ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > GB: 100 χρονια απο το Α' Παγκόσμιο Πόλεμο

Beute FT-17 - Meng TS-2011 1/35

(1/10) > >>

zb00p:
Ξεκινάω και εγώ τη συμμετοχή μου σε ένα ακόμα GB κατεβάζω στον αγώνα το FT-17 της Meng. Πρόκειται για την έκδοση με τον πριτσινωτό πύργο, οποίος ήταν μεγαλύτερος και μπορούσε να δεχτεί το κανόνι των 37mm. Θα αναπαραστήσω το 66260, ένα εφεδρικό FT-17 που αιχμαλωτίστηκε την 31η Μαΐου 1918 λίγο έξω από το Chaudun.



Μικρή η πρόοδος γιατί παράλληλα δουλεύω το schwimmwagen και δεν έχω και πολλά κουράγια αυτή την περίοδο για να κάτσω πολύ ώρα στον πάγκο. Μέχρι στιγμής πάντως, μου θυμίζει εφαρμογή ταμιγια και λεπτομέρεια ντραγκον, πολύ θετικές εντυπώσεις από το λίγο που έχω δει.

zb00p:
Μικρή πρόοδος σήμερα



Αν και η Μενγκ έδινε τα ελατήρια, προτίμησα να κάνω δικά μου γιατί αυτά του κιτ ήταν πολύ ντελικάτα και με βάση φωτογραφίες όπως πχ την παρακάτω:



τα ελατήρια ήταν πιο χοντροκομμένα, οπότε και προχώρησα στην δική μου κατασκευή. Δυστυχώς το ένα μου βγήκε πιο καλό από το άλλο, υπόσχομαι την επόμενη φορά να είμαι πιο προσέκτικος!  :mrgreen:

zb00p:
Έκανα λίγη δουλειά σήμερα και έκλεισα το πήγμα μέχρι ένα σημείο



Είχα κάποια θέματα με τα πλαινά κομμάτια γιατί είχαν πάρει και τα δύο και ήθελαν λίγη "στοργή" για να έρθουν στα ίσια τους. Έχω ακόμα θέμα με την οροφή, αφού τα πλαινά κλείνουν και προς τα μέσα, αλλά θα στρώσουν και αυτά, ξέρω τον τρόπο  8)

Έχει κάτι σημάδια στα τοιχώματα, αλλά δεν θα ασχοληθώ αφού εκτός από την μπροστινή θυρίδα, όλες οι άλλες θα είναι κλειστές. Συνέχεια με το βάψιμο του εσωτερικού, ώστε να μπορέσω να κλείσω τελείως το πήγμα.

zb00p:
Ολοκλήρωσα όλα τα απαραίτητα κομμάτια ώστε να προχωρήσω στο αστάρωμα και το βάψιμο του εσωτερικού.



Σχόλια, προτάσεις και παρατηρήσεις, όλα ευπρόσδεκτα!

gkontog:
Γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι! Το κομμάτι στο ποίο πατάει ο πύργος δείχνει να έχει αρκετά προβλήματα εφαρμογής με τα υπόλοιπα, αν δε με ξεγελά η φωτογραφία. Καλή συνέχεια!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση