Αποστολέας Θέμα: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S  (Αναγνώστηκε 2204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetranGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Thessaloniki,Greece
  • modelclub.gr
Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« στις: Νοέμβριος 08, 2014, 12:54:22 μμ »
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Είχα προχθές τα γεννέθλια μου,και η παρέα μου,μου αγόρασε ένα συναρμολογούμενο : Tamiya DUCATI Panigale 1199 S (14129 Κωδικός).

Μέσα είναι όλο άσπρο ,γκρί και μαύρο,μου αγόρασαν μαζί και το Cement της Tamiya.

Θα ακολουθήσω της οδηγίες για να το φτιάξω,χώρια οτι είναι κάτι δύσκολο για εμένα,δεν έχω ξανα κάνει κάτι τέτοιο.

Όμως,το θέμα μου είναι ζητάει περίπου 24 χρώματα της Tamiya.

Που τα βρίσκω; αξίζουν; μήπως είναι υπερβολικό τα 24 χρώματα;

Αυτά κάθε βοήθεια καλοδεχόυμενη.Καθώς θα μου φύγει ο κ@λος για να το φτιάξω...

Αποσυνδεδεμένος KOM660

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 05:53:40 μμ »
Καλησπερα φιλε μου, απ'οτι καταλαβαινω εισαι εντελώς πρωτάρης στον μοντελισμό. Δεν γινεσαι αρκετα συγκεκριμενος
αλλα ΑΝ εχεις σκοπο να φτιάξεις και άλλα μοντελα και ειδικά μοτοσυκλετες τοτε ναι αξίζει να
αγορασεις ολα τα χρωματα της tamiya γιατι θα τα ξαναχρειαστεις σίγουρα. Σε αυτη την περιπτωση, ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ διαβασε
μεσα απο το φορουμ για παρομοιες κατασκευές και θα σου λυθουν πολλες απο τις απορίες σου. Κατα την γνωμη μου καλυτερα
θα ηταν να μην ξεκινησεις με το panigale alla me ena φθηνοτερο και ευκολοτερο μοντελο για να μαθεις να κολλας και τα βασικα γενικοτερα.
Σε αντιθετη περιπτωση και αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πολλες πολλες λεπτομερειες  μπoρεις να παρεις μονο το κοκκινο σε σπρευ της τamiya η καποιο αλλο γυαλιστερο κοκκινο σε σπρευ και ενα ασημι
(τα μαυρα κομματια αφησε τα αβαφα) και να φτιαξεις ατσι απλα το μοντελο σου.
Η tamiya κυκλοφορεί πολλα χρώματά σε σπρευ αλλα ειναι ακριβά και δυσεύρετα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PetranGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Thessaloniki,Greece
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:58:07 μμ »
Καλησπερα φιλε μου, απ'οτι καταλαβαινω εισαι εντελώς πρωτάρης στον μοντελισμό. Δεν γινεσαι αρκετα συγκεκριμενος
αλλα ΑΝ εχεις σκοπο να φτιάξεις και άλλα μοντελα και ειδικά μοτοσυκλετες τοτε ναι αξίζει να
αγορασεις ολα τα χρωματα της tamiya γιατι θα τα ξαναχρειαστεις σίγουρα. Σε αυτη την περιπτωση, ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ διαβασε
μεσα απο το φορουμ για παρομοιες κατασκευές και θα σου λυθουν πολλες απο τις απορίες σου. Κατα την γνωμη μου καλυτερα
θα ηταν να μην ξεκινησεις με το panigale alla me ena φθηνοτερο και ευκολοτερο μοντελο για να μαθεις να κολλας και τα βασικα γενικοτερα.
Σε αντιθετη περιπτωση και αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πολλες πολλες λεπτομερειες  μπoρεις να παρεις μονο το κοκκινο σε σπρευ της τamiya η καποιο αλλο γυαλιστερο κοκκινο σε σπρευ και ενα ασημι
(τα μαυρα κομματια αφησε τα αβαφα) και να φτιαξεις ατσι απλα το μοντελο σου.
Η tamiya κυκλοφορεί πολλα χρώματά σε σπρευ αλλα ειναι ακριβά και δυσεύρετα. ::salut::

σε ευχαριστώ,πολύ για τον χρόνο σου το ότι μου απάντησες είναι σημαντικό για εμένα.

Παλιά είχα ασχοληθεί με Lord of the rings, με βάσεις πίστες κτλ. αλλά έως εκεί, βάψιμο καθαρά.

Είμαι όντως τελείως πρωτάρης.Δεν νομίζω να το συνεχίσω,γιατί είδα οτι κοστίζει σαν σπόρ.

Θα ήθελα να το φτιάξω το συγκεκριμένο όσο καλύτερα μπορώ,και να γίνει ίδιο με την φώτο καθαρό κτλ. αλλά δεν έχω την πείρα.


Αποσυνδεδεμένος Leon13

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:47:29 πμ »
Δυσκολο θεμα επιασες καθως στα μηχανοκινητα το φινιρισμα ειναι ολα τα λεφτα καλυτερα να πιασεις κανα πιο ευκολο μοντελο η να κανεις πολυ εξασκηση πανω σε παρομοια υλικα κ μετα να το φτιαξεις η να στο φτιαξει καποιο φιλαρακι που ξερει αλλιως πιθανων να γινει οτι εγινε κ με ενα φιλαρακι μου τα εκανε οπως να ναι κ μετα μου τα εδωσε να του τα σενιαρω.
Καλη συνεχεια.
 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος PetranGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Thessaloniki,Greece
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 01:31:39 μμ »
Δυσκολο θεμα επιασες καθως στα μηχανοκινητα το φινιρισμα ειναι ολα τα λεφτα καλυτερα να πιασεις κανα πιο ευκολο μοντελο η να κανεις πολυ εξασκηση πανω σε παρομοια υλικα κ μετα να το φτιαξεις η να στο φτιαξει καποιο φιλαρακι που ξερει αλλιως πιθανων να γινει οτι εγινε κ με ενα φιλαρακι μου τα εκανε οπως να ναι κ μετα μου τα εδωσε να του τα σενιαρω.
Καλη συνεχεια.
 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

ίσα που αν γουστάρεις στο στέλνω ,γιατί εγώ, δεν έχω ούτε 1 να ασχολείται με αυτά Θεσσαλονίκη, ούτε γνωρίζω κάποιον γενικότερα.
Οπότε για να μην πάει τσάμπα και το καταστρέψω ή το πετάξω στην άκρη γιατί είναι και δώρο,και θα το ήθελα στην βιτρίνα μου.

Οπότε...

Αποσυνδεδεμένος PetranGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Thessaloniki,Greece
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 05:59:16 μμ »
παιδιά γνωρίζετε αν μπορεί κάποιος να το φτιάξει ; δεν έχω σκοπό να δώσω πολλά λεφτά απλά κρίμα να κάθετε,στο τέλος θα το πουλήσω.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 03:53:08 μμ »
Σε τι κλίμακα είναι το μοντέλο?

Αποσυνδεδεμένος PetranGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Thessaloniki,Greece
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya DUCATI 1199 Panigale S
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 02:11:51 μμ »
Σε τι κλίμακα είναι το μοντέλο?

1/12

14129 - 129 συγκεκριμένο μοντέλο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Tags: