Αποστολέας Θέμα: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48  (Αναγνώστηκε 2881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« στις: Μάιος 03, 2015, 09:11:20 μμ »
Η πρώτη μου συμμετοχή στο πολυαναμενόμενο αυτό GB θα γίνει με το Mirage III CJ της Eduard, στην έκδοση profitpack, η οποία αφορά τα κατ' εξοχήν μάχιμα χρώματα του Mirage III, αυτά της Ισραηλινής αεροπορίας.

Click to see the original size.

Το κιτ θα γίνει όπως το δίνει η Eduard, και θα γίνει με την γνωστή τετράχρωμη παραλλαγή της IAF.

Καλή μας αρχή  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 03:56:12 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον. Εν αναμονή λοιπόν της συνέχειας!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 08:42:06 μμ »
Μετά από πολυυυυ καιρό μια ενημέρωση για το συγκεκριμένο Project το οποίο βαίνει προς στο τέλος του μετά από πολλά προβλήματα. Λόγω πολύ φορτωμένου προγράμματος κατά το καλοκαίρι, αποφάσισα να αφιερώσω την προσοχή μου σε μια από τις συμμετοχές μου, και διάλεξα τη συγκεκριμένη, ευελπιστώντας και σε λίγο πιο απλή κατασκευή (ΧΑ κούνια που με κούναγε). Ουσιαστικά η κατασκευή φόρτσαρε μέσα στον Οκτώβριο με προοπτική να είναι οριακά έτοιμη στις 31 αν δεν τύχαινε κάποια αναποδιά, αλλά την τελευταία εβδομάδα και μετά την παράταση λασκάρισα λιγάκι (ουφ)

Η κατασκευή ξεκίνησε από το κόκπιτ και τον κινητήρα που ολοκληρώθηκαν χωρίς προβλήματα ή προσθήκες πέρα από αυτά που δίνει το κιτ. Τα προβλήματα φάνηκαν όταν επιχείρησα να προχωρήσω στην κατασκευή της ατράκτου. Από κάτι που είναι μάλλον ελάττωμα της συγκεκριμένης παρτίδας ίσως, καθώς δεν βρήκα άλλη αναφορά σε κάτι παρόμοιο, το σύνολο σχεδόν των κομματιών εμφάνιζαν κάποιο offset (ανάλογα με τη θέση τους στο sprue - misalligned moulds). Το αποτέλεσμα είναι αφενώς να δημιουργούνται θέματα στην εφαρμογή, όπως τα δύο μισά της ατράκτου, στα οποία ευθυγραμίζοντας την ένωση στην κάτω πλευρά για να εφαρμόσουν σωστά οι πτέρυγες, προέκυπτε ένα σκαλοπάτι στην ευγραμμία των γραμμώσεων περίπου 1mm, και αφετέρου τα περισσότερα κομμάτια που είναι χυτευμένα και από τις 2 πλευρές του sprue (πχ πυλώνες οπλισμού, κάθετο σταθερό κτλ) να εμφανίζουν offset μεταξύ των δύο μισών κατά το τραγικό 0,5-1mm. Έτσι κάθε κομμάτι απαίτησε πολύ τρίψιμο για να συμμορφωθεί, ενώ λόγω και αυτού του "καθαρίσματος" υπήρξαν αρκετά θέματα εφαρμογής που απαίτησαν το δικό τους τρίψιμο. Συνολικά μετά από 6 συνεδρίες -ψυχοθεραπίας- τριψίματος και στοκαρίσματος έφτασα σε ένα ανεκτό σημείο οπότε και το προχώρησα για να μην το σπάσω. Το "καλό" είναι ότι λούφαρα και την επαναχάραξη στην ράχη (μια διαδικασία που δεν την "έχω" ακόμα) καθώς η τοπική εξαφάνιση της γράμμωσης αποκρύπτει λίγο την ασυνέχεια των γραμμώσεων.



Επίσης ένα κατασκευαστικό θέμα, το οποίο όμως μάλλον δεν οφείλεται στα παραπάνω και είναι εγγενές του κιτ είναι ότι η άτρακτος θέλει αρκετο τέντωμα ώστε να εφαρμόσει αποδεκτά με τις πτέρυγες. Για το λόγω αυτό κόπηκαν κομμάτια από sprue διαφόρων μηκών και με διαδοχικές δοκιμές και κοντύματα μπήκαν εσωτερικά στα κατάλληλα σημεία ως αντιστήριξη έως ότου η εφαρμογή να γίνει αποδεκτή. Έτσι στο τέλος στο μεγαλύτερο μήκος της ένωσης της πτέρυγας με την άτρακτο δεν χρειάστηκε καθόλου στόκος και μόνο στο μπροστά σημείο χρειάστηκε επέμβαση.



Έτσι το μοντέλο μασκαρίστηκε και ασταρώθηκε με το γκρι αστάρι της Hycote. Εδώ να αναφέρω ότι σκόπευα να το οπλίσω με 2 SideWinder και 2 rocket pods σύμφωνα με τις προτεινόμενες διαμορφώσεις οπλισμού της Eduard, όμως όσο έψαξα δεν βρήκα πουθενα φωτό από Mirage III να φέρει rocket pod. Έτσι το συγκεκριμένο έμεινε στην άκρη και τη θέση του πήραν 2 δεξαμενές καυσίμου 625lt οι οποίες ήταν συμβατές με τον πυλώνα.



Για το βάψιμο χρησιμοποιήθηκαν χρώματα της Gunze για το χρώμα των κάτω επιφανειών και το sand, και της Lifecolor για το πράσινο και το καφέ. Έγιναν φωτίσματα με τα βασικά χρώματα της παραλλαγής ανοιγμένα με λευκόΤο σύστημα προσγείωσης βάφηκε με το mithril Silver της citadel. Το μασκάρισμα της παραλαγής έγινε με white tac, ενώ μια δυσάρεστη έκπληξη με περίμενε όταν ξεμάσκαρα μετά το τελευταίο χρώμα (καφέ) καθώς το white tac είχε αφήσει σημάδια πάνω στο πράσινο της lifecolor, αλλά ευτιχώς όχι πάνω στα χρώματα της Gunze. Το συγκεκριμένο μου έχει ξανασυμβεί αλλά δεν είμαι σίγουρος για την αιτία. Τέλος πάντων χωρίς πολλά πολλά έκανα διορθώσεις με το πράσινο, ελεύθερο χέρι και πολύ χαμηλή πίεση στον αερογράφο.







Τέλος περάστηκαν 2 χέρια gloss βερνίκι της Italeri, και τοποθετήθηκαν οι χαλκομανίες για το αεροσκάφος με κωδικό 764. Μια πατάτα που έκανα είναι ότι είχα πάνω στο πάγκο μπουκαλάκια με κόλλα και βελτιωτικό χαλκομανιών της Tamiya, και χωρίς να προσέξω έβαλα κόλλα (ευτιχώς μικρή ποσότητα) πάνω στο εθνόσημο στη δεξιά πλευρά με αποτέλεσμα να αλλοιωθεί ελαφρώς. Αυτό επιδιορθώθηκε κόβοντας ένα μικρό μέρος από ένα εφεδρικό εθνόσημο (αυτά που είναι για τις άλλες εκδόσεις) και το έβαλα πάνω στην εν λόγω περιοχή.



Θα ακολουθήσει ένα ελαφρύ φίλτρο (δεν είμαι ακόμα 100% βέβαιος ότι θα οφελήσει), και έπειτα wash, και τα τελειώματα (ΣΠ, pitot) για να ολοκληρωθεί μια άκρως περιπετειώδης κατασκευή.

Συγνώμη για την απουσία ενημερώσεων αλλά ήταν δύσκολη περίοδος και δεν είμαι πλήρως εξοικειωμένος με την step by step παρουσίαση (πρέπει να βρώ πιο εύκολο τρόπο να περναώ φωτογραφίες)

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:20:00 μμ »
Ωπ 2ο ποστ και σχεδόν έχει τελειώσει! Να και αλλο ένα Mirage για το GB!

Σου βγάζω το καπέλο , για το κατασκευαστικό, εγώ θα το γύρναγα πίσω και θα ζήτουσα άλλο, στη παραλλαγή όμως, να λέμε και του στραβού το δίκιο δε σου βγήκε καλά. Ενώ σαν χρώμα και στρώσιμο είσαι πολύ καλά, το σχήμα του pattern μου φαίνεται περίεργο.

Το blue tack κοροϊδεύει το μάτι όταν το βάζουμε,  έχεις δώσει μεγάλα κενά για το ερημί το χρώμα και αρκετές καμπύλες είναι αιχμηρές. Το 2ο θα μπορούσες να το αποφύγεις αυτό αφήνοντας τα κουλουράκια να λυγίσουν όσο τα παίρνει και όχι να τα δίνεις εσύ το σχήμα.

Αυτές οι παρατηρήσεις μου, συναδελφικά πάντα.




Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:30:53 μμ »
Κοιτάζοντας τώρα το pattern απο κάποια illusrations βλέπω οτι έτσι ήταν η παραλλαγή. Οπότε γράψε άκυρο για το πάχος του ερημή  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:02:16 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!  ::salut::

Για την παραλλαγή απλά ακολούθησα το pattern της Eduard για το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Στις οδηγίες της τελαυταίας κυκλοφορίας δίνει μόνο το προφίλ για το συγκεκριμένο αεροσκάφος, όμως στο site της έχει της οδηγίες από την αρχική κυκλοφορία οι οποίες το περιέχουν και το οποίο ακολούθησα. Σε μικρολεπτομέρειες έχει κάποιες διαφοροποιήσεις, αλλά σε γενικές γραμμές είναι το pattern που δίνει η Eduard.

Η εξελιξη είναι ότι έγινε κάποια μικροδιόρθωση στο γαλάζιο των κάτω επιφανειών και περάστηκε ένα φίλτρο με υπεραραιωμένο middle stone το οποίο δεν παρατήρησα να έχει κάνει κάποια διαφορά  :lol:. Σε κάθε περίπτωση καθώς δεν είμαι εξοικειωμένος με φίλτρα καλύτερα too little από too much. Θα ακολουθήσει ακόμα ένα χέρι gloss βερνίκι και wasη με το καφέ του flory models.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:40:58 πμ »
Ε ναι φαντάζεσαι να σου έβγαινε όλο ανοιχτό καφετί απο κάτω; Έκανες τουλάχιστον τη προσπάθεια ::glossa::

Καλή συνέχεια!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 09:34:10 μμ »
Mirage τέλος! Ολοκληρώθηκε με αργούς ρυθμούς (μη δώσεις στον Έλληνα παράταση...) και το παρουσιάζω ολοκληρωμένο.

Για αρχή έγινε Wash με το Flory dark dirt (αντι για το brown που είχα πει το οποίο μου φάνηκε πολύ ανοιχτό για αεροσκάφος). To προϊόν το δοκίμασα για πρώτη φορά, κατόπιν θετικών σχολίων των forumιστών gkontog και giorgosd σε κατασκευές τους, καθώς το wash είναι ένας τομέας που δεν έχω συνέπεια και συχνά υποφέρω καθώς άλλοτε το πετυχαίνω και άλλοτε όχι. Λοιπόν κατενθουσιάστηκα!! Συμπεριφέρθηκε άψογα και άφησε πολύ ωραίο αποτέλεσμα με κύρια προσόντα την ευκολία χρήσης, τη συνέπεια στο αποτέλεσμα και το γεγονός ότι καθαρίζεται με νεράκι, καθώς τα μέχρι τώρα wash μου διαλύονται και σκουπιζόταν με white spirit. Αυτά για τις εξωτερικές επιφάνειες, για φωλέες και ΣΠ δεν ήταν τόσο καλό καθώς δεν μπορούσα να το χειριστώ σαν το λάδι για pin wash το οποίο εκεί θα έδινε καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε κάποια φάση μου σηκώθηκε ένα κομμάτι της χαλκομανίας στην ουρά από μασκάρισμα παρόλο το gloss βερνίκι, αλλά αποκαταστάθηκε εύκολα με ψιλό πινελάκι

Τοποθετήθηκαν pitot, ΣΠ, κάθισμα και διάφορα άλλα παρελκόμενα και ψεκάστηκε με το ματ βερνίκι της model master

Το τελευταίο θέμα της κατασκευής, είναι ότι ξεμασκάροντας την καλύπτρα διαπίστωσα ότι σε κάποια φάση της κατασκευής μάλλον είχε κουνηθεί από τη θέση της (δεν ήταν πολύ καλά στερεωμένη με blue tac) με αποτέλεσμα να περάσει βερνίκι από την εσωτερική πλευρά (μάλλον ψεκάζοντας τις κάτω επιφάνειες) και να θαμπώσει. Με λίγο υπομονή, αρχικά ντουκόχαρτο 2000 βαθμών, και ύστερα λεπτότερο και την αλοιφή της tamiya νομίζω ότι το θέμα αποκαταστάθηκε...

Ακολουθούν φωτογραφίες, και ελπίζω το επόμενο θέμα μου να είναι πιο ξεκούραστο :P









Για τη σκάλα δεν ξέρω γιατί την έφθειρα έτσι, μάλλον παρόρμηση της στιγμής  :mrgreen: ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 01:03:30 πμ »
Συγχαρητήρια Pez, πολύ δυνατό! Μακάρι να βγάλω και εγώ μια τόσο καθαρή δουλειά στο δικό μου hobbyboss στο μέλλον.

Θα σου πρότεινα, ποτέ δεν είναι αργά για κάτι τέτοιο, να επαναχαράξεις τις γραμμώσεις στη ράχη , στη μύτη και από κάτω στην ουρά και να ξανά περάσεις wash. Γιατί με το έντονο wash που διάλεξες να χρησιμοποιήσεις διακρίνονται αρκετά τα σημεία που στόκαρες!!


Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 08:29:40 μμ »
Σε ευχαριστώ Amen

Όσο για την επαναχάραξη δεν θα το τολμήσω καθώς αφενώς δεν έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα το κάνω χειρότερο, και αφετερου θα φαίνεται η γράμμωση "στραβη" καθώς λόγο του offset του καλουπιού αν προεκταθούν οι γραμμώσεις δεν θα συναντηθούν αλλά θα κάνουν δόντι όπως φαίνεται και στην φώτο...  :roll:


Πάντως το επόμενο mini-project poy έχω ήδη ξεκινήσει είναι το Hurricane της Revell στην 1/72, το οποίο έχει ανεπαίσθητα χαραγμένη γράμμωση και το οποίο θα το ξαναχαράξω όλο για να δοκιμάσω τις δυνάμεις (και αδυναμίες) μου στον τομέα.

Σε ευχαριστώ για την κριτική!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 09:37:42 μμ »
Ωχ άστο  καλύτερα,το έχω πάθει και εγώ με το su-7 της Modelsvit και ενώνοντας τις τώρα φαίνονται στραβά!

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 07:08:05 πμ »
Pez αυτό το φερόμενο με τις γραμμές είναι συχνό στα κιτ ακόμα και τον καλύτερα εταιρειών και αντιμετωπίζεται
μόνο αν σβήσεις την γράμμωση από την μια πλευρά και επαναχαράξεις.  Τώρα τελειωμένο συμφωνώ και εγώ ότι δεν
το αγγίζουμε αλώστε είναι τόσο ωραίο το αστέρι σου που που δεν χαλάει την όλη καλή εικόνα, και αν δεν το ελεγε
ο Άρης ούτε που θα το πρόσεχα.
Συγχαρητήρια για τον τερματισμό σου. ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 05:39:33 μμ »
Σε ευχαριστώ μοντελάκια!

Η αλήθεια είναι πως προσωπικά πρώτη φορά το συναντάω... Όσο για το ξαναχαράξω το μισό αεροπλάνο, καλύτερα ::Guillotine::

Αποσυνδεδεμένος tony PRO

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 555
  • Age: 35
  • Τόπος: Kρήτη
  • models modes!
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:00:44 πμ »
Ωραία κατασκευή και λεπτομέρια συν τα λάδια.
Την επαναχάραξη μην τη φοβάσαι, στα 48αρια είναι πιο εύκολη. Πάρε καμιά μεγάλη βελόνα πλεξήματος (απ'αυτή που η μυτούλα γέρνει στην άκρη::  έχει πιο ελεγχόμενα αποτελέσματα) είτε το ειδικό εργαλειάκι για μοντέλα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Mirage III CJ IAF, Eduard 1/48
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:39:00 μμ »
Σε ευχαριστώ!

Έχω ένα εργαλείο για τη χάραξη αλλά δεν του έχω πάρει τον αέρα είναι πολύ εύκολο να μου φύγει η γραμμή. Μετά το Mirage έκανα ένα Hurricane στο οποίο επαναχάραξα την πολύ λεπτή γράμμωση για εξάσκηση, βήμα βήμα θα του πάρω τον αέρα τουλάχιστον για τα απλά.


Tags: