Αποστολέας Θέμα: Αερογραφος απο e-bay  (Αναγνώστηκε 1352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arcanoid0

• Scale 1/144
  • *
  • Τόπος: Αργυρούπολη
  • Τα χομπυ κρατανε το μυαλο μας ζωντανο!
Αερογραφος απο e-bay
« στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:06:44 μμ »
Καλησπερα σας!!

Θελω να παρω αερογραφο αλλα επειδη δε μου περισσευουν λογω παιδιου κτλ.. ειδα αυτο εδω εσεις που ξερετε πως το βλεπετε?
Υπ οψιν ειμαι αρχαριος...  :D

http://www.ebay.com/itm/AIRBRUSH-KIT-AIRBRUSH-COMPRESSOR-AIR-BRUSH-COMPRESSOR-/370268372610?pt=UK_Crafts_DrawingSupplies_EH&hash=item5635b6fe82#shpCntId

• Scale 1/144
  • *
Απ: Αερογραφος απο e-bay
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:11:27 μμ »
Ανοιξα λαθος θεμα σε λαθος ενοτητα συμπαθατε με!! :oops:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Scale 1/24
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:19:12 μμ »
Για το κομπρεσέρ δεν έχω άποψη, θα πρέπει να περιμένεις του πλέον ειδικούς. Οι αερογράφοι είναι οι γνωστοί φθηνοί κινεζικής κατασκευής. Δεν έχω κάι εναντίον τους αλλά θα πρέπει να δεχθείς τα παρακάτω:

- Η ποιότητα κατασκευής σίγουρα δεν πλησιάζει αυτή ενός επωνύμου μοντέλου.
- Λόγω χαμηλών προδιαγραφών, υα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι πιο "μαλακά' από αυτών των επωνύμων. Ετσι ένα λίγο παραπάνω σφίξιμο μπορεί να καταστρέψει βόλτες και εξαρτήματα.
- Λόγω υπερβολικών ανοχών, τα πάντα ασφαλίζοντα/στεγανοποιούνται με χρήση orings τα οποία όμως ΔΕΝ αντέχουν πολλά από τα διαλυτικά που χρησιμοποιούμε πχ white spirit ενώ με κάποια άλλα, πχ νίτρου, πολυουρεθάνης, δεν έχουν καμμία ελπίδα να επιζήσουν παραπάνω από 3-4 "μπάνια' στα υλικά αυτά. Αυτό λύνεται με αλλαγή τους, με ελάχιστο κόστος, με αντίστοιχα orings από teflon τα οποία αντέχουν απείρω πιο πολύ.

Αν δεχτείς τα παραπάνω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

• Scale 1/144
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:23:02 μμ »
Για το κομπρεσέρ δεν έχω άποψη, θα πρέπει να περιμένεις του πλέον ειδικούς. Οι αερογράφοι είναι οι γνωστοί φθηνοί κινεζικής κατασκευής. Δεν έχω κάι εναντίον τους αλλά θα πρέπει να δεχθείς τα παρακάτω:

Tο θεμα μου ειναι πιο πολυ με το κομπρεσερ μη μου ανατιναχτει μεσα στο σπιτι.οσο για τον αερογραφο καποια στιγμη θα παρω κατι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Scale 1/24
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:37:51 μμ »
Tο θεμα μου ειναι πιο πολυ με το κομπρεσερ μη μου ανατιναχτει μεσα στο σπιτι.οσο για τον αερογραφο καποια στιγμη θα παρω κατι καλυτερο.
Από τη στιγμή που δεν έχει δεξαμενή αέρα δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανατιναχτεί κάτι. Πάντως, μιας και έθεσες το θέμα της ασφαλείας, καλύτερα να πάρεις κάτι επώνυμο για κομπρεσέρ, ίσως δώσεις κάτι παραπάνω αλλά δε θα το μετανοιώσεις.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2014, 05:47:35 πμ »
Καλύτερα να πάρεις εξ αρχής κάτι επώνυμο και θα σου πρότεινα για αρχή έναν αερογράφο με 0.5 μπεκ.
Αν πάρεις κάτι φθηνό στο τέλος θα πληρώσεις και το φθηνό και το ακριβό.
Αν πάρεις από την αρχή μπεκ με δέσμη 0,3 και κάτω θα δυσκολεύεσαι στις αραιώσεις χρωμάτων άσε που θα αναγκαστείς στην πορεία να πάρεις και έναν 0.5 γιατί τα περισσότερα βερνίκια και πριμερ ψεκάζονται με  0.5. Με τον 0.5 θα εξοικειωθείς καλύτερα σαν αρχάριος και κάνεις άνετα και τη δουλειά σου.
Περί τσιμουχών θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο μοντέλο που δεν έχει αυτα τα χοντροκομμένα λαστιχάκια, θα κάνεις τη ζωή σου πιο δύσκολη στο καθάρισμα του αερογράφου.Οι iwata που έχω δεν έχουν.

Τώρα για κομπρεσέρ αν έχεις τα λεφτά πάρε και το καλύτερο εξ αρχής.

Tags: