Αποστολέας Θέμα: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400  (Αναγνώστηκε 5178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:04:07 πμ »
Σκαλώνεις κοιτάζοντας το!! Πάνεμορφο βάψιμο,φθορές και η θάλασσα!

Ρέλια ειναι το κάγκελο;

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 08:52:32 πμ »
ΖΤΠ

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:54:19 πμ »
Φίλιππα, Σταμάτη και Άρη σας ευχαριστώ πολύ. ::salut:: ::salut:: ::salut::
Όντως Σταμάτη τα ρέλια είναι εκτός κλίμακας. Είχα ρέλια στην 1/350 και 1/400 αλλά αυτά ήταν με τρεις μπάρες και όταν προσπάθησα να κόψω τις δυο ήταν άστα να πάνε. Είχα επίσης και από τα Gato της AFV στην 1/350 με δυο μπάρες αλλά οι αποστάσεις μεταξύ των ήταν πολύ μεγαλύτερες, έτσι έκανα προαπάθειες να τα κάνω μόνος μου. Όπως έγραψα και παραπάνω πιο λεπτά δεν σταθεροποιόταν με τίποτα. Μπορούσα να το κάνω και χωρίς ρέλια, υπάρχει φωτογραφία του Ξιφία, αλλά νομίζω ότι αυτά το κάνουν πιο εντυπωσιακό. Πάντως, ακόμα και οι εταιρείες που δίνουν στα κιτ ρέλια σε πλαστικό στις κλίμακες αυτές, σ΄αυτό περίπου το μέγεθος τα βγάζουν. Στην πραγματικότητα δεν δείχνουν και τόσο άσχημα.

Άρη ναι. Ρέλια είναι τα κάγκελα.
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:43:04 πμ »
Κάποιες εταιρείες νομίζω ότι βγάζουν για εμπορικά σκάφη με 2 μπάρες. Πάντως είναι αυτό
που είπες : Οι μικρές κλίμακες συνήθως θάβονται από το macro. Από κοντά είναι καλύτερα.

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Υποβρύχιο ΔΕΛΦΙΝ 1/400
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:06:28 μμ »
Κώστα δεν παίρνω πια πράγματα αν δεν τα βλέπω πρώτα. Πολλά αλλιώς τα περιμένεις και αλλιώς είναι όταν σου έρχονται. Δεν είναι μόνο οι δύο μπάρες (εύκολα δύσκολα κόβεις την μία), έπρεπε και τα κάθετα να απέχουν λιγότερο από 4mm. Έχω τελειωμένα δύο fletcher στην 1/301 της Revel (ανακοινωμένα θέματα) και δεν μπορώ να βρώ ρέλια με τρείς μπάρες που τα κάθετα να απέχουν 1 cm (για να είμαι σωστός ένα ένα τα μετρούσα πέρσι στο Βέλος στην μαρίνα του Φλοίσβου :D).::salut::
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Tags: