Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό F-16 Block 30  (Αναγνώστηκε 1957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Ελληνικό F-16 Block 30
« στις: Μάρτιος 31, 2015, 04:28:44 μμ »
Μετά το πέρας μιας δίδυμης γέννας και μιας Mini ανακαίνισης σπιτιού, βρέθηκε λίγος χρόνος ώστε να ασχοληθώ και εγώ με το αγαπημένο hobby, μιας που έχω μείνει πολύ πίσω.....Το κιτ λοιπόν αυτό

Click to see the original size.

το οποίο στο κουτί του δίνει την επιλογή να γίνει ένα F-16C block 25. Η φωτογραφία που θα αναπαραστήσω είναι η παρακάτω, η οποία είναι κατεβασμένη απο το aviation live

Click to see the original size.

και απο την οποια θα αναπαρασταθουν τα πάντα εκτός απο τα δέντρα στο background και τα σύννεφα - ουρανό.

Η επιλογή της συγκεκριμένης φωτογραφίας έγινε για δύο λόγους. Αφενός δείχνει ένα πεντακάθρο αεροσκάφος με σαφή τον διαχωρισμό των χρωμάτων της παραλλαγής και αφαιτέρου και πιο σημαντικά, πως κρύβει με καλύμματα όλα τα σημεία που "πονάνε" στην κατασκευή ενός Ελληνικού F-16 (δλδ καλυμμένη εισαγωγή - εξαγωγη, ώστε να μην φαινεταί εμφανώς η διαφορά μεταξυ GE (Block 30) και P&W (Block 25)) καθώς και την επέκταση του αλεξίπτωτου. Ευαγγέλλιο τα τεύχη του Modelling που αναφέρουν τις απαραίτητες μετατροπές για ένα Ελληνικό F-16 και......

....Ξεκινάμε λοιπόν με τα κομμάτια απλωμένα στον πάγκο



Τα αερόφερνα κόπηκαν απο το κιτ και με φύλλο πλαστικού έγιναν οι εσωτερικές λεπτομέρειες.




Με ταινία μασκαρίσματος, κομματάκια απο φύλλο πλαστικού και εποξικό στόκο έγιναν κάποιες λεπτομέρειες στο κάθισμα και στο κόκπιτ.



Τρυπήθηκε στο ρύγχος για τον προβολέα αναχαίτισης



Με φύλλο πλαστικού και μήκη πλαστικού έγινε η προέκταση του αλεξίπτωτου, η οποία μετά ντύθηκε με εποξικό στόκο. Έγιναν τα τρυψίματα, τοποθετήθηκαν οι πλαϊνοί αεραγωγοί με φύλλο πλαστικού και τέλος με εποξικό στόκο έγινε και το κόκκινο προστατευτικό κάλυμμα.



Συνέχεια με τις πτέρυγες με τα ηλεκτρονικά αντίμετρα, όπου και εδώ με φαλτσέτα ανοίχτηκαν στις άκρες δυο κομματάκια απο ζεσταμενο-τεντωμένο πλαστικό και σφηνώθηκαν με μια σταγόνα υγρής κόλλας περίπου στο 1cm απο την εσωτερική πλευρά του πυλώνα.



Ακροφύσιο...Κόπηκε το ακροφύσιο του P&W100 και τρίφτηκε ώστε να μπουν τα 12 πέταλα του General Electric τα οποία ευτυχώς είναι καλυμμένα στο μεγαλύτερο μέρος τους απο το κάλυμμα της εξαγωγής έτσι δεν θα φαίνονται πολλά πολλά..Το ακροφύσιο έχει ήδη τοποθετηθεί στο κίτ, αλλά πρέπει να το πεταλώσω με τα 12 πέταλα του GE, να του βάλω και το κάλυμμα και θα ανεβάσω φωτογραφίες του αποτελέσματος



Τέλος βάφτηκε το κάθσιμα, περάστηκε παρκετίνη και εκκρεμμεί το wash, ενώ απο χαλκομανίες απο το spare box έγινε το κολλάζ για το κόκπιτ. Επίσης απο χορδή κιθάρας έγιναν και οι σωλήνες οξυγόνου, βάφτηκαν – λαδώθηκαν και περιμένουν το σφραγιστικό βερνίκι.



Σαν βελτιώσεις – τροποποιήσεις ώστε να το φέρω πιο κοντά στην πραγματικότητα:

•   Δημιουργία των δομικών ενισχύσεων στην άτρακτο, RAM Panels και αεραγωγών όπως αυτές περιγράφονται εδώ http://www.clubhyper.com/reference/f16blockssb_1.htm
•   Χάραξη των πάνελ κάτω απο το ρύγχος και γενικά πάνελ που υπάρχουν στο block 30, επιπλέον πάνελ για εκτόξευση φωτοβολίδων κτλ

Εαν νομίζετε πως κάτι είναι λάθος ή χρειάζεται και κάτι επιπλέον για ένα σωστό Ελληνικό F-16 παρακαλώ ενημερώστε. Έχω κοιτάξει μέσα στο forum σε αντίστοιχα topic και νομίζω πως τα έχω καλύψει, αλλά κάθε βοήθεια είναι πάντα δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις παρατηρήσεις σας.  ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος lycos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • Τόπος: gr
  • modelclub.gr
Απ: Ελληνικό F-16 Block 30
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2015, 07:01:24 μμ »
Με δίδυμα (να σου ζήσουν) και ανακαίνιση χρήζεις μεταλλίου ανδρείας. Παρεπιπτόντως ωραία δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Ελληνικό F-16 Block 30
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2015, 09:29:18 μμ »
Φίλε μου τις ευχές μου και από μένα για τα δίδυμα να σου ζήσουν και να είναι καλότυχα.
Τώρα για το προκείμενο μου αρέσουν πολύ προσθήκες σου και ιδιαίτερα η βελτίωση στα αερόφρενα. Βελτίωση όμως χρίζουν εκείνα τα κόκκινα στο κάθισμα. Όσο για τις δομικές ενισχύσεις στην άτρακτο στο λινκ που έβαλες και
σύμφωνα με την φωτογραφία σου στην ράχη ταιριάζουν πιο πολύ με το block 40/42.
Αυτά από μένα και καλή συνεχεία. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: Ελληνικό F-16 Block 30
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 03:50:34 μμ »
Καλησπέρα σας,

Αισίως το μοντέλο ολοκληρώθηκε και μπορείτε να παρακολουθήσετε την συνέχειά του εδώ:  ::arrowdown::

http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,31445.0.html
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Tags: