Αποστολέας Θέμα: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)  (Αναγνώστηκε 9119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 06:44:49 πμ »
Καλήμερα Γιώργο και σε ευχαριστώ. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:06:13 πμ »
Χάρη εξαιρετικότατη δουλειά!! Λεπτομέρεια σε όλο της το μεγαλείο!! Λατρεύω να βλέπω τέτοιες κατασκευές με λεπτοδουλειές.
Οι χαρακτηριστικές ''στρογγυλεμένες'' κεραίες των Mig μέχρι τώρα δεν πίστευα ότι μπορούν να φτιαχτούν από πλαστικό και να δείχνουν ωραίες!! Απλά εξαιρετικές!!
Τις μικρές εισαγωγές αέρα με ποιο αρχικό κομμάτι evergreen τις έφτιαξες για να το έχουμε υπόψιν στο μέλλον?

Ο μόνος ενδοιασμός μου κι εμένα είναι ότι όλες αυτές οι αντέννες πιθανόν να σπάσουν κατα το βάψιμο-wash κτλ και θέλουν εξαιρετική προσοχή με τα πιασίματα.

Καλή συνέχεια εύχομαι, θέλω να το δω τελειωμένο!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 09:09:04 μμ »
Σε ευχαριστώ Νώντα για τα καλά λογία. Για τις κεραίες που λες μου ήταν αδύνατον να μην ασχοληθώ μαζί τους
καθώς το αεροσκάφος που φτιάχνω σύμφωνα με τις χαλκομανίες και το συριακό αριθμό που διαθέτω τις έχει.(δεν τα έχουν όλα)
Για τις μικρές εισαγωγές αέρα χρησιμοποίησα φύλο 0,4 και 1mm και κομμένο σε πλάτος 1,8 και μήκος 12mm
το πάνω μέρος του 1mm και 10mm το κάτω.
Τον ενδοιασμό αυτόν έχω και εγώ, και πραγματικά δεν ξέρω πως να το τσακώσω άπω εδώ και πέρα για τις υπόλοιπες
εργασίες χωρίς να κάνω ζημιά. :roll: Όμως όσο και αν δεν το πιστεύεις μου είναι αδύνατον να κολλήσω αυτά σε βαμμένο μοντέλο. :?
Και πάλι σε ευχαριστώ υπόσχομαι να τελείωση. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:14:58 μμ »

Τον ενδοιασμό αυτόν έχω και εγώ, και πραγματικά δεν ξέρω πως να το τσακώσω άπω εδώ και πέρα για τις υπόλοιπες
εργασίες χωρίς να κάνω ζημιά. :roll: Όμως όσο και αν δεν το πιστεύεις μου είναι αδύνατον να κολλήσω αυτά σε βαμμένο μοντέλο. :?


Σε νιώθω Χάρη!! Κι εγώ φοβάμαι τις τελικές κολλήσεις καθώς είμαι λίγο τσαπατσούλης σε αυτά. Από την άλλη αν κολλήσω αντένες και τα συναφή πριν τα βαψίματα, στο τέλος δεν μένει τίποτα πάνω  :mrgreen:
Ευχαριστώ για την απάντηση για το evergreen, θα το δοκιμάσω κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:54:31 πμ »
Ωραιότατη δουλειά φίλε,την καλύπτρα με τι υλικό την εφτιαξες? Κανα clear fix ή ζελατινες κτλ?  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:26:33 πμ »
Νώντα...! ::salut::

Σε ευχαριστώ Νικόλα. Με clear fix δεν ξέρω κάποιο τρόπο για διάφανα μέρη, αν ξέρεις εσύ μας τον παρουσιάζεις
οπωσδήποτε βεβαίως  βεβαίως. ::glossa::
Εγώ το έφτιαξα με τον παραδοσιακό τρόπο της φορμαρισμένης ζελατίνας χρησιμοποιώντας μια από βιβλιοπωλείο
που προορίζονται για βιβλιοδεσία, και την εφάρμοσα σε ιδιοκατασκαβασμένη φόρμα από φίλο πλαστικού και
εποξικό στόκο. :wink: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 08:39:14 πμ »
Η καλύπτρα... ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

Τι να πω, καλή συνέχεια και περιμένω να το δω από κοντά στην έκθεση.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 04:32:04 μμ »
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ, άλλα για πια έκθεση μιλάς? :?: :roll:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:52:52 μμ »
Φιλε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ευγε και ευχαριστω για το tip με την καλυπτρα. Να πω και εγω κατι να βοηθησω. Αγοραστε Atlacoll λευκη κολλα για ξυλα. Με αυτη κολλαω τα παντα μετα ακομα και πανω στο χρωμα . Εχει την ιδιοτητα οτι ως δια μαγειας μετα απο λιγο κυριολεκτικα εξαφανιζεται , δεν φαινεται και μιλαμε εγω και αν ειμαι τσαπατσουλης..... Φθηνη για μια ζωη απο χρωματοπωλεια!

Κολαω εξ κεραιες καλυπτρες οπλισμο και δεν φαινεται ΤΙΠΟΤΑ σαν professional ειναι. To μονο ελαττωμα της ειναι οτι δεν ειναι ισχυρη δηλαδη αν πιεσεις τα οπλα πχ θα ξεκολησουν. Το καλο ειναι οτι με ενα η κρουστα καθαριζει πολυ ευκολα και το ξανακολας!! :mrgreen: Εννοειται οτι δεν κανει για τροχους ...

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (Τέλος)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 08:06:20 πμ »
Χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλους. ::salut:: Επιτελούς κατάφερα να τελειώσω και εγώ το μιγκάκι με τον ελάχιστο χρόνο
που είχα στην διάθεση μου  λόγο δουλειάς και άλλων αναλυμένων υποχρεώσεων.
Η δουλειά στο τέλος έγινε ποιο βιαστική καθώς δεν με έπαιρνε άλλο για πολλά πολλά.
Παρουσιάζω λοιπόν εδώ ένα αρκετά ταλαιπωρημένο αεροσκάφος προς την δύση της καριέρας του.
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες βιαστικά  προς αναζήτησης μιας φωτεινής γωνιάς για την παρουσίαση.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Απόψε το βράδυ θα ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες με την τελική παρουσίαση.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 09:23:44 πμ »
Ωραίο αποτέλεσμα!
Και μου αρέσει ιδιαίτερα το κάθισμα.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 09:28:38 πμ »
Χάρη εξαιρετική δουλειά και μπράβο για την ολοκλήρωση του μοντέλου!! Πολύ όμορφες λεπτομέρειες παντού!!
Αναμένουμε τις τελικές φωτογραφίες να χαζέψουμε!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:55:07 πμ »
Ωραίο αποτέλεσμα!
Και μου αρέσει ιδιαίτερα το κάθισμα.
Γιώργο σε ευχαριστώ. Τα κατακαθίσματα στην 1/72 είναι από τα δυνατά μου σημεία και αυτό είναι ξεπέτα. ::salut::

Χάρη εξαιρετική δουλειά και μπράβο για την ολοκλήρωση του μοντέλου!! Πολύ όμορφες λεπτομέρειες παντού!!
Αναμένουμε τις τελικές φωτογραφίες να χαζέψουμε!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντα να σαι καλά. Αυτό το μοντέλο έπρεπε να τελείωση οπωσδήποτε, μιας και  δεν ήθελα να αφήσω απογοητευμένο
τον φίλο Άρη(Amen) που έκανε τον κόπο να μου το στείλει την στιγμή που δεν είχα ούτε κιτ ούτε λεφτά για
αγορά ώστε να συμμετέχω.
Έχω ανεβάσει φωτογραφίες στις συμμετοχές.http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,30963.msg636665/topicseen.html#msg636665
 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:40:38 πμ »
Απίθανο και με πολλές επιμέρους μοντελιστικές αρετές!

Το βασικό γκρι τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 02:06:25 μμ »
Μπράβο Χάρη, εξαιρετική δουλειά!!!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:28:24 μμ »
Απίθανο και με πολλές επιμέρους μοντελιστικές αρετές!

Το βασικό γκρι τι είναι;

Γιάννη χαίρομαι που εγκρίνεις. Το βασικό χρώμα είναι hubrol 127 το οποίο προτείνεται από την HI-DECAL LINE και από
ένα ξένο φόρουμ οπού ένας συνάδελφος το χρησιμοποίησε σε ένα σέρβικο 48αρι  άλλα και έμενα μου φαινόταν ποιο
κοντά στο πραγματικό.
Και μιας και το έφερε η κουβέντα της φθορές τις έκανα με gunze 307 και λαδάκια για παλαίωση. Θέλω να τονίσω όμως
εδώ ότι στην φάση με τα λάδια με άοσμο white spirit και πάρα τα δυο χεριά παρκετίνη Long Shine και την διήμερη
ανάπαυση μου ξήλωσε τις μισές χαλκομανίες συμπεριλαμβανομένου και του πάνθηρα μπροστά.
Έτσι αναγκαστικά να τυπώσω δικές μου και επί την ευκαιρία έβαλα μερικές έξτρα. :mrgreen:
Για αυτό λοιπόν καλέ μου συνάδελφε θυμάμαι κάπου είχες γράψει για ένα ζουμί με ακριλικό χρώμα, νερό και ava,
μου το ξανά λες αν θες με τις αναλογίες του να το δοκιμάσω.
Ναι σαι καλά.  ::salut:: ::salut::

Μπράβο Χάρη, εξαιρετική δουλειά!!!

 ::salut::
Για σου Λάμπρο κυνηγέ(Ο 'Αρης μου το σφύριξε :mrgreen:) Χωρίς τις πληροφορίες που μου έστειλες να τα λέμε αυτά,
 δεν θα τα είχα καταφέρει έτσι σε ευχαριστώ. ::salut:: ::salut::
 


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 10:39:33 μμ »
Το συγκεκριμένο φίλτρο μου το είχε υποδείξει ο δρυϊδης Ευγένιος. Αποτελείται από νερό, ακρυλικό χρώμα και υγρό πιάτων σε αναλογία τέτοια που να σου κάνει τη δουλειά. Ξεκίνα με ένα-δυό κουταλάκια του γλυκού νερό στο οποίο θα ρίξεις τρεις σταγόνες χρώμα και μία σταγόνα υγρό πιάτων και πειραματίσου. Δεν μυρίζει και μπορείς να το χειριστείς εύκολα ΑΛΛΑ δεν σου κάνει τα μαγικά που κάνουν τα λάδια και στεγνώνει γρήγορα. Θα έλεγα ότι έχει κάπως ... digital συμπεριφορά: το βάζεις και το σκουπίζεις και... ή που θα κάτσει σχεδόν όλο ή που θα φύγει σχεδόν όλο. Ενώ το λάδι κάνει καλλιτεχνίες!

Όσες φορές πάντως το έχω δοκιμάσει η αναλογία αποτελέσματος προς χρόνο ενασχόλησης ήταν (για τα δικά μου βιαστικομοντελιστικά μέτρα) αρκετά καλή!

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 07:20:39 πμ »
Γιάννη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πρέπει να βρω εναλλακτικό τρόπο για τα γουος μιας και τα λάδια χωρίς future
είναι  επικίνδυνα για την ψυχική μου υγειά. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 11:47:15 μμ »
Χάρη το ξέσκισες το μοντελάκι, από τα ποιο λεπτομερέστατα mig-21 στην 1/72 που έχω δει.  Τόσο μάλιστα που σκέφτομαι ότι είσαι για 48... Η δουλειά που κάνεις είναι κρίμα να είναι κρυμμένη σε ένα τοσο μικρό μοντέλο που μόνο ένας γνώστης θα κάτσει να παρατηρησει.

Και από γενική εικόνα σαν παραλλαγή σκίζει, τα stencil πιστεύω ήταν must. Καλά έκανες και τα βρήκες!

Εντάξει δε λέω για τις αντένες και το κάθισμα, το λάστιχο στη καλύπτρα δεν το έχω δει ουτε σε 48άρια να το φτιάχνουν. Η βελτίωση στο χώρο του hud και της καλύπτρας επίσης δίνουν πολλά συν.

Η βελτίωση στην εξαγωγή όλα τα λεφτά. Το πριτσίνωμα στα φτερά και στο κουτί κάτω από το πιλοτήριο δείχνουν πολύ όμορφα.
Οι φθορές στη παραλλαγή ταμαμ!

Και ακόμη δεν έχω χωνέψει ότι η καλύπτρα μπροστά είναι δικιά σου!

Πολύ χάρηκα που σου έδωσα το κιτ και το βλέπω έτσι φτιαγμένο!!!




Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 12:16:20 πμ »
Και για τα φώτα ναυτιλίας ξέχασα να γράψω που δεν τα έχει το κιτ και τα έφτιαξες!

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mig-21 bis Yugoslavia Serbia 1/72 ZVEZDA (τέλος)
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 08:00:11 μμ »
Άρη μου καλή χρονιά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογία, αν και για να πω την αλήθεια από σένα περίμενα ποιο
αυστηρή κριτική. ::sprechende_015:: ::mastigio::
Σίγουρα μπορούσα και καλύτερα, άλλα με τον χρόνο που μου απομένει ποια με την πολύ δουλειά που μου έχει πέσει
στα τελειώματα το πήρα λίγο άρπα κόλα, ότι έβγαινε, έτσι παρέλειψα αρκετά πράγματα όπως πχ στο σύστημα προσγείωσης
που ήθελα αρχικά να βελτιώσω με καλωδίωση, φώτα και τα ρέστα. Όμως ένιωθα την απειλή του χρόνου και σε κάθε
πινελιά το μάτι μου ήταν στης συμμετοχές μήπως και τις κλείδωση ο Comandante gkontog. ::beret::
Άλλα όπως και να είχε φίλε  εγώ θα το παρουσίαζα έστω και με κλειδωμένο τον διαγωνισμό, δεν ήθελα να σε απογοητεύσω με τη καμία, και αφού έμεινες ικανοποιημένος η χαρά μου είναι διπλή. :D :D ::salut::
Spoiler (hover to show)


Χάρης

Tags: