Αποστολέας Θέμα: Cromwell CS 1/72 Revell  (Αναγνώστηκε 1267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Cromwell CS 1/72 Revell
« στις: Ιούλιος 23, 2015, 05:45:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!
Μετά από καιρό, ποστάρω το τελευταίο "πόνημα": Cromwell CS. Λίγη ιστορία: Με την καθιέρωση του πυροβόλου των 75mm (το οποίο έβαλε και ικανοποιητικά βλήματα ΗΕ) στα Cromwells, η ανάγκη για ένα άρμα "CS" (Close Support), εξέλειπε. Παρ' όλα αυτά (μάλλον από παράδοση - για Εγγλέζους μιλάμε άλλωστε  ::eusa_wall::) ένας αριθμός Cromwells, φόρεσε το οβιδοβόλο των 95mm. Δύο οβιδοβόλα άρματα δόθηκαν λοιπόν, σε κάθε διοικητικό ουλαμό στις μονάδες που χρησιμοποιούσαν Cromwells και παρ' όλη τη μάλλον μηδενική χρησιμότητά τους, διατηρήθηκαν σε υπηρεσία μέχρι το τέλος του πολέμου, ακόμα και όταν οι περισσότερες μονάδες αυτές εξοπλίστηκαν με Comets!!!

Το κιτ είναι το γνωστό (και πολύ καλό της Revell). Άλλαξα μόνο το πυροβόλο (φυσικά  :mrgreen:) με άλλο που έφτιαξα από rods, πρόσθεσα το περίεργο σκόπευτρο του αρχηγού το οποίο ήταν κοινό με αυτά που είχαν τα Centaur CS και τέλος, ένα κουτί αποθήκευσης στο πίσω μέρος του πύργου. Κατά τα λοιπά το μοντέλο είναι ΟΟΒ.

Προσωπικά, το δίχρωμο (πράσινο/καφέ) καμουφλάζ που έβαλα, δεν το έχω δει σε φωτογραφία της περιόδου σε βρετανικό άρμα. Ωστόσο κάποτε είχα αποκτήσει ένα die-cast μοντέλο του τύπου αυτού (της Dragon νομίζω) που είχε αυτή την παραλλαγή. Μιας και μου άρεσε και ήταν και κάτι διαφορετικό, την επέλεξα, χωρίς επαναλαμβάνω να έχω κάποια ιστορική πληροφορία για την ορθότητά της.

Ελπίζω να σας αρέσει και τα σχόλια (όπως πάντα) καλοδεχούμενα  ::salut::





ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Cromwell CS 1/72 Revell
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2015, 03:42:43 πμ »
Μια χαρά το άρμα Μήτσο :!:
Τα χρώματα τι είναι (εννοώ μάρκα) :?:
Το μόνο που νομίζω πως θέλει για να είναι άψογο, είναι οι ερπύστριες, οι οποίες θέλουν στοργή και προδέρμ. Ήτοι, ένα κάποιο retouch στο σκόνισμα τους :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Cromwell CS 1/72 Revell
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:31:21 πμ »
Σ' ευχαριστώ Μάνο!!!

Το καφέ είναι Dark Earth της Gunze και το πράσινο είναι το Russian Uniform της Vallejo (σταθερή αξία)
Για τις ερπύστριες, οι ατέλειες φάνηκαν στις φωτογραφίες και ναι, θέλουν retouch (που λέμε και στο χωριό μου). Αυτό που σίγουρα θα κάνω, είναι να καθαρίσω τα πέλματα στα λάστιχα από τη λάσπη, ένα σημείο που επίσης δεν είχα προσέξει   :oops:::salut::

ΔΚ


Tags: