Αποστολέας Θέμα: 1/600 Iron Duke Airfix  (Αναγνώστηκε 1477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
1/600 Iron Duke Airfix
« στις: Αύγουστος 12, 2014, 04:35:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ευτυχώς ψιλοξεκόλλησα από την μοντελλιστική ξηρασία και ξεκίνησα πάλι με το fletcher 1/144. Επειδή θέλω να το βάλω σε θάλασσα και επειδή το μέγεθος είναι τεράστιο αποφάσισα να κάνω κάποια πειράματα σε κάτι μικρότερο. Είχα δει φυσικά το thread του Σταμάτη με την καταπληκτική κατασκευή του Σιδερένιου Δούκα και είχα ζηλέψει, κι έτσι όταν είδα το μοντελάκι μπροστά μου το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.

άρχισα λοιπόν από την θάλασσα ακολουθώντας μία μίξη τεχνικών που έχω βρει.
Φελιζόλ από κάτω πιεσμένο σε μερικά σημεία για τα μεγάλα κύματα.
Στρώση χαρτιού υγείας με πινέλο και αραιωμένη ατλακόλ όπως εδώ
Dominic Banton http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=4&t=38284
Είχα δοκιμάσει παλιότερα και να στρώσω πηλό όπως ο Σταμάτης αλλά βαριέμαι να περιμένω να στεγνώσει...

βάψιμο μπλε μαύρο και αρκετά περάσματα ατλακόλ από πάνω. Η όλη διαδικασία από το μηδέν πήρε ένα απόγευμα, ήταν πολύ έυκολο και τα αποτελέσματα αρκετά ικανοποιητικά για την κλίμακα.

Μετά ήρθε η ώρα των αφρών... Είχα 3 επιλογές
α) ανάμιξη διαφανούς και άσπρης σιλικόνης αλά captain nemo
b) βαμβάκι και σιλικόνη από πάνω αλά Κατσέας
γ) χαρτί υγείας βλ. παραπάνω

Το χαρτί υγείας δεν έχει γυρισμό αν στεγνώσει η ατλακόλ.
Το βαμβάκι με είχε δυσκολέψει αρκετά μια άλλη φορά αλλά νομίζω ότι δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα με πολλή εξάσκηση.
Οι σιλικόνες του Σταμάτη ήταν κάτι που δεν είχα δοκιμάσει και αφού μπορούν να ξεκολλήσουν μετά χωρίς να επηρεαστεί το κάτω στρώμα, είπα να το δοκιμάσω.

Αποδείχτηκε πιο δύσκολο απ' ότι νόμιζα στην εφαρμογή. Στις φωτό βλέπετε την δεύτερη προσπάθεια να αντιγράψω την θάλασσα του Σταμάτη, αλλά ενώ μου αρέσει σε ορισμένα σημεία, γενικά μου φαίνεται υπερβολική.
Είμαι στο τσακ να το ξηλώσω πάλι, αλλά είπα να ζητήσω μια γνώμη από τους πιο έμπειρους πριν ξαναξεκινήσω.


   

   

Λοιπόν τι λέτε;
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:34:21 μμ »
Ωραία είναι σε γενικές γραμμές. Αν θέλεις να το βελτιώσεις, ίσως μόνο για λόγους κλίμακας, μείωσε το ύψος των αφρισμών στο πλάι και πλώρα αριστερά. Πλώρα δεξιά δείχνει πιο όμορφο. Πρόσεξε, το ύψος, όχι την έκταση...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:58:54 μμ »
έχεις δίκιο Νίκο. Το ύψος είναι πιο πρόβληματικο από την έκταση. Το λάθος μου ήταν ότι έβαλα τις σιλικόνες χωρίς να έχω τοποθετήσει το πλοίο και εκεί την πάτησα. Θα δοκιμάσω να ψαλιδίσω λίγο τις κορυφές και αν δεν πετύχει το ξανακάνω από την αρχή. Τουλάχιστον αυτή η μέθοδος επιτρέπει undo!
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:13:25 μμ »
Λοιπόν να που έκανα και κάτι που δεν το περίμενα! Με ένα ψιλό ψαλιδάκι άρχισα αν κόβω όλες τις μυτούλες που είχε αφήσει το πινέλο στην σιλικόνη και το αποτέλεσμα είναι εμφανώς καλύτερο. Πάω να πάρω βερνικάκι γυαλιστερό και θα βγάλω περισσότερες φωτογραφίες αργότερα.

24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2014, 10:02:01 μμ »
λίγη πρόοδος ακόμα με την"βίβλο" του Σταμάτη ανοιχτή συνεχεια.

Το κατάστρωμα μου πήρε κάνα 2ωρο να το κολλήσω, δεν ερχόταν με τίποτα! (από κάτω είχε και την ημερομηνία 1969!! Ολοκαίνουργιο!)
Τα πλαϊνά πυροβόλα ήταν όντως απαράδεκτα, αλλά δεν προχώρησα σε τόσο ριζικές αλλαγές όσο ο captain. Έκοψα μήκη από λεπτό καλαμάκι και έκανα έτσι τα κυλινδρικά τμήματα. Δεν ξέρω τι θα βγει μέχρι να ασταρώσω αλλά μου σπάσανε τόσο πολύ τα νεύρα που δεν με νοιάζει και πολυ! Για κάννες έχω κάτι βελόνες από ενέσεις ινσουλίνης που νομίζω ότι είναι λίιιιγο πιο λεπτά απ'οσο πρέπει. Θα δείξει κι αυτό...



Αντικατάσταση με συρματάκι σε λεπτομέριες που έσπασα...



το μπαλκόνι του ναυάρχου πίσω φτιάχτηκε από αλουμινόφυλλο. Μένει το σκέπαστρο.



και τα φουγάρα

24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2014, 01:51:19 μμ »
καλησπέρα παιδιά

προχώρησα λιγο με την κατασκευή

μπρος και πίσω υπερκατασκευές



μικρά όπλα με συρματάκι αντί για πλαστικές κάννες



βάφτηκε γάστρα και κατάστρωμα και πλυθήκαν/παλαιώθηκαν (μάλλον λίγο υπερβολικά για ναυαρχίδα αλλά μου άρεσε οπότε το άφησα).  Η αλήθεια είναι ότι στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ πιο έντονα από την πραγματικότητα. Μάλλον φταίει η λάμπα του γραφείου. Θα ξαναπάρω φωτογραφίες σε φυσικό φως που όλα είναι πιο φλατ όταν προχωρήσω λιγο ακόμα.



αυτά για την ώρα. Ευχαριστώ
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2014, 06:32:08 μμ »
ωραίο είναι.  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::good_job_smilie::

Μαύρη γραμμή στην ίσαλο δεν είχαν βάλει σε αυτό οι Αγγλάρες;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:06:59 πμ »
Κι εγώ ωραίο το βλέπω μέχρι εδώ!!! Μόνη μου ένσταση, το πλαστικό σωληνάκι που έχεις βάλει κάτω από τον "αστερία". Στις φωτογραφίες του Δούκα, δεν φαίνεται να υπήρχε κάτι τέτοιο  :roll: Όσο για την ίσαλο, λογικά θα πρέπει να ήταν μαύρη.

Καλή συνέχεια  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:49:45 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά. Αν εννοείς το πολύ μικρό μεταλλικό σωληνάκι αυτό δεν θα φαίνεται όταν κολληθούν τα κομμάτια. Πάει μέχρι κάτω στο κατάστρωμα για να έχει αντοχή η υπερκατασκευή. Απλά στη φωτογραφία δεν έχει μπει στην καλά στη τρύπα που έχω ανοίξει.

Για την ίσαλο ρε παιδιά αλλού το είδα να το έχουν φτιάξει σκέτο κόκκινο αλλού σκέτο μαύρο και από τις φωτογραφίες δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαρέθηκα κιόλας, αλλά αν είναι πιο σωστό να την βάλω. Το πλοίο δεν έχει κολληθεί ακόμα στην βάση οπότε δεν είναι δυσκολο.
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:00:58 μμ »
.... Αν εννοείς το πολύ μικρό μεταλλικό σωληνάκι αυτό δεν θα φαίνεται όταν κολληθούν τα κομμάτια. Πάει μέχρι κάτω στο κατάστρωμα για να έχει αντοχή η υπερκατασκευή. Απλά στη φωτογραφία δεν έχει μπει στην καλά στη τρύπα που έχω ανοίξει.

Για την ίσαλο ρε παιδιά αλλού το είδα να το έχουν φτιάξει σκέτο κόκκινο αλλού σκέτο μαύρο και από τις φωτογραφίες δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαρέθηκα κιόλας, αλλά αν είναι πιο σωστό να την βάλω. Το πλοίο δεν έχει κολληθεί ακόμα στην βάση οπότε δεν είναι δυσκολο.

Τότε το "περίβλημα" είναι πολύ χοντρό. Δες στις φωτογραφίες: Ο κάθετος "στύλος" που στηρίζει τη γέφυρα, είναι σχεδόν ίδιας διαμέτρου με τα "πόδια" του τρίποδου. Για την ίσαλο, γενικά οι Άγγλοι έβαφαν μαύρη γραμμή (φαίνεται καθαρά στη δεύτερη φωτό):



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: 1/600 Iron Duke Airfix
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:24:54 μμ »
Ναι εχεις δικιο ειναι πιο λεπτο. Και μαλιστα τις εχω και τις 2 φωτογραφιες... Θα το διορθωσω μαζι με την ισαλο γραμμη αλλα οι εργασιες ξαναρχιζουν σε 15 μερες που θα γυρισω. Ευχαριστω παιδια και καλη συνεχεια
24 ώρες δεν φτάνουν...

Tags: