Αποστολέας Θέμα: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες  (Αναγνώστηκε 1588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« στις: Μάιος 29, 2018, 04:50:49 μμ »
...Ξερει καποιος τι ηταν αυτο? ευχαριστω.   

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2018, 05:10:38 μμ »
Τα τμήματα από τα σχέδια που ανέβασες είναι από τα Ιταλικά αρχικά σχέδια του 1911.

Εικάζω ότι πρόκειται για πολυβόλο Perino των αρχών του αιώνα σε έστορα με ασπίδιο. Λογικά είτε δεν τοποθετήθηκαν ποτέ, είτε αφαιρέθηκαν μετά τον εκσυγχρονισμό του πλοίου.

https://www.forgottenweapons.com/italian-perino-machine-gun/

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2018, 05:46:41 μμ »
γεια και ευχαριστω... και εμενα η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι ειναι κατι που δεν τοποθετηθηκε ποτε. Αλλα σε αυτη τη φωτο, που δε ξερω απο ποτε ειναι, στη δεξια κατω γωνια φαινεται κατι που μοιζει με χειρολαβες πολυβολου (Hotchkin 37mm??)....

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2018, 06:19:46 μμ »
Στο μητρώο του πλοίου δεν αναφέρονται τα πολυβόλα, τα οποία από την φωτογραφία (η οποία επιβεβαιώνει την ύπαρξή τους, και είναι η πρώτη φορά που την βλέπω) είναι vickers ή maxim.

http://www.victorianshipmodels.com/autoMG/Maxim/maximgun2.html

Θα ψάξω μήπως βρω πληροφορίες από το αρχείο της Vickers.

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2018, 08:48:17 μμ »
Ευχαριστω νασαι καλα. Εχεις δικαιο μοιαζει πολυ για τυπου Maxim. Και σαν μεγεθος. και εγω δεν εχω βρη αναφορα πουθενα για καποια πολυβολα. Απλα, εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι βεβαιος, οτι καπου καποτε ειχα διαβασει οτι υπηρχαν Hotchkiss επανω..
Να σημειωσω οτι 1) ο Δουσμανης, απο οτι ξερω, υπηρετησε απο το 12 εως το 15 στο Αβερωφ, οποτε μαλλον απο τοτε ειναι η φωτο. 2) η οριτζιναλ φωτο ειναι ασπρομαυρη. Η πιο πανω ειναι επιχρωματισμενη, αλλα δεν αλλαζει κατι για το Maxim(?). Μονο που δεν ξερω αν εχουν αποδοθη σωστα τα χρωματα. Δειχνει μπρουτζινα(?) τα κιγκλιδωματα και τη κανη απο το 76αρι αβαφτη. Νομιζω ηταν βαμμενες οι κανες. Ξερεις κατι για αυτο?     

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2018, 08:51:35 μμ »
......λαθος, 47αρι εννοουσα.....

Επισης να προσθεσω οτι, ενω οι Ιταλοι στα υπολοιπα οπλα γραφουν διαμετρημα και επιτρεπομενες γωνιες βολης, σε αυτα δεν αναφερουν τιποτα!!??

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2018, 08:59:36 μμ »
 ::salut:: Βρηκα στο ημερολογιο του Αβερωφ το οποιο το εχω (στις μετασκευες) οτι υπαρχουν ονομασιες για Αρμστρογκ. Βικερς και Ραινμεταλ.  Υπαρχει και μια αναφορα σε Π (Ρ. ξενικα)  Η μετασκευη εγινε τον Απριλιο του 40 ::salut::



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2018, 09:04:51 μμ »
Νομίζω βρήκα αυτό που θες:



Το πολυβόλο κατά πάσα πιθανότητα είναι .303 δηλαδή 7,62 χιλιοστά.

Τώρα για την κάννη δύσκολο να ξέρουμε, μπορεί να την είχαν αφήσει και μπρούτζινη. Γενικώς τα μπρούτζινα εκείνη την εποχή δεν το βάφανε, το αντίθετο μάλιστα, θεωρούσαν ότι αν ήταν καλογυαλισμένα «έδειχνε» το πλοίο.

Ο Ναύαρχος Δούσμανης ήταν διατέλεσε Κυβερνήτης από το Σεπτέμβριο του 1912 μέχρι τον Απρίλιο του 1914.




Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2018, 09:05:46 μμ »
::salut:: Βρηκα στο ημερολογιο του Αβερωφ το οποιο το εχω (στις μετασκευες) οτι υπαρχουν ονομασιες για Αρμστρογκ. Βικερς και Ραινμεταλ.  Υπαρχει και μια αναφορα σε Π (Ρ. ξενικα)  Η μετασκευη εγινε τον Απριλιο του 40 ::salut::
Αυτά είναι πολύ μεταγενέστερα στην Βομβάη. Εμείς συζητάμε για το διάστημα 12-14, πριν ακόμα την πρώτη μετασκευή στην Τουλόν.

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2018, 09:14:52 μμ »
!!!!!!!! ουαουου που ελεγε και καποια ψυχη καποτε!!!!! Αυτο ειναι δε χωρα αμφιβολια, 1000 ευχαριστω. Ειναι περιεργο που δεν αναφερεται ΠΟΥΘΕΝΑ (ουτε στα ιταλικα σχεδια). Νομιζω υπαρχει επαρκης τεκμηριωση τωρα. Στον Νικολα απαντησες και συμφωνω. Και παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος MIKE2016

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
Απ: ΑΒΕΡΩΦ, μια ερωτηση για τους γνωστες
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2018, 02:23:11 πμ »
Καποιο στοιχειο που βρηκα σχετικα με το θεμα....Ο Αντιναυαρχος ΕΑ Ιωαννης Παλουμπης, στο βιβλιο Ό ναυτικος πολεμος του 1912-1912΄αναφερει στον οπλισμο του Αβερωφ " Μυδραλιοβολα 2 - 0.5 in". Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να αποκλειστουν τα Maxim/Vickers λογω διαμετρηματος. Απο οσο ξερω το 50αρι Vickers βγηκε πολυ αργοτερα. Και βεβαια, ΑΝ ειναι ετσι, γιατι ο κυριος Αντιναυαρχος αναφερει στον οπλισμου 18Χ76αρια και 8Χ47αρια, οταν στα σχεδια και αλλες πηγες αναφερονται 16 και 4 αντιστοιχα!!!!!
ΥΓ ειναι αποριας αξιο, για να μη πω τιποτα αλλο, πως υπαρχει τετοιο χαος για τον οπλισμο, δεν ξερω για τα αλλα χαρακτηριστικα, του Αβερωφ, και δε μιλαω για τον καθενα που γραφει ενα βιβλιο, αλλα για τις επισημες πηγες που αδυνατουν να συμφωνησουν και να τεκμηριωσουν μια πληροφορια.

Tags: