Αποστολέας Θέμα: Frank in and out  (Αναγνώστηκε 38199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Detailed Ki 84 Nakajima Hayate ''Frank''-(wip 2# η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 07:24:18 μμ »
κοιμάσαι καθόλου Παναγιώτη?

Μάλλον είσαι δράκουλας με τέτοια παραγωγή......!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
Γεια σου φιλε Λευτερη! ::salut::   Το πιο πολυ ξενυχτι εχει σπαταληθει στη μελετη φωτογραφιων. Το  ::gyros:: ηταν θεμα διώρου. Βεβαια για το ευκολο μερος του κοψε/τριψε! Τα δυσκολα αρχιζουν με το τριψιμο του πλαστικου για να λεπτυνει και να ρθει στην κλιμακα! ::pop:: ::brancard::

Πωωωω...σφαγή! :mrgreen:
Τι θα δείξεις αναλυτικά για πες...
 ::salut::

Αλεξανδρε θα σου απαντησω σε πνευμα προεκλογικων εξαγγελιων :mrgreen:-ελπιζω να τις πραγματοποιησω ολες.. ::eusa_pray:: ::dontknow::

ΘΑ:
-δειξω οτι εχει να δειξει ο Φρανκι σε οπλισμο,ρυγχος και πτερυγες,
-δειξω κλασικα, τον κινητηρα (Χομαρε)..Ηθελα να τον λουφαρω αλλα ο 'Αγριος' Γιωργος με συνετησε να μην ::mastigoma::,
-δειξω αρκετη λεπτομερεια απο την ατρακτο μεσω του access hatch,
-εκθεσω τον χωρο πισω απο το αντιπυρικο,(μεθανολες,λαδοκούτια,κλπ),
-βγαλω στη φορα ::glossa:: δυο δεξαμενες καυσιμου,(μια απο πανω κ μια απο κατω)

Το πιο σημαντικο απο ολα-απο οτι διαφαινεται,οχι οτι δεν το περιμενα :roll:-ειναι να σκρατσαρω απο την αρχη το κοκπιτ,(το χα κανει και με την Μυρτω), μιας και τα πλαινα του κοκπιτ στο κιτ μου χαλανε τη μαγιά :? :(

ΕΠΙΣΗΣ
-θα σκισω τα μνημονια,
-θα διαγραψω το χρεος,
-θα ανεβασω τις συνταξεις,...θα...θα...θα... :lol: :lol: :lol: ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Detailed Ki 84 Nakajima Hayate ''Frank''-(wip 2# η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 07:34:37 μμ »
Οι σκρατσιές σου Παναγιώτη είναι καλύτερες από οποιοδήποτε βελτιωτικό και προκαλείς συνέχεια τον θαυμασμό μας
Αυτό το κάθισμα είναι ένα έργο τέχνης. ::thumbleft:: Αλλά πες μας βρε φίλε πως κόβεις αυτούς τους κύκλους και με ποιο τρόπο
έκοψες τόσα πάνελ από το σκάφος :?: ::salut::
Υπερβαλλεις φιλε μου, αλλα σε ευχαριστω! ::salut::

Τα πανελ τα κοβεις με τον ταχυτροχο και προσοχη μη ξεφυγεις. Επειτα λιμαρεις για να ισιωσεις τα πραγματα. Οι τρυπες γινονται πανω σε ενα κομματι πλαστικου παχους της επιλογης μου με βαση ενα χαρακα και στη συνεχεια με τρυπανακι,(στερεωμενο σε κοφτη αντί λεπιδας), το φερνεις σε ισο παχος. Εδω να αναφερω οτι εχω ηδη παραγγειλει ενα δευτερο Χαγιατε στο οποιο θα δουλεψω 'αναποδα'. Θα  ::gyros:: τα περιξ των πανελ και θα αφησω τα τελευταια ανεπαφα. ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Detailed Ki 84 Nakajima Hayate ''Frank''-(wip 2# η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:58:26 μμ »
Εχεις βαρεσει εγκεφαλικα απανωτα αδελφε..........Τι σου εκανε το αεροπλανακι ρε ανθρωπε και το καταντησες ετσι;............
Απορω πως δεν σε εχουν παρει μυρωδια οι Γιαπωνεζοι να σου δωσουν το χρυσο κλειδι της πολης........
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 12:05:14 πμ »
Εχεις βαρεσει εγκεφαλικα απανωτα αδελφε..........Τι σου εκανε το αεροπλανακι ρε ανθρωπε και το καταντησες ετσι;............
Απορω πως δεν σε εχουν παρει μυρωδια οι Γιαπωνεζοι να σου δωσουν το χρυσο κλειδι της πολης........
Τί να κανω ρε GIO...Το απεχθανομαι το ΟΟΒ... :evil: :roll: ::gyros:: ::mastigoma:: ::icon_hang:: ::tanzen_009::

Παντως ΑΝ πετυχει η συνταγη, θα ειναι πιο ενδιαφερον απο ενα ραφιναρισμενο μοντελο... ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (wip 3)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:16:52 μμ »
Σπερα! ::salut::
Μετα τον μερικο σφαγιασμο του ''Φρανκι'' αρχισε η ανηφορικη διαδικασια της προσθηκης λεπτομερειας στους χωρους που θα εκτιθενται. Ο πιο απαιτητικος ειναι ο χωρος κατω απο το πατωμα του κοκπιτ και πισω απο το ιδιο το κοκπιτ οπου -επιτηδες- εβαλα δυσκολα(?) στον εαυτο μου για να δω αν τα βγαλω περα. Αρχη λοιπον με την νευρωση της δεξιας ατρακτου οπου για λογους αληθοφανειας τοποθετηθηκαν πρωτα οι καθετες λωριδες(formers) και μετα οι οριζοντιες(stringers).O πινακας οργανων λεπτυνθηκε στα ορια του ενω με τον κοφτη/γιαταγανι λεπτυνθηκαν τα χοντρα κομματια του κιτ. Oι παρακατω εικονες δειχνουν τον ογκο δουλειας που απαιτειται..Σιγα σιγα ομως. Διοραμα δεν παιζει οποτε φουλ στο καθαρα προπελατο project!.. :lol: ::salut::








Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 12:54:08 πμ »
Εχεις καταλαβει οτι μας εχεις κανει να νευρα κροσια;........


THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 01:04:35 πμ »
Καταπληκτικη δουλεια! Και ακομη δεν εχουμε δει τιποτα......

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (wip 3)
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 02:57:12 μμ »
Εχεις καταλαβει οτι μας εχεις κανει να νευρα κροσια;........
Tί θες,...μονο τα δικα μου να τα χω κανει? :evil: :twisted:

Και ακομη δεν εχουμε δει τιποτα......
Μμμμ,...δεν εχεις αδικο. Εχω ανοιξει μετωπα.. Το βασικο ειναι οτι πρεπει να μαι ακομα πιο προσεκτικος γιατι οτι λεπτομερεια προστιθεται πρεπει να βαφτει αλουμινιο και/ή αοτακε.. ::alarm::
Σας ευχαριστω! ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:10:31 μμ »
Αμα σου πώ Παναγιώτη,αί σιχτίρ θα παρεξηγηθείς; με αυτά που φτιάχνεις.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:18:55 μμ »
Αμα σου πώ Παναγιώτη,αί σιχτίρ θα παρεξηγηθείς; με αυτά που φτιάχνεις.
 ::salut:: ::salut::
Eλευθερα! :mrgreen:  Ασε που εχω την ηχορυπανση απο το F 16 απο το παρακειμενο Τατόι...Εκει να δεις σιχτιρια που του εχω ριξει! :lol:


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate - (πρόβ,...εεε,..κιτ επί σφαγή)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 06:58:31 μμ »
Εδω να αναφερω οτι εχω ηδη παραγγειλει ενα δευτερο Χαγιατε στο οποιο θα δουλεψω 'αναποδα'. Θα  ::gyros:: τα περιξ των πανελ και θα αφησω τα τελευταια ανεπαφα. ::salut::
Maζι με το 2ο κιτ-θυμα :lol: :twisted: ::gyros:: ::gyros:: ::gyros:: ::axeman:: (γεια σου Δημητρη CROW :mrgreen:) παρελαβα και την 'μεταλλικη' Homare..

Click to see the original size.

Y.Γ.: Για αλλη μια φορα τις ευχαριστιες μου στον 'Αγριο Αετο', ο οποιος μου εχει μεταδωσει λιγη απο τη 'μουρλια' του για την Αυτοκρατορικη Αεροπορια.. :wink: ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος HFAISTOS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1332
  • Age: 53
  • Τόπος: ΛΗΜΝΟΣ
  • Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Απ: Superdetailing the Nakajima Ki-84 Hayate (1/48 Hasegawa)
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 07:09:25 μμ »
ΕΙΣΑΙ ΜΟΥΡΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ :roll:αλλα μα αρεσεις :lol:

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Ο Φρανκ και ο σωσίας του
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:51:33 μμ »
...εχω ηδη παραγγειλει ενα δευτερο Χαγιατε στο οποιο θα δουλεψω 'αναποδα'. Θα  ::gyros:: τα περιξ των πανελ και θα αφησω τα τελευταια ανεπαφα. ::salut::
::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty::

αλλαγή πλάνων...


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Army Type 4 Fighter, Hayate -(άτυπος συναγωνισμός)
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 07:49:49 μμ »
αλλαγή πλάνων...

Αποφασισα να μην καταστρεψω το 2ο κιτ, αλλα αντίθετα να φτιαξω ένα καθαροαιμο ΟΟΒ μοντελο. Ο 2ος Φρανκ θα είναι ολομεταλλικος-δεν εχω αποφασισει ακομα ποιο συγκεκριμενο αεροπλανο-παντως θα ναι ένα από τα τεσσερα..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Θα είναι ενας ατυπος συναγωνισμος αναμεσα σε κατασκευή ΟΟΒ από τη μια και λεπτομερούς κατασκευης από την άλλη. ΟΚ,δεν θα ειμαι αντικειμενικος ::glossa:: αλλα τα wips και το αποτελεσμα θα δειξει τελικα ποιος Φρανκ θα δειχνει πιο ελκυστικος..ο ντυμενος του κουτιου ή ο ημιγυμνος?.. :lol:

Συντομως update. ::salut:: 


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Army Type 4 Fighter, Hayate -(άτυπος συναγωνισμός)
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 07:58:17 μμ »
Ωωωωω...χοντραίνει το θέμα βλέπω! :mrgreen:
Αν θες να κάνεις τον ντυμένο πιο ελκυστικό να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για την ουρά με το μπλέ βέλος.
Να την βάψεις φυσικά...για να έχει και μια πρόκληση...
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Army Type 4 Fighter, Hayate -(άτυπος συναγωνισμός)
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:16:20 μμ »
Ωωωωω...χοντραίνει το θέμα βλέπω! :mrgreen:
Αν θες να κάνεις τον ντυμένο πιο ελκυστικό να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για την ουρά με το μπλέ βέλος.
Να την βάψεις φυσικά...για να έχει και μια πρόκληση...
 ::salut::
Οντως, ειναι το πιο μούρικο αλουμινέ απο ολα. Τις χαλκομανιες τις εχω καταργησει απο καιρο.. :wink:  Να βρω βεβαια με τι βαφοταν το κοκπιτ. Οι πρωτοι Φρανκιδες ηταν αοτακε, οι ...μεσαιοι πρασινοι και οι late production παντου αλουμινιο. Παντως δεν εχω εμπιστοσυνη στις οδηγιες βαφης του Ταμιγιοκιτ.. :?


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
FRANK in and out
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:17:11 μμ »
x


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:00:46 μμ »
Μμμμμ...Την θεση του μεταλλικου την κερδιζει ο παρακατω κυριος
 ::arrowdown::



οντας ενας εκ των πρωτοτυπων Φρανκηδων, οποτε δικαιολογει την υπαρξη πολλων ανοιγμενων πανελ κατα την διαρκεια των τελευταιων σταδιων της κατασκευης του αλλά ΚΑΙ την υπαρξη μιας στοιχειωδους βινιετας με καποιο τραπεζακι κι εργαλεια. ::077devil::
Το ΟΟΒοξατο Χαγιατε θα ειναι το κλασικο καφεντραμπέ 85 που εχω ποσταρει απο την αρχη. ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος stavros F-5

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 52
  • Τόπος: αθηνα-αγρινιο
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:42:21 μμ »
Καλησπερα παναγιωτη ::salut::οτι και να κανεις οπως και να το κανεις θα ειναι μια τρελλα σαν την αεκαρα μας!! :wink:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:01:55 μμ »
Μμμμμ...Την θεση του μεταλλικου την κερδιζει ο παρακατω κυριος
 ::arrowdown::



οντας ενας εκ των πρωτοτυπων Φρανκηδων, οποτε δικαιολογει την υπαρξη πολλων ανοιγμενων πανελ κατα την διαρκεια των τελευταιων σταδιων της κατασκευης του αλλά ΚΑΙ την υπαρξη μιας στοιχειωδους βινιετας με καποιο τραπεζακι κι εργαλεια. ::077devil::
Το ΟΟΒοξατο Χαγιατε θα ειναι το κλασικο καφεντραμπέ 85 που εχω ποσταρει απο την αρχη. ::salut::

Ααα τραπεζακι και εργαλεία... βινιετουλα... ευτυχώς αναθεωρησες τα περί τέλους στα διοράματα...
Καλή συνέχεια με τους φρανκηδες

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 06:19:48 πμ »
Ααα τραπεζακι και εργαλεία... βινιετουλα... ευτυχώς αναθεωρησες τα περί τέλους στα διοράματα...
Καλή συνέχεια με τους φρανκηδες
Διοραματα τελος Κωστη! Για βινιετουλες δεν θυμαμαι να χω πει κατι.. ::glossa:: ::salut::

Καλησπερα παναγιωτη ::salut::οτι και να κανεις οπως και να το κανεις θα ειναι μια τρελλα σαν την αεκαρα μας!! :wink:
Σταυρο, μια ειναι η ομαδα, ας το παρουν χαμπαρι μερικοι εδω μεσα! ::glossa:: :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

Η κατασκευη εχει προχωρησει και στα δυο μετωπα..Οποτε προκαμω θα σας δειξω φωτο.. ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 12:46:41 μμ »

οντας ενας εκ των πρωτοτυπων Φρανκηδων, οποτε δικαιολογει την υπαρξη πολλων ανοιγμενων πανελ κατα την διαρκεια των τελευταιων σταδιων της κατασκευης του αλλά ΚΑΙ την υπαρξη μιας στοιχειωδους βινιετας με καποιο τραπεζακι κι εργαλεια. ::077devil::

Δικαιολογεί την ύπαρξη πολλών ανοιγμένων πάνελ μεν, αλλά οχι αυτών που ήταν καρφωμένα επάνω στην εσωτερική δομή...
Το μεγάλο πάνελ λοιπόν που έχεις αφαιρέσει στο ύψος του πιλοτηρίου είναι εκτός πραγματικότητας για ολοκληρωμένο κατασκευασμένο αεροσκάφος.
Η κατασκευή της ατράκτου του Κι-84 είναι ημικελυφοειδούς  τύπου ( semi-monocoque -όπως ήταν και στα περισσότερα μαχητικά του ΒΠΠ). Πρώτα κατασκευαζόταν η άτρακτος επάνω σε βάση ευθυγράμμισης, συνδέονταν οι πτέρυγες (που και αυτές φτιάχνονταν ξεχωριστά σε βάση ευθυγράμμισης), μετά τοποθετούνταν τα εξαρτήματα εντός της ατράκτου, το σύστημα προσγείωσης και στο τέλος οι βάσεις του κινητήρα,  τα παρελκόμενα, ο κινητήρας και τα καλύμματά του.
Αυτό το πάνελ (και οποιοδήποτε άλλο που δεν έβγαινε με βίδες) για να αντικατασταθεί  ήταν τεράστιος μπελάς (μπορούσε μόνο να "μπαλωθεί") και σε περίπτωση μεγάλης ζημιάς προτιμούσαν να πάει το αεροπλάνο για ανακύκλωση.

Αυτό που θα δείξεις δηλαδή είναι ένα cutaway. Οπότε οποιαδήποτε βάση-βινιέτα-διόραμα που παραπέμπει στην πραγματικότητα δεν θα ταιριάζει  με την κατασκευή κατά τη γνώμη μου, προτιμότερη βάση με καθρέφτη ή λουστραρισμένη.

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 08:37:46 μμ »
Δικαιολογεί την ύπαρξη πολλών ανοιγμένων πάνελ μεν, αλλά οχι αυτών που ήταν καρφωμένα επάνω στην εσωτερική δομή...
Το μεγάλο πάνελ λοιπόν που έχεις αφαιρέσει στο ύψος του πιλοτηρίου είναι εκτός πραγματικότητας για ολοκληρωμένο κατασκευασμένο αεροσκάφος.
Η κατασκευή της ατράκτου του Κι-84 είναι ημικελυφοειδούς  τύπου ( semi-monocoque -όπως ήταν και στα περισσότερα μαχητικά του ΒΠΠ). Πρώτα κατασκευαζόταν η άτρακτος επάνω σε βάση ευθυγράμμισης, συνδέονταν οι πτέρυγες (που και αυτές φτιάχνονταν ξεχωριστά σε βάση ευθυγράμμισης), μετά τοποθετούνταν τα εξαρτήματα εντός της ατράκτου, το σύστημα προσγείωσης και στο τέλος οι βάσεις του κινητήρα,  τα παρελκόμενα, ο κινητήρας και τα καλύμματά του.
Αυτό το πάνελ (και οποιοδήποτε άλλο που δεν έβγαινε με βίδες) για να αντικατασταθεί  ήταν τεράστιος μπελάς (μπορούσε μόνο να "μπαλωθεί") και σε περίπτωση μεγάλης ζημιάς προτιμούσαν να πάει το αεροπλάνο για ανακύκλωση.

Αυτό που θα δείξεις δηλαδή είναι ένα cutaway. Οπότε οποιαδήποτε βάση-βινιέτα-διόραμα που παραπέμπει στην πραγματικότητα δεν θα ταιριάζει  με την κατασκευή κατά τη γνώμη μου, προτιμότερη βάση με καθρέφτη ή λουστραρισμένη.
WOW! Αυτο θα πει κοψιμο του τσαμπουκά εν τη γενεσει του! :mrgreen: ::Guillotine::

Θειε:
1. Ευχαριστω για την εγκαιρη επεμβαση και
2. Σε καθιστω συμβουλο 8) επι των τεχνικων λεπτομερειων της κατασκευης του cutaway Χαγιατε που πλεον μετα απο αυτη την εξελιξη ΔΕΝ θα ειναι το συγκεκριμενο που ποσταρα. Ελπιζω να αποδεχεσαι την προ(σ)κληση και να με βοηθησεις να προχωρησω στην κατασκευη! ::thumbleft::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: FRANK in and out -(νεώτερα)
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:18:11 πμ »
Ξεκινησα λοιπον και το 2ο κιτ της Χασεγκαβα με το ΟΟΒ Hayate χωρις την παραμικρη προσθηκη, κανοντας μονο οτι ελεγε το φυλλαδιο. Ομολογω ειχε την πλακιτσα του κι αν δεν προεκυπτε ελλειψη του clear blue στο στοκ μου σε συνδυασμο αργιας Σ/Κ το κοκπιτ θα ειχε ξεπεταχτει και κλειστει στα δυο μισα της ατρακτου σε μερικες μονο ωρες! Το κοκπιτ λογικα θα επρεπε να ηταν αοτακε επειδη το συγκεκριμενο profile ανηκε σε ενα early production αεροπλανο. Στην παγια τακτικη μου να βαφω αοτακε με πρωτο χερι αλκλαντ κ στη συνεχεια clear blue/green σε αναλογια,ψεκασα σε 1ο σταδιο γυαλιστερο μαυρο της Γκουνζε.Με για το ΟΟΒ επισης, κολλησα τις πτερυγες και απ οτι φαινεται δεν θα χρειαστει καθολου στοκος γιατι -ως συνηθως- η Χασε δινει τα ρεστα της!
Στο λεπτομερες κιτ τωρα, τα πραγματα γινονται πολυ πιο πολυπλοκα..Το πιο απαιτητικο σημειο θα ειναι αυτο που θα εκτιθεται περιξ και κατω απο το πατωμα του κοκπιτ.(Μια καλη φωτο αναφορας που να δειχνει τί υπαρχει κατω απο το πατωμα,ειτε απο τον Θειο Νωντα ειτε απο καποιο αλλο μερος του φορουμ θα ηταν πολυτιμη!)Προστεθηκε μπολικη νευρωση και formers και στην αριστερη πλευρα ενω δεν αργισε να φανει κ το κενο που προκυπτει στο armor plate του καθισματος του πιλοτου αφου η αριστερη πλευρα θα ειναι πιο ''ευρυχωρη'' λογω της ανυπαρξιας πλαστικου κιτ στο συγκεκριμενο σημειο. Το πατωμα δεχτηκε πολλες προσθηκες ενω δειλα-δειλα αρχισα να προσθετω τα οργανα στην αριστερη πλευρα με πρωτη την μανιβελα που χρησιμοποιοταν για την μετακινηση του κινητου μερους της καλυπτρας..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.



Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: FRANK in and out
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:08:41 πμ »
Εντυπωσιακός όπως πάντα Παναγιώτη  ::salut::

Tags: