Αποστολέας Θέμα: Tank Destroyers  (Αναγνώστηκε 87775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #550 στις: Αύγουστος 04, 2019, 07:45:27 μμ »
Εν μέσω τρελής ζέστης και υγρασίας και αφού μένω αναγκαστικά σήμερα σπίτι, είπα να ασχοληθώ με ενα μοντελάκι που είχα παρατηρήσει χωρίς συγκεκριμένο λόγο εδώ και πολύ καιρό..

ΤΟ κιτ ειναι αυτο



θυμαμαι το είχα αγοράσει πολύ φθηνά,το είχα ξεκινήσει και τώρα ευελπιστω να το τελειώσω(να ζωντανέψω και την ενότητα των καταστροφέων αρμάτων ::glossa::)

σήμερα έκατσα και συναρμολόγησα την μια ερπύστρια κομμάτι-κομματι και έκανα ένα dry fit πάνω στους τροχούς,το καλό ειναι οτι το κιτ δίνει εξτρά κομμάτια, αρκετά ώστε να σε καλύψουν σε πιθανά ατυχήματα..
εχω φτασει μεχρι εδω,η ποιοτητα του κιτ είναι για τα γούστα μου μέτρια προς καλή,τίμιο ανατολικό κιτ για μαζόχες :mrgreen:




Αυτή την φορά ελπίζω να το τελειώσω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #551 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:13:16 πμ »
Σπάνιο θέμα και πολύ καλή επιλογή . Καλά τελειώματα . θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον  την πρόοδο !!!!
 

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #552 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:57:15 πμ »
Δεν ξέρω αν είναι για μαζόχες, πάντως μια χαρά δείχνει το κιτ και επίσης έχεις κάνει καθαρή κατασκευή μέχρι εδώ Στάθη ::thumbleft::
Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #553 στις: Αύγουστος 05, 2019, 03:34:46 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι για μαζόχες, πάντως μια χαρά δείχνει το κιτ και επίσης έχεις κάνει καθαρή κατασκευή μέχρι εδώ Στάθη ::thumbleft::
Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Καλά,πλάκα κάνω,μια χαρουλα είναι το κιτ και αν υπολογίσεις οτι το ειχα αγοράσει 11 ευρώ θυμάμαι,είναι το απόλυτο value for money που λενε και στο χωριό μου
Εδω είναι τα κομμάτια του κιτ,γενικά την εκτιμώ αυτήν την εταιρεία και παραγγέλνω συχνά..
https://www.hobby.dn.ua/maquette-msd-3547-marder-iid-p-61830.html?language=en&osCsid=e67tiac04b839sdgcpr09kcqq3
Μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια οσον αφορά το χρωματισμό και την περίοδο που επιχείρησε,αλλα αυτό πιο μετά..
σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 08:21:21 μμ »
καλησπέρα,θα χρειαστώ μια βοήθεια όσον αφορά το βάψιμο της ερπύστριας,μπορεί να μου πει κανείς πως βάφουμε την ολομεταλλικη ερπύστρια του marder,δηλαδή αυτήν εδώ??



σκεφτόμουν να την περάσω ενα gun metal,μετά περάσματα rust και τέλος λασπώματα και λοιπά αλλά κάτι δεν μου κολλάει..

για πείτε καμιά ιδέα πριν αρχίσω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 12:45:14 πμ »
Βάψιμο με κάποιο καφεμαύρο ματ χρώμα. Μαύρο wash. Σκονίσματα λασπώματα κλπ. Τέλος, σε όλες τις προεξοχές των πεδίλων, πέρασμα με μολυβάκι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 09:35:01 πμ »
Πάνω κάτω όπως τα γράφει ο Μάνος.Ιδανικό βασικό χρώμα για μένα είναι το Humbrol 98 Matt Chocolate.Mετά μαύρο wash,σκούριασμα-σκόνισμα-λάσπωμα με pigments και ελαφρύ στεγνό με gun metal.(Το μολύβι παρόλο που σαν απόχρωση είναι εξαιρετικό,αν για οποιοδήποτε λόγο το αγγίξεις,φεύγει και φτού κι από την αρχή!)  :wink:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 03:19:08 μμ »
Είστε οι καλυτεροτεροι! :mrgreen:Ευχαριστω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 03:50:03 μμ »
Αν θες για να δοκιμάσεις με μολύβι πάρε ένα με «μαλακή» μύτη. Αυτά με «μαλακες» μύτες γράφουν πάνω 7Β ή 8Β  βέβαια πάντα με σύνεση και προσοχή ;-)

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 05:12:39 μμ »
Αν θες για να δοκιμάσεις με μολύβι πάρε ένα με «μαλακή» μύτη. Αυτά με «μαλακες» μύτες γράφουν πάνω 7Β ή 8Β  βέβαια πάντα με σύνεση και προσοχή ;-)

ελήφθη! :wink:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 07:29:34 μμ »
To βασικό χρώμα έπεσε μετά απο μέρες,οι ερπύστριες μου έβγαλαν την ψυχή,κατάφερα και το έφερα μέχρι εδώ..




Οι συμβουλές που μου δώσατε για το βάψιμο των ερπυστριών με βοήθησαν απίστευτα,απλά την επόμενη φορά πρώτα θα τις τοποθετήσω και μετά θα τις βάψω,βαμμένες πέθανα για να τις τοποθετήσω..

Η ιδέα είναι να το κάνω χειμερινή παραλλαγή,οπότε θα δουλέψω την τεχνική της λακ..
Γενικά θα χρειαστώ κάποια βοήθεια σε απορίες που θα βρω μπροστά μου,θα δούμε!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 08:05:16 μμ »
Ερώτηση..
Πως βάφουμε τους κάλυκες σαν αυτόν?



Χρησιμοποίησα το humbrol 16 αλλά το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:54:49 μμ »
Εύλογη η απορία σου και βασανίζει επί σειρά ετών όλους τους μοντελιστές αρμάτων κι ανάμεσα τους και τον γράφοντα.  :?

Όντως το Humbrol 16 δεν είναι αληθοφανές γιατί είναι αρκετά σκούρο κι έχει πολύ μεταλλικό κόκκο.Στο παρελθόν δοκίμασα μιά μίξη από Hu 16 με Middle Stone και το Silver της Revell (δεν θυμάμαι αναλογίες...  :( ) και το αποτέλεσμα "έπειθε" αλλά δεν ήταν ιδανικό.Κάποιοι φίλοι δοκίμασαν wargame χρώματα (citadel) κι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι αλλά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο  κωδικό της εταιρείας για να σου προτείνω.Άν τον πετύχεις,γράψε τον εδώ για να μάθουμε κι εμείς.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 07:28:28 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση,όντως το humbrol 16 στο μάτι μου βγαίνει πολύ χρυσαφί,οπότε με βλέπω να πειραματίζομαι,θα δείξει! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:09:18 μμ »
Έγινε και το whitewash με την τεχνική της λακ την οποία σε χρησιμοποιώ 1η φορά σε τέτοιο βαθμό.,δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα απο θέμα wash,φίλτρων και λοιπών φθορών..Επίσης δεν έχουν προστεθει κάποια φορτώματα καθώς και μια τέντα που σκέφτομαι να προσθέσω...
Επίσης θα ηθελα να προσθέσω και ενα MG34 επι εστορα αλλα δεν ξέρω αν ειναι ιστορικά αληθές καθώς δεν βρήκα καμία αντίστοιχη φώτο,αν κάποιος έχει κάτι..
Αναμένω σχόλια και παρατηρήσεις μέχρι εδώ ::salut::











Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:46:18 μμ »
Αν και δεν είμαι ειδικός επί Γερμανικών θεμάτων Β' Παγκοσμίου, μου φαίνεται πολύ ωραίο :!: :!: :!:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #566 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 05:21:24 μμ »
Ευχαριστώ Φάνη,να πω την αλήθεια είχα χαμηλές προσδοκίες για αυτό το κιτ αλλά κατα την διάρκεια της κατασκευής άλλαξα γνώμη,άνετα θα το πρότεινα σε κάποιον.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #567 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 07:40:16 μμ »
Προς το τέλος του πλησιάζει(επιτέλους) το marder μου,στο οποίο μετά το whitewash περάστηκε ενα γκρίζο φίλτρο,έγινε wash με vandyke brown σκονίστηκε με pigments HOMA και είμαι τωρα σε διαδικασία κατασκευής μιας απλής βασουλας με χώμα για να κάτσει καλύτερα το ολο θέμα..
Απο διάφορα παρελκόμενα αν και σκεφτόμουνα να το φορτώσω λιγάκι(σχοινιά,τέντα,οπλισμός) δεν ξέρω αν θα το κάνω τελικά η θα το αφήσω έτσι..
Σχόλια δεκτά και καλοδεχούμενα όπως πάντα!!





και 3 με φλας




 ::salut::





Tags: