Αποστολέας Θέμα: M1 italeri και M1A2 Dragon  (Αναγνώστηκε 2450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
M1 italeri και M1A2 Dragon
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 09:31:47 μμ »
Θα μπω στο γκρουπ φτιάχνοντας τα δυο άρματα του τίτλου στην 1/72. Ξεκίνησα το Μ1 από την ιταλερι σήμερα φτιαχνοντας τον πύργο, και προσπαθώντας να αναπαραστήσω το χώρισμα στους τροχούς μιας και τους δίνει ένα μπλοκ. Με τα δόντια στην ερπύστρια δεν ξέρω τι να κάνω!!!
Λίγες φώτο....

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Το κιτ της ντραγκον έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετά χρόνια, νομίζω τέσσερα και έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.....

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Τώρα για το ιταλερι ντεκαλσ δεν υπάρχουν έχουν χαθεί και θα βαφτεί με παραλλαγή ερήμου! Το ντραγκον θα γίνει με δίχρωμη παραλλαγή, και εκπαιδευτικό!!

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:42:31 μμ »
Καλησπέρα, ο καιρός είναι ιδανικός για μοντελισμό, όποτε τελείωσα με τις ρόδες και τα δόντια τις ερπύστριας, ελπίζω αύριο να ξεκινήσω το καλάθι.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι και καλύτερο άλλα θα αρκεστώ σε αυτό.
Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 09:50:30 πμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:00:37 μμ »
Κώστα το ξέρω ότι έχω μπλέξει με αυτό!!! Αλλά....
Τώρα το καλάθι προχώρησε και μένει να μπει στην θέση του, και να δω πως θα τα ταιριαξω όλα μαζί!! Γιατί δεν το κρύβω ότι το καλάθι μου άρεσε πολύ, άλλα δεν μου αρέσουν τα πλαϊνά τώρα!!!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Επίσης διορθώθηκε και το καλάθι στο Μ2 γιατί καθόταν στραβά, νομίζω ότι είναι καλύτερο τώρα.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 01:04:33 πμ »
Βήμα βήμα προχωράει, έτσι λοιπόν ξήλωσα τα πλαϊνά καλάθια που είχε το κιτ και αντικαταστάθηκαν με κατασκευή από αλουμινοφυλο και σύρμα όπως και το πίσω καλάθι!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Δεν είναι τέλειο άλλα το προτιμώ από το καλάθι που έδινε το κιτ! Και με τα φορτώματα, αν θα μπουν θα ξεγελάει ακόμα περισσότερο!!!  ::glossa::

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!!  :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 09:07:12 πμ »
Απλά άπαιχτος :!:

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:50:14 πμ »
Απλά άπαιχτος :!:
Φίλε leopard, ευχαριστώ, άλλα ας δούμε πόσο άπαιχτο θα είναι στο τέλος. Αν και δεν σου κρύβω ότι και σε εμένα αρέσει τόσο που σκέφτομαι να τελειώσω αυτό και να κάνω έπειτα τα ίδια και στο Μ2.
Όπως και να έχει η σημερινή πρόοδος, τα δυο κιβώτια αποθήκευσης στα πλαϊνά καλάθια.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:35:15 πμ »
Πολύ καλός, συνέχισε να παίρνουμε μάτι!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:19:53 μμ »
Πολύ καλός, συνέχισε να παίρνουμε μάτι!
::salut::
Και συνεχίζω λοιπόν με λίγο χρώμα, αφού πρώτα προσπάθησα να φτιάξω λίγο το αισθητήρα και προσθεσα και δυο κουτιά; ακόμα στον πύργο, έπεσαν και στα δυο τα πρώτα χέρια!!
Μ1Α1

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Μ1Α2

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και τα δυο μαζί

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αύριο θα συνεχίσω με το πράσινο στο Α2, αν και σκέφτομαι να το ξαναβαψω και να δοκιμάσω το 62 για το ανοιχτό και το 156 η 159 για πράσινο, άλλα θα πρέπει να τα προμηθευτώ γιατί δεν υπάρχουν, αλλιώς θα τελείωνε σήμερα. Επίσης θα βαφτούν οι λεπτομέρειες στο Α1.
Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!!  :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 12:03:09 πμ »
Βήμα βήμα πλησιάζω στο τέλος.
Μ1Α1.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Μ1Α2 τελικά έβαψα με το 156 satin dark grey και 250 desert pink+28 camouflage grey

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.Click to see the original size.

Ξέχασα να βάψω τα τζάμια στις θυρίδες άλλα θα γίνουν μαζί με τα σήματα!
Δεν ξέρω αν τελικά θα τα φορτώσω, η αν τα αφήσω γυμνά.
Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:42:42 πμ »
Λοιπόν αν και σκεφτόμουνα  να μην βάλω φορτώματα τελικά κάθισα και ασχολήθηκα λίγο έφτιαξα κουτιά, σάκους, μουσαμάδες, φυσικά δεν είναι βαμμένο κάτι ακόμα για ευνοήτους λογούς και από το Μ1Α1 τις ρεβελ φτιάχνω αντίγραφα τροχών και κάνιστρα για να βάλω μερικά. μέχρι στιγμής έχω φτάσει εδώ και θα ήθελα τι γνώμη σας για όπως φαίνεται; Να τα αφήσω η να τα ξηλώσω όλα και να το αφήσω γυμνό!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 02:12:11 πμ »
Τελείωσαν και τα φορτώματα, μπήκαν, βαφτήκαν και αύριο με το κάλο θα ξεκινήσω τα ντικαλς και λίγο βρόμισμα, και λιγες φθορες. Στο Α1 έφτιαξα μάσκες και έβαψα τα σήματα, δεν μου πολύ αρέσουν και ίσως να ξανά προσπαθήσω αύριο!! Αν και χλωμό το κόβω.
Λίγες φώτο........

M1A1

Click to see the original size. Click to see the original size.  Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

M1A2

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και τα δυο μαζί........

Click to see the original size.

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Θα επανέλθω Δημήτριος!!  :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 11:04:44 μμ »
Έφτασα στο τέλος!! Ευχαριστημένος; Νομίζω πως ναι!! Το διασκέδασα οφείλω να ομολογήσω, και μπήκαν ήδη στην βιτρίνα!! Παρόλα αυτά αν δείτε κάτι που μπορεί να διορθωθεί, μάλλον θα το διορθώσω και δεν θα το αφήσω για το επόμενο, όπως συνηθίζω!!
Μ1Α1.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και μετά από 3-4 χρονιά από την ώρα που ξεκίνησε έφτασε ο καιρός του να τελειώσει!!!!
Μ1Α2.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σχόλια, προτάσεις, κρίσεις και επικρίσεις όλα δεκτά προς συζήτηση
Δεν ξερω αν θα επανέλθω Δημήτριος!!  :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:11:04 πμ »
Το Α2, μου αρέσει λίγο περισσότερο, αν και έχω θέμα με την "ασάφεια" στο βάψιμο των φορτωμάτων. Η σκόνη είναι πολύ κίτρινη...

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: M1 italeri και M1A2 Dragon
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 09:09:08 μμ »
Κώστα  ::salut:: , για την σκόνη έχεις απόλυτο δίκιο, και έμενα δεν μου άρεσε από την αρχή, είναι τις χαμπρολ το σαντ, όπως είπες πολύ κίτρινη. Άμα θα βρω κάποια άλλη σκόνη θα το φυσήξω και θα την αλλάξω!!  Για τα φορτώματα είχα βρει μια φωτογραφία πριν πολύ καιρό από μοντέλο που τα είχε βαμμένα έτσι, και μετά από λίγο καιρό βρήκα μια από πραγματικό που είχαν τέτοια χρώματα τα φορτώματα. Βεβαία την τελευταία φωτογραφία για κάποιο λόγο δεν μου την άνοιγε μαζί με κάποιες άλλες που είχα βρει, δεν ξέρω για πιο λόγο, άλλα δεν είναι αυτό το θέμα.  Ίσως θα έπρεπε να τα έχω βάψει πράσινα όλα άλλα το είχα βρει ενδιαφέρον χρωματικά. :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Tags: