Αποστολέας Θέμα: Μr color leveling thinner  (Αναγνώστηκε 1361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Μr color leveling thinner
« στις: Νοέμβριος 09, 2014, 03:24:27 μμ »
Εχω το παραπάνω thinner  και όταν έφτασε η σταθμη του περίπου μέχρι τη μέση του πρόσθεσα lacguer thinner της body για συμπλήρωμα. Αν του προσθέσω το retarder της winsor  θα αναπληρώσει την έλειψη του σπό το body;

Αποσυνδεδεμένος thkar

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 260
  • Age: 49
  • Τόπος: Αρμενία
    • Scale Modelling Info
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 05:14:59 μμ »
Καταρχην ρωτησω γιατι να ανακατεψεις δυο διαλυτικα που εχουν διαφορετικη συσταση?
Το retarder που δειχνεις στην φωτο ειναι acrylic medium, καμια απολυτως σχεση με το μειγμα που εχεις, ουτε με το καθενα ξεχωριστα.

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 05:50:40 μμ »
Το  retarder το χρησιμοποιούμε για να μην στεγνώνουν γρήγορα τα χρώματα κατά το ψέκασμα με τον αερογράφο...τώρα γιατί χάλασες το levelling thinner δεν το κατάλαβα εκτός αν πειραματίζεσαι με κάτι  :wink:

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 07:20:16 μμ »
Το  retarder το χρησιμοποιούμε για να μην στεγνώνουν γρήγορα τα χρώματα κατά το ψέκασμα με τον αερογράφο...τώρα γιατί χάλασες το levelling thinner δεν το κατάλαβα εκτός αν πειραματίζεσαι με κάτι  :wink:
Φίλε Σταύρο όπως γράφω πιό πάνω έβαλα συμπλήρωμα laguer thinner εμπορίου γιατί μου τέλειωνε το mr hobby και λόγω επαρχίας δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε αναλώσιμα και ρώτησα αν χρειάζεται να προσθέσω και retarder για συμπλήρωμα, επειδή το thinner που συμπλήρωσα δεν έχει μέσα. Ηταν το μόνο retarder που έχω(δεν έχω της mr hobby). Παρεπιπτώντος ψέκασα σήμερα κάποια κομμάτια του PBR που φτιάχνω με mr surfacer 1200 και έβαλα μέσα εκτός από το thinner που προείπα και μερικές σταγόνες από αυτό το retarder και είδα ότι βοήθησε αρκετά στο να μην μου μπουκώνει ο αερογράφος. Θωμά αν και έχουν διαφορετική σύσταση τα υλικά αυτά, εμένα με διευκόλυνε στο ψέκασμα, απλώς πιστεύω σε μικρή ποσότητα και όχι στο μπουκάλι αλλά μόνο σ' αυτό που χρησιμοποιώ κάθε φορά βοηθάει στο ψέκασμα.   

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 09:07:16 μμ »
Καταρχήν φίλε μου το leveling έχει από μόνο του retarder. Δεν μου έχει μπουκώσει ποτέ αερογράφος με χρήση leveling thinner, hobby color, lacquer tamiya ή ακόμα και με διαλυτικό νίτρου απλό, και με τον hi line 0.2...εσένα τώρα πώς σου μπούκωνε για να βάζεις retarder δεν μπορώ να το καταλάβω, μάλλον θα πρέπει να δεις το αραίωμα που κάνεις..Τώρα για αυτό που έκανες, από το να χαλάσεις τη σύσταση του leveling thinner καλύτερα να χρησιμοποιούσες σκέτο διαλυτικό νίτρου. ή πολυουρεθάνης...Δεν πιστεύω μέχρι να ερχόταν η παραγγελία σου να τέλειωνε και το υπόλοιπο μισό μπουκάλι, γιατί η ποσότητα στο μισό για να τελειώσει πρέπει να βάφεις non-stop για πάρα πολύ καιρό.. ::salut::
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 09:38:00 μμ »
Καταρχήν φίλε μου το leveling έχει από μόνο του retarder. Δεν μου έχει μπουκώσει ποτέ αερογράφος με χρήση leveling thinner, hobby color, lacquer tamiya ή ακόμα και με διαλυτικό νίτρου απλό, και με τον hi line 0.2...εσένα τώρα πώς σου μπούκωνε για να βάζεις retarder δεν μπορώ να το καταλάβω, μάλλον θα πρέπει να δεις το αραίωμα που κάνεις..Τώρα για αυτό που έκανες, από το να χαλάσεις τη σύσταση του leveling thinner καλύτερα να χρησιμοποιούσες σκέτο διαλυτικό νίτρου. ή πολυουρεθάνης...Δεν πιστεύω μέχρι να ερχόταν η παραγγελία σου να τέλειωνε και το υπόλοιπο μισό μπουκάλι, γιατί η ποσότητα στο μισό για να τελειώσει πρέπει να βάφεις non-stop για πάρα πολύ καιρό.. ::salut::
Μίλησα για αραίωση σε mr surfacer που στεγνώνει γρήγορα και όπως λέει και η gunze στις οδηγίες της αραιώνεται καλύτερα με leveling thinner γι αυτό το λόγο και δεν έβαλα οπως ξαναέγραψα, στο μπουκάλι πριν ρωτήσω. Εβαλα τελικά μόνο στην ποσότητα που αστάρωσα και ήταν εντάξει. Στα χρώματα που δουλεύω, κυρίως gunze, tamiya το leveling δουλεύει μια χαρά αφού το το να του προσθέσω λάκερ θίνερ δεν του άλλαξε τη σύνθεση, απλά λιγόστεψε το ποσοστό του retarder στο μίγμα. Και όπως λέει και ο crow αφού τα tamiya, gunze αραιώνονται και με απλό λάκερ θίνερ και η βασική σύσταση του leveling της gunze είναι λάκερ το πολύ το μίγμα να είναι μόνο στο ποσοστό του retarder ποιό αραιό.

Αποσυνδεδεμένος thkar

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 260
  • Age: 49
  • Τόπος: Αρμενία
    • Scale Modelling Info
Απ: mr color leveling thinner
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:37:59 πμ »
Το  retarder το χρησιμοποιούμε για να μην στεγνώνουν γρήγορα τα χρώματα κατά το ψέκασμα με τον αερογράφο...

Για ποιο λογο υπαρχει το retarder ειναι γνωστο...... Το ερωτημα μου ειναι γιατι σε lacquer thinner να βαλεις acrylic retarder που ειναι για ακρυλικα.... ενω κανονικα θα επρεπε να χρησιμοποιθει Mr. Retarder που ειναι για lacquer χρωματα, οπως τα Mr Color.

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: Μr color leveling thinner
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:51:40 πμ »
Φίλε Σταύρο όπως γράφω πιό πάνω έβαλα συμπλήρωμα laguer thinner εμπορίου γιατί μου τέλειωνε το mr hobby και λόγω επαρχίας δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε αναλώσιμα και ρώτησα αν χρειάζεται να προσθέσω και retarder για συμπλήρωμα, επειδή το thinner που συμπλήρωσα δεν έχει μέσα. Ηταν το μόνο retarder που έχω(δεν έχω της mr hobby). Παρεπιπτώντος ψέκασα σήμερα κάποια κομμάτια του PBR που φτιάχνω με mr surfacer 1200 και έβαλα μέσα εκτός από το thinner που προείπα και μερικές σταγόνες από αυτό το retarder και είδα ότι βοήθησε αρκετά στο να μην μου μπουκώνει ο αερογράφος. Θωμά αν και έχουν διαφορετική σύσταση τα υλικά αυτά, εμένα με διευκόλυνε στο ψέκασμα, απλώς πιστεύω σε μικρή ποσότητα και όχι στο μπουκάλι αλλά μόνο σ' αυτό που χρησιμοποιώ κάθε φορά βοηθάει στο ψέκασμα.   
Θωμά δες τα έντονα γράμματα και όπου mr hobby ενοώ το mr retarder της gunze. Πάντως αν δεν είχα να ψεκάσω mr surfacer δεν θα είχα πρόβλημα στεγνώματος. Ακόμα και το σκέτο λάκερ θίνερ δουλεύει καλά στα χρώματα, ενώ ο υγρός στόκος στεγνώνει γρήγορα. ::salut::

Tags: