Αποστολέας Θέμα: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)  (Αναγνώστηκε 4844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:32:23 πμ »
Είπα να συμμετάσχω κι εγώ, και ελπίζω να προλάβω να το τελειώσω εντός προθεσμίας, διότι....μ'αρέσει πολύ το σηματάκι της Ομαδικής, και το παλιό Matchboxάκι βεβαίως!



Σήματα, θα βάλω την μία επιλογή του κίτ, αυτά που αφορούν ένα αεροπλάνο από το αεροπλανοφόρο YORKTOWN, της Μοίρας VF-1 όπως θα πρέπει να ήταν τον Ιούνιο του 1944. Κάπου τότε έγινε και η ναυμαχία της Θάλασσας των Φιλιππινών, που έθεσε ουσιαστικά τέλος της θαλάσσιας αεροπορικής δύναμης της Ιαπωνίας...Το αεροπλάνο της επιλογής αυτής φαίνεται να συμμετείχε στην ναυμαχία, αλλά περισσότερα στοιχεία δεν ξέρω, πέρα από το ότι έχει κι ένα χαριτωμένο σηματάκι με ένα ημίψηλο καπέλο....
Το κίτ έχει όλα τα χαρακτηριστικά της αγαπημένης μας εταιρείας, δίχρωμο πλαστικό, γράμμωση μεικτή, (με την χαραγμένη να είναι κάπως έντονη), μηδαμινή εσωτερική λεπτομέρεια, απλοϊκό μονοκόμματο κινητήρα, συμπαθητικούς τροχούς με λεπτά σκέλη, μια παράξενη φιγούρα πιλότου (που εμένα μ'αρέσει πολύ), χοντρή μονοκόμματη καλύπτρα, σχετικά καλή χύτευση, χωρίς φλάς, αλλά με κάποια βαθουλώματα στο κάουλινγκ. Ότι χρειάζεται για μιά ευχάριστη κατασκευή, κατευθείαν από το κουτί, με λίγο στοκάκι όπου χρειαστεί.....Στα σήματα, πολύ φοβούμαι πως έχει βάλει το χεράκι της η Revell της εποχής εκείνης, άρα ένα ψεκασματάκι με Liquid Decal Film, μόνον καλό θα τους κάνει.....Ξεκίνησα λοιπόν σήμερα, με βάψιμο του εσωτερικού με το 226 της Humbrol....

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2014, 11:40:40 πμ »
Καλή επιλογή ... εύχομαι να πάει καλά.
Ζήτω η matchbox !

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:05:09 μμ »
Ευχαριστώ φίλε Diehard! To Hellcat έχει την τιμητική του στο GB αυτό, με πολύ ωραίες επιλογές, και είπα να μήν λείψει κι ένα κίτ-βετεράνος!  ::sofos11::

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2014, 01:43:12 πμ »
Η βασική συναρμολόγηση έγινε, χρειάζεται λίγος στόκος στις ενώσεις των πτερύγων με την άτρακτο, ιδίως από κάτω, καθώς και στην ένωση της ατράκτου, μπήκε και ο πιλοτάκος βαμμένος στην θέση του.
Πολύ μου αρέσει η διχρωμία του κίτ, αλλά και η παραλλαγή της εποχής ωραία είναι.... :)
Και δυό φωτό:



Άν κάποιος ξέρει περισσότερα για την δράση του συγκεκριμένου αεροσκάφους και του χειριστή του κατά τον Ιούνιο του '44, θα χαρώ να τα μοιραστεί από εδώ μαζύ μας! ::salut::
ΥΓ Τώρα που το βλέπω, θέλουν λίγο σιάξιμο τα οριζόντια της ουράς..... :?

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2014, 12:16:50 πμ »
Αρκετά μεγάλο ήτανε για προπέλα ε; Καλή συνέχεια με αυτό to Vintage kit.

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2014, 12:56:12 πμ »
Αρκετά μεγάλο ήτανε για προπέλα ε; Καλή συνέχεια με αυτό to Vintage kit.
Spoiler (hover to show)
Ευχαριστώ! :)


Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2014, 03:49:12 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε Θάντερμπολτ, για τις ωραίες φωτογραφίες! Το κουτί μου δίνει το νούμερο 6K αλλά εύκολα μπορεί να γίνει το 6, 9!  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2014, 07:45:31 μμ »
Eγώ σε ευχαριστώ που μου ξύπνησες ευχάριστες αναμνήσεις, μια πρόκληση να ανανεώσω και το δικό μου αρχείο, αλλά και να φτιάξω όπως παλιά (ή...σχεδόν!) αυτό το υπέροχο και απολαυστικό μοντελάκι!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2014, 08:14:16 μμ »
Οντως ξύπνησες αναμνήσεις... Καλή συνέχεια!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2014, 11:25:48 μμ »
Eγώ σε ευχαριστώ που μου ξύπνησες ευχάριστες αναμνήσεις, μια πρόκληση να ανανεώσω και το δικό μου αρχείο, αλλά και να φτιάξω όπως παλιά (ή...σχεδόν!) αυτό το υπέροχο και απολαυστικό μοντελάκι!
Οντως ξύπνησες αναμνήσεις... Καλή συνέχεια!
Χαρά μου, χαρά μου  πάντοτε! :) ::salut::
Μέγας μπελάς το λευκό στις κάτω επιφάνειες....Δυό βράδυα βάφω άσπρο...Και όσο σκέφτομαι πως θα έρθει η ώρα να το λερώσω...... :roll:
Και όσο σκέπτομαι πως το ξεκίνησα για γρήγορη και απλή κατασκευή.....("Καταταγείτε" μας λέγανε.....)

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2014, 02:09:45 πμ »


Vintage το μοντέλο, vintage και το 144 (Intermediate Blue). (20 ετών κουτάκι ίσως, και μάλλον τά'φαγε τα ψωμιά του, διότι δεν βάφει πολύ ομοιόμορφα.....) Ελπίζω πως τα ξεθωριάσματα θα στρώσουν με το βερνίκι, και είμαι αισιόδοξος διότι αυτό φαίνεται να γίνεται ήδη, τρίβοντας το μοντέλο με κυκλικές κινήσεις με γυμνά δάχτυλα.(Απαράδεκτος ε;) :mrgreen:
Οριοθετήθηκε και με patafix η περιοχή που θα βαφτεί με Sea Blue. Άλλοι προτείνουν το 104, άλλοι το 15, άλλοι το 77 της Humbrol.
Κάθε είδους καλοπροαίρετη σύσταση-πρόταση δεκτή. :D
Να δώ τί βάλανε και τα άλλα παιδιά στους δικούς τους γάτους.....

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:20:11 πμ »
Πολύ ωραία η κολασμένη Γάτα. Το Intermediate σίγουρα θα βρείς τρόπο να το στρώσεις με τρίψιμο και βερνίκι αλλά μην το στρώσεις τελείως ώστε να φαίνεται και... φθαρμένο!
Για το Sea Blue θα πρότεινα να αφήσεις το 77 (σχετικά ανοιχτό, δεν θα κάνει καλή αντίθεση με το 144) και να προτιμήσεις το 104 ή το 15, η ακόμα καλύτερα μια μείξη των δύο 50/50.

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2014, 10:52:20 πμ »
Ευχαριστώ Θαντερκατ... εεε Θάντερμπολτ! :lol:
Πολύ καλή ιδέα. Το 104 μου φαίνεται πως "μωβίζει" λίγο για να χρησιμοποιηθεί μόνο του, θα κάνω λοιπόν αυτό που είπες! (Η αλήθεια είναι πως το 77 κι εμένα δεν με ενθουσίαζε πολύ σαν επιλογή.... :? )

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2014, 01:53:31 μμ »
Παρεμπιπτώντως, η Matchbox την είχε κάνει την "πατάτα" της στις οδηγίες, και δείχνει λάθος αριθμούς αλλά και σχήματα στις θυρίδες του συστήματος προσγείωσης :!: Αν κανείς τις ακολουθήσει θα κολλήσει την δεξιά θυρίδα στο αριστερό σκέλος, και το αντίστροφο.  :? Αυτό διαπιστώνεται εύκολα, προσπαθώντας να ταιριάξει κανείς, χωρίς κόλλα φυσικά, τις θυρίδες στις φωλεές, ή κοιτάζοντας φωτογραφίες του πραγματικού αεροπλάνου.
Το σωστό είναι να κολλήσει κανείς το κομμάτι 24 στο κομμάτι 20, και το κομμάτι 21 στο κομμάτι 23.
 

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:48:59 μμ »
Eχεις δίκιο! Οι οδηγίες πρέπει να ακολουθηθούν ανάποδα στο συγκεκριμένο σημείο. Φαντάζομαι πως εκείνη την εποχή οι περισσότεροι (κι εγώ ανάμεσά τους) θα τις είχαν κολλήσει λάθος! Ενα μικρό ορθογώνιο εξόγκωμα στο μπροστινό μέρος κάνει οπτικά τη διαφορά. Οχι πως ήταν κάτι το τρομερό βέβαια αφού τότε ήταν άλλες οι...προτεραιότητες!

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 12, 2014, 02:39:01 πμ »
......Ενα μικρό ορθογώνιο εξόγκωμα στο μπροστινό μέρος κάνει οπτικά τη διαφορά. Οχι πως ήταν κάτι το τρομερό βέβαια αφού τότε ήταν άλλες οι...προτεραιότητες!
Πράγματι, όπως τα λές είναι! Και όντως, η προτεραιότητα τότε ήταν (για μένα τουλάχιστον) να κάνουν τα αεροπλανάκια διελεύσεις πάνω από τις παρατάξεις με τα "τσιφτικάκια" (έτσι λέγαμε τα μικρά πλαστικά στρατιωτάκια εμείς), ρίχνοντας βόλους, που κρατούσα κάτω από την κοιλιά του! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πόσο μεγάλο ήταν το αεοπλάνο, την στιγμή που ο πιλοτάκος ήταν το ίδιο μικρός με τα στρατιωτάκια.
Τέλοσπάντων! Το βάψιμο τελείωσε, και έγινε κι ένα ψιλορετούς στο λευκό και το γαλάζιο όπου χρειάστηκε, με το πινέλο.....Στο ξεμασκάρισμα βέβαια, στα σημεία που είχα χρησιμοποιήσει blueTuck έγιναν δύσκολα τα πράγματα....Ξεκόλλησε το ένα οριζόντιο σταθερό μαζύ με το BlueTuck. To PataFix αντίθετα, απομακρύνθηκε πανεύκολα, και χωρίς να αφήσει λαδιές. Φυσικά τα κατάφερα να σπάσω καί τους δύο ιστούς της κεραίας. Μικρό το κακό, διορθώθηκε εύκολα. Φωτογραφίες προσεχώς, όταν πέσουν τα σχετικά βερνίκια και τα σήματα....(Πώς τα καταφέρνω κάθε φορά να ξεμένω από μπαταρίες την νύχτα..... :?)
Με τα πολλά έβγαλα 2 "ζορισμένες" μαστιγώνοντας την μηχανή χωρίς φλάς.....


Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 16, 2014, 01:28:59 πμ »
Η "επιχείρηση χαλκομανίες" έσπασε τα μούτρα της....
-Δυσκολεύτηκα πολύ να τις πείσω, να ακολουθήσουν το ανάγλυφο του αεροπλάνου, παρά τις επαναλαμβανόμενες χρήσεις βελτιωτικών.
-Παρά την τοποθέτησή τους ανάμεσα σε δύο στρώματα γυαλιστερού βερνικιού, δεν θέλουν με τίποτα να αποχωριστούν το silvering τους.
-Για την ουρά τα δύο διακριτικά δίνονται γραμμένα με την ίδια φορά, με αποτέλεσμα το αριστερό να είναι αντίστροφο. Χρειάστηκε να κοπεί σε τρία κομμάτια για να μπεί σωστά. Και όχι χωρίς απώλειες....
Δεν πειράζει....έτσι είναι τα "vintage" κιτς ::glossa::....Θα δούμε τί μπορεί να μαζευτεί με το πινέλο...

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 16, 2014, 04:08:48 πμ »
Mιά χαρά έκατσε το καμουφλάζ, παρόλο που οι φωτό δεν μας αφήνουν να δούμε πολλά (ελπίζουμε σε καλύτερες σύντομα!). Οι χαλκομανίες ίσως δυστρόπησαν λόγω...ηλικίας (κακή κολλητικότητα μετά από τόσα χρόνια - είναι φυσικό να εγκλωβίσουν αέρα! - ίσως αν έβαζες τίποτα πιο φρέσκες από τα spares...). Πάντως προβλέπω ότι θα βγεί πολύ ωραίο στο τέλος...

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 16, 2014, 08:51:10 πμ »
-Δυσκολεύτηκα πολύ να τις πείσω, να ακολουθήσουν το ανάγλυφο του αεροπλάνου, παρά τις επαναλαμβανόμενες χρήσεις βελτιωτικών.
-Παρά την τοποθέτησή τους ανάμεσα σε δύο στρώματα γυαλιστερού βερνικιού, δεν θέλουν με τίποτα να αποχωριστούν το silvering τους.
-Για την ουρά τα δύο διακριτικά δίνονται γραμμένα με την ίδια φορά, με αποτέλεσμα το αριστερό να είναι αντίστροφο. Χρειάστηκε να κοπεί σε τρία κομμάτια για να μπεί σωστά. Και όχι χωρίς απώλειες....
Το οτι οι χαλκομανίες δούλεψαν, έστω και με ζόρι, μου κάνει τρομερή εντύπωση! Μάλλον έχουν 20+ χρόνια στην πλάτη τους... τι να πω, καλή συνέχεια, το τέλος θα έχεις κάτι πραγματικά vintage!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 16, 2014, 02:01:56 μμ »
Θάντερ, σε ευχαριστώ, πολύ ωραίο δεν θα βγεί, το ξέρω....Αλλά εγώ θα έχω περάσει καλά, και ελπίζω κι εσείς βλέποντάς το! (Άλλωστε γι'αυτό το σκοπό ξεκίνησε....)
Γκόντυ, ευχαριστώ για τα καλά λόγια ::salut::, υπόσχομαι να προσπαθήσω να καλύψω ό,τι μπορώ με το πινελάκι από το σιλβάρισμα!



Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 16, 2014, 07:01:04 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα φίλε μου φώτη.Σε πληροφορώ ότι βγαίνει μια χαρά.Το βάψιμο δείχνει πολύ στρωτό και όσον αφορά τις χαλκομανίες παρόλο το παίδεμα λόγω της ηλικίας τους καλά δείχνουν.Ακόμη και αυτή που κόπηκε σε τρία μέρη δείχνει πολύ καλά.Μπράβο σου πολύ όμορφη δουλειά ως εδώ. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:57:28 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε Νάσο!  ::salut:: Χαίρομαι που σου αρέσει....Έχουν αρχίσει τα wash τώρα....Μετά έχει καπνιές και μουντζούρες, και μετά....θα δούμε...Μπορεί να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας.... :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 17, 2014, 09:21:36 πμ »
Μια χαρά σε βρίσκω. Στρώσε λίγο το intermediate blue στις ρίζες των πτερύγων,
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Grumman Hellcat F6F-3 (Matchbox 1/72)
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 17, 2014, 10:13:21 πμ »
Μια χαρά σε βρίσκω. Στρώσε λίγο το intermediate blue στις ρίζες των πτερύγων,
Χεχε....Δικιο έχεις, αλλά για το σημείο αυτό, υπάρχει άλλη λύση.... :wink: που θα καλύψει κι άλλες ματσολιές! Θα πέσει καπνιά εκεί και -πιστεύω- θα καλύψει τις ατέλειες!

Tags: