Αποστολέας Θέμα: Mig-21F-13, Revell 1/72  (Αναγνώστηκε 4849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 12, 2015, 03:39:34 πμ »
Πάντως Άρη παρατηρώντας καλύτερα το κιτ είναι πολύ απαιτητικό, και μου φαίνεται ότι έχει και θέματα εφαρμογής.
θα σου τρώει πολύ χρόνο με τα στοκοτριψίματα. Αυτό που το σώζει είναι η πλούσια λεπτομέρεια, χωρίς αυτή θα ήταν χρέπι.
 Όποτε δάσκαλε είθε η δύναμη να είναι μαζί σου.

Πέστα Χρυσόστομε, το κιτ θέλει δουλειά ή εμείς άλλα μυαλά που ασχολούμαστε με αυτα και την 1/72    ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 12, 2015, 03:24:57 μμ »
Α όλα κι όλα, εγώ μυαλά και κλίμακα δεν αλλάζω.. :mrgreen:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 10, 2015, 02:57:33 πμ »
Μετά απο 20 συνεδρίες με το Mig, οι περισσότερες μονόωρες λόγο ζέστης, σπαρίλας, ή νύστας, έχω φτάσει στα στοκαρίσματα.
Μερικές φώτο step by step:



Ευχαριστώ το Labro87 και τον Gtdeath13 για τα πιλοτάκια, αν και για το συγκεκριμένο χρησιμοποίησα πιλότο από ένα το σετ της Revell.

Επίσης ευχαριστώ τον Μοντελάκια και τον Ramfighter για την βοηθεια περί της κατασκευής του δαχτύλιου για την εξαγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 11, 2015, 03:10:16 πμ »
Περάστηκε με πρίμερ. Μερικές φώτος πριν τα επιπλέον στοκαρίσματα μαζί με το ξαδερφάκι του.



Τώρα που τα βλέπω μαζί σκέφτομαι να μην το κάνω και αυτό μεταλλικό. Να έχω ποικιλία.  8)


Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 22, 2015, 09:09:06 μμ »
Μόλις επέστρεψα φίλε από τις διακοπές μου, ένα 20ημερο χωρίς καθόλου ίντερνετ. ::hlioskaytos:: Όποτε κάλως σε  βρήκα. ::salut::
Κάνοντας μια προεπισκόπηση για να δω τη έχασα έπεσα πρώτα στο δικό σου migακι.
Είσαι βλέπω κοντά στα τελειώματα, και με βρίσκεις σύμφωνο να μην το κάνεις μεταλλικό αφού έχεις είδη ένα, θα ήταν  πλεονασμός.
Εχεις αποφασισει τι θα το βαψεις?


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 22, 2015, 10:54:44 μμ »
Καλώς ήλθες Χάρη!

Ζούνε οι άνθρωποι χωρίς ίντερνετ για 20 μερες; Για δες.  ::glossa::

Ναι είμαι στα τριψίματα - ελέγχους - μικροστοκαρίσματα! Δεν έχω αποφασίσει ακόμη! Είμαι μεταξύ όλων :D




Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 23, 2015, 01:38:11 πμ »
Ωραίος  ο Άρης..... Βρε φιλαρακι λυσε μου μια απορια... Ολα τα κιτ που φτιαχνεις τα θέλεις σε πτητική κατάσταση και καλοδιωμένα?  Δεν θέλεις κανένα στην ακρη της πίστας να πέφτουνε τα λαλαδακια κατω?😉

Θα ήθελα καποια στιγμή να τα βάλεις όλα δίπλα δίπλα να τους αναψεις τα λαμπάκια κ να τα βγάλεις μια ωραια φωτογραφια να γουσταρουμε...😉
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 23, 2015, 12:23:27 μμ »
Σωστή παρατήρηση. Όταν σταθεροποιηθώ από σπίτι ίσως να αρχίσω να τα φτιάχνω και προσγειωμένα. Πολλές μετακομίσεις και περιμένω άλλη μια σίγουρα! Τα προσγειωμένα και τα διοράματα θέλουν πολύ προσοχή!

Το yf-23 που είναι προσγειωμένο άντεξε 3 μετακομίσεις χωρίς πρόβλημα αλλά το μετέφερα ποιο προσεχτικά απο όλα, σε μερικές περιπτώσεις το έιχα στα χέρια!  Αλλά στη τελευταία η αδερφη μου πήγε να το σηκώσει απο το βάση ενώ είναι κολλημένο και έσπασε ο ένας ο τροχός, και στη μεταφορά ξεκόλλησαν όλες οι φιγούρες απο τη βάση. Ο τροχός διορθώθηκε, φιγούρες ειναι ακόμη σε σακουλάκι..

Πάντως ενα αεροπλάνο σε πτήση μπορείς να το αλλάζεις βάσεις πχ αν φτιάξω πολλά μιγκακια μπορώ να τα βάλω όλα μαζί σε μια μεγαλύτερη βάση και θα δείχνουν ποιο όμορφα.

οκ θα βγάλω κανα βιντεάκι καποια στιγμή, με τα μίνι λαμπατερ μου :P

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 23, 2015, 12:34:33 μμ »
Σωστή παρατήρηση. Όταν σταθεροποιηθώ από σπίτι ίσως να αρχίσω να τα φτιάχνω και προσγειωμένα. Πολλές μετακομίσεις και περιμένω άλλη μια σίγουρα! Τα προσγειωμένα και τα διοράματα θέλουν πολύ προσοχή!

Το yf-23 που είναι προσγειωμένο άντεξε 3 μετακομίσεις χωρίς πρόβλημα αλλά το μετέφερα ποιο προσεχτικά απο όλα, σε μερικές περιπτώσεις το έιχα στα χέρια!  Αλλά στη τελευταία η αδερφη μου πήγε να το σηκώσει απο το βάση ενώ είναι κολλημένο και έσπασε ο ένας ο τροχός, και στη μεταφορά ξεκόλλησαν όλες οι φιγούρες απο τη βάση. Ο τροχός διορθώθηκε, φιγούρες ειναι ακόμη σε σακουλάκι..

Πάντως ενα αεροπλάνο σε πτήση μπορείς να το αλλάζεις βάσεις πχ αν φτιάξω πολλά μιγκακια μπορώ να τα βάλω όλα μαζί σε μια μεγαλύτερη βάση και θα δείχνουν ποιο όμορφα.

οκ θα βγάλω κανα βιντεάκι καποια στιγμή, με τα μίνι λαμπατερ μου :P

Ωραίος... Αυτό με τις μετακομίσεις έχεις απόλυτο δίκιο. .... σου εύχομαι σύντομα να σταθεροπιοιθεις
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 23, 2015, 01:07:36 μμ »
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:36:56 πμ »
Πρέπει να έχω κάνει 4-5 sessions ακόμη με το μιγκάκι.

Το μοντελο ήθελε δουλειά μετά το 1ο πριμάρισμα.

Τη μύτη την έχω διαλύσει. Εχω σπάσει τις ρύτηνιενες λεπτομέρειες τις εισαγωγής. Και ενώ στο dry fit πήγαν όλα καλά, κατά την κόλληση δεν την έβαλα καλά. Μάλλον ήθελε ποιο αργή κυανοκρυλική ώστε να προλάβω να την φέρω στα ίσα της.  :lol:

Οπότε αναγκαστικά έπεσε στοκάρισμα μετά. Εχω βελτιώσει όμως διάφορα σημεία στο μοντέλο. Δείτε τις φώτο.



Οι υπόλοιποι οι αεροπλανάδες τι κάνετε ρε παιδία; Το παρατήσατε το GB?

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 09:27:02 πμ »
Οι υπόλοιποι οι αεροπλανάδες τι κάνετε ρε παιδία; Το παρατήσατε το GB?
Χε χε χε.....όχι βέβαια,  ::eusa_naughty:: (εγώ τουλάχιστον, για τους άλλους δεν ξέρω. :?:) άπλα πάω με χαλαρούς ρυθμούς λόγο
 δουλειάς και οικογενειακών υποχρεώσεων. Πάντως έχω προχωρήσει αρκετά και σύντομα θα ποστάρω και εγώ,
περίμενα εσένα πρώτα. :mrgreen:
Από ότι βλέπω φίλε είσαι και εσύ σαν και έμενα, δυο βήματα εμπρός ένα πίσω και αυτό γιατί δεν συμβιβάζεσαι. Πρέπει να
αγγαρέψουμε τον Λάμπρο να μας κάνει κάνει κανά σεμινάριο ψυχολογικού προσανατολισμού για γρήγορη ολοκλήρωση.

Στο προκείμενο τώρα κρίνοντας από τα στοκαρίσματα πας για ένα όμορφο φινίρισμα, διαβάζοντας όμως βαθύτερα
τις φωτογραφίες διακρίνω μια τσαντίλα,"να το τρίψω η να το σπάσω" :twisted: Συνιστώ το λοιπόν ψυχραιμία, πάρα τα ατυχήματα είσαι σε κάλο δρόμο.
Άντε και στα βαψίματα, μας υποσχέθηκες κάτι σε πολύχρωμο αν θυμάσαι :mrgreen: ::glossa::
Καλή συνέχεια. ::salut:: ::salut:: ::salut::
 


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21F-13, Revell 1/72
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:24:48 πμ »
Αντε ωραία να δούμε κανα αεροπλανάκι στην ομαδική, να τιμήσουμε και το θεσμό.
Απο την άλλη αφου έχεις δουλειά , ετσι που είμαστε σαν χώρα, αυτό ειναι καλό!

Παράθεση
Από ότι βλέπω φίλε είσαι και εσύ σαν και έμενα, δυο βήματα εμπρός ένα πίσω και αυτό γιατί δεν συμβιβάζεσαι. Πρέπει να
αγγαρέψουμε τον Λάμπρο να μας κάνει κάνει κανά σεμινάριο ψυχολογικού προσανατολισμού για γρήγορη ολοκλήρωση.

Αστα να πανε, και αν δεν βγει και καλό το μοντέλο στο τέλος νιώθεις και βλάκας.  :mrgreen: Και να ήταν και κάνα καλό μοντέλο χαλάλι, με χρέπια παίζουμε  :lol:
Ο Λάμπρος κανει μοντελουρες , πάει για κυνήγι (δεν ξέρω αν τον έχεις φίλο στο facebook) γυρίζει, πιάνει το επόμενο και εμείς ακόμη τρίβουμε   :lol:
Spoiler (hover to show)

Παράθεση
Στο προκείμενο τώρα κρίνοντας από τα στοκαρίσματα πας για ένα όμορφο φινίρισμα, διαβάζοντας όμως βαθύτερα
τις φωτογραφίες διακρίνω μια τσαντίλα,"να το τρίψω η να το σπάσω" :twisted: Συνιστώ το λοιπόν ψυχραιμία, πάρα τα ατυχήματα είσαι σε κάλο δρόμο.
Άντε και στα βαψίματα, μας υποσχέθηκες κάτι σε πολύχρωμο αν θυμάσαι :mrgreen: ::glossa::
Καλή συνέχεια. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο Χάρη. Η αλήθεια είναι ότι το βαρέθηκα λίγο. Το μιγκ 29 με τραβάει περισσότερο!
Αντε να τελειώσει το αναθεματισμένο  ::glossa::

Tags: