Αποστολέας Θέμα: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης  (Αναγνώστηκε 1875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« στις: Αύγουστος 26, 2019, 08:20:07 μμ »
Ενας φιλος μου χαρισε 15 μοντελα στην 1/72 παλιας κοπης απο αυτα που ηταν με τα τευχη του περιοδικου Airplane κατα το παρελθον. Δεν εχουν οδηγιες κατασκευης και σηματα. Αυτο δεν ειναι προβλημα ομως. Το προβλημα ειναι οτι εχουν σπασμενες καλυπτρες τα μισα απο αυτα. Συγκεκριμενα τα  Me 109,F4U,A-7, F 117,Zero,Mustang,Harrier,A 10, ρωτω λοιπον αν υπαρχει τεχνικη αφου τις κολλησω να ελαχιστοποιηθει το προβλημα και με τι κολλα; Αν παλι καποιος εχει καμμια απο αυτες στα spare parts  και δεν τις χρειαζεται επικοινωνουμε.



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2019, 08:07:36 πμ »
Βαλε και καμιά φώτο από σπασμένη καλύπτρα για να καταλάβουμε και το μέγεθος της ζημιάς. Αν και προσωπικά, αν το υπόλοιπο μοντέλο είναι άρτιο θα έψαχνα να βρω καινούργια καλύπτρα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2019, 09:21:14 πμ »
και από τα κιτ θα συμπλήρωνα εγώ μιας και απ ότι κατάλαβα ειναι ψιλοσπανια και αρχαία :wink:!!

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2019, 10:08:02 πμ »
Για όλα τα α/φη του ΒΠΠ υπάρχουν καλύπτρες από τις εταιρίες Squadron, Taurus και UMM.
Για αυτά τα αεριωθούμενα από όσο ξέρω, δεν υπάχουν διαθεσιμες καλύπτρες στην αγορά.
Υπαρχουν τεχνικές κατασκευής καλυπτρών - θα σου κοστίσει όμως..


Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2019, 05:14:14 μμ »
Τo Airplane  ειχε αν δεν κάνω λάθος Revell; απευθύνσου σε αυτούς για εξτρα parts

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2019, 05:15:45 μμ »
Για αρχή, και μιας και ρωτάς για κόλλες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ειδική κόλλα για καλύπτρες όπως η Micro Kristal Klear της Microscale, που λογικά τη βρίσκεις εύκολα στα γνωστά μοντελάδικα. Αν δεν έχεις πρόσβαση, μπορείς να δοκιμάσεις με Atlacol. Σε καμία περίπτωση δεν βάζεις κυανοακρυλική ή κόλλα μοντελισμού γιατί θα θαμπώσει η καλύπτρα ψιλοανεπανόρθωτα.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2019, 05:33:07 μμ »
 ::salut::Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες. Νομιζω ναι Scrat αλλα οτι εχει και της Matchbox κιτς οπως το  F-4K και το F-16 με επιλογη μονοθεσιου ή διθεσιου.  ::salut::



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2019, 07:42:53 μμ »
Καλησπέρα.
Τη γνωρίζω τη σειρά Airplanes, την έπαιρνα και εγώ και κάποια κιτακια τα έχω φτιάξει.
Είναι κιτ της revell (όπως το λάθος F-117, το FW-190, το Me-262 κ,ά.) και της matchbox (F-16, A-7, Sea Harrier).
Κάθε τεύχος είχε και ένα κομμάτι (πλαίσιο, χαλκομανίες ή καλύπτρα με οδηγίες).
Όμως δεν είχαν σκεφτεί ότι τα περιοδικά τα ντανιάζουν και τα σφιχτοδένουν και γι αυτό δεν είχαν μεριμνήσει να προστατεύσουν τις καλύπτρες.
Έτσι οι περισσότερες έκοβαν στα δύο, οπότε απλά έψαχνα να βρω από το πρακτορείο τις ολόκληρες. Όταν δεν είχε, έπαιρνα τις κομμένες με την προοπτική να τις φτιάξω. Αυτό το κατάφερα στο mitsubishi zero (matchbox) που την κόλλησα με clearfix. Φαίνεται η κόλληση αλλά δε γ@μ..ται.
Στο Sea Harrier φαινόταν πολύ και έτσι δοκίμασα κάτι άλλο : την κόλλησα και προσπάθησαν να την αντιγράψω με πρεσσάρισμα, χωρίς επιτυχία. Έτσι βρήκα από κάποιο φίλο εδώ στο ΜΜ καινούργια.
Με λίγα λόγια, πες μας ποιές σου λείπουν, όλοι έχουμε κάποιες που περισσεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2019, 10:52:49 μμ »
 ::salut:: Ετσι οπως τα λες φιλε μου diehard. Αυτες που μου λειπουν ειναι ολες 1/72  για Mustang, Me 109, Zero, Corsair A-7, Corsair F4U, Harrier, A-10.  ::salut::



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Σπασμενες καλυπτρες. Δυνατοτητα επισκευης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 02:55:17 μμ »
Καλησπέρα και καλό μήνα. Για τα ΒΠΠ μοντέλα νομίζω σε κάλυψε ο ramfighter. Ρίξε μια ματιά στο e-shop του Hannants και σίγουρα κάτι θα βρεις. Για τα σύγχρονα μπορώ με βεβαιότητα να σου πω πως για Α-7 δεν υπάρχει τίποτα. Για Α-10 και Harrier δεν είμαι σίγουρος αλλά το θεωρώ ψιλοαπίθανο. Αυτό που σου προτείτω είναι να τσεκάρεις με κάποιον τρόπο αν εφαρμόζουν καλύπτρες άλλων εταιρειών στα μοντέλα σου και να παραγγείλεις spare πχ από την Italeri που ξέρω ότι στέλνει. Είχα παραγγείλει κι εγώ από Italeri ένα αλεξινέμιο για Α-7 της Fujimi που μου έσπασε. Η Italeri έχει και Α-10 και Harrier.

Tags: