Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το GB: "Snapshot"  (Αναγνώστηκε 47857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:49:17 πμ »
Δυστυχώς συνάντησα δυσκολίες στο πυροβόλο (κυρίως) και στους τροχούς που δίνει το κιτ τις οποίες δεν κατάφερα να ξεπεράσω,παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες μου κι έχω κάνει τις σχετικές παραγγελίες για να αντικατασταθούν οπότε μία γενναιόδωρη παράταση θα βόλευε κι εμένα  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 28, 2015, 04:33:46 μμ »
Λοιπόν, πάμε για λήξη στις 31/05/2015 που είναι και Κυριακή. Αντε, κάντε όλοι μία προσπάθεια!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:06:57 μμ »
 ::danseuse:: ::danseuse:: Αυτά είναι τα καλά τα νέα!! Thank you, κοίτα να δεις που ίσως να προλάβω να τελειώσω και το δεύτερο  :roll:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 29, 2015, 08:12:07 πμ »
...να τελειώσω και το δεύτερο  :roll:
Τέτοια λες και θα με στείλεις!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:25:34 πμ »
... να τελειώσω και το δεύτερο  :roll:
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
Το δεύτερο τι; Cappuccino;
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 31, 2015, 08:25:15 μμ »
Ελα, λίγες ώρες έμειναν, ας κάνουμε μία προσπάθεια...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 02, 2015, 08:42:08 πμ »
Τέλος κύριοι. Μάλλον τα πήγαμε χάλια... συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, ας ελπίσουμε στο επόμενο GB να τα πάμε καλύτερα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 03, 2015, 09:48:32 μμ »
Λίγες οι συμμετοχές και απ΄ότι είδα και δεδομένου ότι ο τίτλος του G.B. είναι snapshot, μόνο ο κ. Τσάπανος και ο nino δημοσίευσαν τις πραγματικές φωτογραφίες που απεικονίζουν το τι μοντελάρισαν, στην ενότητα με τις συμμετοχές.

...και εγώ βέβαια, μιάς και δεν κατάφερα να συμμετάσχω ίσως δεν αρμόζει και να ομιλώ...

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 03, 2015, 11:39:13 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους!!

Τα 2 τελευταία στις συμμετοχές που έχουν και τη φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 04, 2015, 02:14:32 μμ »
Και ο Δημήτρης (Guderian) έβαλε τις φωτογραφίες από το πραγματικό στις συμμετοχές και οι υπόλοιποι βάλαμε στο κατασκευαστικό.


 :arrow: Εδω δεν σχολιάζουμε ... καταχωρούμε μονο τις φωτογραφίες των μοντελων μας. και μια σύντομη περιγραφή.

Δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να βάλουμε και την φωτογραφία-έμπνευση.

Να πάρουμε μέρος δεν ξέρουμε, αλλά να ρίξουμε την σποντίτσα μας, δεν χάνουμε ευκαιρία.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 04, 2015, 02:27:42 μμ »
αυτο που κάνεις παράθεση ειναι copy-paste σε ολα τα αντίστοιχα τοπικ.  η ιδεα να μπει και το φωτο στα ολοκληρωμένα έπεσε λιγο αργότερα


Να πάρουμε μέρος δεν ξέρουμε, αλλά να ρίξουμε την σποντίτσα μας, δεν χάνουμε ευκαιρία.

νομίζω οτι η συγκεκριμένη τοποθέτηση ειναι το λιγότερο ατυχής.. για να μην πω τπτ αλλο. 

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 04, 2015, 06:35:09 μμ »

Να πάρουμε μέρος δεν ξέρουμε, αλλά να ρίξουμε την σποντίτσα μας, δεν χάνουμε ευκαιρία.

Φιλαράκο ούτε για "σποντίτσα" δεν το είχα,απλά θεώρησα ότι καλό θα ήταν να είναι μαζί και η πραγματική φωτό στις συμμετοχές...για να δικαιολογήσει και την ονομασία του το G.B. (ούτως ή άλλως οι περισσότερες κατασκευές μας σε φωτό βασίζονται...εκτός αν εσύ τάχεις δει με τα μάτια σου αυτά που σε εμπνέουν και κατασκευάζεις, πράγμα που δεν θεωρώ απίθανο κρίνοντας από τον πρωτόγονο τρόπο σου...)

Όσον αφορά το " Να πάρουμε μέρος δεν ξέρουμε" θα το αφήσω ασχολίαστο, ειδικά το "δεν ξέρουμε" διότι μάλλον δεν ξέρεις τι, που, πως και για πιο λόγο το έγραψες, ίσως έψαχνες να ρίξεις κάποια σπόντα κάπου...σε κανά φιλαράκι σου ίσως;

Σχωρεμένος βρε! και χαιρετισμούς στην όμορφη Ρόδο. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 04, 2015, 08:26:21 μμ »
Θεωρώ ότι ο σκοπός ενός group build είναι να δώσει ένα κίνητρο στα μέλη της κοινότητας να ενεργοποιηθούν και να συνεισφέρουν σε ένα κοινό θέμα και να περάσουμε όλοι καλά.
Εγώ φτιάχνω Γερμανικά Β'ΠΠ, αλλά επειδή ο θεσμός των GB μου αρέσει ιδιαίτερα και θέλω να συμμετέχω, προσάρμοσα το ενδιαφέρον μου και έκανα τις αναλόγες αγορές, με αποκορύφωμα το Μ1Α1, ώστε να μην χάσω ούτε το τρέχον GB.
Στο Snapshot, λίγοι συμμετείχαμε και ακόμα λιγότεροι τελειώσαμε κατασκευές, πέντε αν δεν κάνω λάθος. Φυσικά και θα με ενοχλήσει, όταν κάποιος ποστάρει ΑΦΟΥ έχει λήξει το GB και λέει ότι θα έπρεπε να έχουν μπεί και φωτογραφίες του κανονικού. Ναι, έπεσε σαν ιδέα σε κάποια φάση, αλλά δεν μπήκε στους κανόνες και φυσικά δεν ζητήθηκε από τον υπεύθυνο του GB να γίνουν οι ανάλογες αλλαγές στις συμμετοχές ώστε να βάλουμε την φωτογραφία και του πραγματικού.

Έκρινα και σχολίασα την τοποθέτηση σου με βάση την συμμετοχή σου στο GB, εσύ επέλεξες να απαντήσεις με χαρακτηρισμούς επί προσωπικού. Δεν έχω κάτι άλλο να πώ.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 04, 2015, 08:29:07 μμ »
Παίδες, παρακαλώ πολύ, ας μην συνεχίσουμε. Εδώ είμαστε για να μοντελάρουμε, Ούτε εγώ τέλειωσα μοντέλο, το GB δεν πήγε καλά αλλά πάντα υπάρχει το επόμενο να ρεφάρουμε. Μη με αναγκάσετε να σβήνω posts, παρακαλώ.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 04, 2015, 08:36:37 μμ »
Θεωρώ ότι ο σκοπός ενός group build είναι να δώσει ένα κίνητρο στα μέλη της κοινότητας να ενεργοποιηθούν και να συνεισφέρουν σε ένα κοινό θέμα και να περάσουμε όλοι καλά.
Εγώ φτιάχνω Γερμανικά Β'ΠΠ, αλλά επειδή ο θεσμός των GB μου αρέσει ιδιαίτερα και θέλω να συμμετέχω, προσάρμοσα το ενδιαφέρον μου και έκανα τις αναλόγες αγορές, με αποκορύφωμα το Μ1Α1, ώστε να μην χάσω ούτε το τρέχον GB.
Στο Snapshot, λίγοι συμμετείχαμε και ακόμα λιγότεροι τελειώσαμε κατασκευές, πέντε αν δεν κάνω λάθος. Φυσικά και θα με ενοχλήσει, όταν κάποιος ποστάρει ΑΦΟΥ έχει λήξει το GB και λέει ότι θα έπρεπε να έχουν μπεί και φωτογραφίες του κανονικού. Ναι, έπεσε σαν ιδέα σε κάποια φάση, αλλά δεν μπήκε στους κανόνες και φυσικά δεν ζητήθηκε από τον υπεύθυνο του GB να γίνουν οι ανάλογες αλλαγές στις συμμετοχές ώστε να βάλουμε την φωτογραφία και του πραγματικού.

Έκρινα και σχολίασα την τοποθέτηση σου με βάση την συμμετοχή σου στο GB, εσύ επέλεξες να απαντήσεις με χαρακτηρισμούς επί προσωπικού. Δεν έχω κάτι άλλο να πώ.

Ευχαριστώ για το μάθημα τι είναι GB, τον σκοπό του και για τα κίνητρα να μοντελάρουμε... θα αρχίσω λοιπόν να μοντελάρω...
...και σωστά σχολίασες βάσει της συμμετοχής μου στο GB, ελπίζω να συνεχίσεις να κρίνεις και βάσει της γενικότερης συμμετοχής μου στο χόμπι, γιατί σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο περί των συμμετοχών μου σε αυτή τη κοινότητα γενικώς...

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 04, 2015, 09:24:56 μμ »
Αγαπητε zb00p δεν μου αρεσει καθολου το στυλακι σου και η ειρωνεια σου........Εδω ειμαστε μια παρεα απο κολλλημενους που φτιαχνουμε συναρμολογουμενα.Εαν θελεις να βγαλεις τα εσωψυχα σου υπαρχουν πολλα site αλλα οχι εδω.......
Και επειδη ξερω οτι θα αναρωτιεσε εαν ειμαι ο δικηγορος του Φιλιππα θα σου πω τουτο....Μαγος εισαι; Ναι ειμαι δικηγορος στο επαγγελμα και ενας απο τους πελατες μου ειναι και ο Φιλιππος......

Σε παρακαλω μην μου απαντησεις γιατι την επομενη φορα δεν θα ειμαι τοσο ευγενικος............
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 04, 2015, 09:50:20 μμ »
Φίλε Χρήστο εγώ ούτε δικηγόρος είμαι, ούτε και τον δικηγόρο κανενός θα κάνω, παρ'ότι ήδη έχουν "εμπλακεί" τα καλύτερα φιλαράκια μου. Πιστεύω όμως ότι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική και τουλάχιστον ατυχής όπως είπε και ο Αρκάδιος. Επίσης το να παρουσιάζεται η κανονική φωτογραφία και η αναπαράστασή της σε αντιπαράθεση, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν να απαιτηθεί, απλά και μόνο το κάνει ο καθένας μόνος του για να δείξει την επιτυχία του όλου εγχειρήματός του. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα.

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Σχετικά με το GB: "Snapshot"
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 04, 2015, 09:59:40 μμ »
@Giomef  - Γιωργο χαλαρά, το ζητούμενο ειναι να ηρεμήσουμε τα πράγματα οχι να τα τραβήξουμε στα ακρα.

@zb00p - Χρήστο εξακολουθώ να μην πιάνω το πνεύμα της αρχικής σου τοποθέτησης.  Ωραια η παρουσίαση για το τι ειναι το GB και ευχαριστώ για την προσπάθεια που κάνεις για να συμμετέχεις παρ'ολο που δεν ειναι της άμεσης προτίμησης σου τα θεματα. μεχρι εδω όμως.

Δεν μπορώ να καταλάβω το λογο που η τοποθέτηση του Φίλιππα μείωσε στο παραμικρό την συμμετοχή σου στο GB. Η ιδεα έπεσε κάποια στιγμή αφου ειχε ξεκινήσει , στους κανόνες δεν μπήκε γιατι ειναι καθαρά θεμα παρουσίασης (όπως δεν υπάρχουν κανόνες για το πόσες φωτογραφίες πρεπει να μπουν κλπ κλπ), όποιος ήθελε έβαζε το φώτο. Εσυ ζήτησες να το βάλεις και δεν βρήκες ανταπόκριση??  Δεν νομίζω.

το οτι την πέταξε την σπόντα για σενα και ήθελε να σε πικάρει , δεν το σχολιάζω καν ...

Εαν α'την αλλη σε πείραξε που εγινε μονο αναφορά στα δυο τελευταία μοντέλα και οχι στις συμμέτοχες σου .. αυτο ειναι αλλο θεμα και σίγουρα δεν είναι της παρούσης .

ας θεωρήσουμε οτι ηταν μια αψυχολόγητη αντίδραση και να κλείσουμε εδω το θέμα.

Επειδη το GB αυτο εχει τελειώσει ας ασχοληθούμε με το επόμενο.

Tags: