Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά  (Αναγνώστηκε 3891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cg717

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Age: 46
  • Τόπος: Παλλήνη
  • modelclub.gr
Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« στις: Αύγουστος 16, 2015, 03:54:35 μμ »
Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλους.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την επαναφορά ενός θέματος για το οποίο είδα πολλά posts εδώ, ωστόσο φάνηκε κάθε περίπτωση σχεδόν να είναι διαφορετική. Επίσης, συνάντηση και αντικρουόμενες απόψεις.

Το θέμα μου είναι το wash & weathering. Θέλω να κάνω τονίσω γραμμώσεις και μετά να κάνω μια τεχνική όπως παρουσιάζεται εδώ:


Τα βήματα που θα ακολουθήσω και τα υλικά που έχω είναι:

1. Αστάρι με vallejo - έχει γίνει
2. Βαφή / shades με vallejo - έχει γίνει
3. Bερνίκι gloss vallejo
4. Χαλκομανίες
5. Bερνίκι gloss vallejo στις χαλκομανίες για να τις "κλειδώσω"
6.  Τοπικές φθορές και ξεθωριάσματα
7. Wash & weathering όπως προανέφερα, με λάδια Talens και W&N.
8. Ματ βερνίκι vallejo ή Citadel.

Όπου εφαρμόζω vallejo, αραιώνεται με airbrush cleaner ή thinner vallejo.

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για το #7. Διαβάζω για white spirit, νέφτι, sansodor κ.α. για αραίωση του λαδιού. Στο βίντεο ο κυριούλης χρησιμοποιεί mineral spirit.

Κατά τη γνώμη σας πόσο ρεαλιστικός είναι ο κίνδυνος το υλικό της αραίωσης των λαδιών να περάσει/χαλάσει ότι υπάρχει από κάτω (ήτοι ένα ή όλα εκ των βημάτων 1 έως 6);
Ποιο από τα υλικά αραίωσης θα λέγατε ότι είναι το πιο "ακίνδυνο";
Τι θα αλλάζατε στα βήματα που περιέγραψα για να κάνετε τη διαδικασία πιο ασφαλή;

Θα προτιμούσα να μην χρησιμοποιήσω παρκετίνη για το #5 καθότι έχω μηδενική εμπειρία με το συγκεκριμένο υλικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2015, 07:28:55 μμ »
Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλους.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την επαναφορά ενός θέματος για το οποίο είδα πολλά posts εδώ, ωστόσο φάνηκε κάθε περίπτωση σχεδόν να είναι διαφορετική. Επίσης, συνάντηση και αντικρουόμενες απόψεις.

Το θέμα μου είναι το wash & weathering. Θέλω να κάνω τονίσω γραμμώσεις και μετά να κάνω μια τεχνική όπως παρουσιάζεται εδώ:


Τα βήματα που θα ακολουθήσω και τα υλικά που έχω είναι:

1. Αστάρι με vallejo - έχει γίνει
2. Βαφή / shades με vallejo - έχει γίνει
3. Bερνίκι gloss vallejo
4. Χαλκομανίες
5. Bερνίκι gloss vallejo στις χαλκομανίες για να τις "κλειδώσω"
6.  Τοπικές φθορές και ξεθωριάσματα
7. Wash & weathering όπως προανέφερα, με λάδια Talens και W&N.
8. Ματ βερνίκι vallejo ή Citadel.

Όπου εφαρμόζω vallejo, αραιώνεται με airbrush cleaner ή thinner vallejo.

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για το #7. Διαβάζω για white spirit, νέφτι, sansodor κ.α. για αραίωση του λαδιού. Στο βίντεο ο κυριούλης χρησιμοποιεί mineral spirit.

Κατά τη γνώμη σας πόσο ρεαλιστικός είναι ο κίνδυνος το υλικό της αραίωσης των λαδιών να περάσει/χαλάσει ότι υπάρχει από κάτω (ήτοι ένα ή όλα εκ των βημάτων 1 έως 6);
Ποιο από τα υλικά αραίωσης θα λέγατε ότι είναι το πιο "ακίνδυνο";
Τι θα αλλάζατε στα βήματα που περιέγραψα για να κάνετε τη διαδικασία πιο ασφαλή;

Θα προτιμούσα να μην χρησιμοποιήσω παρκετίνη για το #5 καθότι έχω μηδενική εμπειρία με το συγκεκριμένο υλικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Mineral spirits ειναι μια γενικη ονομασια διαλυτικων. Εφοσον εχεις ακρυλικη βαση δεν εχεις φοβο απο τα διαλυτικα λαδιου. Προσωπικα χρησιμοποιω sansodor της w&n ή το φθηνο αοσμο νεφτι ζωγραφικης που πουλα το Πλαισιο. Στην δευτερη περιπτωση βεβαια παρατηρησα μετα απο παρατεταμενη χρηση σε καποια σημεια, καταπονηση του βερνικιου αλλα ισως να επρεπε να το αφησω να στεγνωσει μια μερα παραπανω.

Ξερω οτι πολλοι το συνιστουν και εχει γινει ραδιο αρβυλα, αλλα προσωπικα αποφευγω να αραιωνω vallejo με το cleaner. Moνο με το thinner στο οποιο προσθετω λιγο retarder και flow improver. To cleaner ουσιαστικα διασπα το χρωμα και χανει την προσφυση. Το χρησιμοποιω μονο σε extreme περιπτωσεις που το λευκο ή καποιο χρωμα με υψηλη περιεκτικοτητα σε λευκο, αρνειται να ψεκαστει σε λεπτη δεσμη. Ειναι πολυ χρησιμο σε μικρες ποσοτητες, πχ ενα απλα νοτισμενο πινελο, για να καθαριζεις ακρυλικα washes ή να κανεις σβησιματα. Απλα μην το παρακανεις γιατι θα σηκωσεις τα απο κατω. Το cleaner ειναι πολυ αποτελεσματικο, οσοι καθαριζουν τον αερογραφο μονο με αζαξ, αν το δοκιμασουν θα εκπλαγουν με την μακα που θα βγει απο το μπεκ.

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2015, 07:30:27 μμ »
Ελπιζω να μη γινω και εγω αντικρουομενος. 8)

- Υπερεκτιμας τα Vallejo,εχουν κακη προσφυση και αργα η γρηγορα θα σε προδωσουν.
- Ο γενικος κανονας λεει οτι το επομενο υλικο ειναι αλλης φυσεως απο το προηγουμενο,σμαλτο ( wash κλπ ) πανω απο ακρυλικο,και αντιστροφως
- Αφηνε επαρκεις χρονους στεγνωματος.
- To mineral spirit ειναι το white spirit.
- Στο βιντεο ο μοντελιστης περναει με πινελο ολο το μοντελο με wash,το αφηνει να στεγνωσει και το σκουπιζει.Εαν αυτο θελεις να κανεις τα υδατοδιαλυτα flory ειναι τα πιο ασφαλη,και βολευουν σε αεροπλανα. ( Δεν εγγυωμαι οτι μολις αρχιζεις να σκουπιζεις δε θα παρεις τα vallejo σε φλουδες  :? )
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2015, 08:19:41 μμ »
@Hraklis_Poumaro να κάνω μια ερώτηση? πόσα μοντέλα έχεις βάψει με Vallejo και μετά από πόσο χρόνο άρχισαν να ξεφλουδίζουν???

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2015, 09:01:34 μμ »
Τα βαγιεχο σαν χρωματα ειναι καλα τα ασταρια τους ειναι μαπα. Απο τοτε που χρησιμοποιησα της μπατζερ δεν τα αλλαζω.
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2015, 10:56:24 μμ »
Κανεις δεν μπορει να τα εχει ολα. Υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και απο εκει και περα επιλεγεις τι ειναι καλυτερο για σενα.
Πχ ποτε κανενα ακρυλικο δεν θα εχει την ιδια προσφυση με ενα χρωμα εναμελ. Τα ιαπωνικα υβριδια δεν πιανονται και προσωπικα δεν τα θεωρω ακρυλικα ακριβως. Αν σε ενοχλουν οι οσμες, εχεις παιδια στο χωρο ή γενικα μενεις κοντα σε ανθρωπους που δεν χρωστανε τιποτα, εχεις λιγο και ακανονιστο χωρο για το χομπυ, τα ακρυλικα ειναι μονοδρομος και μαθαινεις να ζεις με τα μειονεκτηματα τους. Τα οποια συνοψιζονται για μενα στο μπουκωμα του αερογραφου, το οποιο ειναι αναποφευκτο και την κακη προσφυση χωρις ασταρι.

Τωρα το ασταρι της vallejo. Αν το αφησεις αρκετες ημερες να στεγνωσει, γλυτωνεις το 90% των προβληματων. Αν δεν κρατηθεις λιγο και προχωρησεις την ιδια μερα ή την επομενη υπαρχει ο κινδυνος ενα δυνατο κρατημα ή ελαφρια προσκρουση να καταληξη σε ξεφλουδισμα. Επισης αν πας να το τριψεις μετα το στοκαρισμα θα κλαις. Θελει παρα πολυ ψιλο ντουκοχαρτο βρεγμενο και μαλακες κινησεις. Το καλυτερο ειναι να εχεις αλλη προσεγγιση στο στοκαρισμα. Δηλαδη αντι να ασταρωσεις και μετα να στοκαρεις. Να τριψεις, στοκαρεις κτλ και μετα να ασταρωσεις πρακτικα με πολυ μικρο περιθωριο διορθωσεων.
Ενα σημειο που θελει προσοχη επισης ειναι ενα κατα τα αλλο θετικοτατο χαρακτηριστικο του. Επειδη ειναι self leveling και πραγματικα αν δεν προσπαθησεις πολυ, δεν χτιζει, πρεπει η επιφανεια σου να ειναι καθαρη και να εχει δοθει προσοχη στην κατασκευη, γιατι τυχον αμυχες, αποτυπωματα ή τρεξιματα κολλας, οσο μικρα και να ειναι, θα φαινονται στο τελος.


Αποσυνδεδεμένος cg717

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Age: 46
  • Τόπος: Παλλήνη
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2015, 12:16:52 πμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον συνάδελφοι και για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Θέλω όμως δυο πράγματα να πω σε σχέση με το παρακάτω, το οποίο το είδα και αλλού ως κανόνα.

- Ο γενικος κανονας λεει οτι το επομενο υλικο ειναι αλλης φυσεως απο το προηγουμενο,σμαλτο ( wash κλπ ) πανω απο ακρυλικο,και αντιστροφως

Πρώτον, το wash με white spirit & λάδια, θεωρείται "άλλης φύσεως";

Και δεύτερον:

H Vallejo στη σειρά της έχει:

1. αστάρι
2. χρώμα
3. wash
4. βερνίκια

Εάν έχω καταλάβει σωστά όλα είναι ίδιας σύστασης και διαλύονται με τα ίδια thinners.
Σύμφωνα με τον "κανόνα" λοιπόν, ένας μοντελιστής παίρνει ρίσκο εάν χρησιμοποιήσει όλη τη σειρά για όλη τη διαδικασία βαψίματος;
Είναι δυνατόν μια εταιρεία να βγάζει μια τέτοια σειρά, με την οποία υπάρχει περίπτωση το ένα υλικό να αλληλεπιδράσει αρνητικά με το άλλο;

Ευχαριστώ και πάλι,
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2015, 04:12:21 πμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον συνάδελφοι και για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Θέλω όμως δυο πράγματα να πω σε σχέση με το παρακάτω, το οποίο το είδα και αλλού ως κανόνα.

Πρώτον, το wash με white spirit & λάδια, θεωρείται "άλλης φύσεως";

Και δεύτερον:

H Vallejo στη σειρά της έχει:

1. αστάρι
2. χρώμα
3. wash
4. βερνίκια

Εάν έχω καταλάβει σωστά όλα είναι ίδιας σύστασης και διαλύονται με τα ίδια thinners.
Σύμφωνα με τον "κανόνα" λοιπόν, ένας μοντελιστής παίρνει ρίσκο εάν χρησιμοποιήσει όλη τη σειρά για όλη τη διαδικασία βαψίματος;
Είναι δυνατόν μια εταιρεία να βγάζει μια τέτοια σειρά, με την οποία υπάρχει περίπτωση το ένα υλικό να αλληλεπιδράσει αρνητικά με το άλλο;

Ευχαριστώ και πάλι,
Γιώργος
Εχεις μπερδευτει λιγο ειναι ζητημα τεχνικης, φυσικα και δεν κινδυνευουν τα υποστρωματα.
Τα ακρυλικα, εφοσον στεγνωσουν δεν ενεργοποιουνται και παλι με το νερο ή και το διαλυτικο της εταιρειας το οποιο δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον αχρωμο πλαστικο φορεα χωρις χρωστικη, νερακι και ισως κανενα προσθετο τυπου flow improver. Προβλημα υπαρχει μονο αν χρησιμοποιησεις οινοπνευμα ή αζαξ ή το cleaner διασπουν τα ακρυλικα.

Το ζητημα τεχνικης ειναι το εξης. Μπορεις να κανεις και wash και φιλτρα με ακρυλικα προιοντα. Πρακτικα οσοι βαφουν μινιατουρες το κανουν εδω και 30 χρονια. Ομως πρεπει να κανεις πολυ micromanagment μαζευοντας σημεια που εχει πεσει παραπανω κτλ ή αν θες σβησιματα να τα κανεις επιτοπου, ουτε δευτερολεπτο αργοτερα. Χρησιμοποιωντας λαδια εχεις την δυνατοτητα να τα κανεις με την απολυτη ησυχια σου και αν το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιει να τα σκουπισεις ολα και να αρχισεις απο την αρχη γιατι στεγνωνουν πολυ αργα και το διαλυτικο τα επανενεργοποιει ακομα και μετα απο μια ή δυο μερες. Αυτη την τεχνικη του να κολυμπας το μοντελο στο διαλυτικο μπορεις να την κανεις μονο οταν εχεις ενα φραγμα προστασιας απο βερνικι με διαφορετικη συνθεση απο αυτη του wash ωστε να μην επιρρεαστει το υποστρωμα. Επισης κατι ακομα. Το wash που γινεται με ορυκτελαια ακολουθει πολυ καλυτερα τις μικρες λεπτομερειες απο ενα wash υδατοδιαλυτο λογω της υψηλης επιφανειακης τασης του νερου που το εμποδιζει να παει σε ολα τα σημεια το ιδιο ευκολα. Υπαρχουν τροποι να μετριαστει αυτο αλλα δεν φτανει την ευχρηστια του λαδιου. Απο την αλλη το μελανι ή το οποιοδηποτε ακρυλικο wash στεγνωνει σε 5 λεπτα ενω με το λαδι θα το ξαναπιασεις την αλλη μερα, που κλασσικα δεν θα προλαβαινεις και θα μεινει το μοντελο ετσι κανα μηνα και τα γνωστα...

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:26:54 πμ »
Για να το συμμαζεύουμε λιγάκι:
* Αν βάφεις με ακρυλικά, τότε ακρυλικό βερνίκι και wash - pin wash, με λάδια και άοσμο νέφτι (προτίμησε άοσμο γιατί το κανονικό μπορεί να επηρεάσει τις κολήσεις).
* Αν βάφεις με σμάλτα, βερνίκι σμάλτου και wash - pin wash με ακρυλικά.
Τόσο απλά...
Είναι θέμα χημείας...

Αποσυνδεδεμένος cg717

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Age: 46
  • Τόπος: Παλλήνη
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2015, 03:38:44 μμ »
Παίδες είστε καταπληκτικοί, σας ευχαριστώ.

Idomeneas η απάντηση σου ήταν πάρα πολύ κατατοπιστική σχετικά με τον όλο μηχανισμό. Voroshilov, το συμμάζεψες υποδειγματικά.

Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:51:12 μμ »
Κατατοπιστικοτατες οι παραπανω απαντησεις  ::read2:: 
Εγω δεν θα τα εφαρμοσω σε στατικα μοντελα. αλλα σε καποια εμπορικα βαγονια μου ΗΟ κλιμακας που θελουν οποσδιποτε weathering για να δειξουν..
Εχω ηδη τα παστελ και μου λειπουν λαδια διαλυτικα και κυριος το βερνικι..(εχω το satin varnish της vallejo κατα νου)
Δεν εχω ομως αερογραφο και δεν νομιζο οτι χρειαζεται κιολα για να κανω weathering βαγονια...
Οποτε να ρωτησω τωρα ο ασχετος..Το βερνικι γινεται να περαστει και με πινελο?Εναλακτικα αμα αγορασω ενα αδειο σπρει και αδειασω μεσα το varnish θα μπορω να το ψεκασω στο βαγονι η θα μπουκοσει το συμπαν? Εχω βρει αυτο http://pacoartcenter.gr/keno-dochio-sprei---250ml.html

H

Να παρω κανενα Μarabu Spray satin matt απο το πλαισιο?? Κανει δουλεια? Θα "τρεχει" το wash?!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:57:43 μμ »
Μην βάλεις το βερνίκι σε αυτό το δοχείο
γιατί θα κλάψουν μανούλες. Πάρε βερνίκι
σε σπρέυ. Πολλοί συνάδελφοι που κάνουν
weathering σε βαγόνια μεταχειρίζονται το
dullcote της Testors. Ο αερογράφος είναι
απαραίτητος πάντως για πολλές εργασίες
και ποτέ μη λες ποτέ. Εγώ δουλεύω το
ακρυλικό - με αερογράφο - της Winsor.
Θέλει προσοχή με οινοπνεύματα και λοιπά
αντίστοιχα διαλυτικά καθώς μπορεί να το
"φάνε" μέχρι το πλαστικό.


Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2016, 01:04:23 πμ »
Το dullcote της testors το χω δει σε ενα σχετικο βιντεο στο youtube που το εφαρμοσαν.Καλο φανηκε αλλα δεν ειδα αν το βρησκεις εδω η πρεπει να το αγορασεις απ'εξω.
Για τον αερογραφο συμφωνω και γω απλως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αυτην την εποχη.
Για τα διαλυτικα το μονο που θα πεσει πανω σε βαγονι ειναι οπως το βλεπω το νεφτι που θα αρεωσει τα λαδια του wash...(αυτο το φτηνο απο το πλαισιο)Λες να μου κανει καμια στραβη?
Παντως εχω 1-2 βαγονια τις lima απο το πρωτο σετακι μου..Θα κανω δοκιμη πρωτα σε αυτα ενοειτε...Γιατι αμα μου παθουν τπτ τα roco και τα pικο  θα αυτοπυρπολιθω  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος arian

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 498
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2016, 08:23:32 πμ »
Για να το συμμαζεύουμε λιγάκι:
* Αν βάφεις με σμάλτα, βερνίκι σμάλτου και wash - pin wash με ακρυλικά.
Σε περίπτωση που βάφει κάποιος με σμάλτα ΗUMBROL (ή παραλλαγή με σμάλτα και ακρυλικά) αν περάσει στη συνέχεια ακρυλικό βερνίκι και κάνει wash με λάδια δεν είναι ΟΚ? :roll: Έχω την εντύπωση ότι το είδος του βερνικιού που περνάμε εξαρτάται από το είδος του wash που θα κάνουμε και όχι από το είδος του χρώματος που έχουμε βάψει ήδη το μοντέλο. Ανεξάρτητα δηλαδή από το τι χρώμα έχουμε περάσει το μοντέλο, το βερνίκι πρέπει να είναι ακρυλικό αν κάνουμε wash  με λάδια ή σμάλτα, ενώ αν κάνουμε wash με ακρυλικά το βερνίκι πρέπει να είναι σμάλτου. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι. :roll:

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2016, 09:38:09 πμ »
Σε περίπτωση που βάφει κάποιος με σμάλτα ΗUMBROL (ή παραλλαγή με σμάλτα και ακρυλικά) αν περάσει στη συνέχεια ακρυλικό βερνίκι και κάνει wash με λάδια δεν είναι ΟΚ? :roll: Έχω την εντύπωση ότι το είδος του βερνικιού που περνάμε εξαρτάται από το είδος του wash που θα κάνουμε και όχι από το είδος του χρώματος που έχουμε βάψει ήδη το μοντέλο. Ανεξάρτητα δηλαδή από το τι χρώμα έχουμε περάσει το μοντέλο, το βερνίκι πρέπει να είναι ακρυλικό αν κάνουμε wash  με λάδια ή σμάλτα, ενώ αν κάνουμε wash με ακρυλικά το βερνίκι πρέπει να είναι σμάλτου. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι. :roll:
Είσαι σωστος επί της αρχής!
Όμως λόγω επαναλαμβανόμενων κρουσμάτων αντισυμβατότητας ορισμένων ακρυλικών βερνικιών με σμάλτα (ή και το αντίθετο), είναι προτιμότερο να πηγαίνει κάποιος εκ του ασφαλούς σφραγίζοντας τα σμάλτα με σμάλτο (και τα ακρυλικά με το ακρυλικό), παρά να ρισκάρει κρακελαρίσματα, σηκώματα χρώματος, σκασίματα κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2016, 07:00:59 μμ »
Παιδια κατι αντιστοιχο του του Spray 1260 Flat Clear της Testors υπαρχει στην Ελλαδα? Κατι σε spray παντα.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2016, 11:47:19 μμ »
Έχω ψεκάσει ακρυλικό ματ Winsor πάνω σε λάδια μιας ημέρας
και μετά από μια μέρα wash πάλι με λάδια και white spirit. Κανένα
παρατράγουδο, καμμιά στραβή. Μόνο όταν ρίξω πάνω κανένα wash
με ακρυλικό και πάω να σκουπίσω γίνεται Φουκουσίμα και καπάκι
ψαλμωδίες κατηχητικού.

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Βοήθεια για wash & weathering - βήματα & υλικά
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:55:04 μμ »
Οκ θα παρω ενα W&N σπρει βερνικι και θα κανω δουλεια επιτελους..
Κανει και για ακρυλικα οποτε ειμαστε κομπλε  ::salut::

Tags: