Αποστολέας Θέμα: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α  (Αναγνώστηκε 7005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« στις: Φεβρουάριος 15, 2015, 08:02:31 μμ »
Φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει ακουσει για μια τεχνικη κατα την οποια μπορουμε να μασκαρουμε μια καλυπτρα χρησιμοποιωντας αντι του κλασσικου δυσευρετου και ακριβου bare metal foil, περιτυλιγμα σοκολατας. Πρωτη φορα το ειδα οταν επεσα τυχαια σε αυτη την σελιδα. http://robdebie.home.xs4all.nl/models/ccf.htm

Επειδη καλη η ταινια, αλλα καλυτερο ακομα να δοκιμαζουμε νεα πραγματα, αποφασισα να μετατρεψω σε πειραματοζωο μια σπασμενη/ξανακολλημενη καλυπτρα απο το Hurricane Mk1 της Αirfix στην 1/72.

1) Το πρωτο σταδιο ειναι το καλυτερο. Φατε μια σοκολατα  :lol:.  Καλο θα ηταν να προσεξετε να μην τσαλακωθει πολυ το περιτυλιγμα. Καταλληλο περιτυλιγμα ειναι αυτο που η εσωτερικη του πλευρα εχει μια δευτερη χαρτινη επικαλυψη.

2) Παιρνουμε το περιτυλιγμα το οποιο εχει 2 πλευρες και με ενα ηλεκτρικο σιδερο το παταμε σιγα σιγα απο την πλευρα του αλουμινοχαρτου. Δεν θελει πολυ ωρα, οταν αρχισει να ξεχωριζει το αλουμινοχαρτο απο το εσωτερικο χαρτι, σταματαμε και το τραβαμε με το χερι σιγα σιγα. Στοχος μας ειναι να θερμανουμε την κολλα ωστε να χαλασουμε το λαμιναρισμα του περιτυλιγματος, αλλα το αλουμινοχαρτο που θα μας μεινει να εχει ακομη επανω του κολλητικη ουσια ωστε να πιασει πανω στο μοντελο μας.

3) Το αλουμινοχαρτο που μας μενει εχει την εξωτερικη πλευρα και την εσωτερικη (που ηταν κολλημενο το χαρτι) ή οποια πρεπει να κολλαει λιγακι. Κοβουμε ενα κομματι και τυλιγουμε την καλυπτρα μας. Καλο ειναι να ασφαλισμουμε την μια πλευρα γυρνωντας το αλουμινοχαρτο που περισσευει προς το εσωτερικο και να αρχισουμε να το στρωνουμε προς την αλλη κατευθυνση ωστε να παρουμε τα μποσικα. Για αυτη την δουλεια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε

μπατονετα

Click to see the original size.



γομα μολυβι
Click to see the original size.


clay shaper (πινελα, σμιλες σιλικονης)
Click to see the original size.


burnishers ή οδοντιατρικο εργαλειο
Click to see the original size.


ή οτι αλλο τελος παντως θα σας επιτρεψει να στρωσετε το αλουμινοχαρτο πανω στην καλυπτρα σας και να αποτυπωθουν πληρως ολες οι λεπτομερειες της αναγλυφα.

4) Αφου στρωσετε την επιφανεια τελεια, με ενα κοπιδι, ιδανικα με κυρτη λεπιδα (σαν μπουγατσομαχαιρο) αρχιζετε να χαραζετε τις γραμμες και να αφαιρειτε υλικο. Τα υπολοιπα κομματια θα μεινουν κολλημενα πανω στην καλυπτρα σας. Το πλεονεκτημα ειναι οτι το υλικο ακολουθει πληρως καμπυλες και λεπτομερειες, ενω κοβεται πανευκολα με το πρωτο μαλακο περασμα σε αντιθεση με τις ταινιες.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Καποια περιτυλιγματα δουλευουν, καποια οχι, με την εννοια οτι καποια δεν εχουν αρκετη κολλα ωστε να παραμεινουν επανω στο μοντελο. Η πρωτη μου προσπαθεια ηταν μια σοκολατα απο το lidl. Το χρυσοχαρτο ηταν παρα πολυ λεπτο και πραγματικα κοβοταν πολυ ευκολα. Ομως κατα την εργασια σε καποιες γωνιες αρχισαν να ξεκολλανε ολοκληρα κομματια. Η δευτερη δοκιμη εγινε με περιτυλιγμα απο Crunch. Ειναι λιγο πιο χοντρο, αλλα παραμενει επανω στην καλυπτρα. Για να φυγει πρεπει να το ξυσω με το νυχι. Οταν εφυγε δεν ειδα καποιο καταλοιπο κολλας.


Εδω παραθετω ενα παραδειγμα απο την δοκιμη μου. Η πρωτη απετυχε (χρυσο χρωμα) και η δευτερη επιτυχης (ασημενιο). Δεν πηρε πανω απο 15 λεπτα και παροτι θα μπορουσα να το παω λιγο πιο προσεκτικα (φοβομουν οτι δεν θα μεινει επανω και θα παει αδικα ο κοπος) το αποτελεσμα δεν ειναι καθολου ασχημο.

 


Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2015, 08:56:04 μμ »
 ::thumbleft::

Συνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman


Μ. Μπέλλος

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 01:19:31 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει κανείς με αυτή την μέθοδο συγκρίνοντας την με την λεπτή ταινία μασκαρίσματος που συνδυάζεται με ενα καλό υγρό μασκαρίσματος.

Αποσυνδεδεμένος stamkos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Κωνσταντίνος
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 08:14:46 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει κανείς με αυτή την μέθοδο συγκρίνοντας την με την λεπτή ταινία μασκαρίσματος που συνδυάζεται με ενα καλό υγρό μασκαρίσματος.

αν δεν σου πετύχει στο τέλος σου μένει ή απολαυση απο την σοκολάτα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
Σταματης Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 09:16:29 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει κανείς με αυτή την μέθοδο συγκρίνοντας την με την λεπτή ταινία μασκαρίσματος που συνδυάζεται με ενα καλό υγρό μασκαρίσματος.

Θα σου πω. Αντι να κοβεις μικρα μικρα κομματακια για να γωνιασεις ολα τα τζαμια μιας καλυπτρας, απλωνεις ενα ενιαιο φυλλο αλουμινοχαρτου, το οποιο παιρνει το σχημα 100%. Επισης κοβεται πολυ ευκολοτερα απο την ταινια τυπου Tamiya. Ενα απαλο χαραγμα και εισαι ετοιμος. Κι εγω αρχικα το υποτιμουσα, αλλα το δοκιμασα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Φαντασου οτι το εκανα στα γρηγορα και πανω σε μια σπασμενη/ξανακολλημενη καλυπτρα (με την αναλογη γραμμη να δυσκολευει την κοπη σε μια πλευρα).

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 09:56:36 μμ »
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το αλουμινόχαρτο, αν και δεν εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο μασκάρισμα αλλά μόνο τον κλασικό τρόπο με ταινία. Με καινούργια λεπίδα και την καλύπτρα μπροστά σε δυνατό φως, και με την ταινία αφού είχα αφαίρεσει λίγο από την κόλλα της πατώντας την πάνω στο παντελόνι όταν έκανα το μασκάρισμα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο να κόψω και να αφαιρέσω τα κομμάτια ταινίας για τις προς βάψιμο επιφάνειες, χωρίς να είμαι και  master στο μασκάρισμα(ακολουθεί παράδειγμα)



τώρα για το αλουμινόχαρτο από άλλες χρήσεις που έχω κάνει σκίζεται εύκολα και ίσως αυτό φίλε idomeneas δυσκολεύει τα πράγματα και ίσως χρειαστεί το μασκάρισμα να γίνει ολόκληρο από την αρχή. Αυτό που φαντάζομαι σαν πλεονέκτημα του αλουμινόχαρτου είναι ότι λόγω μειωμένου πάχους φαίνεται καθαρότερα η γράμμωση δηλαδή τα σημεία που πρέπει να κόψουμε με το κοπίδι.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 10:09:22 μμ »
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το αλουμινόχαρτο, αν και δεν εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο μασκάρισμα αλλά μόνο τον κλασικό τρόπο με ταινία. Με καινούργια λεπίδα και την καλύπτρα μπροστά σε δυνατό φως, και με την ταινία αφού είχα αφαίρεσει λίγο από την κόλλα της πατώντας την πάνω στο παντελόνι όταν έκανα το μασκάρισμα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο να κόψω και να αφαιρέσω τα κομμάτια ταινίας για τις προς βάψιμο επιφάνειες, χωρίς να είμαι και  master στο μασκάρισμα(ακολουθεί παράδειγμα)  
τώρα για το αλουμινόχαρτο από άλλες χρήσεις που έχω κάνει σκίζεται εύκολα και ίσως αυτό φίλε idomeneas δυσκολεύει τα πράγματα και ίσως χρειαστεί το μασκάρισμα να γίνει ολόκληρο από την αρχή. Αυτό που φαντάζομαι σαν πλεονέκτημα του αλουμινόχαρτου είναι ότι λόγω μειωμένου πάχους φαίνεται καθαρότερα η γράμμωση δηλαδή τα σημεία που πρέπει να κόψουμε με το κοπίδι.

Kι εγω με ταινια μασκαρω γενικα, πρωτα την εβαζα την καλυπτρα πανω στο lightbox τωρα χρησιμοποιω το ipad  :lol:. Oμως και παλι την θεωρω μπελαλιδικη διαδικασια.
Με το αλουμινοχαρτο εκανα 3 φορες λιγοτερο χρονο. Δεν αντιμετωπισα θεμα με σκισιμο γιατι το εστρωσα αρχικα με ενα clayshaper, αλλα και μια γομα μολυβι μπορει να κανει την ιδια δουλεια. Το προβλημα ειναι να βρεις την σωστη σοκολατα της οποια το περιτυλιγμα θα εχει αρκετη κολλα. Η πρωτη προσπαθεια ετσι χαλασε. Ομως μετα επαιξε Crunch κι ολα καλα. Οταν το στρωσεις καλα επι της ουσιας βλεπεις ολες τις λεπτομερειες και γραμμωσεις της καλυπτρας. Ακομα και αν σου σκιστει μπορεις να βαλεις αλλο ενα κομματι απο πανω ή να μπαλωσεις τοπικα με ταινια/μασκολ.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 12:46:27 πμ »
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το αλουμινόχαρτο, αν και δεν εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο μασκάρισμα αλλά μόνο τον κλασικό τρόπο με ταινία. Με καινούργια λεπίδα και την καλύπτρα μπροστά σε δυνατό φως, και με την ταινία αφού είχα αφαίρεσει λίγο από την κόλλα της πατώντας την πάνω στο παντελόνι όταν έκανα το μασκάρισμα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο να κόψω και να αφαιρέσω τα κομμάτια ταινίας για τις προς βάψιμο επιφάνειες, χωρίς να είμαι και  master στο μασκάρισμα(ακολουθεί παράδειγμα)  
τώρα για το αλουμινόχαρτο από άλλες χρήσεις που έχω κάνει σκίζεται εύκολα και ίσως αυτό φίλε idomeneas δυσκολεύει τα πράγματα και ίσως χρειαστεί το μασκάρισμα να γίνει ολόκληρο από την αρχή. Αυτό που φαντάζομαι σαν πλεονέκτημα του αλουμινόχαρτου είναι ότι λόγω μειωμένου πάχους φαίνεται καθαρότερα η γράμμωση δηλαδή τα σημεία που πρέπει να κόψουμε με το κοπίδι.

Δεν εχω δοκιμασει το λουμινόχαρτο... αλλά σε τόσο εύκολη καλύπτρα συμφωνό ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα...
Αν και στην φωτό που βάζεις για δείγμα στο αλεξημίνιο φαίνεται να έχει περάσει χρώμα στις γωνίες, πρόβλημα που αντιμετοπίζω κι εγώ...

Σε ΒΠΠ όμως με πολλά παραθυράκια μικρά αρχίζει να γίνεται κουραστικό.
Το ζήτημα είναι πόσο αντέχει το αλουμινόχαρτο στην διαδικασία του βαψίματος/βερνικόματος κλπ? Δεν σκίζεται εύκολα?
Λογικά κατά το βάψιμο κάπου θα ακουμπισει και η καλύτρα... 

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 09:44:41 πμ »
Θα σου πω. Αντι να κοβεις μικρα μικρα κομματακια για να γωνιασεις ολα τα τζαμια μιας καλυπτρας, απλωνεις ενα ενιαιο φυλλο αλουμινοχαρτου, το οποιο παιρνει το σχημα 100%. Επισης κοβεται πολυ ευκολοτερα απο την ταινια τυπου Tamiya. Ενα απαλο χαραγμα και εισαι ετοιμος. Κι εγω αρχικα το υποτιμουσα, αλλα το δοκιμασα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Φαντασου οτι το εκανα στα γρηγορα και πανω σε μια σπασμενη/ξανακολλημενη καλυπτρα (με την αναλογη γραμμη να δυσκολευει την κοπη σε μια πλευρα).
Να ξέρεις όμως οτι το χόμπυ μας μπορεί μεν να είναι ο στατικός μοντελισμός, αλλά μόνο στατικό δεν είναι. Οταν πρωτογράφτηκαν αυτά τα άρθρα και το bare foil δυσεύρετρο ήταν και δεν υπήρχαν επιλογές στην αγορά από  διαφόρων διαστάσεων λεπτές ταινίες μασκαρίσματος πχ. aizu micron, 3M 471, Jammydog. Κάνε ένα κόπο, δοκίμασε και τα σύγχρονα υλικά και κατόπιν το ξανασυζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 09:56:55 πμ »
Να ξέρεις όμως οτι το χόμπυ μας μπορεί μεν να είναι ο στατικός μοντελισμός, αλλά μόνο στατικό δεν είναι. Οταν πρωτογράφτηκαν αυτά τα άρθρα και το bare foil δυσεύρετρο ήταν και δεν υπήρχαν επιλογές στην αγορά από  διαφόρων διαστάσεων λεπτές ταινίες μασκαρίσματος πχ. aizu micron, 3M 471, Jammydog. Κάνε ένα κόπο, δοκίμασε και τα σύγχρονα υλικά και κατόπιν το ξανασυζητάμε.

Συζητώντας για καλύπτρες.
ok η aizu.
H 471 βγαίνει σε τόσο μικρό πλάτος όσο η aizu ή κόβεται τόσο καλά η φαρδιά ?
Εκτός αν αναφέρεις την 471 για γενικότερο μασκάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:19:41 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, που μπορώ να βρω την 3Μ 471; Η αντιπροσωπεία στη βουλιγμένης νομίζω πως δεν υπάρχει πια...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:38:16 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, που μπορώ να βρω την 3Μ 471; Η αντιπροσωπεία στη βουλιγμένης νομίζω πως δεν υπάρχει πια...

Υπάρχει, είναι ακριβώς απέναντι από το παλιό μαγαζί.

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:41:26 πμ »
Nick2, η 3Μ είναι η πιό πλατιά από όλες με πλάτος 3.2mm. Η γκάμα των άλλων δύο εταιριών που ανέφερα ξεκινά από τα 0.4mm.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:43:01 πμ »
Υπάρχει, είναι ακριβώς απέναντι από το παλιό μαγαζί.
Εντάξει, είμαι εντελώς ΣΤΡΑΒΟΣ... Ευχαριστώ!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:44:04 πμ »
Nick2, η 3Μ είναι η πιό πλατιά από όλες με πλάτος 3.2mm. Η γκάμα των άλλων δύο εταιριών που ανέφερα ξεκινά από τα 0.4mm.

Έχω βρει μόνο μεγάλου πλάτους.
Θα ξαναρωτήσω για την διάσταση που αναφέρεις.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 02:57:47 μμ »
Να ξέρεις όμως οτι το χόμπυ μας μπορεί μεν να είναι ο στατικός μοντελισμός, αλλά μόνο στατικό δεν είναι. Οταν πρωτογράφτηκαν αυτά τα άρθρα και το bare foil δυσεύρετρο ήταν και δεν υπήρχαν επιλογές στην αγορά από  διαφόρων διαστάσεων λεπτές ταινίες μασκαρίσματος πχ. aizu micron, 3M 471, Jammydog. Κάνε ένα κόπο, δοκίμασε και τα σύγχρονα υλικά και κατόπιν το ξανασυζητάμε.
Eκτος απο την aizu τα υπολοιπα τα εχω δοκιμασει. Δεν λεω οτι δεν κανουν. Κατα περιπτωση ισως να ειναι πιο καταλληλα. Παρολα αυτα εγω την καλυπτρα που ποσταρα σαν παραδειγμα την ειχα μασκαρει πρωτα με ταινια (πριν σπασει) και μετα με αλουμινοχαρτο (ως πειραμα). Το αλουμινοχαρτο σε αυτη την περιπτωση ηταν πιο γρηγορο. Σε αλλες καλυπτρες με μεγαλυτερες επιφανειες κι εγω ταινια θα χρησιμοποιουσα.

Αποσυνδεδεμένος tsigalkos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Τόπος: Ξανθη
  • modelclub.gr
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 08:05:37 μμ »
κυκλοφορεί ακόμα στο εμπόριο καμιά σοκολάτα με το συγκεκριμένο περιτύλιγμα;  :roll:
έχει κανείς καμιά πρόσφατη εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ''Σοκολατενιο'' μασκαρισμα καλυπτρας κ.α
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 09:59:42 μμ »


 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: