Αποστολέας Θέμα: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule  (Αναγνώστηκε 5433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 23, 2015, 05:47:19 μμ »
Εμ δεν περίμενες και εσύ δυο ωρίτσες να πέσουν τα σημάδια και μετά να φωτογραφίσεις, τώρα τι να πούμε και εμείς
 περιμένοντας να δούμε αποτέλεσμα. :evil:
Χρονιά πολλά Γιώργαρε και σου εύχομαι  ότι επιθυμείς . ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 25, 2015, 10:51:23 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές!

...την καλύπτρα με τι την κόλλησες;
Με υγρή μοντελιστική κόλλα της Humbrol.

Μερικές εξελίξεις. Αρχικά μασκάρισμα το οποίο ευτυχώς ήταν πολύ απλό, όλα μαζύ δεν πήραν πάνω από 10 λεπτά.
Click to see the original size. Click to see the original size.

Αντιθέτως 1 ώρα πήρε το μπαλκόνι στο οποίο αντικατέστησα το επίπεδο πλαστικό κομμάτι γιατί αυτό που έδινε η Amodel ήταν 1.5mm, που σημαίνει πως στο πραγματικό θα πρέπει να ήταν κάπου στα 11cm, κάτι σαν τσιμεντόπλακα... Τα υποστηρίγματα ήταν από μόνα τους μία περιπέτεια και δεν καταλαβαίνω γιατί οι σχεδιαστές επέλεξαν να βάλουν ΠΕΝΤΕ από αυτά ::eusa_wall::
Click to see the original size. Click to see the original size.

Σύστημα προσγείωσης. Οι οδηγίες ήταν εντελώς ασαφείς σχετικά με το τι πάει που και μόνο η εύρεση σχετικών φωτογραφιών βοήθησε στη συναρμολόγηση. Ευτυχώς τα κομμάτια, προς μεγάλη μου έκπληξη, ταίριαξαν μεταξύ τους! Πάντως το σύνολο παραμένει εύθραστο και από εδώ και πέρα θέλει πολύ προσοχή στο χειρισμό. Προβλέπω να το σπάω τουλάχιστον 2 φορές μέχρι να τελειώσει.
Click to see the original size.

Συναρμολόγησα και το εμπρόσθιο στροφείο. Τώρα γιατί έπρεπε να είναι 5 κομμάτια ΧΩΡΙΣ τα πτερύγια δεν το ξέρω, πάντως δεν ταίριαζε τίποτα με τίποτα και απαιτήθηκαν βίαιες επεμβάσεις με το κοπίδι και το τρυπάνι. Τα πτερύγια ήθελαν συνολικά μία ώρα καθάρισμα και τρίψιμο για να λεπτύνουν λίγο αλλά τελικά μάλλον θυμίζει το πραγματικό. Από μακρυά φυσικά...
Click to see the original size.

Παρά τις δυσκολίες είμαι πλέον εξαιρετικά αισόδοξος πως το βάσανο θα τελειώσει. Θα βαφτεί με Humbrol 155 που είναι αυτό που προτείνουν οι οδηγίες αλλά και αυτό που βλέπω σε έγχρωμες φωτογραφίες εποχής.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 25, 2015, 02:20:30 μμ »
Γιώργο να σου εκφράσω και εγώ την αισιοδοξία μου για την μέχρι τώρα πρόοδο και από ότι φαίνεται αρχίζει να δείχνει
κάλο το αποτέλεσμα και προσπάθειες σου σου βγαίνουν. Βέβαια να πω ότι τρομάζω και να το κοιτάξω γιατί νομίζω
πως αν το κοιτάξω παραπάνω θα διαλυθεί...φτου...φτου μη με βλαστημάς και από πάνω.  {βρε τον γρουσούζη} :?
Επίσης το μπαλκονάκι άξιζε τον κόπο και θα σε αποζημιώσει στην τελική εμφάνιση. ::thumbleft::

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα επειδή μου φαίνεται ότι με την καλύπτρα την ψιλοπάτησες λίγο να σου θυμίσω τον κανόνα δεν τρίβουμε πότε καλύπτρα με 400αρι αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη η δεν έχουμε εναλλακτική τεχνική
καθώς και εναλλακτική αντικατάσταση πχ φορμάρισμα. Και για να το ξέρεις άλλη φορά(αν το ξέρεις είδη)
εναλλακτική τεχνική υπάρχει θα μασκάριζες λοιπόν όλη την καλύπτρα και θα της έβαζες και ένα χερούλι από ταινία για να μπορείς να την τραβήξεις.
Τέλος αλείφεις τα χείλη της γύρο γύρο με λίγο ΝΙΒΕΑ, την τοποθετείς πάνω στο μοντέλο και στοκάρεις με εποξικό στόκο,διαμορφώνεις γύρο γύρο με λίγο νεράκι στην άκρη του δακτύλου σου. Μόλις δέση λίγο ο στόκος τραβάς την καλύπτρα και  αφήνεις το στόκο να κοκαλώσει.
(Μπορείς αν θέλεις να παραλήψεις την ΝΙΒΕΑ και να κολλήσεις κατευθείαν την καλύπτρα πάνω στο μοντέλο.)
Στην συνεχεία ξανατοποθετείς την καλύπτρα τρίβεις με 800αρι ντουκόχαρτο και ανεβαίνεις. Άπλα και με ασφάλεια.

Ελπίζω τώρα να μη με αρχίσεις στα μπινελίκια. Καλή συνεχεία. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 27, 2015, 08:59:51 πμ »
Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα επειδή μου φαίνεται ότι με την καλύπτρα την ψιλοπάτησες λίγο να σου θυμίσω τον κανόνα δεν τρίβουμε πότε καλύπτρα με 400αρι αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη η δεν έχουμε εναλλακτική τεχνική καθώς και εναλλακτική αντικατάσταση πχ φορμάρισμα.
Αυτό με το φορμάρισμα δεν το κατάφερα ποτέ. Ετσι, μετά από πάνω από 50 δοκιμές, αποδέχτηκα πως δεν κάνει για εμένα η τεχνική αυτή... Οσο για τον αν τρίβουμε με 400άρι... δεν ξέρω, 1mm σκαλοπάτι και να το κατεβάσω με 800άρι, δεν έχω τόση υπομονή.

Τέλος αλείφεις τα χείλη της γύρο γύρο με λίγο ΝΙΒΕΑ, την τοποθετείς πάνω στο μοντέλο και στοκάρεις με εποξικό στόκο,διαμορφώνεις γύρο γύρο με λίγο νεράκι στην άκρη του δακτύλου σου. Μόλις δέση λίγο ο στόκος τραβάς την καλύπτρα και  αφήνεις το στόκο να κοκαλώσει.
(Μπορείς αν θέλεις να παραλήψεις την ΝΙΒΕΑ και να κολλήσεις κατευθείαν την καλύπτρα πάνω στο μοντέλο.)
Στην συνεχεία ξανατοποθετείς την καλύπτρα τρίβεις με 800αρι ντουκόχαρτο και ανεβαίνεις. Άπλα και με ασφάλεια.
Αν έπρεπε να στοκάρω κάπου ήταν στο κάτω μέρος με το σκαλοπάτι του 1mm. Επειδή η κάτω επιφάνεια του ελικοπτέρου είναι επίπεδη θα έπρεπε να προσθέσω 1mm σε ΟΛΟ το μήκος και πλάτος της κάτω επιφανείας. Δε νομίζω πως θα το κατάφερνα οπότε η μόνη εναλλακτική ήταν να "φάω" το σκαλοπάτι. Αλλωστε η καλύπτρα είναι πολύ πιο διάφανη από αυτή που είχε αρχικά το μοντέλο οπότε δεν παραπονιέμαι.

Ελπίζω τώρα να μη με αρχίσεις στα μπινελίκια. Καλή συνεχεία. ::salut::
Μπινελίκια; Γιατί; Μάλλον δεν το βλέπεις σωστά, μοντέλα φιάχνουμε, δεν είμαστε εδώ για να πλακωνόμαστε στα μπινελίκια.

Αλλωστε έχει φάει τόσα το μοντέλο που δεν περισσεύουν για τίποτα άλλο ::glossa::

Τώρα σειρά έχουν οι εξελίξεις στο μοντέλο (ο Θεός να το κάνει...). Καλύφθηκαν με Maskol τα απαραίτητα σημεία στην καλύπτρα και περάστηκε με Humbrol 140 για να φαίνεται και καλά πως είναι βαμμένη από μέσα (απάτη αλλά πιάνει.). Μετά όλο το ελικόπτερο δέχτηκε ένα χέρι Humbrol 155 olive drab το οποίο κάλυψε μια χαρά. Αφέθηκε 8 ώρες να στεγνώσει, τρίφτηκε με ντουκόχαρτο 2000 και χαρτί κουζίνας, περάστηκε μία παρκετίνη με πινέλο και μπήκαν μερικά από τα σήματα. Αν και αρχικά είχα μεγάλο φόβο, προς μεγάλη μου έκπληξη, τελικά τα σήματα της Amodel ήταν άψογα!
Click to see the original size. Click to see the original size.

Προβλήματα έχω με το πίσω στροφείο το οποίο δεν χωράει με τίποτα στην αντίστοιχη τρύπα, με βλέπω να σφάζω αδιακρίτως. Επίσης οι τροχοί είναι εντελώς χάλια και πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω. Τέλος πρέπει να θυμηθώ να κολλήσω το ψυγείο λαδιού στο κάτω μέρος, μία δοκιμή έδειξε πως δεν ταιριάζει με τίποτα αλλά αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο για το μοντέλο αυτό...

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 27, 2015, 09:25:27 πμ »
Εμένα τώρα γιατί μου θυμίζει πιροσκί αυτό το πράμα;  Μάλλον πεινάω... :mrgreen: ::glossa:: ;)
Σούπερ στρώσιμο το χρωματάκι!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 27, 2015, 04:08:44 μμ »
Πολλά μπράβο που μπορείς και το «δαμάζεις»! Αρχίζει να δείχνει πολύ ωραίο

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 27, 2015, 06:31:34 μμ »
(ο Θεός να το κάνει...)
Ποιος Θεός.... ο Γιώργος  το έκανε, ο Γιώργος είναι Θεός...! ::good_job_smilie::
Σας το έλεγα,... δεν σας το έλεγα ρε ότι θα το βγάλει το χρέπι! Δεν καταλαβαίνεις με τίποτα τι ήταν πριν. :mrgreen:
Θερμή παράκληση μην αναπνέετε. ::stop:: ::alarm:: ::please::

τελικά τα σήματα της Amodel ήταν άψογα!

Κοιτά να δεις που η  Amodel είχε και κάτι κάλο, προσεύχομαι και το έτερο να είναι έτσι . ::eusa_pray::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 01, 2015, 02:21:22 μμ »
Ρε λέτε; Μόνο οι ρόδες μείνανε, θέλουν φυσικά και αυτές ένα χειρουργείο αλλά πιστεύω πως είναι απλό. Αρχικά πίστευα πως πάνε για πέταμα αλλά τελικά μετά από καθάρισμα από το flash, έδειξαν μια χαρά. Δεν έχουν τρύπα για τον άξονα βέβαια αλλά αυτό το καταφέρνω.

Click to see the original size.

Τα σήματα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος, τα προειδοποιητικά έπρεπε να είναι κίτρινα, το μουλάρι πίσω πιο μικρό αλλά πορεύτηκα με ότι είχα μιας και εναλλακτικές δεν υπάρχουν και να υπήρχαν δεν υπάρχει σχετικός προϋπολογισμός. Στα στροφεία έγινα επική μάχη για να ταιριάξουν και να χωρέσουν στην άτρακτο αλλά τελικά στέφθηκα νικητής. Τα πτερύγια είναι απαράδεκτα χοντρά αλλά δεν τολμάω να τα λεπτύνω άλλο γιατί το πλαστικό δεν είναι ομοιογενές, αλλού είναι μαλακό, αλλού σκληρό, και φοβάμαι πως θα τα καταστρέψω.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 02, 2015, 11:52:01 πμ »
Τέλος το ρημάδι! Θυμίζει λίγο σε ελικόπτερο, τα σήματα είναι λάθος, το σύστημα προσγείωσης είναι λάθος, οι ρότορες είναι τραγικά απλοί και φυσικά λάθος σε σχήμα, τα πτερύγιά τους είναι πάνχοντρα και πιθανότατα λάθος σε σχήμα, τα διαφανή ήταν πάχους 2mm και τελικά από μέσα μάλλον πέρασε η πίεση του αερογράφου και κόλλησε πάνω τους όλη η σκόνη του κόσμου. Τέλειωσε όμως και μία θέση στο τραπέζι στην έκθεση τη δικαιούται. Αν αποφασίσετε να το φιάξετε, καλή υπομονή και βρείτε κάποιο άλλο μοντέλο για οδηγό, αυτό απλά βλέπεται από 1m , από πιο κοντά σε κάνει να θες να βρεις σπίρτα και οινόπνευμα...

Αυτά. Βαράτε, ότι και να πείτε, δίκιο θα έχετε!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 02, 2015, 01:25:30 μμ »
Θα συμφωνήσω με όλα... Αλλά... το αποτέλεσμα είναι μια χαρά, να μην πω υπέροχο για τα δεδομένα του κιτ.
Ειδικά το Olive Drab έχει στρώσει τέλεια!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 02, 2015, 02:07:04 μμ »
Έλα ρε.... τελείωσε να το γιορτάσουμε. ::music-smiley-010:: ::drumstel:: ::Laie_41:: ::moshi44x42:: ::avgreekflag5pn::
Μπράβο Γιώργο έδειξες χαρακτήρα, από τη στόφα και πόσο μπαρουτοκαπνισμένος μοντελιστής είσαι. ::ippoths::
Τώρα για τα λάθη του το ήξερες  από την αρχή που ανέλαβες τέτοιο χρέπι ότι θα έχεις και στραβές.

Όπως και να έχει παντός εσύ έκανες ότι μπορούσες πετυχημένο στοκοτρίψιμο και πολύ κάλο βάψιμο, κανένας δεν θα το
έχει κάνει έτσι αυτό το ρημάδι! Οπότε.....καλά λέω εγώ τα έχεις τα γαλόνια. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος ZERSTORER

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ
  • modelclub.gr
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 02, 2015, 07:15:35 μμ »
Μετέτρεψες
μια δύσμορφη μάζα πλαστικού σε ελικόπτερο
για αυτό και μόνο
σου αξίζει πρωταγωνιστικός ρόλος, στη ταινία : "H ГЕΝΝΑΙΟΙ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ"


Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 02, 2015, 09:14:27 μμ »
Μια χαρά το αποτέλεσμα, πολύ καλό το βάψιμο και επίσης μοιάζει και με ελικόπτερο οπότε επιτυχία!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 02, 2015, 10:52:27 μμ »
Κατάφερες να κουλαντρίσεις μία σαβούρα και πρέπει να σε βαρέσουμε για αυτό;
Το κύριο σημείο είναι: το ευχαριστήθηκες;
Εάν ναι, τότε δεν έχει καμία σημασία για το πως είναι το μοντέλο...

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 03, 2015, 05:11:12 μμ »
To olive drab όντως έστρωσε πολύ όμορφα!!! ::good_job_smilie::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 03, 2015, 05:49:58 μμ »
gkontog - Amodel = 1 - 0

 ::danseuse:: ::danseuse:: ::danseuse:: ::danseuse:: ::danseuse::

Αγαπητέ δέξου τα θερμότερα Συγχαρητήρια!!!  ::handshake::


 8)

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 04, 2015, 12:04:50 μμ »
Πολύ καλό αποτέλεσμα Γιώργο! Έπεσε μαστίγωμα ...!

Αποσυνδεδεμένος zithon-tasos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 40
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • «ΕΠΙ ΠΤΕΡΥΓΩΝ ΑΝΕΜΩΝ»
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 04, 2015, 01:38:54 μμ »
Παντως ,εστω και απο το 1 μετρο :D , φαινεται πολυ ομορφο!!!!! Συγχαρητηρια για την υπομονη και το αποτελεσμα!!!!


REMOVE BEFORE DIVE

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 04, 2015, 09:15:04 μμ »
Πολύ καλή προσπάθεια, μιλάμε για μεταμόρφωση. Μπράβο! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 05, 2015, 08:08:20 μμ »
Γιώργο πολλά μπράβο!Το αποτέλεσμα δε θυμίζει σε τίποτα Αmodel πολύ ομορφο! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 05, 2015, 10:30:06 μμ »
Ωραιο σου βγηκε Γιωργο, και ειναι σπανιο σαν θεμα.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 06, 2015, 10:29:50 πμ »
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ όλους! Γεγονός είναι πως το διασκέδασα, από ένα σημείο και μετά απλά θαύμαζα τα προβλήματα που έβγαιναν και το θράσος των παλληκαριών στην Amodel που λένε πως φιάχνουν μοντέλα. Πάντως από όσα βρήκα και στο internet, το συγκεκριμένο θεωρείται ως ένα από τα χειρότερα της Amodel και το χάλι του είναι αμέσως προφανές ακόμα και με τα κομμάτια πάνω στα sprues ενώ πχ το Tu-128UT μπορεί να έχει flash αλλά τελικά μέχρι τώρα είναι σημαντικά πιο βατό σαν μοντέλο.

Μη σας πω και για το Il-40... μέχρι και τις καλύπτρες είχε σε ξεχωριστό σακουλάκι, μιλάμε δάκρυσα...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος zithon-tasos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 40
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • «ΕΠΙ ΠΤΕΡΥΓΩΝ ΑΝΕΜΩΝ»
Απ: Amodel 1/72 Piasecki H-25A Army mule
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 06, 2015, 11:12:49 πμ »
Εεεε, αφου το λεει και το ονομα....Α-MODEL.... :D


REMOVE BEFORE DIVE

Tags: