Αποστολέας Θέμα: Group Build M113  (Αναγνώστηκε 27187 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 01:15:45 μμ »
ΥΓ. τελικά αποφάσισα ....θα φτιάξω και τα τρία (Italeri, Tamiya, Academy), όλα με σηματα Vietnam από την παλαιά καρτέλα του Verlinden
Ευτυχώς Σταύρε γιατί εκείνο το Italeri με το οποίο ξεκίνησες επιεικώς είναι για πέταμα και το χειρότερο μακράν, εκ των τριών. Καλή συνέχεια πάντως με τα Βιετναμεζάκια σου, περιμένουμε με ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 01:28:02 μμ »
Ευχαριστώ για την παρατήρηση Περικλέα. Δεν θυμόμουν αυτή τη λεπτομέρεια (και ψάχνω τη βιβλιογραφία για να την επιβεβαιώσω ή το αντίθετο ....) ...
Το ερώτημα είναι, το καλοριφέρ μπήκε στα -Α2  από την αρχή της παραγωγής τους (1979) ή είχε αρχίσει νωρίτερα ?
Ψάχνω φωτό τώρα για να δείχνουν την ύπαρξή του (ή όχι ...) στο Βιετνάμ (και πάλι δε μπορώ να επιβεβαιωσω ή να διαψεύσω ... πάντως η Academy αν και δεν το έδινε στο αρχικό κιτ του -Α2, το δίνει στα πλαίσια του -Α1 για Vietnam). Όποιος μπορεί να βοηθήσει εδώ ....
Πάντως .... το δίνει και η Tamiya στο κιτ της ....

 ::salut::
Σ.Σ.

YΓ. αν δεν επιβεβαιωθεί φωτογραφικά το παραπάνω, θα το βάλω, όπως το δίνουν και οι τρεις εταιρείες και θα ψιλο-κρυφτεί από τα φορτώματα στο εσωτερικό ....

ΥΓ2. κάποτε είχα κάνει για το Modelling ένα συγκριτικό των τότε διαθέσιμων κιτ του Μ-113 (στο τεύχος #51) ..... Οσοι το έχουν ας του ρίξουν μια ματιά. Ισως τους βοηθήσει στην επιλογή του κιτ που θα φτιάξουν ....

 

ΥΓ. τελικά αποφάσισα ....θα φτιάξω και τα τρία (Italeri, Tamiya, Academy), όλα με σηματα Vietnam από την παλαιά καρτέλα του Verlinden
Οταν ειχατε παει στο 301ΕΒ ειχατε φωτογραφησει μια σειρα απο Μ113.Ενα απο αυτα ειναι Α1 και δεν το φερει,ενω αντιθετα τα Α2 το εχουν ολα.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:43:15 μμ »
Εξαιρετικό άρθρο είχες γράψει τότε Πρόεδρε.
Και δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει αξιωθεί καμία άλλη εταιρία να κυκλοφορήσει ένα νέο Μ113.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:37:26 πμ »
Εξαιρετικό άρθρο είχες γράψει τότε Πρόεδρε.
Και δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει αξιωθεί καμία άλλη εταιρία να κυκλοφορήσει ένα νέο Μ113.

πριν 20+ χρόνια !! (Σεπ 1995 ...)
και ακόμη περιμένουμε !!!!
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 01:49:58 πμ »
Αντε να το αναστησουμε καπως αν και δεν το βλεπω.
Μ577 Mugaf οπως ειχα πει.Απο κιτ της Tamiya το μοναδικο αλλωστε που υπαρχει με ολα τα λαθη και τις ανακριβειες του.Κομματια απο το Academy M-113A2 και πολυ πλαστικο evergreen με παραπολη μελετη φωτο πραγματικων.Δυστυχως ομως αυτες ειναι πολυ λιγες στο internet.Πολλα εχουν ακομη να γινουν
Τα σχολια ειναι ελευθερα μην ντρεπεστε.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 03:05:47 πμ »
Πολλη και προσεγμενη δουλεια Περικλη.μινι update και απο μενα.Ψεκαστηκαν οι τροχοι με το Rubber Black XF-85 της Tamiya.Και το 50αρι με το Black Steel της Αkan αφου πρωτα ειχε ασταρωθει με σμαλτο.Να το περασω ελαχιστο drybrush με ενα απο τα metalcote pol.steel ή gunmetal? η να το περασω ενα σατινε βερνικι?



Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 08:50:13 πμ »
Περικλέα, τι έχεις κάνει αδερφέ; Καλύτερα να στόλιζες το χριστουγεννιάτικο δέντρο, πιο λίγη δουλειά...  ::glossa::
Καλή συνέχεια.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 09:16:58 πμ »
Περικλή πάλι παπάδες έκανες :!: :!: :!:

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 01:04:21 πμ »
Ψεκαστηκαν και οι ερπυστριες βινυλιου του κιτ.Ελεω ελλειψης του Flat Earth της Tamiya που ηθελα να βαλω, εβγαλα μια μιξη με Gunze: περιπου 10:3 ,Η310 με Η462 Blackbrown.
Επεται συνεχεια με πινελο για τα λαστιχενια πελματα και  περασμα με αερογραφο καποιο πολυ ανοιχτο γκρι μαζι με buff



σμαλτα και vallejo δεν επιαναν πανω τους και ξεφλουδιζαν ακομα κ μετα απο το μπανιο που τους εκανα με fairy και νερο.Το μονο που βοηθησε ηταν η συμβουλη του κορακοΔημητρη και τις περασα 2 χερια με οινοπνευμα και ματαρε καπως το κ#λοβινυλιο

Αποσυνδεδεμένος bloden

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 735
  • Age: 50
  • Τόπος: ΑΙΓΑΛΕΩ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 10:43:22 πμ »
Πανο δεν ξερεις να ψεκαζεις vallejo μου φαινεται  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλη συνεχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 04:49:40 μμ »
Πανο δεν ξερεις να ψεκαζεις vallejo μου φαινεται  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλη συνεχεια  ::salut::
Aυτο ειναι το μονο σιγουρο ρε συ !! :lol: :mrgreen: να'σαι καλα φιλε  :wink:

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 12:06:03 μμ »
Καλημέρα στο γκρουπ!! Μέτα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να φτιάξω ένα Μ-548, δεν ξέρω τι με έπιασε, ξαναγυρίζω στο σχέδιο να φτιάξω το ασθενοφόρο!!!
Θα επανέλθω σύντομα Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #162 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 09:10:12 μμ »
Χρονια Πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους.Επεσε και λιγο χρωμα στο M113, ψεκαζοντας 5 απο τους τροχους(οι υπολοιποι θα ειναι πρασινο και καφε),αναρτησεις και το πηγμα χαμηλα, μιας και αφου θα μπουν οι ποδιες και τροχοι με ερπυστριες δεν θα μπορει να βαφτει το σημειο αυτο μετα.Κατεληξα στο FS 33531 το οποιο μου μοιαζει πιο σωστο με βαση τα στοιχεια που βρηκα.Ξεκινησα με το Hemp 336 της Gunze αλλα μου φανηκε πολυ σκουρο και καφεχακι.Επομενο ηταν το Buff της Tamiya, και αυτο πολυ σκουρο.Επομενη δοκιμη το Gunze 321 Light Brown.Και αυτο σκουρο κ προς το καφε.Τελικα δοκιμασα και το 313 και φανηκε αμεσως το πιο σωστο και απλα επειδη κιτρινιζε,το "εσπασα" με περιπου 20% XF-55 Deck Tan Τamiya.Αυτα σε περιπτωση που καποιος θελησει να κανει Μasster παραλλαγη μελλοντικα, απλα σαν βοηθεια.Βαζω και οσες φωτογραφιες σαν reference  εχω βρει κυριως απο γερμανικα site για να υπαρχουν μαζεμενες για καποιον













(for Discussion purposes only)

Αποσυνδεδεμένος soumi

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 766
  • Age: 53
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • >Για ολους τους φίλους Γιώργος
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #163 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:16:31 μμ »
Καλησπερα λεω να κατσω να κανω κανα κιτ , τα αφησα λιγο λογου χρονου . Εψαξα και βρηκα δυο στο στοκ μου ,της ITALERI ΤΟ 264 Μ-163       ΚΑΙ ΤΟ 269 Μ-901  στην 1/35 και τα δυο . 
[img width=202 height=120]http://i481.photobucket.com/albums/rr175/TheiosNontas/airfix%20the%20new%20era_zpsm6mcf13p.gif[

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #164 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:35:11 μμ »
Χρονια Πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους.Επεσε και λιγο χρωμα στο M113, ψεκαζοντας 5 απο τους τροχους(οι υπολοιποι θα ειναι πρασινο και καφε),αναρτησεις και το πηγμα χαμηλα, μιας και αφου θα μπουν οι ποδιες και τροχοι με ερπυστριες δεν θα μπορει να βαφτει το σημειο αυτο μετα.Κατεληξα στο FS 33531 το οποιο μου μοιαζει πιο σωστο με βαση τα στοιχεια που βρηκα.Ξεκινησα με το Hemp 336 της Gunze αλλα μου φανηκε πολυ σκουρο και καφεχακι.Επομενο ηταν το Buff της Tamiya, και αυτο πολυ σκουρο.Επομενη δοκιμη το Gunze 321 Light Brown.Και αυτο σκουρο κ προς το καφε.Τελικα δοκιμασα και το 313 και φανηκε αμεσως το πιο σωστο και απλα επειδη κιτρινιζε,το "εσπασα" με περιπου 20% XF-55 Deck Tan Τamiya.Αυτα σε περιπτωση που καποιος θελησει να κανει Μasster παραλλαγη μελλοντικα, απλα σαν βοηθεια.Βαζω και οσες φωτογραφιες σαν reference  εχω βρει κυριως απο γερμανικα site για να υπαρχουν μαζεμενες για καποιον

Mεθοδικος οπως παντα Παναγιωτη.Συνεχισε ετσι.
Καλησπερα λεω να κατσω να κανω κανα κιτ  τα αφησα λιγο λογου χρονο . εψαξα και βρηκα δυο στο στοκ ΜΟΥ ,της ITALERI ΤΟ 264 Μ-163 (Image removed from quote.)      (Image removed from quote.) ΚΑΙ ΤΟ 269 Μ-901  στην 1/35 και τα δυο . 
Αντε βρε Γιωργο αμαν καναμε για να σε ξανακουσουμε`.
Και πριν το ασταρωμα το Μ577 κατασκευαστικα φτασαμε στο τελος. Η συνεχεια θα αφορα τα βαψιματα,
Οτι βρειτε λαθος πειτε το να το διορθωσουμε πριν το βαψιμο.



           
Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.    Click to see the original size.   Click to see the original size.   
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 08:26:58 μμ »
Ανθρωπέ μου, τι έχει κάνει!!! Φοβερή δουλειά αλλά το βάψιμο πως θα γίνει;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 08:44:44 μμ »
Κανόνισε να το βουτήξεις στον κουβά με το χρώμα τώρα...Το νου σου σε βλέπω.Βάψιμο λέμε, όχι μπογιάτισμα  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Μαμάει η κατασκευή Περικλέα!!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 08:52:08 μμ »
Παπάτζα Περίκλα, πλύντο καλά καλά και άστο να στεγνώσει πριν ασταρώσεις. Εννοείται βάψε με Gunze, Tamiya ή καλό enamel. Είναι κρίμα να πάει στράφι τόσο πολλή και καλή δουλειά από τα κ_λοβινυλικά κ_λοχρώματα :wink:
Άντε καλή... χρώση :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 09:22:32 μμ »
Περικλή η δουλειά σου είναι υποδειγματική!! Καλή συνεχεία με το βάψιμο!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 09:37:23 μμ »
Άντε και καλά βαψίματα :!:

Αποσυνδεδεμένος nasos77

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Age: 46
  • Τόπος: Αγρίνιο
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:07:33 μμ »
Χρόνια πολλά καταρχήν!
 
Με το που το είδα αναφώνησα… ώρε που$#@ μου τι έκανε!
Φοβερή κατασκευή, ανακατασκευή, μετασκευή και αναβάθμιση!

Ωστόσο λόγο της ενασχόλησης μου με παρόμοιο θέμα έχω κάποιες επισημάνσεις – διορθώσεις.

 :arrow: Τρίψε τα προστατευτικά των φαναριών. Καν’ το εσωτερικά  μέχρι το πάχος τους να φτάσει τουλάχιστον στο μισό απ’ ότι είναι τώρα.

 :arrow: Άλλαξε τα προστατευτικά των περισκοπίων στην θέση του οδηγού.

Με τόσο ψιλολόϊ  τριγύρω τα παραπάνω δείχνουν υπερβολικά χοντρά.

 :arrow: Φτιάξε συρματόσκοινο και πέταξε την πλαστικούρα.

 :arrow: Ο σκελετός της σκηνής θεωρώ ότι εκτός κλίμακας, χρησιμοποίησε πιο λεπτό σωληνάκι. (καλά είναι κολλημένο με καλάι; ωχ μανούλα μου!)

 :arrow: Η βάση της θυρίδας του αρχηγού (το σωληνάκι) είναι ψηλά σε σχέση με την πάνω επιφάνεια του οχήματος. Θέλει κατέβασμα τουλάχιστον στο μισό απ΄ ότι είναι τώρα.

 :arrow: Η θέση, της βάσης, της δεξιάς μπροστινής κεραίας είναι πιο πίσω και πιο κοντά στη θυρίδα του αρχηγού. Συμβουλέψου φωτο.

Εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!

Αυτές τις δέστρες πως τις έκανες;
Μας παλάβωσες βραδιάτικα!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 12:57:36 πμ »
Ανθρωπέ μου, τι έχει κάνει!!! Φοβερή δουλειά αλλά το βάψιμο πως θα γίνει;
Ευτυχως ειναι μονοχρωμο.Τα υπολοιπα με πολλη προσοχη
Κανόνισε να το βουτήξεις στον κουβά με το χρώμα τώρα...Το νου σου σε βλέπω.Βάψιμο λέμε, όχι μπογιάτισμα  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Μαμάει η κατασκευή Περικλέα!!!
Παπάτζα Περίκλα, πλύντο καλά καλά και άστο να στεγνώσει πριν ασταρώσεις. Εννοείται βάψε με Gunze, Tamiya ή καλό enamel. Είναι κρίμα να πάει στράφι τόσο πολλή και καλή δουλειά από τα κ_λοβινυλικά κ_λοχρώματα :wink:
Άντε καλή... χρώση :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Οταν ερθει το βαψιμο θα δουμε.Οσο τι χρωματα θα χρησιμοποιηθουν παιζεται προς ωρας.
Περικλή η δουλειά σου είναι υποδειγματική!! Καλή συνεχεία με το βάψιμο!! :wink: ::salut::
Άντε και καλά βαψίματα :!:
Ευχαριστω κυριοι για τα σχολια.
Χρόνια πολλά καταρχήν!
 
Με το που το είδα αναφώνησα… ώρε που$#@ μου τι έκανε!
Φοβερή κατασκευή, ανακατασκευή, μετασκευή και αναβάθμιση!

Ωστόσο λόγο της ενασχόλησης μου με παρόμοιο θέμα έχω κάποιες επισημάνσεις – διορθώσεις.

 :arrow: Τρίψε τα προστατευτικά των φαναριών. Καν’ το εσωτερικά  μέχρι το πάχος τους να φτάσει τουλάχιστον στο μισό απ’ ότι είναι τώρα.

 :arrow: Άλλαξε τα προστατευτικά των περισκοπίων στην θέση του οδηγού.

Με τόσο ψιλολόϊ  τριγύρω τα παραπάνω δείχνουν υπερβολικά χοντρά.

 :arrow: Φτιάξε συρματόσκοινο και πέταξε την πλαστικούρα.

 :arrow: Ο σκελετός της σκηνής θεωρώ ότι εκτός κλίμακας, χρησιμοποίησε πιο λεπτό σωληνάκι. (καλά είναι κολλημένο με καλάι; ωχ μανούλα μου!)

 :arrow: Η βάση της θυρίδας του αρχηγού (το σωληνάκι) είναι ψηλά σε σχέση με την πάνω επιφάνεια του οχήματος. Θέλει κατέβασμα τουλάχιστον στο μισό απ΄ ότι είναι τώρα.

 :arrow: Η θέση, της βάσης, της δεξιάς μπροστινής κεραίας είναι πιο πίσω και πιο κοντά στη θυρίδα του αρχηγού. Συμβουλέψου φωτο.

Εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!

Αυτές τις δέστρες πως τις έκανες;
Μας παλάβωσες βραδιάτικα!
 ::salut::
Εχω σκοπο να παρω το σετ της Eduard ειδικα γι αυτα τα κομματια αλλα τα οικονομικα βλεπεις.Ωστοσο δεν αποκλειω να το κανω και τωρα αν δεν με ικανοποιησει το τριψιμο που προτεινεις.
Εχεις δικιο για το συρματοσχοινο και μενα δεν αρεσει τωρα που το βλεπω.
Για τον σκελετο της σκηνης δεν εχω διαστασεις.Ακολουθησα την Τamiya σε ελαχιστα πιο μικρη διαμετρο απο αυτην.
ΓΙα την βαση της θυριδας θα το δω δεν το κοιταξα καθολου.
Η θεση της κεραιας ειναι βαση φωτογραφιας ισραηλινου αρματος αλλα θα το ξανακοιταξω, αν και δεν νομιζω οτι ειναι σε λαθος θεση.Διαφερουν αρκετα απο τα αμερικανικα
Ευχαριστω για τα σχολια.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος soumi

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 766
  • Age: 53
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • >Για ολους τους φίλους Γιώργος
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 09:51:33 πμ »
Mεθοδικος οπως παντα Παναγιωτη.Συνεχισε ετσι.Αντε βρε Γιωργο αμαν καναμε για να σε ξανακουσουμε`.   
Φίλε μου όταν είδα το αυτό κάνεις είπα ''πάλι πλαστικά θα κολλήσω '' και και αφού μετά συνήλθα  είπα ας το κάνω δεν πειράζει . Καλή συνέχεια θα περιμένω να δω πως θα το βάψεις .
[img width=202 height=120]http://i481.photobucket.com/albums/rr175/TheiosNontas/airfix%20the%20new%20era_zpsm6mcf13p.gif[

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 04:01:16 μμ »
Περικλη λόγια δεν υπάρχουν. Πάερτο ζγα ζγα, και δείχνε μας βήμα βήμα, μη φτάσουμε στο λέρωμα και δε σε προλάβουμε.
Γιώργο (Soumi)< νομίζω ότι έχεις στα χέρια σου δύο από τα χειρότερα κιτ που υπάρχουν για το M113. Και σκέψου χρησιμοποίησα τότε μόνο την υπερκατασκευή του Μ901. Το υπόλοιπο το έστειλα για ανακύκλωση..

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Group Build M113
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 04:04:26 μμ »
Περικλέα ποιο σετ με φωτοέτσια θέλεις;

Tags: