Αποστολέας Θέμα: Καλημέρα  (Αναγνώστηκε 1262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Καλημέρα
« στις: Οκτώβριος 26, 2014, 12:28:53 μμ »
Καλημέρα σε όλους/όλες και καλώς σας βρήκα!
Φτιάχνω στατικά μοντέλα από τα 12 μου (τώρα είμαι 65...). Εδώ και μερικά χρόνια έχω επικεντρωθεί αποκλειστικά σε μοντέλα αυτοκινήτων σε κλίμακα 1/8. Έχω φτειάξει την Citroen Six15 της Haller, το Ford Hot Rod 32 της Revell και την Lamborghini Aventador και την Alfa Romeo Spider 32 της Pocher (βλέπε συνημμένες φωτογραφίες). Προσεχώς, γύρω από τις γιορτές θα αρχίσω την Jaguar E Type της Revell.
Υπάρχουν φίλοι και φίλες μοντελιστές στο ίδιο πεδίο; Ευχαρίστως ανταλάσσω εμπειρίες και συμβουλές.


Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Καλημέρα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 02:32:19 μμ »
Kαλημέρα και σε σένα και καλώς ήρθες στο forum μας. Ενδιαφερόμενοι για αυτοκίνητα ναι υπάρχουν, ίσως όμως να είναι ελάχιστοι στην κλίμακα 1/8 (αν αυτό εννοείς με την φράση "στο ίδιο πεδίο¨). Θα χαρούμε να δούμε αναλυτικά την επερχόμενη κατασκευή σου.

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Καλημέρα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 10:30:28 πμ »
Καλημέρα και  ::welcome_model::

Ναι, υπάρχουν ...νεανίσκοι σε αυτή τη θεματολογία αλλά στην 1/12 και στα αγωνιστικά αποκλειστικά. :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Καλημέρα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:37:21 μμ »
Αυτή τη στιγμή έχω αρκετά μοντέλα προς κατασκευή στην κλίμακα 1/8 (στην κατοχή μου ή υπ' όψιν...). Όταν μου τελειώσουν αυτά (και δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά :( ...), ίσως στραφώ προς το 1/12. Όσο για αγωνιστικά, και η Alfa Romeo μου έτρεξε και κέρδισε κάποσες φορές σε ράλι (Monza και αλλού).

Είδα επίσης στο διαδίκτυο, πως η εταιρία DeAgostini πουλάει στην Αγγλία την Formula 1 του Ayrton Senna σε κλίμακα 1/8 σε 20 μηνιαίες αποστολές επί μέρους κομματιών με τις αντίστοιχες οδηγίες και προς 40 λίρες Αγγλίας την αποστολή. Δυστυχώς ισχύει μόνο για αποστολή εντός Ηνωμένου Βασιλείου...

Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: Καλημέρα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 07:06:23 μμ »
Kαλησπέρα και απο μένα και καλώς ήρθες

Tags: