Αποστολέας Θέμα: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)  (Αναγνώστηκε 4511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« στις: Νοέμβριος 04, 2015, 03:52:20 μμ »
Ελπίζω να (μην) σας έλειψα!  :mrgreen:

Έχω καιρό να εμφανίσω την κακομουτσούνα μου στο φόρουμ, αλλά δεν νομίζω να γλυτώσετε εύκολα από μένα.

Και εκεί που έλεγα ότι έχασα το GB με ένα από τα αγαπημένα μου θέματα, να που τελικά θα το προλάβω με την δική μου πινελιά μουντζούρα!
Και επειδή δεν προλαβαίνω με 72άρι, να και πάλι τα 144, ΚΑΙ διπλά!

Μίνι ιστορία:

Το Σουδάν, απέκτησε 16 ή 18 -Μ το 1971 με σοβιετική υποστήριξη σε εκπαίδευση και υλικό. Αλλά λόγω της κατάστασης της χώρας με το συνεχόμενο εμφύλιο, με το ατυχές πραξικόπημα ενάντια στον τότε πρόεδρο Νουμεϊρί, όλοι οι σοβιετική εκδιώχθηκαν από την χώρα. Αυτό οδήγησε στη μείωση της υποστήριξης κατακόρυφα και στην συνέχεια στην διαθεσιμότητα των α/φών.
Προς το τέλος της δεκαετίας του '70, με την βοήθεια Αμερικανών, Βρετανών και Αιγυπτίων, αρκετά MiG-21M, έγινα και πάλι επιχειρησιακά.

Το αεροσκάφος που θα αποδοθεί σε κλίμακα θα είναι το MiG-21M Fishbed-J με αριθμό "344", στα τέλη του '70, στην αεροπορική βάση Wadi Sayyidna, μετά την επιστροφή του σε υπηρεσία.

Click to see the original size. Click to see the original size.

*στην φωτογραφία με το "345", φαίνεται ένας από τους ελεγκτές του Αμερικανικού κλιμακίου.

Η Μοζαμβίκη, παρέλαβε από την Κούβα ή την ΕΣΣΔ, περί τα 48 -bis μαζί με πιλότους το 1982, για να τα χρησιμοποιήσει ενάντια στους αντάρτες της RENAMO. Μέχρι το '90 μόνο 15-18 απέμειναν σε πτητική κατάσταση.
Το αεροσκάφος που θα αποδοθεί σε κλίμακα θα είναι το MiG-21bis Fishbed-L με αριθμό "Blue 225", στα μέσα του '80, στην αεροπορική βάση Beira.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Λίγα είναι γνωστά για τις χρώματα της Μοζαμβίκης, αλλά πηγές αναφέρουν για 3 διαφορετικές παραλλαγές της ίδιας παραλλαγής. ::dontknow::

Τα κίτ κτλ:

Τα κίτ που θα χρησιμοποιηθούν είναι τα διαμάντια της Eduard.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Οι διαφορές τους είναι φυσικά είναι η ράχη, η οποία δίνεται σε διαφορετικό πλαίσιο, στις μάσκες, όπου στο MF λείπουν αυτές για τους τροχούς, και στις χαλκομανίες, πάλι στο MF, λείπουν αυτές για το πιλοτήριο.

Click to see the original size.

Ενώ τα κίτ προσφέρουν πληθώρα επιλογών για διάφορα αεροσκάφη, και έχοντας αποδώσει ήδη 2 bis, (Φινλανδία και Βουλγαρία) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την καρτέλα της JBR Decals "Fishbeds of the Wolrd vol. 1 - AFRICAN FISHBEDS" η οποία δίνει 15 επιλογές από 11 χώρες.

Click to see the original size.

Ξεκινώντας το κατασκευαστικό, μάσκαρα για αρχή αλεξίνεμα και καλύπτρες, και ψέκασα ένα μείγμα 10x H46, 4x X14, 1x XF8, 3x H1 για τα εσωτερικά, το οποίο φέρνει αρκετά στο χρώμα των χαλκομανιών που δίνει η Eduard για τα πλαϊνά του πιλοτηρίου.
Με πινελάκι, περάστηκαν η ανάγλυφες λετομέριες στους πίνακες και κονσόλες, ενώ επιχειρήθηκε και η κατασκευή hud. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με ελαφρύ φίλτρο για δέσουν οι χαλκομανίες με το χρώμα και τέλος wash και ελάχιστο weathering σε σημεία με μολυβάκι.
Στα καθίσματα ΚΜ-1, χάραξα ελαφρά τις πλάτες, και με χαρτοταινία έφτιαξα ζώνες, σε διαφορετική διάταξη, έτσι για γεύση  :wink:
Τέλος με χαλκόσυρμα, φτιάχτηκαν λαβές εκτίναξης.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά έγιναν σε 2 απογεύματα, και πάμε απόψε σε κλείσιμο ατράκτων.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 04:27:42 μμ »
Άντε πάλι με τα 144άρια! Στο έχω ξαναπει, χαρά στο κουράγιο σου!
Ωραία θέματα και τα δυο φίλε και ωραία δουλειά στα "γραφεία" μέχρι τώρα. :wink:

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 08:45:56 μμ »
Δημήτρη ωραίο ξεκίνημα άλλα δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θα έκανες αν έπιανες 72αρι, άσε που αν μας έλεγες ότι είναι
1/72 θα το τρώγαμε χαλαρά. :wink: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 11:49:00 πμ »
Λάμπρο, ξέρεις τον έρωτά μου με τα 144  :roll:

Χάρη ευχαριστώ. Στα 72αρια, απλά σηκώνει περισσότερη δουλειά και μπιχλιμπίδια  :mrgreen:

Είπα να συμπληρώσω και κατιτίς εξτρά πριν κλείσω τις ατράκτους.
Έτσι, έφτιαξα εξαγωγές. Στην αρχή είπα να χρησιμοποιήσω evergreen, αλλά δεν μου έκατσε καλά, και τελικά με καφεδοαλουμινόχρτο πήραν σχήμα και θέση.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Με ένα πινέλο έγιναν κύλινδροι, και στην άκρη πήρα βοήθεια για να κλείσω τα πέταλα.

Έτσι έκλεισαν οι άτρακτοι, αλλά και τα 2 μισά των καθέτων, όπου χρειάστηκαν τρίψιμο 2 λεπτών και μόνο. (στις ατράκτους, η εφαρμογή είναι άψογη, και ίσως χρειαστώ 3 λεπτά για το καθένα  ::glossa:: )
Τέλος, κατασκευάστηκαν και τοποθετήθηκαν και οι φωλέες του κεντρικού Σ/Π στις πτέρυγες, και είναι όλα έτοιμα σήμερα για το τέλος του κατασκευαστικού για να περάσουμε στα αστάρια.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά για την ώρα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 12:56:25 μμ »
Αυτά για την ώρα  ::salut::
Ναι, ώρα για τα χάπια μου με αυτά που βλέπω... ή μάλλον προσπαθώ να δω...

Καλή συνέχεια!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 01:05:29 μμ »
Τι λές τώρα?!?!? Σε 1/144 τέτοια δουλειά? Κόκπιτ άψογο, πανέξυπνο κόλπο για τα ακροφύσια!! Δείχνουν πολύ όμορφα και όπως πρέπει για την κλίμακα. Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:01:40 μμ »
Νώντα, σ'ευχαριστώ. Την ιδέα για τα ακροφύσια την πήρα απο το ΡΕ σετ της eduard για τα -bis/-MF/-SMT, όπου δίνει την εξαγωγή για να την τυλίξεις, με τα ακροφύσια μικρά ορθογώνια για να τα λυγίσεις.

Γιώργο μου, αν χρειαστεί να βάζω σε τέτοια θέματα προειδοποίηση υγείας!  :mrgreen:
Δεν θέλω να μου πάθεις κάτι  ::eusa_naughty::

Έτσι λοιπόν φαίνονται
Click to see the original size.

Ενώ έλεγα να πάω για αστάρια, η υγρασία του 98% δεν το επέτρεψε.
Συμπλήρωσα έτσι λεπτομέρειες στο Σ/Π και τις φωλέες.
Click to see the original size.

Επίσης, στις οδηγίες των κιτ, σου λέει να βάλεις τον κώνο ΠΡΙΝ κλείσεις την άτρακτο. Αυτό όμως εμποδίζει και την εξάλειψη των ενώσεων εσωτερικά τις εισαγωγής και αργότερα και το βάψιμό της, καθώς και την ευκολία στο βάψιμο του ίδιου του κώνο. Τέλος, άν (όπως εγώ) βάλεις την κατασκευή της εξαγωγής, δεν θα έχεις απο που να κρατάς το μοντέλο κατά το αστάρωμα και το βάψιμο.
Η εμπειρία απο τα άλλα 2 που είχα φτιάξει, μου έμαθε οτι ο κώνος στην βάση του, είναι πιο χοντρός απο τα χείλη της εισαγωγής. Αρά θέλει τρίψιμο. Εύκολο:
Click to see the original size.

Απόψε όπως πάει, δεν με βλέπω να ασταρώνω πάλι, αλλά μάλλον θα προσπαθήσω να σκρατσάρω και να τοποθετήσω τα πτερύγια/ασπίδες για τα καυσαέρια και καπνίλα απο το κανόνι, κάτω απο τις βοηθητικές εισαγωγές στο πλάι.
Εδώ, παρατήρησα κάτι περίεργο: ενώ όλα τα MF είχαν αυτά τα πτερύγια, στις φωτογραφίες απο τα Σουδανικά, φαίνεται να λείπουν  ::dontknow:: , Γνωρίζει κανείς κάτι?

Αυτά για τώρα, καλό απόγευμα  ::salut::

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 08:23:27 μμ »
Δημήτρη στο έγραψα και παραπάνω, η δουλειά που κάνεις είναι για μεγαλύτερη κλίμακα. Το τι τα κανεις ολα αυτα
στην 1/144 είναι κατόρθωμά και προδίδει μοντελιστικό θράσος. ::thumbleft:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 09:38:06 μμ »
 ::thumbleft::




Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 11:52:32 μμ »
Καλώς τον! Μπήκες δυναμικά βλέπω και με σπάνια θέματα , καλή συνέχεια!!

 ::arrowred:: Edit τώρα είδα και την ερώτηση σου!

Αυτα που δεν έχουν τα πτερύγια ειναι Mig-21M.

και αν κρίνω και απο το μοντέλο που έχω στο στοκ (Mig-21M 72038) τότε πρέπει να προσέξεις και κάποιες άλλες λεπτομέρειες για να το κάνεις M.

Εδώ σου έχω ένα σκονάκι από το αρχείο μου στα αγγλικά.

Παράθεση
Mig-21R -> mig-21S -> mig-21SM -> mig-21M -> Mig-21MF

MF has rearward viewing periscope, deflectors for gun, preventing the gas entering the additional air intakes and upgraded engine.

Πάνω είναι η εξέλιξη του, απο που προήλθε το MF και κάτω σε τι διαφέρει. Επίσης διάφορες αεροπορίες κάνανε retrofit το περισκόποιο και τα deflectors στα Mig-21M!

 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:50:12 πμ »
Δημήτρη στο έγραψα και παραπάνω, η δουλειά που κάνεις είναι για μεγαλύτερη κλίμακα. Το τι τα κανεις ολα αυτα
στην 1/144 είναι κατόρθωμά και προδίδει μοντελιστικό θράσος. ::thumbleft:: ::salut::
Αυτό! χεχεχε.. Τα κάνω τώρα που και μπορώ και βλέπω ακόμα!!!

Άρη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήξερα για το το περισκόπιο, αλλά όχι για τα ασπίδια.
Επίσης, ήξερα ότι το -Μ ήταν στην πραγματικότητα η εξαγωγική έκδοση το -S (s=Sapfir) με βασικές διαφορές (στο -Μ) το ραντάρ (υποδεέστερο), να φέρει μόνο R-3S IR, και το GSh-23L κανόνι.
Έτσι οπτικά, οι διαφορές είναι η καλύπτρα (το έχουμε) και τα ασπίδια (δεν το έχουμε  ::glossa:: )

Τέλος, αφού έχεις το κίτ, σου δίνει καμιά ιδέα για τις φωλέες και τις θύρες (σε χρώμα) όπως και για τους φορείς?
Σκέφτομαι για ανοιχτό πράσινο, γκρί-μπλέ ανοιχτό, και απαλό γκρί αντίστοιχα (απο τα refs που έχω)

Συνέχεια στα μοντέλα, μετά την Κυριακή, γιατί έχουμε και την γιορτή της ΠΑ και 110ΠΜ & 111ΠΜ μας περιμένουν  :D
Χρόνια Πολλά - Αίεν Υψικρατείν!!!! ::grflag::

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:26:49 μμ »
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Τα 2 Μιγάκια, σήμερα ασταρώθηκαν με Mr.Surfacer 1000 spray, και αύριο ξεκινάμε βαψίματα. (Το -M θα περαστεί με Mr.Finishing Surfacer 1500 Black, πριν δεχτεί τα μέταλλα)

Η τελευταία πινελιά πριν το αστάρι ήταν να βάλω τα ασπίδια στο -bis, ενώ πρόσθεσα και στα 2 στο κανόνι τις εξαγωγές των άδειων φυσιγγίων
Click to see the original size.

Καλό βράδυ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:16:48 μμ »
Πολύ ωραία Δημήτρη, προχωράνε τα μιγκάκια.

Το Mr surfacer 1500 black θέλω να το πάρω και εγώ, τώρα έχω το ALC 305. Έχω περιέργεια πόσο smooth θα είναι ιδίως αν το αραιώσω με leveling thinner  :twisted:


Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 02:57:27 μμ »
Το Mr surfacer 1500 black θέλω να το πάρω και εγώ, τώρα έχω το ALC 305. Έχω περιέργεια πόσο smooth θα είναι ιδίως αν το αραιώσω με leveling thinner  :twisted:

Άρη, το εχω και αυτό σε spay can, οπότε είναι ήδη αραιωμένο. Και decant να το κάνεις έχεις την ίδια σύσταση.
Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις, ενα ελαφρύ πέρασμα με buffing λίμα πριν το βάψιμο, θα σου δώσει άψογο αποτέλεσμα.

Σήμερα το πρωί, πέρασα το -Μ ενα χέρι, και το απόγευμα θα ξεκινήσω τα διηλεκτρικά και λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:30:08 μμ »
Ωραία καλή συνέχεια!

Παράθεση
Και decant να το κάνεις έχεις την ίδια σύσταση.
Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις, ένα ελαφρύ πέρασμα με buffing λίμα πριν το βάψιμο, θα σου δώσει άψογο αποτέλεσμα.

τι είναι το decant?
τι είναι η buffιng λίμα; Buffing δεν κάνουμε με ένα πανάκι;

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 10:24:32 μμ »
τι είναι το decant?
τι είναι η buffιng λίμα; Buffing δεν κάνουμε με ένα πανάκι;

Άρη, εννοώ να ψεκάσεις σε ένα κυπελλάκι και κατόπιν να χρησιμοποιήσεις το χρώμα/αστάρι στον αερογράφο.
Buffing λίμα εννοώ αυτήν: Ultimate Modellers

Με το πρόγραμμά ολίγον φορτωμένο, κατάφερα λίγα πράγματα χθες και σήμερα.
Πέρασα χθες τις επιφάνειες των διηλεκτρικών κτλ, με πράσινο Χ-5 της Tamiya, έχοντας σαν βάση στο -Μ το μαύρο και στο -bis το γρί αστάρι, για την διαφορά στους τόνους. Το -Μ φαίνεται ότι είχε αρκετά σκούρο πράσινο.
Σήμερα, χρησιμοποίησα τις μάσκες των κιτ, και ετοίμασα και τους τροχούς του κεντρικού Σ/Π, με τις ζάντες στο -Μ με XF-53 και στο -bis με XF-5, και τα δύο της Tamiya.
Τέλος μάσκαρα και ψέκασα μαύρο Gloss Tamiya στο -bis στην εξαγωγή, για να το ετοιμάσω για τα μέταλλα.
Click to see the original size.Click to see the original size.

Πιθανώς, αύριο να ξεκινήσω με το πρώτο χέρι alclad ή mr.metal colour, αναλόγως την όρεξη  ::glossa::
Καλό βράδυ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 11:46:32 μμ »
Την ζηλεύω την δουλειά σου φίλε!! Εξαιρετική!!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:34:14 μμ »
Έρε εργαλεία που έχουν βγάλει , παλιά παίρναμε την κάλτσα και γυαλίζαμε και τώρα έχουμε την ειδική λίμα  ::glossa::

Ανυπομονώ για το update  :mrgreen:  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 11:37:28 μμ »
Μπράβο φίλε, πολύ όμορφα μέχρι εδώ! :wink:

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:12:41 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, και εύχομαι να είχατε ένα όμορφο Σ/Κ.

@dmoshid: Ευχαριστώ πολύ  :oops:

Άρη, η λίμα περισσότερο είναι για προετοιμασία επιφάνειας. Η κάλτσα και το t-shirt ποτέ δεν θα πεθάνουν!!!

Λάμπρο, μερσί boy!

Πάμε για ένα γερό update.

Για αρχή έβαψα τις εξαγωγές και των 2 με Mr.Metal Color Aluminium & Stainless Steel, και αφού buffαρα (με κάλτσα!!) την επόμενη μέρα μάσκαρα και πέρασα στα πρώτα χρώματα
Για το -Μ, έπεσε Alclad Aluminium, ενώ στο -bis χρησιμοποίησα για βάση το H323 (light blue) και το έσπασα με γκρι H57 (aircraft grey) και λίγο λευκό (όλα Gunze)
Click to see the original size. Click to see the original size.

Αφού τα άφησα να αναπνεύσουν και να πάρουν τα αρώματά του Μάσκαρα και τα 2 για την συνέχεια στα χρώματα:
Για το -Μ, χρησιμοποίησα το H44 (flesh) ενώ στο -bis, επιλεκτικά Alclad Polished Aluminium, Mr.Metal Stainless Steel και για το το δαχτυλίδι στην εισαγωγή Mr.Metal Iron.
Τέλος, στις θύρες του κεντρικού Σ/Π, δοκίμασα για πρώτη φορά το AK482 Duraluminium από την νέα σειρά της AK Interactive Xtreme Metal, με πολύ θετικές εντυπώσεις.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σειρά έχουν τα πράσινα για το -bis, ενώ στο -Μ θα τελειώσω με το βάψιμο στις φωλέες και πάει για weathering.
Εδώ έχω 2 ερωτησούλες σχετικά με το weathering σε Alclad χωρίς σφράγισμα με βερνίκι. Αντέχει το enamel thinner της AK πχ? Και επίσης, το decal solution της Microscale το επηρεάζει?

Καλό βράδυ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:43:45 μμ »
Δημήτρη εξαιρετικός. ::thumbleft::
Για το  Alclad που ρωτάς δεν νομίζω να αντέξει το enamel thinner της AK, σίγουρα θα το σκίσει. Τώρα για το decal
 solution της Microscale δεν γνωρίζω να σου πω ας σου απαντήσουν η εμπειρότεροι. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:58:32 μμ »
Μμμ τρόφη για τα μάτια μας, πολύ ωραιο στρώσιμο Δημητρη!

Για το alclad θα σου προτεινα να περάσεις κανα χέρι ALC-600 τουλάχιστον στα σημεια που πέρασες το high-shine χρώμα, δε χαλάει τη μεταλλική υφή αν το ψεκάσεις σε λεπτά στρωματα και το ελέγχεις.

Η high shine σειρά ειναι ευθραστη στη μεταχείριση και μερικές φορές και στο χρόνο! Ειχα φτιαξει ένα fouga magister με chrome και φετος ειδα οτι το χρώμα σε διαφορα σημεια έχει φύγει! Απο πιασηματα; Από σημεια που απο κάτω ήταν λιπαρό; -δε ξέρω. Πάντως απο εδώ και περα θα τα ρίχνω ενα απαλό βερνικάκι για σφράγισμα.

Τώρα στο δικό σου και να ξεθωριάσει  αφου απο κάτω έχεις το regular που αντεχει, θα ειναι και σα weathering. Εμένα στο Fouga φαινόταν μαυρος λεκές!

Στη 1η φωτογραφία η μια η εξαγωγή σου ξέφυγε λίγο στο μασκάρισμα.

Καλή συνέχεια!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 09:12:14 πμ »
Ρε δε μας παρατάς πρωνιάτικα με τα 1/144 που φαίνονται για 48άρια! Αμάν πια... ::glossa::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 09:16:53 πμ »
Καλά, τα έχω παίξει με το μεταλλικό φινίρισμα! (όχι ότι ήμουν στα καλά μου πριν, λέμε τώρα...)
Όσο για την κλίμακα, θα πρέπει να βάλουμε κάτω από κανένα 747.  Ούτε όσο ο κινητήρας του δεν θα είναι!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Hello Africa! MiG-21M Sudan & MiG-21bis Mozambique (Eduard 1/144)
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 02:30:42 μμ »
Δημήτρη εξαιρετικός. ::thumbleft::
Για το  Alclad που ρωτάς δεν νομίζω να αντέξει το enamel thinner της AK, σίγουρα θα το σκίσει. Τώρα για το decal
 solution της Microscale δεν γνωρίζω να σου πω ας σου απαντήσουν η εμπειρότεροι. ::salut::
Χάρη, ευχαριστώ κι.. ευχαριστώ!  ::salut::

Ρε δε μας παρατάς πρωνιάτικα με τα 1/144 που φαίνονται για 48άρια! Αμάν πια... ::glossa::
Είμαι εδώ για να σου στοιχειώνω τα όνειρα!!! Μουχαχαχα...  :twisted:

Καλά, τα έχω παίξει με το μεταλλικό φινίρισμα! (όχι ότι ήμουν στα καλά μου πριν, λέμε τώρα...)
Όσο για την κλίμακα, θα πρέπει να βάλουμε κάτω από κανένα 747.  Ούτε όσο ο κινητήρας του δεν θα είναι!

Γιώργο, κάπου έχω μια φωτογραφία με ένα κάτω απο πτέρυγα Antonov θηρίου! 1/1, αλλά καταλαβαίνεις!

Άρη, ευχαριστώ, και για την υπόδειξη στο -bis. Επειδή το έχω μασκαρισμένο σε εκείνο το σημείο, δεν το πρόσεξα. Απο την άλλη, επειδή τα Mr.Metal Color, μπορείς να τα δουλέψεις με πινελάκι, θα είναι ευκολάκι. (ειδικά με semi-dry brushing μπορείς να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα)
Όσο για το βερνίκι, έχω το Aqua Gloss και αυτό χρησιμοποιώ (ελλείψη future) και είχα διαβάσει για μουντάδα στα χρώματα.  ::dontknow::
Αλλά, και αν δεν δοκιμάσεις, δεν μαθαίνεις.
Θα ψεκάσω ένα και μόνο ελαφρύ χέρι, και ξεκινήσω για τα decals.

Και μια φωτογραφία (όσο φαίνεται) πιο χρώμα ψεκάστηκε που
Click to see the original size.

Αυτά για την ώρα  ::salut::

Tags: