Αποστολέας Θέμα: Πλήρωμα Kettenkrad  (Αναγνώστηκε 1800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannakis1999

  • Erevos
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 24
  • Τόπος: Κερατσίνι
  • Άρματα, φιγούρες και διοράματα σχετικά με ΒΠΠ 1:35
Πλήρωμα Kettenkrad
« στις: Αύγουστος 14, 2015, 02:19:03 μμ »
Oι φιγουρες του μοντελου kettenkrad. Οι δυο ειναι ετοιμες ενω η αλλη ειναι βαμμενη με primer και δεν εχω
κολλησει τα χερια ακομα εξαιτιας του τιμονιου.





Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Πλήρωμα Kettenkrad
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:38:42 πμ »
Από βάψιμο δεν μπορώ να πω τίποτα. Πάρα πολύ καλύτερες από τις δικές μου.
Αλλά, τα περισσότερα απάρτια των εξαρτύσεων είναι σε λάθος θέση και βαμμένα με λάθος χρώμα. Εφ΄όσον υπάρχει μόνο ζώνη και όχι οι ιμάντες των ώμων, είναι αδύνατον να υπάρχουν όλα αυτά κρεμασμένα.
Λυπάμαι.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Πλήρωμα Kettenkrad
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:15:08 πμ »
Πολύ όμορφο βάψιμο φίλε giannaki. Εγώ μάλιστα αν έβαφα έτσι στα δεκάξι μου φιγούρες (που ούτε και τώρα βάφω) σήμερα θα σάρωνα όλα τα βραβεία και στο star club και σε όλα τα διεθνή show.  :mrgreen:

Αλλά, τα περισσότερα απάρτια των εξαρτύσεων είναι σε λάθος θέση και βαμμένα με λάθος χρώμα. Εφ΄όσον υπάρχει μόνο ζώνη και όχι οι ιμάντες των ώμων, είναι αδύνατον να υπάρχουν όλα αυτά κρεμασμένα.
Λυπάμαι.
Όσο για τα σχόλια του αγαπητού 1st Guards Tank Brigade στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στον φόρτο και ότι από την στιγμή που η φιγούρα δεν φέρει y-straps δεν είναι δυνατό η ζώνη να αντέχει το βάρος όλων αυτών. Ως προς τη θέση παρότι ήταν ψιλο-στανταροποιημένη

Click to see the original size.  Click to see the original size.

στην πράξη υπήρχαν πολλές "ατασθαλίες" και ανάλογα πως βόλευε τον καθένα. Εσύ πάντως τα έχεις σωστά όπως δείχνουν και οι φωτό με τις φυσιγγιοθήκες μόνο λίγο πιο πλάι, δικαιολογείται όμως από την στιγμή που η φιγούρα κάθεται ... και τις έσπρωξε πιο άκρη για να είναι πιο άνετα.  ::glossa:: Επίσης και τα χρώματα μου δείχνουν ΟΚ.

Και πάλι πολλά μπράβο.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Πλήρωμα Kettenkrad
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:13:06 μμ »
Οπωσδήποτε και όπως παντού και πάντα, ο " ιδιοκτήτης" της εξαρτύσεως 'βολεύει" το "νοικοκυριό" του όπως θέλει και βολεύεται, αλλά...
1) Η θήκη της αντιασφυξιογόνου προσωπίδος δεν είχε δερμάτινους καφέ ιμάντες. ΄Ηταν κανάβινοι στο γνωστό πρασινομπεζ χρώμα. Το διαγώνιο λουρί στον ώμο της φιγούρας είναι της θήκης και δεν ήταν ποτέ μαύρο.
2) Η καραβάνα ήταν από αλουμίνιο βαμμένη μαύρη ( σπάνια χακί) και συνήθως ξεβαμμένη σε μεγάλο βαθμό. Είχε μαύρο δερμάτινο λουράκι συγκρατήσεως με 3 θυλάκια. Από το '44 υπήρχαν καραβάνες με ιμάντα κανάβινο.Κρεμιόταν από την θήκη ψωμιού ή στο χωρισμό των 3 στραπς της εξαρτύσεως.
3) Στο πτυσσόμενο σκαπτικό, όπως αυτά στις φιγούρες, δεν υπήρχε θέση και πρόνοια για κρέμασμα λόγχης. Αυτό γινόταν μόνο στον σταθερό τύπο του σκαπτικού. Επίσης το σκαπτικό φαίνεται να κρεμιέται από τον αέρα και όχι από την ζώνη.
4) Η θήκη ψωμιού δεν είχε δερμάτινα θυλάκια αναρτύσεως στην ζώνη, αλλά υφασμάτινα.
5) Το παγούρι είχε κύπελο αλουμινίου μαύρο ( Αργότερα και χακί. Στην Luftwaffe, ως το '42 ήταν γαλαζόγκριζα) ξεβαμμένο πολύ. Από το'43 εμφανίζονται κύπελα από βακελίτη. Το λουρί του παγουριού ήταν μαύρο και όχι καφέ. Συνήθως το αναρτούσαν, με ένα άγκιστρο ασφαλείας που είχε, από την θήκη ψωμιού.
6) Δεν ήταν τόσο εύκολο να τραβήξεις δεξιά ή αριστερά τις φυσιγγιοθήκες. ΄Εχουν 2 στενά δερμάτινα θυλάκια στο πίσω μέρος τους και δίπλα τους έναν συρφετό άλλων αντικειμένων.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος giannakis1999

  • Erevos
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 24
  • Τόπος: Κερατσίνι
  • Άρματα, φιγούρες και διοράματα σχετικά με ΒΠΠ 1:35
Απ: Πλήρωμα Kettenkrad
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:43:23 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα λεπτομερεστατα σχολια σας! Θα ληφθουν ολα υπ'οψη και συντομα θα ανεβουν οι φιγουρες βελτιωμενες

Αποσυνδεδεμένος giannakis1999

  • Erevos
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 24
  • Τόπος: Κερατσίνι
  • Άρματα, φιγούρες και διοράματα σχετικά με ΒΠΠ 1:35
Απ: Πλήρωμα Kettenkrad
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2015, 11:41:27 μμ »
Διορθωθηκαν ορισμενες ατελειες που μπορεσα να διορθωσω βασει των σχολιων σας.



Tags: