Modelclub.gr Φόρουμ

1/72 P-47D-28-RA "Eileen" Lt. Frank E Oiler-84th Fighter Squadron,78th FG (Αναγνώστηκε 1411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

alex83

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Ξεκινώ και εγώ σιγά σιγά την συμμετοχή μου σε αυτό το GB με το κιτ της Ακαντεμυ το οποίο με κάποιες τροποποιήσεις στην παραλλαγή θα μεταμορφωθεί σε αυτό που πετούσε ο Lt. Frank E Oiler το 1944 δηλαδή αυτό της φωτό

Click to see the original size.

Το κιτ λίγο πολύ γνωστό,

Click to see the original size.

σε σύγκριση με της ρεβελ βέβαια υπερτερεί η δεύτερη σε περισσότερα σημεία, και έχω και μία αμφιβολία για τα decals τα οποία εκ πρώτης όψεως δε φαίνονται κ τόσο καλής ποιότητας αλλά ας ελπίσω ότι όλα καλά θα πάνε μην το γρουσουζέψω απο τώρα.
Οι εργασίες έχουν ξεκινήσει ήδη με το κοκπιτ και σήμερα μιας και βρέθηκε χρόνος ασχολήθηκα κ με πιρτσίνωμα.Η τρίτη φορά που που επιχειρώ να πιρτσινώσω και ομολογώ πως κάθε φορά γίνομαι ολο και καλύτερος..είναι θέμα εξάσκησης τελικά :mrgreen:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και ένα δείγμα απο το πιρτσίνωμα (όσο διακρίνεται):

Click to see the original size. Click to see the original size.

Το κόκπιτ (αν και στο τέλος δεν θα φαίνονται και πολλά-οπότε δεν ασχολήθηκα και περισσότερο μαζί του) βάφτηκε με interior green και έγιναν και κάποια φωτίσματα με στεγνό πινέλο και ο πίνακας οργάνων με flat black.Στα όργανα περιφερειακά με καρφίτσα τονίστηκαν κάποιες λεπτομέρειες, προστέθηκαν ζώνες στο κάθισμα απο ταμιγιοταινία και τέλος έγινε wash με raw umber αν θυμάμαι σωστά.
Αυτά για την ώρα..συνέχεια την επόμενη βδομάδα λογικά :(  ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: Mar&Mars Scale Model Works (@marmarssmw)
Instagram:m_m_scalemodelworks

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
Αλέξανδρε ωραίο θέμα φίλε ,διάλεξες..πολύ καλό το κόκπιτ ,ευχομαι καλή συνέχεια!!! ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
To Revell λεγεται ότι έχει λάθος σχήμα στην κοιλιά. Το Academy ίσως στέκεται λίγο πιο ψηλά από ό,τι πρέπει και μπορεί να θέλει κόντημα (λίγο, ε; ) στα σκέλη.

Καλή συνέχεια, ωραίο αεροσκάφος!

Sernak

• *
  • Scale 1/35
To Revell λεγεται ότι έχει λάθος σχήμα στην κοιλιά. Το Academy ίσως στέκεται λίγο πιο ψηλά από ό,τι πρέπει και μπορεί να θέλει κόντημα (λίγο, ε; ) στα σκέλη.

Καλή συνέχεια, ωραίο αεροσκάφος!

Κάποιος διαβάζει βιβλία του Osprey! :D Παρεπιμπτόντως, μου φαίνεται πως αυτό για το κόντημα των σκελών αναφέρεται για το κίτ της Ρέβελλ καί όχι της Ακάντεμυ, όπως καί ότι τα oil coolers / engines cylinders είναι λάθος κλίμακα.

'Oπως καί να χει το πράγμα, καλή συνέχεια!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
" ... The only minor difficulty during assembly was shortening the undercarriage legs. To get that proper “sit” of the Bolt these items need to be shortened considerably. After some measurements, lot of dry-fitting and advice from Darrell Thompson (who has done it before, thanks Darrell), I cut the legs down to 19,5mm measuring from the highest to the lowest point of the part, and I think that I got it about right for a fully fuelled and armed aircraft. Shortened legs were somewhat difficult to align, so a slow-setting glue and Mk. 2 Eyeball were promptly used to ensure prefect symmetry and correct angles. ... "

Δείτε το στο http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2004/07/stuff_eng_waligorski_p47.htm
Αναφέρεται στο Academy. Απλά βάζω την υποψία προς έρευνα, μιας και το θυμήθηκα...

" ... right for a fully fuelled and armed aircraft ... " - Βάζει και την παράμετρο του βάρους, ότι οι αναρτήσεις θα έχουν κάτσει ή κάπως έτσι.

Sernak

• *
  • Scale 1/35
Εγώ είχα αυτό εδώ υπόψιν μου.

There are only two types of aircraft, fighters and targets.

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
Ευχαριστώ παιδιά!Κ εγώ νόμιζα πως το ρεβελ έχει κάποιο θέμα αλλά θα το κοιτάξω αυτό με τα σκέλη και αν μπορέσω θα τα κόψω λίγο. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος

Wildcat

• *
  • Scale 1/35
  • ...ή απλά Γάτος
Αλέξη, αν σε ενδιαφέρει να είσαι πιο σωστός ως προς το θέμα που κατασκευάζεις (αλλα και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται), θα πρέπει:

Α) Να αλλάξεις το πάτωμα του κόκπιτ καθώς το ανάγλυφο ή κυματοειδές (η corrugated για να καταλαβαινόμαστε ::glossa:: ) πάτωμα, άλλαξε σε επίπεδο κάποια στιγμή κατα την παραγωγή της 25ης παρτίδας. Το δικό σου είναι 28η αλλα με κλειστή καλύπτρα και πιλότο, δεν νομίζω να φαίνεται τίποτα... :mrgreen:

Β) Το χρώμα του κόκπιτ στα P-47 δεν ήταν το κλασσικό "interior green" αλλα ένα σκούρο πράσινο (dull dark green). Είναι πολυσυζητημένο θέμα και με μια αναζήτηση θα βρείς πιο χρώμα απο τα προτεινόμενα έχεις ή μπορείς να βρείς.Στο παρακάτω λίνκ θα βρείς και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το βάψιμο. 
:arrow: http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2004/02/stuff_eng_interior_colours_us_part2.htm

Γ) Όπως ίσως διάβασες στο κείμενο που ανέβασε ο Sernak, τα σκέλη, οι φωλέες και οι τροχοί του Academy είναι ότι να'ναι... Ευτυχώς που θα το κάνεις εν πτήση! :mrgreen:
Στο ίδιο κείμενο γράφονται και κάποια άλλα πραγματάκια που ίσως θέλεις να διορθώσεις.

Δ) Στο πριτσίνωμα διακρίνω σε κάποια σημεία να έχεις χάσει την ευθεία και τις αποστάσεις. Μπορείς να στοκάρεις με κυανοακρυλική και να το ξαναπεράσεις.

Καλή συνέχεια!

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
Σωστός! :!:
Καθόμαστε ολοι και συζηταμε για τα σκελη ενω δεν θα χρειαστεί :mrgreen: :mrgreen: αλλά η δύναμη της συνήθειας βλέπεις μιας κ μπορεί να έχω κάτι χρόνια να φτιάξω αεροπλάνο σε πτήση.Πάντως το έψαξα και άλλο έτσι απο περιέργεια και σύγκρινα κιόλας τα σκέλη με αυτά του ρεβελλ και είναι πιο μεγαλα του Ακαντεμυ κατά 4χιλιοστά.. :(
Για το κόκπιτ όντως μαζί με τον πιλότο δεν θα φαίνονται κ πολλά και αυτό για το πάτωμα το είχα διαβάσει ξανά αλλά δεν ήξερα απο ποια σειρά ξεκίνησε.
Στο πριτσίνωμα έπεσε κυανοακρυλική και συμμορφώθηκε και αυτό-αυτό κιόλας ήταν το πρώτο που έπιασα..μετά το χέρι μου ζεστάθηκε :mrgreen:..τα άλλα κομμάτια πήγαν πολύ καλύτερα στις αποστάσεις και τις ευθείες :wink:
Η σκακιερα μπροστά είναι που με ανησυχεί γιατί ψάχνοντας στο google όλοι ή έχουν βάλει after market ή προσπάθησαν να την κάνουν βαφτή.
Βέβαια αν δε προσπαθήσω δεν θα μάθω και ποτε... :mrgreen: :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος

Wildcat

• *
  • Scale 1/35
  • ...ή απλά Γάτος
...
Η σκακιερα μπροστά είναι που με ανησυχεί γιατί ψάχνοντας στο google όλοι ή έχουν βάλει after market ή προσπάθησαν να την κάνουν βαφτή.
Βέβαια αν δε προσπαθήσω δεν θα μάθω και ποτε... :mrgreen: :mrgreen: ::salut::
Όντως και η δική μου γνώμη για τις χαλκομανίες της Academy (και για την ακρίβεια οι λευκές ή όσες έχουν λευκό υπόστρωμα), είναι οτι συμπεριφέρονται σαν... λαμαρίνες! :mrgreen:
Γι'αυτό και θα πρότεινα, αφού ούτως ή άλλως το cowling είναι ξεχωριστό κομμάτι, να ξεκινήσεις απο αυτό προσπαθώντας αρχικά με τις χαλκομανίες του κιτ και αναλόγως του αποτελέσματος, να δείς πώς θα πορευτείς - aftermarket, βάψιμο ή... αλλαγή θέματος! ::glossa::

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
Δυστυχώς το cowling κολλήθηκε μιας κ ειχα πορωθει και το συνεχισα για λιγο ακομη το ιδιο βραδυ (και την επομενη μερα διαβασα το μηνυμα :( )  έπεσε και στόκος γιατι άφηνε καποια μικρα κενα με το υπολοιπο σκαφος.
Στην συνεχεια κολληθηκαν και τα φτερα-στόκος ελάχιστος στις ενωσεις-,τρυπηθηκαν οι κανες με ψιλο τρυπανακι,μασκαριστηκε η καλυπτρα με ταμιγιοταινια και ασταρωθηκε ολο το μοντελο με ενα γκρι της humbrol που το έχω για τετοιες δουλειές ακριβως.
Ακολούθησε preshading
 και μετα το κιτ μπηκε στο βαφείο χρησιμοποιωντας για την πάνω πλευρά dark green και για την κάτω neutral grey και τα δύο της gunze.Τέλος ξανοίχτηκαν τα χρώματα και αισίως βρίσκομαι εδώ:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Για τις φωλέες χρησιμοποιηθηκε το zinc chromate tamiya.
Πάντως έχει αρχίσει να παίρνει σχήμα και μορφή και μου αρέσει ολο και περισσότερο αυτό το μικρούλι και έχω αρχίσει να είμαι αισοδοξος οτι ολα καλα θα πανε με λιγη προσοχη παραπανω. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Ένα μικρό update (λίγο καθυστερημένα βέβαια-ήθελα εδώ και καιρό να ποστάρω  αλλά δεν προλάβαινα) που μάλλον θα είναι και το τελευταίο καθόσον η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει μέχρι στιγμής δεν περιγράφεται και αποφάσισα να μην συνεχίσω άλλο το θέμα για το συγκεκριμένο GB!
Τα εθνόσημα δεν κάθονταν με τίποτα και μου διαλύονταν ειδικά μόλις έπεσε και το σοφτερ εκεί και αν έγινε χαμός...άρχισαν να γίνονται κομμάτια... και δεν συζητάμε το γεγονός ότι είναι τόσο ''χαλιά'' που δεν μπαίνουν καν στις γραμμώσεις.Και άντε με τα εθνόσημα το πάλεψα και κάτι κατάφερα. Η σκακιέρα ήταν αδύνατο..το σετερ μου σήκωσε το χρώμα από κάτω όταν έκατσε η χαλκομανία, λέω δε πάει στα κομμάτια θα το διορθώσω κάπως..μετά ομως που έβαλα και το σοφτερ η σκακιέρα διαλύθηκε. Ξέβαψα πάλι το cowling και το έβαψα λευκό και έφτιαξα μάσκες...αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε γιατί δεν μπορούσα να πετύχω τα τετραγωνάκια ακριβώς..Οπότε ξανά από την αρχή...
Ο πάγκος ήταν βομβαρδισμένο τοπίο...και μέσα σε όλο αυτό το χαμό που είχα δημιουργήσει έχασα και την φιγούρα του πιλότου που είχα καβαντζώσει..(παίζει να την ρούφηξε και καμία σκούπα)..
Έριξα μια ματιά για after market decals αλλά το κόστος (καθόσον είναι για περισσότερα από ένα αεροσκάφη) μαζί με μεταφορικά είναι σχεδόν η διπλάσια τιμή από αυτή του κιτ..
οπότε αποφάσισα να το αφήσω στην άκρη και να το πιάσω κάποια άλλη στιγμή..

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τον χρόνο σας! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος