχαριστουμε για τον καταιγισμο των πληροφοριων και παρουσιαση των κιτ της τρουμπετας...το σκεφτομουν καιρο τωρα για το κιτ της τρουμπετας και μου εχει κολλησει ειλικρινα στο μυαλο μου τις τελευταιες μερες... ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2016, 12:16:35 μμ »
Μπραβο παιδια ωραιο θεμα!
Κατσε να αδειασει λιγο ο παγκος και ισως σκασω μυτη αργοτερα κι εγω.......σε σοβαρο μεγεθος!
1/32 Mig-29K
Βοηθεια μας και με το συμπαθειο κιολας!
 :twisted: :twisted: :twisted: ::glossa::
 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2016, 02:19:39 μμ »
Felix, alex83 ευχαριστουμε και εμεις για το ενδιαφερον σας στο θεμα. Phantomakia πες μας τετοια , ποιο κιτ ειναι αυτο; Το παλιο της;  Οπως και να χει θα χορτασει το ματι μας αν μπεις με τετοια κλιμακα στο θρεντ!

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2016, 02:37:27 μμ »
Αν το λες παλιο επειδη ανακοινωσε νεα οικογενεια το 20καποτε,ναι το παλιο χαχαχα
Ειναι σαν το Μ αλλα με τις διαφορες που εχει η ναυτικη εκδοση
Σπαστα φτερα,αγκιστρο ανασχεσης πιο απλο κοκιτ σε σχεση με το Μ και αλλα
Τωρα μπαινει σε υπηρεσια τελικα (το κιτ ειναι δεκαετιας τουλαχιστον.....νομιζω)
Θα γινει μαναρος και ΟΟΒ
Χωρο να το δουλεψω δεν εχω.......ακομα

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2016, 03:26:06 μμ »
Παλιο σαν κιτ εννουσα, θυμαμε στο καταλογο της τρουμπετας ενα mig-29 32αρη απο παλια. Φετος βγαζει νεα 32αρια http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,31873.0.html Αλλα απο οτι ειδα τωρα αλλες εκδοσεις.

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 31, 2016, 03:47:42 μμ »
Αρη η Καραμουζα απο οταν ανακοινωνει κατι υπολογισε συνηθως μια τριετια μεχρι να βγει.
Νταξ,υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα ο κανονας ειναι αυτος.
Το μιγκ το ειχε ανακοινωσει το 6 νομιζω αλλα βγηκε αργοτερα.
Και ας μην ξεχναμε ποτε ανακοινωθηκαν τα 48ρια Σουκοι............πουντα;Οεο;
 :evil: :evil: :evil: :evil:
Στους αλλους ολυμπιακους θα δουμε τα 29ρια λεω χχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 31, 2016, 10:24:07 μμ »
Όρε μάνα μου.... :o Από ότι βλέπω το θέμα μας έτυχε θερμής υποδοχής, και φαίνεται ο κόσμος διψάει για Fulcrum.
Αυτό βέβαια ανεβάζει τον πήχη ποιο ψηλά. Άρη βάλε τα δυνατά σου αν και δεν ανησυχώ για εσένα, είμαι
σίγουρος ότι θα φτιάξεις αριστουργήματα. :wink:

Παιδιά (Νώντα,Αλέξανδρε, Phantomakia) ευχαριστούμε και πάλι για την υποστήριξη.

 ::arrowred:: Phantomakia δεν ξέρω το μικρο σου όνομα άλλα έχω θαυμάσει τα υπέροχα Phantom που έχεις φτιάξει.
Και αν κάνεις το βήμα να μας τιμήσεις με το 32αρη θα γίνει σεισμός στο τοπικ. Εμείς πάντως θα χαρούμε πολλή
όταν το αποφασίσεις. ::salut::

Άντε να ξεκινάμε σιγά σιγά. Όπως προανέφερα ποιο πάνω το κιτ ICM θυμίζει ITALERI σε μια ποιο βελτιωμένη εκδοχή.
Υπαρχή μάλιστα ένα κομμάτι που είναι ακριβώς ίδιο. Αυτό είναι ο πινάκας οργάνων και για του λόγου το αληθές
το φαίνεται και εδώ.


Ασ δούμε και λίγες φώτο από το κιτ.


Ξεκινώντας παραδοσιακά με το cockpit  δεν απέφυγα την σφαγή καθώς η μπανιερά άφηνε ένα κενό στο πίσω μέρος
όταν έμπαινε στην άτρακτο ενώ κάτω τα ποδοστήρια ήταν πολύ μπροστά και μιας και έπρεπε να βάλω
και το κάθισμα της enduart έκοψα το πάτωμα ώστε να χωρέσει.



Αυτά τα ολίγα προς το παρών  ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος GEORGE DAMASKOS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Τόπος: ALIMOS
  • modelclub.gr
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 31, 2016, 11:04:22 μμ »
montelakias Φιλε καλησπερα μην κανεται κανενα αστειο και ατονηση το θεμα με τα  Fulcrum βαλτε τα δυνατα σας εχεται τα προσοντα.Υπαρχουν  πολλα ατομα και ιδιος εμενα που μας ενδιαφερουν  για το συγκεκριμενο θεμα. :D :D :D :D                                                                 
Υ.Γ. Σας ευχομαι το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα( ειμαι σιγουρος για αυτο) θα εχουμε να δουμε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα απο την ομαδα!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:00:44 πμ »
Πίνακας οργάνων:
Οι πίνακες έρχονται ανάγλυφοι αλλά προτίμησα τα αυτοκόλλητα. Ενώ δίνει διαφορετικά panel για κάθε έκδοση τα αυτοκόλλητα είναι τα ίδια. Οπότε θα πρότεινα σε όποιον έχει όρεξη να τα βάψει. Οπως βλέπετε εχω κόψει τα αυτοκόλλητα σε επιμέρους κομμάτια για καλύτερο αποτέλεσμα.

9.12
 

9.13
   


Μπανιέρες:
Για τις μπανιέρες προτείνω να κολληθούν ανάποδα και όχι όπως λένε οι οδηγίες. Έτσι δεν θα έχετε το κενό που βλέπετε στην επόμενη φώτο. Επίσης απο εδώ και πέρα θα κάνω το κολπάκι με το σφουγγάρι για να μην λερώνω την καλύπτρα! Σε πολλές μου κατασκευές ενώ μάσκαρα στο τέλος είχα σκουπίδια ή μια πάχνη απο σπρέι εσωτερικά της καλύπτρας! Το Κολπάκι το έμαθα στην Καρδίτσα από τον κ Φανούρη και τον ευχαριστώ.  ::thanks_smilie::

Για το χρώμα του πιλοτηρίου βασίστηκα περισσότερο σε online βίντεο μιας και οι φωτογραφίες και οι βιβλιογραφίες είχαν 500 αποχρώσεις του γκρι :P Επέλεξα h307 αν και πιστεύω έπαιρνε και σκουρότερο.

Αφού στέγνωσε το χρώμα πέρασα ένα βερνίκι ώστε να κάτσουν καλύτερα τα decal την επόμενη μέρα ψέκασα με ενα flat βερνίκι. To joystick είναι βαμμένο με semi gloss black x-18 και η χειρολαβή με nato black xf-69.

Τα πλαϊνά decal επίσης κόπηκαν σε λωρίδες και τοποθετήθηκαν ποιο χαμηλά από ότι έμπαιναν με το περίγραμμα τους,







Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 01, 2016, 07:20:46 πμ »
Τι λες ρε φίλε τώρα....! :o Πως έβαλες  τα όργανα να κάτσουν χωρίς να τσαλακώνει η χαλκομανία?
Πάντως Άρη έμενα το χρωματάκι σου στο πιλοτήριο μου φαίνεται μια χαρά και εγώ αυτό θα βάλω. ::agree::
Αυτό με τις μπανιέρες ανάποδα δεν το κατάλαβα. :?:
Το κολπάκι με το σφουγγάρι  στην καλύπτρα! παρακαλώ να μας το εξηγήσεις καλύτερα, γιατί εγώ νόμιζα ότι
θα το το βάλεις στο διάφανο τμήμα και το βλέπω κάτω από την μπανιερά.
Πολύ ωραία μέχρι εδώ συνάδελφε καλή συνεχεία. ::salut:: ::salut::

montelakias Φιλε καλησπερα μην κανεται κανενα αστειο και ατονηση το θεμα με τα  Fulcrum βαλτε τα δυνατα σας εχεται τα προσοντα.Υπαρχουν  πολλα ατομα και ιδιος εμενα που μας ενδιαφερουν  για το συγκεκριμενο θεμα. :D :D :D :D                                                                 
Υ.Γ. Σας ευχομαι το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα( ειμαι σιγουρος για αυτο) θα εχουμε να δουμε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα απο την ομαδα!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Γεώργιε σε ευχαριστούμε και μην ανήσυχης θα του δώσουμε να καταλάβει.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος GEORGE DAMASKOS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Τόπος: ALIMOS
  • modelclub.gr
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 01, 2016, 09:28:45 μμ »
Καλησπερα στα παιδια!! Ακομα δεν αρχισαμε και αμεσως καταλαβαινεις τη επονται!! :D :D :D
Αυτο ειναι φωτο και βημα-βημα στην κατασκευη που σε βοηθαει να προβλεπεις λαθη-η παραληψεις απο κατασκευαστη.Να τολμησω να κανω 1 ερωτηση για τα οργανα του πιλοτηριου 
( η μεγαλη χαλκομανια) κοπηκε με λεπιδι σε οριζοντιες και καθετες γραμμες και τοποθετηθηκαν στης αναλογες θεσεις  του πλαστικου πλαισιου ?? η ξετρυπηθηκε το πλαστικο πλαισιο και κοληθηκαν απο την πισω μερια??                                                                                           
Προβλεπω ακομα μεγαλυτερο ενδιαφερων για την συνεχεια!! :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Special Interest Group
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 01, 2016, 09:45:37 μμ »
Γιώργο δεν νομίζω να ξετρυπήσε και να τα έβαλε από πίσω μαλών τα έβαλε από μπροστά τώρα το πως θα μας πει
εντός ολίγου ο μάστορας πάντως όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι πολύ κάλο.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 01, 2016, 09:57:36 μμ »
Ωραίο θέμα ανεφοδιάστηκα και είμαι έτοιμος   συνεχίστε εσείς,μην ενοχλήστε εδώ σε μια γωνίτσα θα είμαι και θα σας αντιγράφω.....  :wink:






Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:27:26 μμ »
Γεια σας και πάλι.

Όχι δεν έκανα κάτι περίεργο με τα ντεκαλ, απλά τα έκοψα σε μικρότερα κομμάτια και τα κόλλησα κανονικά επάνω στο πάνελ. 

Κώστα Α.Β. Καλά να περάσεις welcome.

Χάρη η χαλκομανία βούλιαξε στις τρύπες απλά δε φαίνεται να δες εδώ. Στα περισσοτερα όργασνα διμιουργησε ωραιο εφε. Στο κεντρο δεξια που εχει άλλες τρυπες και άλλα όργανα έσπασε κάπως. Αλλά μη νομίζεις οτι θα φαίνεται και τιποτα. Κλειστή θα ειναι η καλύπτρα.




Το κολπακι με το σφουγγάρι είναι να κλείσεις όλες τις από κάτω τρύπες. Τις απο πάνω τις κλείνουμε όπως και να έχει. Από κάτω είναι που θα βρει τρύπα ο αερογραφος να περάσει χρώμα! Πχ όταν βάφουμε την κοιλια του αφους και περασει αερας μεσα!



Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: (Συνάντηση των Fulcrum) Build a mig-29 Spesial Interest Group
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:32:17 μμ »
Αυτο με τις μπανιέρες, στις οδηγίες το κιτ έλεγε να  κολλήσεις τη μπανιέρα στο κάτω μέρος του αφους. Αυτο που φαίνεται θολά στην επάνω φώτο , εχει και τρυπες να θηλυκώσει με τη μπανιέρα. Οταν σου έρθει το κιτ θα καταλάβεις.

Tags: