Αποστολέας Θέμα: Αποριες και συμβουλες  (Αναγνώστηκε 3578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Αποριες και συμβουλες
« στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 05:10:21 μμ »
Χαιρετω την παρεα ... πριν λιγο καιρο γραφτηκα στο φορουμ ... εχω ξεσκονισει ολα τα ποστ στις τεχνικες μοντελισμου ... ανακαλυψα οτι εχω κανει λαθη στα προηγουμενα 5 μοντελα .. τωρα (λογω γενεθλιων που πλησιαζουν) ελαβα ενα δωρο .. το  1/48 F-16D BLOCK 52 RSAF απο kinetic .. και επειδη ειναι μεγαλη κλιμακα με αρκετη λεπτομερια θελησα να το κανω οσο πιο ρεαλιστικο γινεται ... πληροφορω οτι δουλευω με πινελο ... και αρχιζουμε ..
1)Περι χρωματων τι θα προτινατε ?? ακρυλικα ή σμαλτου ??? σκεφτομουν να χρησιμοποιησω τα προτεινομενα απο τις οδηγιες GUNZE σε ακρυλικο ..
2)Περι βερνικιου πρωτη στρωση μετα απο το βαψιμο gloss ... αφου περαστουν αυτοκολλητα δευτερη στρωση matt .. τριτη στρωση μετα φθορες/ξεβαμματα/λαδια/σκονες κτλ satin ..το βερνικι σε σπρευ και οχι πινελατο
Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου πειτε αν εχω πιασει την λογικη .. οσο για το μοντελο οταν ερθει η ωρα θα ανοιξω θεμα στην καταλληλη ενοτητα ..

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 10:00:24 μμ »
Κατ' αρχήν, καλώς όρισες στο φόρουμ  ::hi::

Μιας και δουλεύεις με πινέλο θα σου πρότεινα χρώματα σμάλτου καθώς συμπεριφέρονται καλύτερα, τα Gunze πρέπει να είναι αποκλειστικά για αερογράφο αν δεν κάνω λάθος. Για τα lifecolor που είναι ακρυλικά, έχω διαβάσει ότι στρώνουν πολύ καλά, Σαν πινελάς, χρησιμοποιώ τα Humbrol με το διαλυτικό τους.

Μετά το βάψιμο και πριν τις χαλκομανίες, οπωσδήποτε gloss βερνίκι αλλά και μετά για να τις σφραγίσεις και να κάνεις παλαίωση. Το βερνίκι πρέπει να είναι ακρυλικό σε περίπτωση που περάσεις λάδια κυρίως στο wash, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρκετίνη long shine. Οι διάφορες σκόνες και τα στεγνά πινέλα πάνε συνήθως σε ματ επιφάνεια. Το τελικό βερνίκι μπορεί να είναι ματ ή σατιν ανάλογα το φινίρισμα που θες.     
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 10:14:18 μμ »
Καλως σας βρηκα ... Μια φορα που εχω χρησιμοποιησει τα Gunze (δεν εβρισκα τα χρωματα και κατεληξα στα gunze) στο FW-190A-8/R2 της eduard δουλευοντουσαν ωραια με το πινελο (για να ειμαι πιο σωστος ετσι μου φανηκε τουλαχιστον)  .. με τα humbrol πιστευω θα εχω θεματακι λιγο με την αντιστοιχια τους με gunze ... πιστευω  θα βγαλω ακρη .. την λογικη την εχω πιασει ?? πως με βλεπεις ??? 

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 11:51:48 πμ »
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα gunze, χρησιμοποίησε αυτά. Αρκεί να αραιωθούν καλά και στρώσουν ομοιόμορφα πάνω στην επιφάνεια του μοντέλου χωρίς να αφήνουν πολλές γραμμές ή χτίζουν τη λεπτομέρεια. Το πως αραιώνονται και αν δουλεύονται με πινέλο, δεν το ξέρω γιατί δεν τα έχω δουλέψει.
Εδώ έχει πίνακα με αντιστοιχίες
http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorcharts_gunze.htm

Η σειρά είναι αυτή που έγραψα παραπάνω. Το βερνίκι πριν το wash ή άλλες τεχνικές πρέπει να είναι διαφορετικής σύστασης από τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις γιατί αν πας να καθαρίσεις με το ίδιο διαλυτικό πού αραιώνεις το βερνίκι και πχ τα λάδια, θα στα σηκώσει όλα.
 

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 06:26:02 μμ »
Ειχα μπλεχτει λιγο με τα βερνικια αλλα νομιζω το καταλαβα ..  Εαν χρησιμοποιηθει σμαλτο στο χρωμα το βερνικι πρεπει να ειναι ακρυλικο ισχυει και αντιστροφα .. Δλδ ακρυλικο χρωμα βερνικι enamel .. Σε ευχαριστω φιλαρακι για την πληροφορηση .. Απλα θελω να ειμαι τελειως σιγουρος για την διαδικασια .. :)

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 09:14:07 μμ »
Φίλε είσαι τυχερός Που σου απάντησε ο PanosG καθώς είναι από τους καλύτερους εδώ στο φόρουμ, όποτε
ακολούθησε πιστά τις συμβουλές του. Θα ήθελα επίσης να σε συμβουλέψω και εγώ να μην χρησιμοποιήσεις τα gunze
για πινέλο καθώς δεν είναι και τα ποιο κατάλληλα. Καλό θα ήταν να ξανά δεις τι μπορείς να κάνεις με τα  enamel. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 09:33:50 μμ »
Αυτο σκεφρομουν σημερα .. Παιδια σας ευχαριστω .. :)

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 07:47:14 μμ »
Spoiler (hover to show)

Το χρώμα και το βερνίκι δεν πειράζει αν είναι ίδιας σύστασης, αρκεί φυσικά κάθε στρώμα να έχει στεγνώσει.
Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις στην παλαίωση πρέπει να έχουν διαφορετικό διαλύτη από αυτόν του βερνικιού. Αν πας να καθαρίσεις πχ τα λάδια με white spirit πάνω στο βερνίκι πού έχεις αραιώσει επίσης με white spirit, τότε θα σηκώσει βερνίκι - χαλκομανίες και πιθανόν το χρώμα.   
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 08:29:05 μμ »
δεν το εχω δει πανο ... πεταγομαι τωρα να το δω ... οσο για χρωματα τα εψαξα λιγο καλυτερα .. θα κινηθω με humbrol .. στα humbrol παρατηρησα οτι τα χρωματα ειναι απο το 125 εως το 128 που ειναι satin .. μεταξυ του χρωματος και του αυτοκολλητου δεν θα χρειαστω βερνικι επειδη επειδη satin .. το χω ???

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 08:54:15 μμ »
Καλως ήρθες στην παρέα...τις χαλκομανίες θα τις περάσεις αφού ρίξεις γυαλιστερό βερνίκι.Σε διαφορετική πέρίπτωση ρισκάρεις να έχεις silvering (να φαίνεται το περισσευούμενο φιλμ απο τις χαλκομανίες).Καποιοι χρησιμοποιούν παρκετίνη αντί για gloss βερνίκι..γνώμη μου να μην το κάνεις  :wink:
Και αφού τις κολλήσεις ρίξε ένα χέρι gloss βερνίκι ακόμα για να τις σφραγίσεις για τα επόμενα στάδια του weathering  :wink:

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 09:07:10 μμ »
Καποιοι χρησιμοποιούν παρκετίνη αντί για gloss βερνίκι..γνώμη μου να μην το κάνεις  :wink:
Σταύρο εσύ ποιο βερνίκι χρησιμοποιείς;


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 09:41:07 μμ »
μπερδευτικα με το gloss και satin .. η διαδικασια παει ως εξης:
1)χρωμα
2)gloss βερνικι
3)αυτοκολλητα
4)gloss βερνικι ξανα
5)weathering κτλ
6)τελικο βερνικι

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 09:50:03 μμ »
μπερδευτικα με το gloss και satin .. η διαδικασια παει ως εξης:
1)χρωμα
2)gloss βερνικι
3)αυτοκολλητα
4)gloss βερνικι ξανα
5)weathering κτλ
6)τελικο βερνικι (παιζει καποιο ρολο αν θα ειναι gloss ή satin ή matt)

Σωστός  :wink:

Σταύρο εσύ ποιο βερνίκι χρησιμοποιείς;


Μ'αρέσουν τα xtracrylix και τα ακρυλικά της model master...αν θέλω κάτι γρήγορα και σχετικά μικρό χωρίς να βάλω αερογράφο χρησιμοποιώ future με πινέλο

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 10:00:26 μμ »
Μ'αρέσουν τα xtracrylix και τα ακρυλικά της model master...αν θέλω κάτι γρήγορα και σχετικά μικρό χωρίς να βάλω αερογράφο χρησιμοποιώ future με πινέλο

Για το future ξέρω. Τα άλλα αντέχουν περισσότερο στα λάδια από την παρκετίνη;


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 10:01:58 μμ »
μια ερωτηση σχετικα με το wash ... σκεφτομαι να κανω wash με λαδια ζωγραφικης ... διαλυτης white spirit .. παρατηρησα σε καποιο ποστ οτι ακρυλικα βερνικια διαλυονται με white spirit .. σε μια τετοια περιπτωση τα εχει σηκωσει ολα ... βερνικι σκεφτομουν να παρω το σπρει της gunze λογω μεγαλων επιφανειων (το οποιο πιστευω οτι ειναι ετοιμο για χρηση) .. τη διαλυση για την εφαρμογη του βερνικιου με πινελο την φοβαμαι λιγο διοτι δεν ξερω πως πρεπει να ειναι αφου διαλυθει ... θα εχω προβλημα αν κινηθω με σπρει της gunze (με βαση οτι ειναι ακρυλικο) .. δεν βρηκα κατι αλλο σε σπρει (αθηνα) μια γρηγορη που το εψαξα στο ιντερνετ ???

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 10:13:00 μμ »
Για το future ξέρω. Τα άλλα αντέχουν περισσότερο στα λάδια από την παρκετίνη;

Άπαξ και στεγνώσει η παρκετίνη γίνεται πέτρα απλά δεν την προτιμώ για βερνίκι πριν τις χαλκομανίες..

μια ερωτηση σχετικα με το wash ... σκεφτομαι να κανω wash με λαδια ζωγραφικης ... διαλυτης white spirit .. παρατηρησα σε καποιο ποστ οτι ακρυλικα βερνικια διαλυονται με white spirit .. σε μια τετοια περιπτωση τα εχει σηκωσει ολα ... βερνικι σκεφτομουν να παρω το σπρει της gunze λογω μεγαλων επιφανειων (το οποιο πιστευω οτι ειναι ετοιμο για χρηση) .. τη διαλυση για την εφαρμογη του βερνικιου με πινελο την φοβαμαι λιγο διοτι δεν ξερω πως πρεπει να ειναι αφου διαλυθει ... θα εχω προβλημα αν κινηθω με σπρει της gunze (με βαση οτι ειναι ακρυλικο) .. δεν βρηκα κατι αλλο σε σπρει (αθηνα) μια γρηγορη που το εψαξα στο ιντερνετ ???

Απο σπρέι έχω χρησιμοιήσει μόνο της Humbrol,για το Gunze δεν έχω ιδέα...αλλά το σπ΄ρει έχει λίγο δύσκολο χειρισμό.Κάνε πρώτα μια εξάσκηση κάπου αλλού και όχι κατευθείαν στο μοντέλο

Αποσυνδεδεμένος JohnXVIII

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 39
  • Τόπος: Ελευσινα
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 10:27:52 μμ »
Η δοκιμη του σπρει καπου αλλου επιβαλλεται .. μεχρι τοτε εχω καιρο θα το ψαξω καλυτερα .. ακομα διαβαζω για να κατανοησω ακριβως τις τεχνικες και να ειμαι σιγουρος για το τι κανω ... Σας ευχαριστω !!!! :D

Αποσυνδεδεμένος anka

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 03, 2016, 09:23:00 πμ »
Καλημέρα!
Σε ένα διλιτρο για να οριοθετήσω την παραλλαγή του, χρησιμοποίησα patafix και οι περιοχές με ανοικτό γκρι μασκαριστηκαν με ένα υγρό της W&N αντίστοιχο του μασκολ. Ψεκάστηκε το μπλε γκρι και αφού στέγνωσε αφαίρεσα το patafix και το "μασκολ". Όμως σε κάποιες περιοχές το μασκολ δεν κατάφερα να το απομακρύνω. Πως το αφαιρώ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 03, 2016, 10:07:45 πμ »
Για δοκιμασε να τριψεις τα περισσευματα του μασκολ με το δακτυλο... μια μπατονετα...

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2016, 02:53:54 μμ »
Η ακομα καλυτερα βαλε παταφιξ-bluetac πανω στο μασκολ και τραβα....θα κολλησει πανω του σιγουρα ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 03, 2016, 04:40:29 μμ »
Λίγο νεράκι θα βοηθήσει επίσης...
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Αποριες και συμβουλες
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 04, 2016, 06:04:04 μμ »
Η ακομα καλυτερα βαλε παταφιξ-bluetac πανω στο μασκολ και τραβα....θα κολλησει πανω του σιγουρα ::salut::
x2

Tags: