Αποστολέας Θέμα: Group Build Airfix - η νέα εποχή  (Αναγνώστηκε 49066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #375 στις: Ιούνιος 28, 2016, 02:08:31 μμ »
Κουλαμάρες και πράσινα άλογα. ::glossa::  Λατρεύω την απλότητα που έχουν οι κατασκευές σου! Πολύ όμορφα τα spits μέχρι έδω.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #376 στις: Ιούνιος 28, 2016, 08:15:28 μμ »
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι τέτοιο http://www.ysmasterpieces.com/#/category/12
Θέλω και εγώ να το αγοράσω. Το δοκίμασα στο μαγαζί του Γιάννη και εντυπωσιάστηκα ότι πρέπει για κουλούς. :mrgreen: :wink:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Giorgosv78

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 192
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσινι
  • modelclub.gr
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #377 στις: Ιούλιος 10, 2016, 11:01:51 μμ »
Ολοκλήρωσα και γω την πρώτη μου συμμετοχή σε gb. Κόπηκαν τα κεντρικά strut για να αντιμετωπιστεί το θεματάκι που είχα. Έγινε και το βασικό rigging (όχι καλό). Τα διάφανα δεν μου βγήκαν καλά και δεν κατάφερα να πετύχω και το τελικό φινίρισμα όπως το ήθελα, αλλά γενικά οκ. Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα, αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά. ::salut:: ::salut::
Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.
Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.
Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.
Click to see the original size.Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #378 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:41:41 μμ »
Τώρα θα σας χαλάσω την όμορφη εικόνα που έφιαξε το πανέμορφο Moth παραπάνω...

Spitfire PR IG με χρώμα PRU pink (το οποίο αδυνατώ να φωτογραφίσω σωστά...). Πρακτικά ένα Spitfire Mk I με κάμερα πίσω από το cockpit και στο κάτω μέρος της ατράκτου. Σκοπός ήταν το αεροσκάφος να κάνει ένα γρήγορο και χαμηλό πέρασμα φωτογραφίζοντας το στόχο με την κάμερα που είχε πίσω από το cockpit. Το χαμηλό ύψος πτήσης επέβαλε την ύπαρξη οπλισμού μιας και οι πιθανότητες αναχαίτησης ήταν εξαιρετικά υψηλές. Οι διαταγές απαγόρευαν αυστηρά την εμπλοκή σε μάχη αν υπήρχε τρόπος διαφυγής, οι φωτογραφίες ήταν απείρως πιο πολύτιμες από τις όποιες καταρρίψεις. Οι αποστολές του είδους αυτού ήταν τόσο επικίνδυνες που πήραν την επωνιμία dicing with death και οι πιλότοι τους dicers. Το μοντέλο της Airfix είναι εξαιρετικό και ότι στραβό βλέπετε, τσαπατσουλιές κλπ οφείλονται σε μένα και μόνο και τις λεπτεπίλεπτες οπλές μου...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Spitfire Mk IXc με παραλλαγή ερήμου. Νέο καλούπι αλλά με αρκετές αμαρτίες, η Airfix ακόμα μάθαινε και ευτυχώς έμαθε καλά! Με παίδεψε σε κάποια σημεία και τελικά μετατράπηκε σε ξεπέτα οπότε θα δείτε μπόλικες αμαρτίες πάνω του.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Επεται και ένα Bf-109 αν δεν το καταστρέψω τώρα στα τελευταία...

ΥΓ
Ναι, ναι, το ξέρω, πρέπει να βάψω τα navigation lights... να τραβήξει λίγο το βερνίκι της Humbrol.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #379 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:01:23 μμ »
Σας προειδοποίησα πως έχει και άλλο... Bf-110 E2 trop. Νέο καλούπι αλλά από τα πρώιμα, έχει τα δύσκολα σημεία με τα σήματα να είναι απλά απαράδεκτα. Τελικά έπεσε κόλλα Humbrol και κάπως συνήλθαν, όχι πολλά πράγματα αλλά θυμίζουν σήματα... Για την ώρα η καλύπτρα δεν έχει κολληθεί γιατί πρέπει να βρω έναν τρόπο να αντικαταστήσω το πάνλεπτο πίσω πολυβόλο το οποίο έγινε τρία κομμάτια όταν επιχείρησα να το κόψω από το sprue. Σε γενικές γραμμές μου αρέσει το αποτέλεσμα αν και ιστορικά και από ακρίβεια έχει τα θεματάκια του.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος bloden

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 735
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΙΓΑΛΕΩ
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 09:25:08 πμ »
Καλημερα φιλε μου. Το Bf-110 E2 trop τα σπαει . Πολυ ομορφο βαψιμο.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 05:05:23 μμ »
Καλημερα φιλε μου. Το Bf-110 E2 trop τα σπαει . Πολυ ομορφο βαψιμο.
 ::salut:: ::salut::
Σε ευχαριστώ. Εχει τις θεματάρες του αλλά από κάποια απόσταση βλέπεται.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Group Build Airfix - η νέα εποχή
« Απάντηση #382 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 10:06:11 μμ »
Τώρα που χρονικά το GB αυτό τελείωσε θα υπάρξει και το αντίστοιχο διακριτικο (patch) στους συμμετεχοντες; ; :? :? ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Tags: