Αποστολέας Θέμα: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM  (Αναγνώστηκε 6685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 17, 2015, 09:50:41 μμ »
Λοιπόν , το ξανασκέφτηκα και ...έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ
Επειδή προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα ούτε τις γνώσεις ε- το ίδιο και το παρόν ΔΣ - ετοίμασε μας σε παρακαλώ τις επιστολές που αναφέρεις, σε όποια γλώσσα επιθυμείς και σε εξυπηρετεί - ακόμη και στα Ελληνικά και θα βρούμε μεταφραστή -  και δεσμεύομαι δημοσίως να τις προωθήσω  με κάθε επισημότητα προς κάθε κατεύθυνση με σκοπό το προφανές όφελος που ανέφερες παραπάνω.
Αναμένω σε πμ για τα περαιτέρω
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια
Εκ μέρους του ΔΣ της IPMS Ελλάδος
Σταύρος Σουλής
Πρόεδρος ΔΣ
Κύριε Προεδρε , δράτομαι της ευκαιρίας που μας παρέχετε και σας προτείνω για λόγους ισοτιμίας με τους αεροπλανάδες, να ζητήσετε  να συνταχθούν από μέλη του συλλόγου μας που θα προθυμοποιηθουν, αναλόγου ύφους και περιεχομένου επιστολές, προκειμένου αυτές να αποσταλούν μέσω IPMS GR π.χ. στην Hobbyboss (Α-7 τιγρης) και στην RVHP (αλμπατρος).

Κατανοώ αφενός τις όποιες γλωσσικές δυσκολίες του εγχειρήματος και αφετέρου το ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται σαφώς εκ του καταστατικού (άρθρα 2 & 3), οπότε ενδεχομένως να χρειαστείτε να καταφύγετε στις διατάξεις του άρθρου 26, ωστόσο θα σας παρακαλούσα τουλάχιστον για το παρακάτω:

Σε εφαρμογή των οριζόμενων στα εδάφια 5 & 6 αρθρου 2 του καταστατικού και πάντα μεσα στο πνεύμα των παραπάνω, να ενεργοποιήσετε την IPMS UK για να συντονιστούμε μαζί της σε εκστρατεία κατά της προαναφερθείσας  A-model, καθώς το νεότευκτο μοντέλο της DH-106 comet είναι λάθος στην άτρακτο, γεγονός που προσβάλλει την βρεταννική αεροπορική παράδοση και όσους βρεταννούς μοντελιστές ήθελαν να κατασκευάσουν το comet με τα χρώματα της ΒΕΑ που έχει επίσης κυκλοφορήσει (και σκανδαλωδώς τιμάται 3 ευρώ φθηνότερα από αυτό της Ολυμπιακής - να διαμαρτυρηθούμε και γιααυτό), αποτρέποντας οποιοδήποτε βρεταννό μοντελιστή να στείλει ευχαριστήρια επιστολή στην A-model.

Επιτρέψτε μου να κλείσω και εγώ με Βάρναλη
".Δεν είν' αλήθεια πιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής"

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 893
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 18, 2015, 09:13:50 μμ »
Λοιπόν , το ξανασκέφτηκα και ...έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ
Επειδή προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα ούτε τις γνώσεις ε- το ίδιο και το παρόν ΔΣ - ετοίμασε μας σε παρακαλώ τις επιστολές που αναφέρεις, σε όποια γλώσσα επιθυμείς και σε εξυπηρετεί - ακόμη και στα Ελληνικά και θα βρούμε μεταφραστή -  και δεσμεύομαι δημοσίως να τις προωθήσω  με κάθε επισημότητα προς κάθε κατεύθυνση με σκοπό το προφανές όφελος που ανέφερες παραπάνω.
Αναμένω σε πμ για τα περαιτέρω
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια

Εκ μέρους του ΔΣ της IPMS Ελλάδος
Σταύρος Σουλής
Πρόεδρος ΔΣ

Μάλιστα...
Μάλλον θα κάνω κάτι άλλο:
Το Σάββατο θα σας φέρω στο καφέ μερικές κούτες χαρτομάντηλα - για να τα έχετε την επόμενη φορά που θα ξανακλάφτείτε στο ότι μας γράφουν οι ξένοι και δεν φτιάχνουν μοντέλα ή τα φτιάχνουν λάθος ή... ή...
Τελικά θέλετε μόνο να κλαίψουρίζετε και όχι να κάνετε κάτι για την κατάσταση...

ΥΓ
Το έχω ξαναγράψει, αλλά έχω στείλει μέχρι και υβριστικές επιστολές σε κάποιες εταιρείες για κάποιες καταστάσεις - π.χ. στην Hasegawa για το κόλπο των 2 κιτ σε ένα κουτί και το ανάλογο κόστος. Την επόμενη φορά που θα τα πάρω με την εν λόγω εταιρεία θα τους βρίσω τον αυτοκράτορα και τη μάνα του αυτοκράτορα.
Σε άλλες π.χ. RPM έχω στείλει θερμά ευχαριστήρια για τα κιτ που φτιάχνουν και τα οποία έχω αγοράσει...

Εάν θέλεις οι εταιρείες να σου φτιάξουν σωστό μοντέλο και μάλιστα ελληνικό θα πρέπει να αγωνιστείς για αυτό!!!
Δεν θέλεις; Κανένα πρόβλημα...
2 πακέτα χαρτομάντηλα φτάνουν για τον κάθε ένα ή να φέρω παραπάνω;
.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 18, 2015, 09:40:38 μμ »
Μάλιστα...
Μάλλον θα κάνω κάτι άλλο:
Το Σάββατο θα σας φέρω στο καφέ μερικές κούτες χαρτομάντηλα - για να τα έχετε την επόμενη φορά που θα ξανακλάφτείτε στο ότι μας γράφουν οι ξένοι και δεν φτιάχνουν μοντέλα ή τα φτιάχνουν λάθος ή... ή...
Τελικά θέλετε μόνο να κλαίψουρίζετε και όχι να κάνετε κάτι για την κατάσταση...

ΥΓ
Το έχω ξαναγράψει, αλλά έχω στείλει μέχρι και υβριστικές επιστολές σε κάποιες εταιρείες για κάποιες καταστάσεις - π.χ. στην Hasegawa για το κόλπο των 2 κιτ σε ένα κουτί και το ανάλογο κόστος. Την επόμενη φορά που θα τα πάρω με την εν λόγω εταιρεία θα τους βρίσω τον αυτοκράτορα και τη μάνα του αυτοκράτορα.
Σε άλλες π.χ. RPM έχω στείλει θερμά ευχαριστήρια για τα κιτ που φτιάχνουν και τα οποία έχω αγοράσει...

Εάν θέλεις οι εταιρείες να σου φτιάξουν σωστό μοντέλο και μάλιστα ελληνικό θα πρέπει να αγωνιστείς για αυτό!!!
Δεν θέλεις; Κανένα πρόβλημα...
2 πακέτα χαρτομάντηλα φτάνουν για τον κάθε ένα ή να φέρω παραπάνω;
.

Δεν κατανοώ την αντίδραση σου
Προσφέρθηκα να υιοθετήσω ΕΠΙΣΗΜΑ και ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ την πρόταση σου, με λίγη βοήθεια εκ μέρους σου, καθώς όπως φαίνεται έχεις τις γνώσεις και την τεχνογνωσία για τέτοιες κινήσεις προς μοντελιστικές εταιρείες.
Αν δεν θες να το προχωρήσεις και δεν υλοποιήσεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ πρόταση,
θα αποδείξεις το συνηθισμένο για τον χώρο μας , της ύπαρξης δηλαδή πολλών ιδεών και προτάσεων αλλά της ανυπαρξίας πράξεων προς την υλοποίησή τους.
Τέλος, δεν κατανοώ αυτό με τα χαρτομάντηλα, ίσως γιατί δεν έχω παραβρεθεί σε μοιραλατρικές κλαψο-συναντήσεις σε καφέ κλπ. χώρους.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου, για την σωστή προώθηση της Ελληνικής θεματολογίας υπό κλίμακα.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 18, 2015, 09:44:18 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 18, 2015, 11:16:31 μμ »
Εγώ έχω μπερδευτεί. Εντάξει, έχω επίσης στεναχωρηθεί αλλά αυτό είναι προσωπικό. Θα προσπαθήσω να τα ξεδιαλύνω, όπως τουλάχιστον τα καταλαβαίνω.

1. Πρέπει η IPMS να κάνει ιστορική έρευνα και να αποστείλει στοιχεία στην (οποιαδήποτε) εταιρεία έτσι ώστε να αποδείξει πως κάποιο μοντέλο της εταιρείας αυτής είναι ιστορικά ανακριβές. Ομολογώ πως μου αρέσει η ιατορική έρευνα αλλά δε διαθέτω ούτε κλάσμα του χρόνου που απαιτείται για μία έρευνα τέτοιου μεγέθους και πολυπλοκότητας. Κάποιοι θα πρέπει να κάνουν μακροβούτι σε βιβλία, ιστορικά κείμενα (που πρέπει να βρούνε), μουσεία και ότι άλλο πρέπει να γίνει για να υπάρξει μία τεκμηριωμένη άποψη τέτοια που να δικαιολογεί την πίεση που θα ασκηθεί στη συνέχεια προς την κατασκευάστρια του μοντέλου εταιρεία ώστε αυτή να προβεί σε αλλαγές σε ήδη παραχθέν ή σχεδιαζόμενο μοντέλο. Μακάρι να υπάρξουν άτομα με ανάλογο ελεύθερο χρόνο και φυσικά τις γνώσεις που εγώ δεν έχω, όπως και να έχει το αποτέλεσμα της έρευνας θα είναι τουλάχιστον εξαιρετικά ενδιαφέρον.

2. Αφού λοιπόν βρεθεί κόσμος να κάνει την προαναφερθείσα έρευνα, θα πρέπει η IPMS, βασιζόμενη στα συμπεράσματα που θα εξαχθούν, να απειλήσει την κατασκευάστρια εταιρεία με δημοσίευση των συμπερασμάτων σε διεθνή forum. Μια στιγμή να το ξαναγράψω για να το πιστέψω, πρέπει η IPMS να ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ την κατασκευάστρια εταιρεία. Δεν είμαι νομικός αλλά όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει εκβιασμό και αν το νομικό τμήμα της κατασκευάστριας αποφασίσει να σκίσει στα τρία την IPMS μάλλον θα έχει πολλές πιθανότητες να το κάνει με την IPMS να έχει εγγράφως απειλήσει την κατασκευάστρια εταιρεία με πρόκληση υλικής, ηθικής ή άλλης βλάβης αν δεν ενδώσει στην απαίτηση συμόρφωσης με τα συμπεράσματα της ιστορικής έρευνας.

Και όχι να ακολουθείς τα γραπτά του Βάρναλη:
δειλοί και άβουλοι αντάμα, περιμένουμε ίσως κάποιο θάμα...
Δε νομίζετε πως είναι κάπως βαριοί οι χαρακτηρισμοί αυτοί; Προσωπικά με προσβάλουν. Εντάξει θα μου πείτε, χεστήκατε, αλλά εμένα με προσβάλουν.

Αλλιώς να σας στείλω καμία κούτα χαρτομάντηλα για να έχετε κάθε φορά που θα κλαίτε για το ότι δεν έχουμε μοντέλα με ελληνικά θέματα ή το ότι έχουν τεράστια λάθη ή ....
Και φυσικά ειρωνία... λυπηρό αλλά προβλεπόμενο, ειδικά μετά τις προσβολές που προηγήθηκαν.

Και τέλος η δική μου ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη. Ναι κάτι πρέπει να γίνει. Ναι, μπορούμε να δημοσιεύσουμε τα λάθη ή/και τις παραλείψεις των μοντέλων αλλά όχι και να απειλήσουμε. Ναι, μπορούμε να ζητήσουμε ευγενικά τη δυνατότητα να πούμε τη γνώμη μας, αν θέλουν φυσικά, σε μελλοντικές κυκλοφορίες πρωτού αυτές φτάσουν στα ράφια των καταστημάτων, δε μπορούμε όμως να το απαιτήσουμε. Αλλά μηπως πρέπει πρώτα να συμμαζέψουμε και κάποια άλλα πράγματα; Μήπως θέλει χαρτομάντηλα το οτι στην πίτα πηξανε τα γραφεία σε κόσμο και στην Γενική Συνέλευση είχαμε και άδειες καρέκλες; Τόσο νόστιμη ήταν η πίτα τελικά; Μήπως πρέπει να ενεργοποιηθούμε, πρώτος εγώ ο αρχιγουρουνολασποτεμπελαροσαμιάμιδος, και να στείλουμε κανένα άρθρο στο περιοδικό που, καλώς ή κακώς, είναι το μόνο μοντελιστικό περιοδικό στην Ελλάδα;

Και να πω και το παράπονό μου. Από το 2009 είμαι παρών, τουλάχιστον έτσι πιστεύω, σε όλες τις εκδηλώσεις της IPMS. Τις περισσότερες περιπτώσεις είμαι εκεί ζεσταίνοντας μία καρέκλα και κοιτάζοντας με βλοσυρό ύφος την οθόνη σε σημείο που πιθανότατα αρκετοί να με έχουν σιχαθεί. Αλλά ξέρετε κάτι; Από το 2009, με ελάχιστες αλλαγές, τις ίδιες φάτσες βλέπω. Ναι, πολλά ακόμα μπορούν να γίνουν και πρέπει να γίνουν στην IPMS αλλά ξέρετε, αν X άνθρωποι μπορούν να διαθέσουν Y ώρες για την IPMS και αυτές οι Y διαθέσιμες ώρες δεν αυξάνουν γιατί το Χ παραμένει σταθερό, για να μην πω μειούμενο, τότε δε θα γίνουν πολλά. Ισως και τίποτα...

ΥΓ
Αλήθεια, γιατί δεν ανοίγουμε ένα θέμα να πούμε τι θέλουμε και τι περιμένουμε από την IPMS. Να πούμε τα πάντα, από κύρηξη πολέμου για εσφαλμένα μοντέλα μέχρι go go girls κατά την απονομή. Διάβολε, 130+ άτομα πληρώνουν κάθε χρόνο, γιατί το κάνουν; Είναι ευχαριστημένα; Θέλουν κάτι άλλο;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 18, 2015, 11:36:13 μμ »
 ::ontopic::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 04, 2015, 01:43:24 μμ »
Το cover art της ICM:




Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 04, 2015, 09:14:52 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον και κάτι που έλειπε από την αγορά.
Αλλά ο δεύτερος από αριστέρα τι κρατάει; αρκεβούζιο;

Αποσυνδεδεμένος SnakeEye

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 936
  • Age: 49
  • Τόπος: Κομοτηνή
  • Si vis pacem para bellum
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 04, 2015, 09:45:25 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον και κάτι που έλειπε από την αγορά.
Αλλά ο δεύτερος από αριστέρα τι κρατάει; αρκεβούζιο;

Μάλλον τον δεύτερο από δεξιά εννοείς. Κρατάει το γαλλικό οπλοπολυβόλο Chauchat του Α' ΠΠ.
Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 04, 2015, 09:53:09 μμ »
Μάλλον τον δεύτερο από δεξιά εννοείς. Κρατάει το γαλλικό οπλοπολυβόλο Chauchat του Α' ΠΠ.

Ένα Hotchkiss M1926 θα ήταν πιο ευπρόσδεκτο αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες...Τουλάχιστον να είναι σωστά τα κράνη.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος SnakeEye

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 936
  • Age: 49
  • Τόπος: Κομοτηνή
  • Si vis pacem para bellum
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 05, 2015, 03:53:02 πμ »
Το οπλοπολυβόλο μπορεί να αντικατασταθεί με το Breda M1930 από το σετ των Ιταλών της Dragon.

Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 05, 2015, 04:46:58 μμ »
O Snake eye έχει δίκιο. Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες, αλλά και επίσημες αναφορές μονάδων για λαφυραγώγηση και χρήση ιταλικών όπλων. Πολλά επίσης έστειλαν οι ΄Αγγλοι από λάφυρα στην Β.Αφρική. Από τον Ιανουάριο του '41 και μετά υπάρχουν και φωτογραφικές αποδείξεις. Εκτός από τα πυροβόλα και βαρέα όπλα πεζικού οι ελληνικές δυνάμεις χρησιμοποίησαν οπλοπολυβόλα Breda M 1930, αλλά και  μακρύκαννα τυφέκια πεζικού, κοινές αραβίδες και αραβίδες ιππικού ( με την πτυσσόμενη λόγχη) Mannlicher-Carcano των 6,5Χ52. Περισσότερες φωτογραφικές αποδείξεις έχουμε για την χρήση ιταλικών όπλων από τις αντάρτικες δυνάμεις, κατά την διάρκεια της Κατοχής.
Στο σετ γαλλικού οπλισμού η ICM δυστυχώς δεν δίνει το οπλοπολυβόλο Μle 1922/26, αλλά 2 όμορφα Chauchat CSRG Mle 1915 και 2 Hotchkiss Mle 1909 ή Μκ Ι , όπως τα είχαν ονομάσει οι ΄Αγγλοι. Στο σετ όμως υπάρχουν 2 πιστόλια Ruby με τις θήκες τους χωριστά, τυφέκια Lebel Mle 1886/93 Lebel-Bertier Mle 1916 και ξιφολόγχες Lebel γυμνές ή με τις θήκες τους και τον κολεό τους.. Εδώ χρειάζεται μία επισήμανση. Τα μεν lebel-Bertier χρησιμοποιήθηκαν σε σχηματισμούς των μετόπισθεν ή για κανιβαλισμό, αλλά μεγάλο μέρος των Lebel Mle 1886/93 χρησιμοποιήθηκε από μονάδες της πρώτης γραμμής και από τις φρουρές των οχυρών.
Σε κάθε ομάδα μάχης του ελληνικού στρατού, εκείνη την εποχή, υπήρχε ένας στρατιώτης με τυφέκιο που έπαιρνε στο στόμιό του χοάνη εκτοξεύσεως οπλοβομβίδος. Οι γαλλικές βομβίδες VB εκτοξεύονταν από χοάνη προσαρμοσμένη στο άκρο της κάννης του Lebel. Αυτά είναι τα περίφημα βομβιδοβόλα της Γραμμής Μεταξά.


Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:08:02 μμ »
Το κιτ με τις φιγούρες των Ελλήνων ευζώνων της ICM κυκλοφόρησε. Στο Hannant's έχει τιμή 6,99 λίρες. Η μόνη διόρθωση φαίνεται να έγινε στις προεξέχουσες γεμιστήρες των τυφεκίων. Το περίστροφο του αξιωματικού έμεινε το ίδιο. Το οπλοπολυβόλο Chauchat 1915 και το πανλεπτο δίποδό του έχουν πολύ όμορφη λεπτομέρεια. Δίνονται 3 ζεύγη κεφαλιών για τους οπλίτες ( με δίκωχο ή χωρίς, γιατί για το φάριο (=φέσι) των ευζώνων δεν φαίνεται) και 3 κράνη που φαίνονται σωστά. Φυσιγγιοθήκες δίνονται μόνο 4. Ο χειριστής του Σωσό δεν έχει, ενώ στους 2 τυφεκιοφόρους η φυσιγγιοθήκη της πλάτης πίσω έχει παραληφθή.
Η ICM κυκλοφορεί και ένα σετ ιταλικού οπλισμού. Προσοχή χρειάζεται γιατί το σετ αυτό είναι για στρατιώτες του Α' Π.Π. ¨Εχει όμως πολλά αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν και στον Β'Π.Π. [τυφέκια Mannlicher-Carcano 6,5X52 (πεζικού και αραβίδες ιππικού και πυροβολικού), λόγχες, φυσιγγιοθήκες πεζικού και πυροβολικού, κράνη τύπου: Adrian κλπ.].  Το περίστροφο Μ 1889 και τα πιστόλια Glisenti και Beretta  Μ 1915 δεν φαίνεται να χρησιμοποιήθηκαν κατά τον Β'Π.Π. Φυσικά δεν υπάρχει οπλοπολυβόλο Breda 30, ούτε ο ολμίσκος Brixia 35 των 45χιλ.




Αποσυνδεδεμένος charis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Age: 48
  • Τόπος: Μαρούσι
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:31:34 μμ »
Το κιτ με τις φιγούρες των Ελλήνων ευζώνων της ICM κυκλοφόρησε. Στο Hannant's έχει τιμή 6,99 λίρες. Η μόνη διόρθωση φαίνεται να έγινε στις προεξέχουσες γεμιστήρες των τυφεκίων. Το περίστροφο του αξιωματικού έμεινε το ίδιο. Το οπλοπολυβόλο Chauchat 1915 και το πανλεπτο δίποδό του έχουν πολύ όμορφη λεπτομέρεια. Δίνονται 3 ζεύγη κεφαλιών για τους οπλίτες ( με δίκωχο ή χωρίς, γιατί για το φάριο (=φέσι) των ευζώνων δεν φαίνεται) και 3 κράνη που φαίνονται σωστά. Φυσιγγιοθήκες δίνονται μόνο 4. Ο χειριστής του Σωσό δεν έχει, ενώ στους 2 τυφεκιοφόρους η φυσιγγιοθήκη της πλάτης πίσω έχει παραληφθή.
Η ICM κυκλοφορεί και ένα σετ ιταλικού οπλισμού. Προσοχή χρειάζεται γιατί το σετ αυτό είναι για στρατιώτες του Α' Π.Π. ¨Εχει όμως πολλά αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν και στον Β'Π.Π. [τυφέκια Mannlicher-Carcano 6,5X52 (πεζικού και αραβίδες ιππικού και πυροβολικού), λόγχες, φυσιγγιοθήκες πεζικού και πυροβολικού, κράνη τύπου: Adrian κλπ.].  Το περίστροφο Μ 1889 και τα πιστόλια Glisenti και Beretta  Μ 1915 δεν φαίνεται να χρησιμοποιήθηκαν κατά τον Β'Π.Π. Φυσικά δεν υπάρχει οπλοπολυβόλο Breda 30, ούτε ο ολμίσκος Brixia 35 των 45χιλ.




καλησπέρα ,

για να μην ανοίγω νέο post,ποιά χρώματα από gunze είναι ποιό κοντά για να βάψω τον ρουχισμό κ την εξάρτηση?

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 02:32:30 μμ »
Φίλε Charis δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για gunze, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ. Δες από τις φώτο τους τόνους των χρωμάτων και πράξε αναλόγως.


Η φώτο είναι από μουσείο και ¨χτυπημένη" από  φλας.



Φώτο από ΄Ελληνες reenactors. Από το εξαίρετο Khaki depot. Φώτο από συννεφιασμένη ημέρα.



Φώτο από εσωτερικό μουσείου ( Βέρροια) χωρίς φλας. Από τις λίγες πλήρεις ελληνικές στολές της εποχής. ΄Ολα είναι αυθεντικά. ( στην Θεσ/νίκη είχαν βάλει σερβικές μεταπολεμικές μπαλάσκες !!!).
Προσοχή στο σιρίτι στο μανίκι και στο νούμερο του συντάγματος στον γιακά, επάνω στο χρώμα του πεζικού. ( 3ο Σύνταγμα Λαρίσσης). Συγχαρητήρια στον συλλέκτη Κ. Ντόντο.

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 02:45:11 μμ »
καλησπέρα ,

για να μην ανοίγω νέο post,ποιά χρώματα από gunze είναι ποιό κοντά για να βάψω τον ρουχισμό κ την εξάρτηση?

ευχαριστώ

Με τα gunze δεν νομιζω να καταφερεις να βαψεις με πινελο κανουν μονο για αερογραφο

Αποσυνδεδεμένος charis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Age: 48
  • Τόπος: Μαρούσι
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:06:09 μμ »
Με τα gunze δεν νομιζω να καταφερεις να βαψεις με πινελο κανουν μονο για αερογραφο
μια χαρά ειναι για τετοιες επιφάνειες,στις πιο μεγάλες έχουν θέμα αλλα υπάρχει κ το retarder ή ο αερογράφος.

Αποσυνδεδεμένος charis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Age: 48
  • Τόπος: Μαρούσι
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:12:16 μμ »
Φίλε Charis δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για gunze, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ. Δες από τις φώτο τους τόνους των χρωμάτων και πράξε αναλόγως.


Η φώτο είναι από μουσείο και ¨χτυπημένη" από  φλας.



Φώτο από ΄Ελληνες reenactors. Από το εξαίρετο Khaki depot. Φώτο από συννεφιασμένη ημέρα.




Φώτο από εσωτερικό μουσείου ( Βέρροια) χωρίς φλας. Από τις λίγες πλήρεις ελληνικές στολές της εποχής. ΄Ολα είναι αυθεντικά. ( στην Θεσ/νίκη είχαν βάλει σερβικές μεταπολεμικές μπαλάσκες !!!).
Προσοχή στο σιρίτι στο μανίκι και στο νούμερο του συντάγματος στον γιακά, επάνω στο χρώμα του πεζικού. ( 3ο Σύνταγμα Λαρίσσης). Συγχαρητήρια στον συλλέκτη Κ. Ντόντο.

ευχαριστώ για τις πολύτιμες φωτό.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:37:54 μμ »
μια χαρά ειναι για τετοιες επιφάνειες,στις πιο μεγάλες έχουν θέμα αλλα υπάρχει κ το retarder ή ο αερογράφος.

θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε φωτό από 35άρες φιγούρες βαμμένες με Gunze με πινέλο
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος charis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Age: 48
  • Τόπος: Μαρούσι
  • modelclub.gr
Απ: Έλληνες Εύζωνες στην 1/35 απο την ICM
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:56:36 μμ »
θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε φωτό από 35άρες φιγούρες βαμμένες με Gunze με πινέλο
 ::salut::
Σ.Σ.

το πλάνο είναι τα χοντρά,δηλ όπου μπορώ με αερογράφο κ τις λεπτομέριες με πινέλο.Σκιές,φωτίσματα κάνω με enamel.
Σε 48 βάφω με πινέλο,στα δικά μου μάτια είναι μια χαρά.


Tags: