Modelclub.gr Φόρουμ

M35A2 ΕΣ (Αναγνώστηκε 2411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Nautilus

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 12:20:44 πμ
ΩΣ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΩ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟ ΜΕ ΤΟ Μ35Α2 ΤΟΥ ΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΤΧ ΠΑΤΡΑΣ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 (ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ)

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#1 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 02:35:59 πμ
Καλωσήρθες φίλε Ναυτίλε και καλές κατασκευές :!:
Αυτά τα ίδια Μ35 του ΚΕΤΧ με βολτάρισαν κι εμένα αλλά το '92 και βαμμένα πλέον τετράχρωμη MERDC.
Παρεπιμπτόντως στην εποχή σου, αλλά και στη δική μου, τα REO που είχε το ΚΕΤΧ, ήταν M34, M35 και M35A1 οπότε, αν θέλεις να είσαι ακριβής, θα πρέπει να αλλάξεις την εξάτμιση και να τη βγάλεις ανάμεσα στους δύο πίσω τροχούς :wink:
Ξανα ανέβασε αν μπορείς τις φωτό, γιατί τις έχεις ανεβάσει μόνο σαν thumbnails και δεν ανοίγουν περισσότερο :?

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Nautilus

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#2 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 09:10:25 πμ
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ (ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΤΕ) ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗ ΘΗΤΕΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΣΤΑΓΙΕΡ, ΟΠΟΤΕ ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.

1st Guards Tank Brigade

• *
  • Scale 1/35
  • modelclub.gr
#3 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 09:36:25 πμ
Σειρούλα ( ΑΣΜ 100/964/78) ωραίο το Μ 35. Σε μία φώτο φαίνονται τα εργαλεία ( φτυάρια κλπ) βαμμένα με ένα ξυλοπορτοκαλί χρώμα όλα. Μάλλον θα πρέπει να προσθέσεις λίγες μεταλλικές αποχρώσεις. Εκτός και αν δεν φαίνονται καλά στην φώτο και κάνω λάθος. Πρόσεξε λίγο το κόψιμο των κομματιών από τα πλαίσια και προσπάθησε να λιμάρεις ή να κόψεις τα υπολείμματα του πλαισίου απ' τα κομμάτια. Κάνε ένα γύρο στο site και θα βρεις πολλές και ωραίες τεχνικές για όλα.
Καλή συνέχεια.

nino1969

• Moderator
  • Scale 1/35
  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • IPMS 1099 / MC 369
#4 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 10:14:33 πμ
Καλώς ήλθες στο φόρουμ όσο και στον θαυμαστό κόσμο του μοντελισμού. Όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι ως πρώτη προσπάθεια είναι πολύ καλή. Απλά δώσε λίγο παραπάνω προσοχή στις οδηγίες κατασκευής και σιγά σιγά διαβάζοντας εδώ μέσα που υπάρχει πολύ γνώση μαζεμένη, θα δεις ότι θα βελτιώνεσαι θεαματικά σε κάθε επόμενη κατασκευή σου.

Αυτά που εγώ εντόπισα είναι οι καθρέφτες που θα πρέπει να βαφτούν από τη μια μεριά με το βασικό σου χρώμα και από την άλλη ν'αποδοθεί ο καθρέπτης με ένα ασημένιο και τα μπροστινά φλας που θα πρέπει να κολληθούν αντί του προφυλακτήρα στις θέσεις τους επάνω στα φτερά.

Κάτι τελευταίο, σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία αλλά με πεζά καθώς αυτό στην "γλώσσα" των φόρουμ σημαίνει ότι είσαι θυμωμένος και φωνάζεις.  :wink: ::salut::

Nautilus

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#5 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 04, 2014, 11:15:38 πμ
Ευχαριστω για τις παρατηρησεις, σας και θα δρομολογηθουν στο αμεσο μελλον.

Nautilus

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#6 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 08, 2014, 10:27:53 μμ
οι προτεινόμενες αλλαγες εγιναν. Σας ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν

sgt-major

• *
  • Scale 1/35
#7 Απ: M35A2 ΕΣ
Φεβρουάριος 08, 2014, 11:57:17 μμ
Τα φωτα που μετεφερες τα εχεις κολλησει αναποδα.Διαβαζε για περισσοτερο και με προσοχη τις οδγιες των κιτ,κανε δοκιμες εφαρμογης πριν κολλησεις,μελετησε το θεμα σου απο φωτο,διαδικτυο και βιβλια.Θα σε βοηθησει το τοσο στην σωστη τοποθετηση κομματιων οσο και στην καλυτερη εφαρμογη τους.
Καλη συνεχεια
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Nautilus

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#8 Απ: M35A2 ΕΣ
Δεκέμβριος 22, 2014, 01:44:06 πμ
Μετα απο ενα χρονο, αποφασισα να κανω καποιες μετατροπες, ετσι το μοντελο ξεβαφτηκε, μπηκε παραλλαγη, ξαναβαφτηκαν τα εργαλεια, τα λαστιχα, εγινε Chipping στις ζαντες,στα σκαλοπατια και στο κανιστρο, βαφτηκε ο μουσαμας και εγιναν φθορες στην καροτσα. Ελπιζω πως το αποτελεσμα ειναι πλεον πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν αρχικα... Το μονο κακο ειναι οτι επεσε λιγο παραπανω γκριζο, αλλα δεν νομιζω να εχει και πολυ σημασια... ::salut:: ::salut::

sotiris

• *
  • Scale 1/35
  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
#9 Απ: M35A2 ΕΣ
Δεκέμβριος 22, 2014, 09:49:34 πμ
Καπετανιο ομορφο φαινεται ,ισως το ασπρο να θελει μερικες διορθωσεις σε καποια σημεια
Σε ΡΕΟ/Σταγιερ που εχω δει ,οταν ξεβαφε το χρωμα της καροτσας φαινοταν απο κατω το κοκκινο ασταρι και μετα το γυμνο μεταλλο

Nautilus

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#10 Απ: M35A2 ΕΣ
Δεκέμβριος 22, 2014, 11:04:05 πμ
ε ναι, για το λευκο το ξερω οτι μου παραπεσε, οσον αφορα τις φθορες τις καροτσας, δεν ειχα ιδεα οτι ειχε κοκκινο ασταρι. Η κεντρικη ιδεα παντως ηταν να το βελτιωσω...

f 16 fighting falcon

• *
  • Scale 1/72
  • in thrust we trust..
  • in thrust we trust
#11 Απ: M35A2 ΕΣ
Απρίλιος 13, 2017, 10:52:26 πμ
πολυ ωραια δουλεια , τι κωδικους χρωματων εβαλες ? ακρυλικα η' σμαλτα?