Αποστολέας Θέμα: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox  (Αναγνώστηκε 1764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« στις: Ιούνιος 04, 2014, 01:12:50 πμ »
Η συμμετοχή μου σε αυτό το GB, θα γίνει με το παρακάτω άρμα. Πρόκειται για το καταπληκτικό κιτ της Master Box, με αρκετά καλή εφαρμογή και μόνο αρνητικό την μέτρια ερπύστρια.
Η μοναδική επέμβαση που του έκανα, ήταν το να τρυπίσω τις κάνες από τα πυροβόλα, το υπόλοιπο θα παραμείνει ως έχει μιας και το φτιάχνω όταν δεν φτιάχνω το P-61.  :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:09:45 πμ »
Tα πυροβόλα μου φαίνονται πολύ μεγάλα για Mk I (δες στη φωτό). Επίσης θα πρέπει να βάλεις την τέντα και το "κάρο" πίσω (δεν ξέρω αν παρέχονται από το κιτ), αν επιμένεις να το κάνεις "Μάχη του Σομ". Στη λεζάντα της φωτογραφίας, αναφέρονται και κάποια άλλα χαρακτηριστικά του Mk I:



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:21:29 πμ »
Ολα τα αρσενικά Mk I που πολέμησαν στο Somme είχαν σαν πυροβόλο το QF 6-pounder Hotchkiss το οποίο φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και η κάνη του ήταν αρκετά μεγάλη.

Click to see the original size.

Στο Somme έγινε προφανές πως ακριβώς αυτή η μεγάλη κάνη δημιουργούσε προβλήματα. Αν κατά διάρκεια διάβασης των εχθρικών χαρακωμάτων έβρισκε κάπου, τότε μέσα στο άρμα ο άτυχος πυροβολητής, που σκόπευε και κρατούσε το πυροβόλο από το πίσω μέρος του κάτω από τη δεξιά μασχάλη του, εκτοξευόταν, συνήθως πάνω στην καυτή μηχανή. Για να λύσουν το πρόβλημα, και κυρίως γιατί οι αποστάσεις μάχης δεν απαιτούσαν την υψηλότερη ταχύτητα βλήματος της μακρυάς κάνης, άρχισαν να εφοδιάζουν τα άρματα με κοντόκανες εκδόσιες του ίδιου πυροβόλου. Κάπου υπάρχει μία φωτογραφία από ένα αρσενικό Mk II το οποίο φέρει δύο sponsons από Mk I, μάλιστα έναν χακί και τον άλλον με παραλλαγή Solomon, όπου το ένα πυροβόλο είναι το μακρύκανο και το άλλο το κοντόκανο. Από το Mk IV και μετά όλα είχαν κοντόκανα πυροβόλα.

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το ατσάλινο στέλεχος το οποίο έβαζε κάτω από τη δεξια μασχάλη ο πυροβολητής και σκόποευε το όπλο. Επίσης φαίνεται και η πιστολοειδής λαβή με τη σκανδάλη. Είναι προφανές πως αν η άκρη της κάνης έβρισκε κάπου, ο δύστυχος πυροβολητής έφευγε προς τυχαία κατεύθυνση...

Click to see the original size.

Αν μιλάμε για Somme το εντελώς άχρηστο κάρο είναι απαραίτητο αλλά όχι απαραίτητα η σίτα από πάνω η οποία μπήκε στις υπομονάδες και όχι σε όλες. Κάποιες μάλιστα επέλεξαν να κάνουν εντελώς προχειροδουλειές όπως στην παρακάτω φωτογραφία και κάποιες δεν έβαλαν καθόλου.

Click to see the original size.


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:54:18 πμ »
Δεν το ξέρω για την αλλαγή του πυροβόλου (άλλωστε η φωτό που έβαλα, δεν αναφέρει που είναι τραβηγμένη). Απλώς, είδα τη διαφορά στο μήκος των πυροβόλων μεταξύ του Mother και του Mk I. Πιθανότατα πάντως ο Γιώργος έχει δίκιο, οπότε αν θέλεις άφησέ τα πυροβόλα του κιτ ::dontknow:: Άλλωστε μιλάμε για την εποχή που το άρμα μάχης κάνει τα πρώτα του βήματα και προφανώς εφαρμόστηκε η παλιά καλή συνταγή: "Βλέποντας και κάνοντας"  :mrgreen: ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:59:57 πμ »
Το κάρο έχει μπει πίσω, απλά δεν το έχω βγάλει ακόμα φωτογραφία. Η τέντα είναι το επόμενο βήμα και μετά πάω για βάψιμο. Η απάντηση του Γιώργου μου άρεσε, οπότε τα πυροβόλα παραμένουν ως έχουν.  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 06:29:15 μμ »
Το κάρο έχει μπει πίσω, απλά δεν το έχω βγάλει ακόμα φωτογραφία. Η τέντα είναι το επόμενο βήμα και μετά πάω για βάψιμο. Η απάντηση του Γιώργου μου άρεσε, οπότε τα πυροβόλα παραμένουν ως έχουν.  :mrgreen: :mrgreen:

To κάρο τι ακριβώς εξυπηρετούσε ; το είχαν όλα ;

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 07:45:39 μμ »
τωρα το είδα !!
όντως τα Mk.I Male είχαν "μακρύ" πυροβόλο
για τους λόγους που ανέφερε ο Γ.Κ., το πυροβόλο "κόντυνε" στους μεταγενέστερους τύπους
και καθιερώθηκε στα Mk.IV Male.
από βαψιματάκι και σήματα τι θα κάνεις ?
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: MkI Male "Battle of Somme" 1/72, Masterbox
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 06:57:58 μμ »
Αν πάρω την απόφαση να κολλήσω την ΡΕ σίτα πάνω στο προστατευτικό ικρίωμα που έχει στην κορυφή του πήγματος, θα το κάνω όπως ήταν στη μάχη του Somme, χωρίς σήματα, με το κλασικό καφεπράσινο χρώμα.  :mrgreen:

Tags: