Αποστολέας Θέμα: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή  (Αναγνώστηκε 1887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:30:20 μμ »
Καλησπέρα με το Clear decal film της Experts Choice σε εκτυπωτή ψεκασμού τι ρυθμιση κάνετε ;
Δηλαδή επιλέγετε απλό, φωτογραφικό, γυαλιστερό χαρτί ή κάτι άλλο και στην ποιότητα της εκτύπωσης τι προτιμάτε, απλή ή φωτογραφική.
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:36:03 μμ »
Απλό χαρτί (βάση των οδηγιών τους), φωτογραφική ποιότητα (600dpi)
Στις δοκιμές σου εννοείται χαμηλότερη ανάλυση και απλό χαρτί.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:02:55 μμ »
Καλο ειναι επισης πριν την τελικη εκτυπωση στο φυλλο χαλκομανιας, να σχεδιασεις κουτακια, να τα βαψεις με τα χρωματα που θα χρησιμοποιησεις στις χαλκομανιες σου (ενα δειγμα απο το καθενα) και να τα εκτυπωσεις στην καλυτερη αναλυση σε απλο χαρτι για να δεις αν τα χρωματα ειναι ακριβή.
 
Ειναι ξενερωμα να εκτυπωσεις πχ γκρι σηματα low visibility και να βγουν εστω κι ενα τονο πιο ανοιχτα ή πιο σκουρα και μολις μπουν στο μοντελο οι χαλκομανιες να μην ξεχωριζουν...

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:37:41 πμ »
Φίλοι μου έχω το εξής πρόβλημα, σε δύο εκτυπώσεις που έχω κάνει στον φωτογραφικό μου Epson PX710w (με αυθεντικά 6 μελάνια) με πρώτη ρύθμιση glossy photo paper και best photo και δεύτερη ρύθμιση standard paper και photo quality (με αντίστοιχη ρύθμιση των icc profiles) όταν το χαρτί βγαίνει από τον εκτυπωτή τα πάντα είναι τέλεια, αλλά μετά από καμιά δεκαριά λεπτά με ένα τέταρτο αρχίζει το μελάνι να κυλάει με αποτέλεσμα κάποιες εκτυπώσεις να χαλάνε.
Δεν ξέρω αν τελικά είναι ασυμβατότητα του εκτυπωτή μου γιατί φίλος από το σάϊτ μου είπε ότι το χαρτί αυτό πρέπει να είναι 140gr και δεν έχει τέτοια επιλογή κοντά σε αυτά τα γραμμάρια.
Σε έναν canon της πλάκας που είχα δοκιμάσει με 2 μελάνια δεν είχα αυτό το πρόβλημα αλλά η λεπτομέρεια που εκτύπωνε δεν άξιζε τον κόπο.
Τα χαρτιά που μπορώ να επιλέξω στον Epson είναι :

Α) PREMIUM GLOSSY PHOTO – 255gr
2) GLOSSY PHOTO – 225gr
3) ULTRA GLOSSY PHOTO – 300gr
4) PREMIUM SEMIGLOSS PHOTO – 251gr
5) PHOTO – 190gr
6) MATTE HEAVE WEIGHT – 167gr
7) PHOTO QUALITY INKJET – 102gr
8) DOUBLE-SIDE MATTE – 178gr
9) BRIGHT WHITE INKJET – 90gr 

καμία ιδέα …;

Spoiler (hover to show)
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 09:47:26 πμ »
Το χαρτί χαλκομανίας ΔΕΝ έχει μεγάλη απορροφητικότητα όπως τα φωτογραφικά και γι'αυτό τρέχουν τα μελάνια. Μη ξεχνάς οτι τυπώνεις στο φίλμ και όχι στο χαρτί-φορέα, που όντως είναι αρκετών γραμμαρίων... Αν πάντως στην αρχή ή εκτύπωση βγαίνει καλή και μουτζουρώνει μετά απο 10 λεπτά, δοκίμασε να το στεγνώσεις με κάποιο τρόπο π.χ. πιστολάκι απο μακρυά ή σε κάποια άλλη πηγή θερμότητας.
Σε Cannon και HP που έχω τυπώσει, η επιλογή απλού χαρτιού βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα.
Απο τις επιλογές που δίνεις, μάλλον το BRIGHT WHITE INKJET αντιστοιχεί στο απλό χαρτί...

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 09:52:42 πμ »
Δοκίμασε εκτός από το 9 και το 3, ultra glossy photo. Επίσης καλού κακού θα πρέπει να φιξάρεις τα χρώματα με κάποιο βερνίκι ή ακόμη καλύτερα με το micro liquid film για να μη διαλυθούν τα χρώματα όταν βάλεις τη χαλκομανία σε νερό.

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 09:55:18 πμ »
Σε τι χαρτί έχεις αυτό το πρόβλημα; Στον XP-610 που έχω εγώ, κάπου θυμάμαι ότι έχει μια επιλογή για να ψεκάζει λιγότερο μελάνι. Μήπως λύσει το πρόβλημά σου;

Spoiler (hover to show)
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες και ρύθμιση εκτυπωτή
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 11:01:03 πμ »
Θα δοκιμάσω το πιστολάκι και μετά τις σφραγίζω με το protective της talents σε σπρέ.
Micro liquid film έχω αλλά με πινέλο (αερογράφος δεν υπάρχει) που δοκίμασα μια φορά μετά από μια εβδομάδα εκτυπωσης τα χάλασε τα μελάνια.
Ηλίας


Tags: