Αποστολέας Θέμα: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)  (Αναγνώστηκε 6939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:24:19 πμ »
Τώρα λοιπόν που τελείωσε το Spitfire και η ολοκλήρωση των F-104 και Β738 καθυστερεί λόγω τεχνικών προβλημάτων,
με κάτι έπρεπε να ασχοληθώ.  Μιας και είναι η επέτειος των 70 χρόνων από την απόβαση της Νορμανδίας (D-Day) κατέληξα σε άλλο ένα αεροπλάνο που πήρε μέρος σε αυτή την επιχείρηση.
Μάλιστα, το συγκεκριμένο αεροπλάνο το πετούσε ένας θρύλος. Ο Charles "Chuck" Yeager, ο οποίος με το συγκεκριμένο P51 του κατέρριψε 12 αντίπαλους, μεταξύ των οποίων, όχι ένα αλλά, δύο (αν δεν κάνω λάθος) Me262. Μερικά χρόνια μετά έσπασε το "φράγμα" της ταχύτητας του ήχου (όχι με το P51 φυσικά!) και μερικά ακόμη ρεκόρ όπως ύψους...

Το κιτ αγοράστηκε από το παζάρι και είναι από τις ελάχιστες φορές που κάτι πρόσφατα αγορασμένο μπαίνει στον πάγκο πριν από άλλα προγενέστερα κιτ.

Click to see the original size.

Η κατασκευή άρχισε φυσικά από το εσωτερικό το οποίο περάστηκε πρώτα με μαύρο ματ χρώμα (H12 Gunze) και κατόπιν με Interior Green (H58 Gunze).

Click to see the original size.

Όταν τελείωσε το εσωτερικό, προσπάθησα να κλείσω την άτρακτο η οποία όμως προέβαλε κάποιες αντιστάσεις οι οποίες όμως κάμφθηκαν με τους γνωστούς διπλωματικούς τρόπους.
Η εφαρμογή είναι καλούτσικη και Θα χρειαστεί στόκο καθώς το μεταλλικό βάψιμο μετά δεν συγχωρεί και θα είναι σίγουρα μια μεγάλη πρόκληση για μένα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αφού λοιπόν η άτρακτος πείστηκε να συμμορφωθεί, κολλήθηκαν και τα φτερά ώστε να στοκαριστεί παντού όπου χρειάζεται και να αρχίσει το τρίψιμο.
Ευτυχώς η εφαρμογή των φτερών είναι πολύ καλή και μόνο στις ρίζες μπροστά θα χρειαστεί στόκος και τρίψιμο.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Επίσης κλείστηκε ένα τεράστιο κενό στο πίσω μέρος του ψυγείου με φύλλο πλαστικού για να βοηθήσει στο στοκάρισμα.

Click to see the original size.

Στην παρούσα φάση, έχει μπει στόκος όπου χρειάζεται και αναμένεται να στεγνώσει για να αρχίσει το τρίψιμο.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:40:09 πμ »
Καλή αρχή (μή μέ βάζεις στή πρίζα.....)

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:43:06 πμ »
Δυνατή αρχή! Ίσως με λίγο τρίψιμο στα κομμάτια του cockpit (πλάτη πχ) να είχες καλύτερη εφαρμογή στα δύο μισά της ατράκτου.Πως θα το βάψεις,όπως το δείχνει το boxart;

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:46:24 πμ »
Δεν ήταν το cockpit το πρόβλημα Λάμπρο. Ήταν το συγκεκριμένο σημείο στο οποίο πρέπει να ισορροπήσεις 3 διαφορετικά κομμάτια συν τα 2 μισά της ατράκτου.  Αν τα άφηνα και στέγνωνε εντελώς η κόλλα και μετά έκλεινα την άτρακτο πιθανώς να μην έμπαιναν εκεί που πρέπει και μετά να μην έκλεινε καθόλου.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Μανούσος

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 190
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:55:33 πμ »
Αρχίζεις να γίνεσαι ο "labros87" της 1/48 στην παραγωγή-κατασκευή πολύ όμορφων μοντέλων!!!
Καλή αρχή ...μάλλον  τελειώματα & από μένα!
Μέτρον Άριστον

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:34:57 μμ »
Καλή αρχή!!!!

Ευτυχως προχωράς πολύ πιο γρήγορα απο εμένα οπότε θα παρω κι εγώ καμια ιδέα!!!!

Παρατηρώ ότι υπάρχουν μικρές διαφορές ανάμεσα στο δικό σου και το  δικο μου μοντέλο χρωματικά που μου κάνει εντύπωση...

http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,29443.0.html

Καλή και γρήγορη συνέχεια!!! :)

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:43:12 μμ »
Παρατηρώ ότι υπάρχουν μικρές διαφορές ανάμεσα στο δικό σου και το  δικο μου μοντέλο χρωματικά που μου κάνει εντύπωση...
Είχα γράψει λάθος κωδικό για το Interior Green, Η58 εννοούσα (και το διόρθωσα).  Η χρωματική διαφορά έχει να κάνει ότι εγώ ψέκασα πρώτα μαύρο υπόστρωμα και μετά το Interior green οπότε έμειναν σκιές και γενικά πιο σκούρο αποτέλεσμα.

Αρχίζεις να γίνεσαι ο "labros87" της 1/48 στην παραγωγή-κατασκευή πολύ όμορφων μοντέλων!!!
Καλή αρχή ...μάλλον  τελειώματα & από μένα!
Μπααααα... τελειώνει σήμερα η άδεια οπότε ξαναγυρνάω στους κλασικούς ρυθμούς χελώνας.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:01:05 πμ »
Είχα γράψει λάθος κωδικό για το Interior Green, Η58 εννοούσα (και το διόρθωσα).  Η χρωματική διαφορά έχει να κάνει ότι εγώ ψέκασα πρώτα μαύρο υπόστρωμα και μετά το Interior green οπότε έμειναν σκιές και γενικά πιο σκούρο αποτέλεσμα.
Μπααααα... τελειώνει σήμερα η άδεια οπότε ξαναγυρνάω στους κλασικούς ρυθμούς χελώνας.

Γιώργο δεν εννόουσα ακριβώς αυτό.
Τα κουτιά πίσω απ το κάθισμα στο κόκπιτ στο δικό μου κιτ λέει γκρι και ασιμι. Οι εξαγωγές και οι εισαγωγές σε εσένα είναι interior green εμένα λέει στο χρωμα της ατρακτου..  Οι εξατμίσεις λέει ασιμι και gum metal και εσύ τις έκανες μαύρες... Δεν γνωρίζω ποιο είναι το σωστό βεβαια αλλα οι οδηγίες είναι διαφορετικές...

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:11:26 μμ »
Ώπα... Μη βιάζεσε...
Ακόμα δεν έχω φτάσει στα εξωτερικά βαψίματα...!
Στο cockpit, που έχει τελειώσει, ακολούθησα τα χρώματα που λέει η Hasegawa. Λάθος ή σωστά, δεν το ψάχνω.  Έτσι μου έλεγε H52 για το κάθισμα αλλά σε όλες τις φωτογραφίες που βρήκα ήταν το γνωστό Interior green οπότε και το έβαψα έτσι.  Τα κουτιά πίσω από το cockpit όντως μαύρα με λίγο ασημί μου τα δίνει.
Για τις εισαγωγές/εξαγωγές του ψυγείου, αυτές θα βαφτούν μετά.  Το Interior green έπεσε εκεί σαν βάση.  Το ίδιο και το μαύρο στις εξατμήσεις οι οποίες θα βαφτούν στεγνά στο τέλος.
Επίσης, εσύ φτιάχνεις το B, εγώ το D.  Ίσως όντως να υπάρχουν αυτές οι διαφορές.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:44:42 μμ »
Ώπα... Μη βιάζεσε...
Ακόμα δεν έχω φτάσει στα εξωτερικά βαψίματα...!
Στο cockpit, που έχει τελειώσει, ακολούθησα τα χρώματα που λέει η Hasegawa. Λάθος ή σωστά, δεν το ψάχνω.  Έτσι μου έλεγε H52 για το κάθισμα αλλά σε όλες τις φωτογραφίες που βρήκα ήταν το γνωστό Interior green οπότε και το έβαψα έτσι.  Τα κουτιά πίσω από το cockpit όντως μαύρα με λίγο ασημί μου τα δίνει.
Για τις εισαγωγές/εξαγωγές του ψυγείου, αυτές θα βαφτούν μετά.  Το Interior green έπεσε εκεί σαν βάση.  Το ίδιο και το μαύρο στις εξατμήσεις οι οποίες θα βαφτούν στεγνά στο τέλος.
Επίσης, εσύ φτιάχνεις το B, εγώ το D.  Ίσως όντως να υπάρχουν αυτές οι διαφορές.

Βασικά έψαχνα μήπως εγώ κάνω λάθος να πω την αλήθεια...
Γιατί εμένα δίνει και πολλά χρωματα σε μιξεις...


Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:12:09 μμ »
Τέλος τα στοκοτριψίματα και σύντομα θα μπει στο βαφείο.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:16:40 μμ »
Γιωργο κατα τη γνωμη μου θελει κι αλλη δουλεια στο τριψιμο απο κατω στον αεραγωγο και επαναχαραξη σε καποιες γραμμωσεις γιατι εχει πεσει στοκος και εχουν καλυφθει. Μιας και θα γινει μεταλικο θελει πολυ προσοχη.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:20:14 μμ »
Δεν έχει πλυθεί ακόμα Χρήστο.  Έχει ακόμα τα υπολείμματα του τριψίματος.
Πριν την βαφή θα ελεγχθεί ξανά με τον μαρκαδόρο, αλλά προς το παρόν φαίνεται ΟΚ.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:29:58 μμ »
Δεν έχει πλυθεί ακόμα Χρήστο.  Έχει ακόμα τα υπολείμματα του τριψίματος.
Πριν την βαφή θα ελεγχθεί ξανά με τον μαρκαδόρο, αλλά προς το παρόν φαίνεται ΟΚ.

Οκ Γιωργο , νομιζα οτ ιτο ειχες τελιωσει αλλα με το πλυσιμο θα φυγουν ολα απο τις γραμωσεις. Καλη συνεχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:01:25 μμ »
Για πέρνα ένα γκριζάκι, κάτω από τον αεραγωγό ούτε εμένα μου αρέσει. Φυσικά ξεγελάει ο στόκος και ο φακός, αλλά μάλλον θέλει φροντίδα ακόμα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:23:57 μμ »
Άπιστοι Θωμάδες....  :mrgreen: ::glossa::
Ο μεταλλικός μαρκαδόρος δεν ψεύδεται ποτέ... (σχεδόν)
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Προπελαρίων

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 129
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:49:43 μμ »
Ωραίος! Περιμένω με αγωνία την ώρα του βαψιματος. Αλήθεια που βρισκ μεταλλικό μαρακδόρο με τέτοια καλυπτικότητα;

Αποσυνδεδεμένος Προπελαρίων

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 129
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:50:13 μμ »
Ωραίος! Περιμένω με αγωνία την ώρα του βαψιματος. Αλήθεια που βρισκ μεταλλικό μαρακδόρο με τέτοια καλυπτικότητα;

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:28:21 μμ »
Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:52:51 πμ »
Spoiler (hover to show)
Και πως ακριβώς το χρησιμοποιήσεις; Κυρίως ενόω πριν το ασταρι; Το ξέβαφεις μετα;

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:11:17 πμ »
Και πως ακριβώς το χρησιμοποιήσεις; Κυρίως ενόω πριν το ασταρι; Το ξέβαφεις μετα;
Επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω...  :oops: :wink: ::glossa:: :mrgreen:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,19852.msg412256.html#msg412256
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:56:48 πμ »
1ο πέρασμα με Humbrol #11.
Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και δεν καταφέρνω να ψεκάσω καλά μεταλλικά χρώματα.  Και το αραίωσα αρκετά και το κούνησα/ανακάτεψα μέχρι που κόντευε να ξεράσει, και μέτρια προς υψηλή πίεση... Δεν ξέρω... Πρέπει να βγάλω αρκετά φαρδιά δέσμη αλλιώς δεν ψεκάζεται.  Είναι χαρακτηριστικό των μεταλλικών χρωμάτων αυτό;
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:06:18 μμ »
Συγγνώμη αλλά τι ακριβώς δε σου αρέσει; Εμένα μια χαρά μου φαίνεται!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:08:43 μμ »
Έλα ντε...
Έχω την εντύπωση ότι δεν γυαλίζει όπως παλιότερα.  Εκτός αν πάντα ήταν ματ το #11 και έχω απλά μπερδέψει τα μπούτια μου...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: North American P51-D Mustang (Hasegawa 1/48)
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:13:55 μμ »
Το Humbrol 11 matt δεν το λες. Ούτε και gloss, κάπου στη μέση. Πάντως πάνω στο μοντέλο μια χαρά είναι, άλλωστε δεν τα γυάλιζαν και με κερί, μέσα στη μπίχλα ήταν.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!